GNS Network

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

Tuğla ve harç mağazalarında alışveriş yapan daha az insan ve her geçen gün daha fazla insan çevrimiçi alışveriş yaparken, birçok insanın dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için adımlar atması şaşırtıcı değil . Bunun nedeni, geleneksel pazarlamadan çok daha fazlası olması ve çoğunun kurum içinde yapılmasıdır. Bu, işletmelerin bu alandaki uzmanları işe almak istediği ve daha fazla insan alışveriş yapmak için İnternet'e döndükçe, dijital pazarlama becerilerine daha fazla talep olacağı anlamına geliyor. Dijital pazarlamada uzman olmak için dört yıllık bir işletme lisans programı almanız gerekmez. Kendi kendine yeten bir dijital pazarlama uzmanı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinmenin başka yolları da var. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmekle ilgileniyorsanız, hemen şimdi başlayalım.

Dijital Pazarlamada Neler Var?

Dijital pazarlama dünyasına dalmadan önce , çeşitli bileşenlerini bilmeniz gerekir. Örneğin, içerik pazarlaması söz konusudur, ancak bundan çok daha fazlası vardır. Arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli aramalar (PPC), e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, dijital görüntülü pazarlama, web analizi ve raporlama ve mobil pazarlama hakkında bilgi edinmeniz gerekecek. Tüm bu bileşenler hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, hemen işe koyulmak ve yapmaya başlamaktır. Başlamak için çok fazla şeye ihtiyacınız yok, sadece bir bilgisayar, bir İnternet bağlantısı ve biraz paraya ihtiyacınız var ve sonra kendi mini projenizi yaratmaya başlayabilir ve ilerledikçe öğrenebilirsiniz. Her gün sadece bir saat bile olsa, bir ayın sonunda dijital pazarlama sanatında oldukça bilgili olacaksınız .

 • Tutkulu olduğunuz bir şey bulun ve onun hakkında blog yazmaya başlayın. Bu, bir alan adı ve barındırıcı için yılda yaklaşık 50 ABD dolarına mal olacak.
 • SEO ile tanışın ve SEO için optimize edilmiş blog makaleleri yazın.
 • Blogunuza gelen trafiği izleyebilmek için Google Analytics'i yükleyin.
 • Bir Adwords hesabı edinin ve insanların çevrimiçi olarak hangi anahtar kelimeleri aradığını bulun ve bu anahtar kelimeleri blogunuzda kullanın.
 • Blog makalelerinizi yazmaya ve yayınlamaya ve her makalede SEO kullanmaya devam edin.
 • Kişisel sayfanızdan ayrı olarak blogunuz için özel olarak bir Facebook sayfası başlatın. Makalelerinizin hem Facebook sayfanızda hem de blog sayfanızda yer aldığından emin olun.
 • Sayfanızı Facebook reklamları yoluyla tanıtın, bunu 10 $ gibi düşük bir fiyata yapabilirsiniz.
 • Blogunuzun Facebook'ta beğenme ve paylaşma seçeneğine sahip olduğundan emin olun ve WordPress eklentileri aracılığıyla ücretsiz olarak yapabileceğiniz sosyal paylaşımları ekleyin.
 • Aweber, MailChimp veya başka bir e-posta pazarlama hizmetine kaydolun.
 • Doğrudan blogunuza e-posta kayıt formları yerleştirerek abone kazanın. Aboneleriniz olduğunda, her yeni bir şey yayınladığınızda onlara e-posta gönderdiğinizden emin olun.
 • Daha fazla e-posta abonesi edinmenize yardımcı olacak Facebook sayfanızı tanıtmak için e-posta pazarlamasını kullanın.
 • Blogunuzu tanıtmak için Adwords kullanın. Düşük TBM teklifleriyle başlayabilirsiniz ve yeni hesaplar genellikle promosyon için kullanmak üzere ücretsiz 100 $ kredi alır.
 • Google Adsense'i edinin ve blogunuzda reklam kodlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.
 • Blogunuzu mobil cihazlarda kullanımı kolay bir hale getirin ve özel mobil reklamlar oluşturmak için Adwords'ü kullanın.

Kurs Almalısın?

Herkes farklı şekilde öğrenir. Bazı insanlar çevrimiçi olarak eğitici makaleleri okuyabilir ve hemen içeri girip bir proje üzerinde çalışmaya başlayabilir. Diğerlerinin adım adım talimatlara ihtiyacı vardır. İkinci grubun içindeyseniz, dijital pazarlamada çevrimiçi bir kurs almayı düşünebilirsiniz. Çevrimiçi kurs almanın aşağıdakiler dahil birçok avantajı vardır:

 • Udemy
 • Google Çevrimiçi Pazarlama Yarışması
 • Coursera
 • Worldstreams PPC Üniversitesi
 • Simplilearn'ın Tam Yığın Dijital Pazarlamacı Yüksek Lisans Programı

Ücretsiz kurslar ve atölyeler sunan birçok site göreceksiniz . Bunlar zaman ayırmaya değer mi? Evet onlar! Aslında, ücretsiz bir kurstan ücretli bir kurstan daha fazlasını alabilirsiniz. Yapmanız gereken, mevcut çeşitli kursları araştırmak ve hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar vermektir. Alabileceğiniz çok sayıda ücretsiz kurs vardır ve bunların çoğu B2B ve B2C için daha iyi olabilir ve doğrudan e-ticaret için hedeflenmiş olabilir. Ayrıca çevrimiçi olarak, yalnızca dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kullanabileceğiniz tüm pazarlama, işlem, dağıtım ve hizmet kanallarının listelerini de bulabileceğiniz pazarlama kanalları kılavuzu bulabilirsiniz.

Okumaya başlamak

Gerçekten bir dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız, konu hakkında elinizden geldiğince okumaya başlamalısınız. Inbound.org ve Growthhackers.com dahil olmak üzere, dijital pazarlama trendlerindeki en son gelişmeler hakkında sizi güncel tutacak bazı harika siteler var. Özellikle dijital pazarlamayla ilgili blogları aramayı unutmayın.

Öğrendiklerinizi Eyleme Geçin

Araştırmanızı yaptıktan ve dijital pazarlamanın temellerini anladıktan sonra, öğrendiklerinizi hayata geçirme zamanı gelmiştir. Bir web sitesi başlatın ve bir ürünü pazarlamaya başlayın. Dijital pazarlamanın heyecan verici dünyasında ayaklarınızı ıslatacak kadar büyük bir şey yapmanız gerekmez. Sadece okumak yerine gerçekten yaptığınızda, işlerin nasıl yürüdüğünü ve hala öğrenecek neyin kaldığını gerçekten görürsünüz.

Hizmetlerinizi Ücretsiz Sunun

Bir dijital pazarlama uzmanının yardımını gerçekten kullanabilecek çok sayıda yeni şirket ve kâr amacı gütmeyen kuruluş var , ancak birini işe alacak bütçeleri yok. Burada devreye giriyorsunuz. Hizmetlerinizi ücretsiz olarak sunun. Elbette para kazanmıyor olabilirsiniz, ancak yanınızda götürebileceğiniz değerli tecrübe ve bilgiler kazanacaksınız ve bu da tecrübeli olduğunuz için bu alanda iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu deneyimden ve yardım ettiğiniz kuruluşun, ihtiyaç duydukları hizmeti, ücretini ödemeden alarak yararlanırsınız.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle