GNS Network

6 Adımda Dijital Pazarlama Planı Oluşturun

6 Adımda Dijital Pazarlama Planı Oluşturun

Dijital pazarlama , işletmenizle ilgilenen değerli potansiyel müşterilere ulaşmak için en etkili stratejileri içerir. Bir dijital pazarlama iş planınız yoksa, şimdi kendinizinkini yaratmanın tam zamanı! Bu yazıda, dijital pazarlama planınızı nasıl oluşturacağınız konusunda size altı adım sunacağız.

1. Markanızı tanımlayın

Dijital pazarlama planınızla başarıyı artırmanın ilk adımı markanızı tanımlamaktır. Markanızın içini ve dışını bilmek önemlidir, böylece onu kitlenize satabilirsiniz. İşletmenizin neyin benzersiz olduğunu tanımlayın. Rakiplerinizin getirmediği ne getiriyorsunuz? İşletmenizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu anlamak önemlidir, böylece bunu hedef kitlenize pazarlayabilirsiniz.

Bunlar, hem şirketinize özgü olan hem de birisini ekibinizi seçmeye ikna eden, işinizle ilgili gerçeklerdir. USP'ler, birisinin markanızla ilgili imajını güçlendirir ve sizi rakiplerinizden daha çok tercih etme konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. USP'lerinizin yanı sıra, markanızın misyonunu ve değerlerini tanımlamak isteyeceksiniz. Yaptığınız şeyi neden yaptığınızı tanımlayın. İşletmenizi her gün başlaması ve müşterilere sunması için ne motive eder?

Pek çok insan, bir işletmeyi değerlerine ve misyonuna göre tanımlar. Örneğin , bir ayakkabı şirketi olan Tom’s , Afrika'daki insanlara ayakkabı sağlama hedefiyle güçlü bir şekilde karakterize edilir. Birisi her alışveriş yaptığında, Tom Afrika'daki birine bir çift bağışlıyor. Bu, Tom'lar için güçlü bir USP'dir. İnsanları onlardan satın almaya motive ediyor çünkü şirketin ayakkabılarını satın almanın büyük bir faydası olduğunu biliyorlar. Tom'un cömertliği ve iyilik yapma misyonu insanları markaya çekiyor. Dijital pazarlama iş planınızla başarıya ulaşmak istiyorsanız, işletmenizin markasını tanımlayarak ve şirketinizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu bulmaya başlayın.

2. Alıcı kişileri oluşturun

Kime ulaşmaya çalıştığınızı bilmeden etkili bir dijital pazarlama planı oluşturamazsınız. Dijital pazarlama planınızın bir sonraki adımı, hedef kitlenizi tanımlamak için alıcı kişilikler oluşturmaktır. Alıcı karakterler, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almak için hedeflemeye çalıştığınız kişilerin özelliklerini temsil eden kurgusal kişilerdir. İdeal müşterinizi ve işletmenizden satın alma olasılığı en yüksek olan kişiyi somutlaştırırlar. Alıcı kişiliğinizi oluşturmak için aşağıdaki gibi bilgiler toplayın:

 • yer
 • Yaş
 • Gelir
 • İş ismi
 • Hobiler ve ilgi alanları
 • Hedefler

Bunların hepsi, alıcı kişiliğinizi şekillendirmenize yardımcı olacak harika bilgilerdir. Öyleyse, bir alıcı kişisi oluşturmak dijital pazarlama planınıza nasıl yardımcı olur ? Alıcı personeli, kampanyanızı yürütürken kimi hedefleyeceğinizi bilmenize yardımcı olur. Çoğu durumda, hedeflediğiniz birden fazla alıcı kişiniz olur. Bu kişileri oluşturmak, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre farklı alıcı türlerine pazarlamanıza yardımcı olur. Erkekler, kadınlar ve çocuklar için kıyafet satan bir giyim mağazası düşünün. Yalnızca bu durumda, erkekler, kadınlar ve ebeveynler için bireysel bir alıcı kişiniz olur.

Bekar bir kadına pazarlama şekliniz, üç çocuğu olan evli bir kadına pazarlama yönteminizle aynı değildir. Alıcı karakterleri, hedef kitlenizdeki bu farklı kişileri ayrı tutmanıza yardımcı olur, böylece onlara en iyi ve en alakalı pazarlama mesajını verebilirsiniz. Alıcı kişilikleri oluşturmak, daha iyi bir dijital pazarlama planı oluşturmanıza yardımcı olacaktır çünkü hedef kitlenizin üyelerini nasıl daha iyi hedefleyeceğinizi bileceksiniz.

3. Hedeflerinizi belirleyin

Hedef kitlenize pazarlama yolculuğuna çıkmadan önce hedeflerinizi tanımlayın. Pazarlama kampanyanızın işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirleyebilmek için hedefler belirlemek önemlidir. Hedefler belirlediğinizde hem küçük hem de büyük hedefler belirleyin. Küçük hedefleriniz, büyük hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmalıdır. Diyelim ki büyük hedefiniz dönüşümleri yüzde 40 artırmak. Bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olmaya yönelik küçük bir hedef, 10 yeni e-posta abonesi kazanmak olabilir. Bu daha küçük hedef, daha büyük hedefinize ulaşmak için çalışmanıza yardımcı olur. Hedefler belirlediğinizde, ölçülebilir hedefler belirlemeniz çok önemlidir. Bunlar aynı zamanda SMART hedefleri olarak da bilinir . SMART şu anlama gelir:

 • Özel
 • Ölçülebilir
 • Ulaşılabilir
 • Alakalı
 • Zamanında

Neye ulaşmak istediğinizi tanımlayan hedefler belirlemek istersiniz. Ölçmeleri de kolay olmalı. "Daha fazla abone kazanmak istiyoruz" demeyin, bunun yerine "Her üç ayda bir 50 yeni e-posta abonesi kazanmak istiyoruz." İkinci hedef spesifiktir ve bunu bir zaman çerçevesinde kolayca ölçebilirsiniz. Hedefler belirleyerek, dijital pazarlama iş planınızı başarıya giden hızlı yola koyacaksınız.

4. Dijital pazarlama yöntemlerinizi seçin

Etkili bir dijital pazarlama planının nasıl oluşturulacağını bilmek istiyorsanız, doğru dijital pazarlama yöntemlerini seçin. Kime ulaşmaya çalıştığınızı ve hedeflerinizi biliyorsunuz, bu nedenle bir sonraki adım, hangi kanalların onlara ulaşmanıza yardımcı olacağını belirlemektir. Bu potansiyel müşterilere ulaşmak için işletmenizin kullanabileceği birçok yöntem vardır:

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı
 • İçerik pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Etkileyici pazarlama

Bunlar, hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz kanallardan sadece birkaçı. Dijital pazarlama planınızı şekillendirmeye başladığınızda, hedef kitlenize ulaşmak için hangi yöntemleri kullanmak istediğinizi seçmelisiniz.

5. Bütçenizi belirleyin

Bütçeniz, kampanyanızın çok önemli bir parçasıdır. Yöntemlerinizi uygulamaya başlamadan önce dijital pazarlama kampanyanıza ne kadar harcayabileceğinizi bilmelisiniz . Belirli bir pazarlama bütçesine sahip olmak, paranızı ihtiyacınız olan hizmetlere daha iyi dağıtmanıza olanak tanır. Bir bütçe belirlediğinizde, onu parçalayabilir ve parayı farklı kanallara tahsis edebilirsiniz. Her kanala ne kadar harcama yapmak istediğiniz ile değerli sonuçlar elde etmek için ne kadar yatırım yapmanız gerektiği arasında bir denge bulmalısınız.

Örneğin, kampanya başına 500 $ 'ın bir PPC kampanyası yürütmek için yeterli olduğunu düşünebilirsiniz ve bazı sonuçlar getirecek olsa da, bir PPC kampanyasına 1000 $ yatıran biriyle aynı türden sonuçlar üretmeyecektir. Bütçenizde ne kadar mevcut olduğunu ve her kanala ne kadar harcamanız gerektiğini bildiğinizde, daha iyi bir dijital pazarlama iş planı oluşturursunuz.

6. Sonuçları ölçün

Bir dijital pazarlama planı her zaman sonuçları ölçmek için bir stratejiye sahip olmalıdır . Sonuçların ölçülmesi, işinizin çabalarınızla başarılı olup olmadığını belirlemede çok önemlidir. En iyi kampanyayı ortaya koyduğunuzdan emin olmak için sonuçlarınızı sürekli izlemek önemlidir. Sen kullanabilirsiniz anahtar performans göstergelerini (KPI) kampanyanızın başarısını belirlemek için. KPI'lar, belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı tanımlamanıza yardımcı olan istatistiklerdir. Hedeflerinize ulaşamıyorsanız, daha iyi sonuçlar elde etmek için kampanyalarınızı yeniden yapılandırma fırsatı sunar. Tüketicilere daha iyi ulaşmanıza yardımcı olmak için stratejilerinizi değiştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle