GNS Network

Dijital Pazarlama Hakkında Herşey

Dijital Pazarlama Hakkında Herşey

Yüksek düzeyde, dijital pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Bu çevrimiçi medya kanallarını kullanan dijital pazarlama, şirketlerin malları, hizmetleri ve markaları onayladıkları yöntemdir. Tüketiciler, ürünleri araştırmak için büyük ölçüde dijital araçlara güveniyor. Örneğin, Think with Google pazarlama analizleri, tüketicilerin% 48'inin sorgularını arama motorlarında başlattığını,% 33'ünün marka web sitelerine ve% 26'sının mobil uygulamalarda arama yaptığını tespit etti.

Modern dijital pazarlama, pazarlamacıların markalarını dahil etmek zorunda oldukları muazzam bir kanal sistemi olsa da, çevrimiçi reklamcılık tek başına kanallardan çok daha karmaşıktır. Pazarlamacılar, dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için, günümüzün geniş ve karmaşık kanallar arası dünyasını derinlemesine araştırmalı ve etkileşim pazarlaması yoluyla etki yaratan stratejileri keşfetmelidir. Katılım pazarlaması, zaman içinde topladığınız verilere dayalı olarak potansiyel ve geri dönen müşterilerle anlamlı etkileşimler oluşturma yöntemidir. Müşterileri dijital ortamda çekerek, marka bilinirliği oluşturursunuz, kendinizi bir endüstri düşünce lideri olarak belirlersiniz ve müşteri satın almaya hazır olduğunda işinizi ön plana çıkarırsınız.

Pazarlamacılar, çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisi uygulayarak, yeni müşteri etkileşimi yöntemlerine kapı açarken, hedef kitle davranışlarına ilişkin değerli bilgiler toplayabilir. Ek olarak, şirketler elde tutma oranında bir artış görmeyi bekleyebilir. Invesp tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü omnichannel müşteri bağlılığı stratejilerine sahip şirketler, elde tutma oranı yalnızca% 33 olan zayıf omnichannel programları olan şirketlere kıyasla müşterilerinin ortalama% 89'unu elinde tutuyor. Dijital pazarlamanın geleceğine gelince, tüketicilere sunulan giyilebilir cihazların çeşitliliğinde sürekli bir artış görmeyi bekleyebiliriz. Forbes ayrıca, sosyal medyanın B2B alanında giderek daha fazla konuşulacağını, video içeriğinin arama motoru optimizasyonu (SEO) amaçları için iyileştirileceğini ve e-posta pazarlamasının daha da kişisel hale geleceğini tahmin ediyor.

Dijital pazarlamanın çözebileceği yaygın sorunlar

Pazarlama stratejilerinizi optimize etmek için dijital zorunludur. Dijital pazarlama, hedef kitlenizi tanımanıza, onlar hakkında önemli verileri öğrenmenize ve pazarlama ekibinize güvenilirlik sağlayacak ölçümler sağlamanıza yardımcı olabilir.

 • Sorun: İzleyicilerimi başlamak için yeterince iyi tanımıyorum . Hedef kitlenizi tanımak zaman alır ve pazarlama ekibiniz faydalı olabilecek kitle karakterleri geliştirmiş olsa da, çevrimiçi olarak aktif olarak vakit geçiren tüketiciler beklediğiniz şekilde davranmayabilir. Belirli tanımlayıcıların farklı kişilere ve satın alma döngüsündeki yerlerine hitap edeceğini aklınızda bulundurarak, farklı dilleri farklı hedeflerle test etmeniz gerekir. Kendinizi hedef kitlenize göre ayarlayın ve sizi rekabetten ayıracak güvenilirlik inşa edin. 
 • Sorun: Kanallarımı SEO için optimize etmedim . Pazarlama sürecindeki konumunuz ne olursa olsun, SEO'nun en iyi uygulamalarını anlamanız önemlidir. Arama motoru sıralamasını iyileştirmenin yanı sıra SEO, potansiyel müşterilerinizin istediği yüksek kaliteli, değerli içeriği sunmanızı sağlamak için kampanya testlerinizi ve optimizasyonunuzu güçlendirebilir ve destekleyebilir. 
 • Sorun: Sosyal medya stratejim yok. Organik bir sosyal medya stratejisi, ücretli bir sosyal medya stratejisi veya ikisinin bir karışımını geliştirmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bir tür sosyal pazarlamaya sahip olmak önemlidir. Sosyal medya, marka bilinci oluşturma ve etkileşim için mükemmel olsa da, dijital pazarlama reklamları için de yararlı bir kanal olabilir. Bir niş ve tutarlı bir üslup bulun, sabırlı olun ve takipleriniz arttıkça reklamlarınızın etkisi de artacaktır.
 • Sorun: Pazarlama ekiplerim kalabalık. Çevik, akışkan yapılar oluşturmak için silolardan kaçmak önemlidir. Müşterileriniz reklamları bekleyen tek bir kanalda tutulmaz, bu nedenle pazarlama çabalarınız, müşterileri bulundukları yerde çekmek için masaya birden fazla beceri seti getiren ekiplerle kanallar arası işlevselliği dağıtmalıdır. Her sosyal ağ ve kanal farklı hedef kitleleri ve beklentileri içerir, bu nedenle pazarlama çabaları her biri için tamamen farklı görünebilir. Bu, üslubu, görüntüleri, teklifleri ve hatta gönderdiğiniz günün saatini içerir.
 • Sorun: CMO'mdan, alt çizgiyi destekleyen ölçütleri bildirme baskısı altındayım. Dijital pazarlama, pazarlama çabalarınızın etkinliğini belirlemek için kullanılabilecek geniş bir ölçüm evrenini destekler, ancak bu ölçümler dikkatle seçilmelidir. Her durum, hedef kitlenize bağlı olacak ve her kanala odaklanacaktır. Bunu aklınızda tutarak, her kanal için hedeflerinizi belirleyerek başlayın ve CMO'nuzun en çok görmek isteyeceği ölçümleri ayarlayın.

Dijital pazarlamanın bileşenleri

Dijital pazarlama, müşterilerin günde birçok kez etkileşimde bulunduğu devasa bir dijital temas noktaları ağını kapsar. Bu kanalları doğru şekilde kullanmak için, her birini anlamanız gerekir.

 • Ücretli arama. Ücretli arama veya tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, genellikle bir arama motoru sonuç sayfasının (SERP) üstündeki veya yanındaki sponsorlu sonucu ifade eder. Bu reklamlar sizi her tıklama için ücretlendirir ve belirli arama terimleri girildiğinde görünecek şekilde özelleştirilebilir, böylece reklamlarınız özellikle bir şey arayan kitleleri hedefler. Bu reklamlar, bireylerin çevrimiçi davranışlarından toplanan verilere dayandıklarından ve doğru zamanda doğru kişilere alakalı reklamlar sunarak web sitesi trafiğini artırmak için kullanıldığından son derece etkili olabilir. Bu reklamlar aynı zamanda yeniden hedeflemeyi de içerir; bu, müşterilerin eylemlerine bağlı olarak, pazarlama otomasyon araçlarının benzersiz, kişisel platformlar arası reklamlar oluşturabileceği anlamına gelir.
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) .SEO, web sitenizin içeriğini, teknik kurulumunu ve erişimini optimize etme sürecidir, böylece sayfalarınız belirli bir anahtar kelime terimleri kümesi için bir arama motoru sonucunun en üstünde görünür. SEO kullanmak, ilgili ürünleri aradıklarını ima eden davranış sergilediklerinde ziyaretçileri sitenize çekebilir; bu, arama yapan kişilerin% 90'ının bir marka hakkında henüz bir fikir oluşturmadığı düşünüldüğünde oyunun kurallarını değiştirebilir (Status Labs, 2018 ). PPC ve yeniden hedeflemenin yeri olsa da, arama motoru optimizasyonu yoluyla kazanılan organik çevrimiçi trafik, arama sıralamaları ve uzantı olarak organik site trafiği üzerinde muazzam etkiye sahiptir. Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanarak, görünürlüğü büyük ölçüde artırmak ve kalıcı bir müşteri ilişkisine başlamak için SEO'yu kullanabilirsiniz. SEO, bir web sitesinin çevrimiçi arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek olarak tanımlanır, ve dolayısıyla organik site trafiği, popüler anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanarak. Görünürlük, kalıcı bir müşteri ilişkisinin ilk adımı olduğundan, güçlü SEO stratejileri dijital pazarlama kampanyalarında büyük ölçüde etkilidir. 
 • İçerik pazarlaması . Etkili içerik pazarlaması, doğası gereği dışa dönük bir tanıtım değildir, daha çok bilgi arayan tüketicileri eğitmeye ve onlara ilham vermeye hizmet eder. Hedef kitlenizle alakalı içerik sunduğunuzda, sizi bir düşünce lideri ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak güvence altına alabilir, bu da diğer pazarlama çabalarınızın statikte kaybolma olasılığını azaltır. Kendi kendini yöneten alıcı çağında, içerik pazarlaması ücretli arama reklamcılığından üç kat daha fazla potansiyel müşteri elde eder, bu nedenle ek çabaya değer.
 • Sosyal medya pazarlaması . Etkili sosyal medya pazarlamasının anahtarı, sadece aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmanın çok ötesine geçer. Mümkün olduğunca çok sayıda eşler arası paylaşım fırsatı yaratmak için pazarlama çabalarınızın her yönüne sosyal unsurlar da eklemelisiniz. Hedef kitleniz içeriğinizle etkileşim kurmak için ne kadar ilham alırsa, onu paylaşma olasılıkları da o kadar artar ve potansiyel olarak meslektaşlarına da müşteri olma konusunda ilham verir.
 • E-posta ile pazarlama . Yirmi yıldan fazla bir süre sonra, e-posta hala müşterilere kritik bilgilerle ulaşmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur. Bugün, başarılı e-posta kampanyaları, müşterinizin gelen kutusuna gömülmemek için inanılmaz derecede ilgi çekici, alakalı, bilgilendirici ve eğlenceli olmalıdır. Başarılı olmak için, pazarlama e-postalarınızın beş temel özelliği karşılaması gerekir. Güvenilir, alakalı, konuşkan, kanallar arasında koordine edilmiş ve stratejik olmalıdırlar.   
 • Mobil pazarlama . Mobil cihazlar ceplerimizde saklanmakta, yataklarımızın yanına oturmakta ve gün boyu sürekli kontrol edilmektedir. Bu, mobil cihazlarda pazarlamayı inanılmaz derecede önemli hale getiriyor — tüketicilerin üçte ikisi, geçen hafta mobil cihazlarda reklamını gördükleri belirli bir markayı hatırlayabiliyor — ancak mobil, özel doğası göz önünde bulundurulduğunda da oldukça incelikli. SMS, MMS ve uygulama içi pazarlama, müşterilerinize cihazlarından ulaşmak için tüm seçeneklerdir, ancak bunun ötesinde, pazarlama çabalarınızın diğer dijital pazarlama kanallarınızdaki koordinasyonunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Pazarlama otomasyonu . Pazarlama otomasyonu, tüm dijital pazarlamanızı birbirine bağlayan entegre bir  platformdur . Aslında, potansiyel müşteri yönetimini otomatikleştiren şirketler, altı ila dokuz ay içinde gelirlerinde% 10 veya daha fazla artış görüyor. Onsuz, kampanyalarınız çok önemli bir eksik parçası olan bitmemiş bir bulmaca gibi görünecek. Pazarlama otomasyon yazılımı, pazarlama görevlerini ve iş akışını kolaylaştırır ve otomatikleştirir, sonuçları ölçer ve dijital kampanyalarınızın yatırım getirisini (ROI) hesaplayarak gelirinizi daha hızlı artırmanıza yardımcı olur. Pazarlama otomasyonu, hangi programların çalışıp hangilerinin çalışmadığı konusunda değerli bilgiler edinmenize yardımcı olabilir ve şirketinizin alt satırında dijital pazarlamanın çabalarıyla konuşmanıza olanak tanıyan ölçümler sağlar.

Başarılı bir dijital pazarlama programının yatırım getirisi

Dijital pazarlama ROI, standart banner reklamların peşin geri ödemesinden çok daha fazlasını içerir, organik içerik pazarlaması da dijital pazarlama alanında önemli bir oyuncudur.

 • Dijital pazarlama, müşterilere reklamların ötesinde ulaşır. İnternet kullanıcılarının yüzde yetmişi ürünler hakkında  geleneksel reklamlara kıyasla içerik yoluyla bilgi edinmek istemektedir  (MDG, 2014). 
 • Dijital pazarlama, içerik pazarlamasını yönlendirir. T op beş B2B içerik pazarlama taktikleri sosyal medya içeriği (% 92), e-bültenler (% 83), web sitenizde makaleler (% 81), bloglar (% 80), ve yüz yüze olaylar (% 77) ( kaynak). 
 • Dijital pazarlama, SEO için hayati önem taşır. Google'daki ilk organik arama sonuçları, bir arama terimi için trafik payının% 32,5'ini oluşturur ( Chitka )

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle