GNS Network

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar

Çevrimiçi varlığınızı büyütmeye çalışıyorsanız , bunu kendi başınıza halletmeye çalışmak caziptir. Bununla birlikte, bir dijital pazarlama ajansına dış kaynak sağlamak, pazarlama bütçenizden daha fazla yararlanmanızı sağlayabilir . Bir dijital pazarlama ajansının ne yaptığını öğrenmek, şirketiniz için birini işe almanın değeri olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. 

Dijital Pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, geniş bir kanal yelpazesinde müşterileri çevrimiçi olarak hedeflemeyi, onlara ulaşmayı ve onlarla ilişkiler kurmayı amaçlayan çok yönlü bir stratejidir. Dijital pazarlama aşağıdaki taktiklerden oluşur: 

 • İçerik pazarlama 
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) 
 • Video Pazarlama 
 • Mobil Pazarlama 
 • Çevrimiçi Reklamcılık (PPC) 
 • Eposta pazarlama 
 • Sosyal medya pazarlamacılığı

Dijital pazarlama, başarılı bir dijital pazarlama kampanyasını planlamayı ve yürütmeyi çoğu tek başına girişimci ve hatta daha küçük pazarlama departmanları için zorlu bir olasılık haline getirebilen çeşitli farklı taktikler, stratejiler ve çevrimiçi araçlar kullanır. Dijital pazarlamanın kapsamı göz önüne alındığında, farklı ajans türlerine ve sunabilecekleri hizmetlere bakmak yararlıdır.

Dışarıda yedi ana dijital pazarlama ajansı türü vardır. Bazıları bir alanda uzmanlaşmıştır ve diğerleri geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Unutmayın, işiniz için en iyisi bütçenize, dijital pazarlama hedeflerinize ve dijital pazarlamanızda ne kadar uygulamalı olmak istediğinize bağlı olacaktır. Aşağıda yedi tür dijital pazarlama ajansı bulunmaktadır:

1. Tam Hizmet Dijital Pazarlama / Gelen Pazarlama Ajansı

Gelen pazarlama ajansları da dahil olmak üzere tam hizmetli dijital pazarlama ajansları, çoğu firmadan daha büyük olma eğilimindedir ve çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunar. Tam hizmet ajansları, büyük dahili pazarlama ve satış ekiplerine sahip olmayan küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için en iyisidir. Daha büyük kuruluşlar genellikle tam hizmetli dijital pazarlama ajanslarıyla ortaklık kurarlar çünkü iş pazarlama ve satış yöneticilerine zaman kazandırırlar ve liderliğin işlerini yürütmenin diğer alanlarına odaklanması için zaman ayırırlar.

2. Dijital Pazarlama Firması

Çoğu dijital pazarlama şirketi, kendilerini dijital pazarlama ajansları olarak adlandırır. Dijital pazarlama firmaları veya ajansları tamamen dijital pazarlama faaliyetlerine odaklanır ve tam hizmet ajanslarından daha az hizmet sunar. Bir dijital pazarlama firması genellikle PR, reklam veya geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.

3. SEO Şirketi

SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda uzmanlaşmış ajanslar, müşterilerinin web sitelerinin ve web sitesi içeriğinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Uzmanların aşağıdakileri gerçekleştirmesini sağlayacaklar:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Web sitesi denetimleri
 • Backlink denetimleri 
 • Web sitesi ve blog içeriği
 • Web sitenizin meta verilerinin (URL, başlık etiketleri, meta açıklamalar vb.) Kalitesinin değerlendirilmesi
 • Video açıklamalarını optimize edin
 • Bağlantı kurma

Bir SEO şirketi, Google Analytics, Google Search Console, SEM Rush ve SEO Moz gibi çeşitli veri analizi ve web sitesi geliştirici araçlarını kullanacaktır. SEO ajansları, Google'ın sürekli değişen arama algoritmasıyla uyumluluk dahil, arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamalarını her zaman erken benimseyen kişilerdir.

4. Dijital Reklam (PPC) Ajansı

Ücretli reklam olarak da adlandırılan ücretli arama, bir işletme web sitesine trafik oluşturmanın diğer yoludur. Ücretsiz organik trafiğin aksine, ücretli trafik, anahtar kelimelere teklif vermek için para harcamayı ve arama sonuçlarında reklam yerleştirmeyi içerir. Dijital reklamlar web sitelerinde, arama sonucu sayfalarında (SERP'ler) ve sosyal medya kanallarında görünebilir. Dijital reklam ajansları, reklamların göründüğü dijital platformların en iyi uygulamalarına uygun, dikkat çekici, anahtar kelime doldurulmuş reklamları nasıl üreteceklerini bilirler. Popüler hizmetler arasında Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube reklamı oluşturma ve dağıtma ile Google Ads Manager hesabı oluşturma ve bakım yer alır.

5. Sosyal Medya Ajansı

Adından da anlaşılacağı gibi, bir sosyal medya ajansı sosyal medya pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Şirketler, sosyal medya kanallarında düzenli içerik yönetme ve üretme konusunda yardıma ihtiyaç duyduklarında, Facebook ve Instagram gibi platformlarda sosyal medya reklamları düzenlemek istediklerinde ve sosyal medya hesaplarını en iyi şekilde optimize etmek istediklerinde sosyal medya ajanslarına yöneliyor. Sosyal medya ajansları ayrıca, sosyal medya platformlarında müşteri etkileşimlerine yanıt verme ve bunlara tepki verme ve çapraz tanıtım ve bağlı kuruluş pazarlaması için etkileyici sosyal yardım ile ilgili hizmetler de sunacak. 

6. Web Sitesi Ajansı veya Web Sitesi Tasarım Ajansı 

Bir web sitesi veya web tasarım ajansı, işletmeler için özelleştirilmiş web siteleri oluşturan yaratıcı tasarımcılardan oluşur. Web tasarımcıları, web sitelerinin görünümünü, hissini ve işlevselliğini ele alır. Web sitesi ajansları tarafından sunulan yaygın hizmetler arasında kullanıcı deneyimi tasarımı ve araştırması, görüntü oluşturma ve depolama, web geliştirme ve web barındırma bulunur. Yeni bir web sitesi oluşturuyorsanız veya yeniden markalaşıyorsanız ve web sitenizin yazı tiplerine, renklerine, resimlerine ve düzenine farklı bir görünüme ihtiyacınız varsa.

7. Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital pazarlama danışmanı, bir dijital pazarlama ajansına bağlı olan veya olmayan bir profesyoneldir. Dijital pazarlama danışmanları geniş bir dijital pazarlama bilgisine sahiptir ve işletmelerin bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmasına yardımcı olabilir. Tavsiyelerini ve stratejilerini sunduktan sonra, dijital stratejiyi başarılı kılacak gerekli taktikleri uygulamak için dijital pazarlama ajanslarını veya profesyonellerini önereceklerdir.

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Şirketler, çevrimiçi pazarlama konusundaki uzmanlıkları nedeniyle dijital pazarlama ajanslarıyla çalışır. Ajanslar, dijital pazarlama başarısı için gerekli olan trendleri, en iyi uygulamaları ve en iyi araçları ve stratejileri bilir. Aşağıda, bir dijital pazarlama ajansıyla çalışırken beklenecek belirli şeyler verilmiştir: 

Dijital Pazarlama Ajansları Web Sitenize Gelen Organik Trafiği Artırıyor

Herhangi bir dijital pazarlama girişiminin genel amacı, kişinin işletme web sitesine olabildiğince fazla organik trafik oluşturmaktır. Dijital pazarlama ajanslarındaki pazarlama uzmanları, gelen pazarlamanın, müşteri yolculuklarının ve arama motoru arama algoritmalarının giriş ve çıkışlarını bilir. Bir dijital pazarlama ajansıyla çalıştığınızda, web sitenize organik trafik (web sitenizi bir arama motoru araması yoluyla çevrimiçi bulan insanlardan gelen trafik) artacaktır. Web siteniz daha az maliyetle daha fazla potansiyel müşteri çekecektir. Bu potansiyel müşteriler, aynı zamanda, satın alma olasılıklarını artıracak daha kaliteli potansiyel müşteriler olacaktır. 

Dijital Pazarlama Ajansları Satışa Hazır Potansiyel Müşteriler Yaratıyor

Dijital pazarlama ajanslarındaki profesyoneller, işletmenizi, pazarlama hedeflerinizi ve hedeflerinizi, satış huninizi ve ideal hedef kitlelerinizi bilir. Ek olarak, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, web tasarımı ve arama motoru optimizasyonu gibi çeşitli gelen pazarlama taktikleri konusunda da bilgi sahibi olacaklar. Satış huninizde, farklı gelen pazarlama taktikleri, potansiyel müşterilerin satış huninizin neresinde olduğuna bağlı olarak diğerlerinden daha etkilidir. Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışırken, satış huninizdeki her bir müşteriye doğru zamanda, doğru çevrimiçi ortam aracılığıyla doğru mesajı iletebileceksiniz. Bir dijital pazarlama ajansı, potansiyel müşterileri satış huninizin üstünden en altına taşıyarak satışa hazır potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Dijital Pazarlama Ajansları Marka Erişiminizi Genişletiyor

Müşterileriniz çevrimiçidir. Bunu biliyorsunuz ve her dijital pazarlama ajansı bunu biliyor. Dijital pazarlama ajansları, markaları çevrimiçi olarak tanıtma ve müşterilerle çevrimiçi ilişkiler oluşturma konusunda uzmanlaştıklarından, markanızın çevrimiçi erişimini nasıl genişleteceklerini bilirler . Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışarak, web siteniz, ajans aracılığıyla yapılan anahtar kelime araştırması ve alıcı kişisel gelişiminden daha iyi görünürlük elde edecektir. Sosyal medya pazarlamanızı üstlenecek bir dijital pazarlama ajansı çalıştırırsanız, markanız çeşitli sosyal medya platformlarında ek çevrimiçi varlık kazanacaktır. 

Pazarlamanızı Yukarıdan Aşağıya İyileştirir

Seçtiğiniz dijital pazarlama ajansı, dahili pazarlama ekibinizin bir uzantısı gibi hissetmelidir. Dijital pazarlama ajansı ortağınız, dahili pazarlamanızın özel dijital pazarlama bilgisi ve zamanı açısından eksik olduğu konuları ele alacaktır. Bir dijital pazarlama ajansı, mevcut dijital pazarlama faaliyetlerinizin zayıf yönlerini de yakalayacaktır. Senin Eğer pazarlama ekibi küçük, büyük ihtimalle benzersiz dijital pazarlama kampanyası etkili olması gerekir uzmanlığa sahip almayacaktır. Örneğin, web tasarımı, SEO, halkla ilişkiler, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlamasına ihtiyacınız var. Tüm bu alanlarda uzmanlığa sahip olmayabilirsiniz. Öte yandan, Yokel Local gibi tam hizmet veren bir dijital pazarlama ajansı şunları sunar: 

 • Arama motoru optimizasyonu
 • Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC)
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Pazarlama otomasyonu
 • İçerik pazarlama
 • Facebook reklamcılığı
 • PR hizmetleri
 • Eposta pazarlama
 • Video prodüksiyonu
 • Etkinlik koordinasyonu
 • Web sitesi geliştirme

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle