GNS Network

Her Dijital Pazarlamacının Öğrenmesi Gereken Platformlar

Her Dijital Pazarlamacının Öğrenmesi Gereken Platformlar

Akıllı bir dijital pazarlamacı bir zamanlar "her şey platformlarla ilgili, bebeğim" demişti. Tamam, o bendim. Ve belki bu biraz abartılı ama çok büyük değil. Pazarlama ve reklam ajanslarındaki dijital rol, tartışmalı bir şekilde çok sayıda platformda diğer herhangi bir pozisyondan (hatta reklam öğeleri) uzman olmakla ilgilidir. Yeni dijital pazarlamacılar için, dijital pazarlama kampanyalarının planlanması, oluşturulması, yürütülmesi ve ilişkilendirilmesi için hangi platformların gerekli olduğunu bilmek çok zor olabilir. Her dijital pazarlama ajansının bilgili olması gereken platformların bir listesini derledik ve bu süreç için neden gerekli olduklarını açıkladık. Daha fazla uzatmadan, öğrenmeniz gereken temel dijital pazarlama platformlarını burada bulabilirsiniz. 

Arama Motoru Optimizasyonu Disiplini (SEO)

Tamam, arama motoru optimizasyonu (SEO) gerçekten bir platform değil. Bununla birlikte, anahtar kelimeleri, sıralama algoritmalarını, sıralama faktörlerini ve mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın ne anlama geldiğini anlamak, yeni bir dijital pazarlamacı için önerebileceğim en iyi başlangıç ​​noktasıdır. Dijital pazarlama ajanslarının ve kampanyalarının yaptıklarının çoğu, organik bir varlık oluşturmaya odaklanmaktır. Dijital pazarlama ajanslarının, müşterilerinin web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için SEO'da güçlü bir temele ihtiyacı vardır. SEO öğrenmek uzun sürmez ve size yardımcı olacak bazı harika kaynaklar vardır. Temel bilgileri öğrendikten sonra güncel kalmak önemlidir. Google, algoritma güncellemelerini çok sık yayınlar ve bu güncellemelerden haberdar olmak, müşterilerinizin güncel kalmasını sağlamak için kritik önem taşır. Güncel kalmaya gelince, The Moz Blog'u ve Search Engine Land'i yeterince tavsiye edemem .

SEO Tarayıcıları

Her dijital pazarlama ajansı, SEO tarama araçları konusunda bilgili olmalıdır. SEO tarama araçları, rakiplerin SEO varlığını araştırmanıza, müşterilerinizin web siteleriyle ilgili SEO sorunlarını keşfetmenize, saygın bir backlink profili oluşturmanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olur. Piyasada çok sayıda SEO tarama aracı var, ancak Moz ve SEMRush en bilinenleri. Ve iyi bir sebepten dolayı. Bu araçların öğrenilmesi kolaydır, iyi bir rapor oluşturma özelliğine sahiptir ve nispeten ucuzdur. Uzun vadede onlardan bir ton değer elde edebilirsiniz.

Google Arama Konsolu ve Bing / Baidu Web Yöneticisi Aracı

Google , Bing ve Baidu , web sitelerinin her arama motorunun web tarayıcılarıyla iletişim kurmasına izin veren platformlara sahiptir. Tek bir arama motorunda varlığınızı kontrol etmek yeterli değildir - hepsi önemlidir çünkü her ziyaretçi önemlidir. Dahası, farklı demografik bilgiler farklı arama motorlarını kullanma eğilimindedir. Örneğin, Bing, b2b pazarlamacıları için özellikle önemlidir, çünkü kullanıcıları diğer araçların kullanıcılarından daha yaşlı ve daha zengin olma eğilimindedir . Bu araçlar site haritaları göndermenize, site hızını test etmenize, organik arama terimi trafiğini görmenize ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır.

Google Analytics

Google Analytics, piyasadaki en iyi ücretsiz web sitesi analiz platformudur. Google Analytics ile, kitlelerin sitenize nasıl ulaştığını, sitenizdeyken ne yaptıklarını, hangi sayfaların en iyi etkileşimleri oluşturduğunu ve en çok hangi kaynaklarla etkileşimde bulunduklarını öğrenebilirsiniz. Bir dijital pazarlama ajansı, yalnızca üretebileceği sonuçlar kadar iyidir ve Google Analytics, sonuçları göstermenin temel taşıdır. Google, Google Analytics'i nasıl kullanacaklarını öğrenmek isteyenler için ücretsiz bir kurs sunar , bu yüzden başlamak için iyi bir yerdir.

Google Etiket Yöneticisi

Google Analytics'in temellerini öğrendikten sonra, Google Etiket Yöneticisi'ni öğrenmeye devam edebilirsiniz. Özetle, Google Etiket Yöneticisi, dijital pazarlama ajanslarının Google Analytics ile kullanılabilenlerden daha ayrıntılı web sitesi etkileşimlerini izlemelerine olanak tanır. Örneğin, sitenizde hangi içeriğin en ilgi çekici olduğunu görmek istediğinizde, bir kullanıcının sayfanın ne kadar aşağı kaydıracağını izlemek isteyebilirsiniz. Etiket Yöneticisi, bu etkinlikleri izleyebilmenin ve verileri Google Analytics'e ve dijital pazarlama kampanyalarına aktarabilmenin basit bir yoludur.

Google Etiket Yöneticisi'nin bir diğer önemli rolü de yeniden pazarlama kitleleri oluşturmaktır. Yeniden pazarlama kitlesi, sitenizden ayrıldıktan sonra reklam vermek istediğiniz web sitesi kullanıcıları kümesidir. Google Etiket Yöneticisi, bir sayfayı görüntüleyenleri hedeflemekten daha spesifik listeler oluşturmanıza olanak tanır. Google Etiket Yöneticisi ile, sitenize özellikle yüksek düzeyde ilgi gösteren kullanıcıların (pazarlama materyalleri indirmiş kullanıcılar gibi) tarayıcılarına bir izleme çerezi yerleştirebilirsiniz. Açıkçası, bu herhangi bir dijital pazarlama ajansı için önemli bir özelliktir, bu nedenle Google Etiket Yöneticisi'ni öğrenmek bir zorunluluktur.

İçerik Yönetim Sistemleri (HubSpot ve WordPress)

HubSpot ve WordPress gibi İçerik Yönetim Sistemleri (CMS), web yönetimini çok daha kolay hale getiren araçlardır. Dijital pazarlamacılar olarak, web sayfalarının, yönlendirmelerin, SEO uygulamalarının ve çok daha fazlasının oluşturulmasını ve yönetimini kolaylaştırarak HTML, CSS ve JavaScript bilmeye olan bağımlılığımızı azaltıyorlar. Bu araçları bilmek, bir web sitesini işletmek için gerekli olan günlük değişiklikleri yapmanızı sağlayacaktır. Daha gelişmiş hale geldikçe, eklentiler, pazarlama otomasyonu ve diğer daha karmaşık özelliklerde çalışabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemleri (Salesforce, HubSpot ve Diğerleri)

Dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından biri ilişkilendirmedir ve uçtan uca bir ilişkilendirme modeli oluşturmanın ilk adımı, bir müşterinin müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemine bağlantı kurmaktır. Kişi listelerini dijital pazarlama kampanyalarına yüklemek, bireysel kampanyalar için özel formlar oluşturmak ve reklam kampanyalarının getirdiği yeni müşteri sayısını raporlamak, ancak bilgilerin nasıl toplandığı ve saklandığı konusunda temel bir anlayışa sahipseniz mümkündür. Ek olarak, bu platformların yeteneklerine aşina olmak, müşterilerinizin günlük olarak nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Dijital pazarlamacılar olarak, müşterilerimizi de onların hedef kitlelerini anladığımız kadar iyi anlamalıyız. Kullandıkları platformları nasıl kullanacaklarını bilmek, onlarla verimli bir şekilde sohbet etmenizi sağlayacaktır.

Google Ads

SEO öğrenirken Google Ads öğrenmek iyi bir fikirdir. Bir Google Ads kampanyasının performansı, hedef sitenin SEO resmiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Her iki beceri setinde de uzman olmak, dijital pazarlama ajansınıza başarı için güçlü bir temel sağlayacaktır. Bir Google Ads uzmanı olarak, arama kampanyaları, görüntülü reklam kampanyaları, video kampanyaları, uygulama tanıtım kampanyaları ve alışveriş kampanyaları yürütebilirsiniz. Uzman olmanın en önemli platform olduğunu iddia ediyorum. B2c, e-ticaret, sağlık hizmetleri ve b2b müşterileri için dijital pazarlama, Google Ads ile her zaman bir dereceye kadar mümkün.

Google'ın benzersiz hedefleme özellikleri, kullanıcıları tarama davranışlarına, demografik özelliklerine veya onları kendi web sitesi ziyaretçilerinize benzeyen özelliklere göre hedeflemenize olanak tanır. Google Ads kampanyalarınıza yeniden pazarlama listeleri de ekleyebilirsiniz. Bu hedefleme özellikleri, dijital pazarlamacıların tıklama başına ödeme temelinde çok sayıda nitelikli olası satışları çekmesine olanak tanır. Bu dijital pazarlama platformunu öğrenmenin son bir yararı, eşzamanlı olarak Bing Ads'i nasıl kullanacağınızı öğrenecek olmanızdır. İki platform, yetenekleri ve bileşenleri bakımından hemen hemen aynıdır.

Facebook

Yaklaşık 2,5 milyar aktif kullanıcısı ile Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya ağıdır. Çoğu izleyici çok sayıda Facebook'ta. Facebook'un teknik, stratejik ve konuşma bileşenlerine hakim olmak, herhangi bir dijital pazarlama ajansı için çok önemlidir. Facebook pazarlaması, diğer dijital pazarlama platformlarının çoğundan daha fazla bir sanat biçimidir. Hedef kitlesinin tavırlarını ve içerik tercihlerini benimsemek için fazladan yol kat eden ve kitlenin geri bildirimlerine anlamlı bir şekilde tepki verebilen markalar başarılı olacaktır. Facebook'ta pazarlama yapan ve sadece yolculuğa çıkan markalar bir boşlukta sona erme eğilimindedir.

Facebook Blueprint'teki başlangıç ​​kurslarına zaman ayırarak başlayabilirsiniz . Bu kursları özümsedikten sonra, ileri düzey kurslara geçebilirsiniz. Ayrıca Facebook'ta başarılı olan ve neden başardıklarını öğrenen Google şirketleri için de iyi bir fikirdir. Facebook'ta ve diğer sosyal platformlarda bir şirketin dijital pazarlama faaliyetini planlarken sahip olmanız gereken zihniyet çerçevesini size gösterecektir.

Instagram

Facebook Blueprint kurslarını okurken, Instagram kurslarının da olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, Facebook'un Instagram'a sahip olmasıdır. Instagram envanteri, Facebook'taki ücretli dijital reklam kampanyaları için otomatik olarak bir yerleşim olarak kontrol edilir. Bununla birlikte, diğer tüm amaçlar ve amaçlar için, platformlar ayrıdır. İzleyiciler Facebook ve Instagram'a farklı şekilde yöneliyor. Instagram'ın görsel odak noktası, belirli müşteri türlerinin izleyicileri için özellikle güçlü bir çekiciliğe sahip olduğu anlamına gelir. Bir Instagram varlığını büyütmek için restoranlar, seyahat şirketleri, fitness şirketleri, moda şirketleri, güzellik şirketleri ve diğer nişlerde yer alan şirketlerin hepsi uygun seçeneklerdir.

Twitter

Bir dijital pazarlama platformu olarak Twitter, 'bileşenler' açısından Facebook'tan öğrenmesi daha kolaydır. Ama aynı derecede bir sanat. En önemli fark, Twitter'da pazarlama yaparken hashtag'lerin önemidir. Bilgili dijital pazarlama ajansları, müşterileri için iş yapabilecek bir hashtag etrafında bir vızıltı oluşturabilir. Tecrübelerime göre Twitter, Google ve Facebook'un çoğu pazarlamacı için sunduğu yatırım getirisinin aynısını sunmuyor. Deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz, ancak bundan sonraki en iyi şey, kendi etkinliğinizle kendinizi platforma daldırmaktır. Bir hashtag'i unutulmaz ve diğerini unutulabilir yapan şeyin ne olduğunu öğrenin. Bazen bir hashtag'i alaycı bir şekilde kullanmak iyi bir fikirdir ve bazen büyük bir hata olabilir.

LinkedIn

LinkedIn, işe alımcılar ve B2B pazarlamacılar için çok önemli bir sosyal ağdır. LinkedIn kullanıcıları , ortalama kullanıcınızın iki katı satın alma gücüne sahiptir. Çok sayıda C-suite yöneticisine ulaşmanın en iyi yolu budur. Dahası, LinkedIn, yüksek eğitimli çalışanları işe almak isteyen işe alım pazarlamacıları için bir nimettir. LinkedIn ile, rakip şirketleri, iş unvanlarını, okulları ve hedef kitlelerine ait içeriği arama ve onlara InMail kampanyalarıyla doğrudan mesaj gönderme becerisi vardır. En iyi yetenek genellikle halihazırda istihdam edilmektedir, bu nedenle LinkedIn'de yüksek hacimli işe alım mesajları iletme yeteneği, tüm işe alım pazarlamacılarının yararlanması gereken bir şeydir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle