GNS Network

Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır

Dijital pazarlama, çevrimiçi pazarlama, internet reklamcılığı… ne derseniz deyin, şirketinizi internette pazarlamak bugünlerde çok önemli. Sonuçta, internet kullanımı son on yılda iki katından fazla arttı ve bu değişim, insanların ürünleri satın alma ve işletmelerle etkileşim kurma şeklini büyük ölçüde etkiledi. Peki, ne  olduğunu dijital pazarlama? Dijital pazarlama, diğer pazarlama türleri gibidir - potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanın ve onları etkilemenin bir yoludur. Gerçek fark, bu müşterilerle çevrimiçi bağlantı kurmanız ve onları etkilemenizdir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Temel olarak, dijital pazarlama, herhangi bir çevrimiçi pazarlama çabası veya varlığını ifade eder. E - posta pazarlaması, tıklama başına ödeme reklamcılığı , sosyal medya pazarlaması ve hatta blog oluşturma, dijital pazarlamanın harika örnekleridir - insanları şirketinizle tanıştırmaya ve satın almaya ikna etmeye yardımcı olurlar. İşte işletmelerin insanlara çevrimiçi ulaşmak için kullandıkları en yaygın dijital pazarlama varlıklarından ve stratejilerinden bazıları:

Dijital Pazarlama Varlıkları

Hemen hemen her şey bir dijital pazarlama varlığı olabilir. Çevrimiçi olarak kullandığınız bir pazarlama aracı olması gerekir. Bununla birlikte, birçok insan emrinde kaç tane dijital pazarlama varlığının olduğunun farkında değil. Buradakiler sadece birkaç örnek:

 • Senin internet siten
 • Markalı varlıklar (logolar, simgeler, kısaltmalar vb.)
 • Video içeriği (video reklamlar, ürün demoları vb.)
 • Görseller (infografikler, ürün çekimleri, şirket fotoğrafları vb.)
 • Yazılı içerik (blog gönderileri, e-Kitaplar, ürün açıklamaları, referanslar vb.)
 • Çevrimiçi ürünler veya araçlar (SaaS, hesap makineleri, etkileşimli içerik vb.)
 • Yorumlar
 • Sosyal medya sayfaları

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, bu liste sadece yüzeyi çiziyor. Çoğu dijital pazarlama varlığı bu kategorilerden birine girecek, ancak zeki pazarlamacılar müşterilere çevrimiçi olarak ulaşmanın yeni yollarını sürekli olarak buluyor, bu nedenle liste büyümeye devam ediyor!

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejilerinin listesi de sürekli gelişiyor, ancak işte çoğu işletmenin kullandığı stratejilerden bazıları:

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı , aslında bir reklamı tıklayan her kullanıcı için ödeme yaptığınız her tür dijital pazarlamayı kapsayan geniş bir terimdir. Örneğin, Google AdWords, "ücretli arama reklamcılığı" adı verilen bir PPC reklamı biçimidir (bunu bir saniye içinde inceleyeceğiz). Facebook Reklamları, "ücretli sosyal medya reklamcılığı" olarak adlandırılan başka bir PPC reklam biçimidir (yine, buna kısa süre sonra değineceğiz).

Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı

Google, Bing ve Yahoo'nun tümü, metin reklamları kendi Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP'ler) yayınlamanıza izin verir. Ücretli arama reklamcılığı , sizinki gibi bir ürün veya hizmeti aktif olarak arayan potansiyel müşterileri hedeflemenin en iyi yollarından biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SERP'lerde görünmek için ödeme yapmak istemiyorsanız, sitenizdeki sayfaları veya blog yayınlarını organik olarak denemek ve sıralamak için arama motoru optimizasyonunu (SEO) da kullanabilirsiniz. Her tıklama için doğrudan ödeme yapmanız gerekmez, ancak sıralanacak bir sayfa bulmak genellikle biraz zaman ve çaba gerektirir (ücretli arama ve SEO'nun daha ayrıntılı bir karşılaştırması için bu makaleye göz atın ).

Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat gibi çoğu sosyal medya platformu, sitelerinde reklam yayınlamanıza izin verir. Ücretli sosyal medya reklamcılığı , işletmenizin, ürününüzün veya hizmetinizin varlığından haberdar olmayabilecek kitlelerle farkındalık oluşturmak için harikadır.

Sosyal medya pazarlamacılığı

SEO gibi, sosyal medya pazarlaması da işletmenizi pazarlamak için Facebook veya Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanmanın ücretsiz ve organik yoludur. Ve tıpkı SEO gibi, işletmenizi sosyal medyada organik olarak pazarlamak çok daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak uzun vadede çok daha ucuz sonuçlar sağlayabilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), çevrimiçi kullanıcı deneyiminizi iyileştirme sanatı ve bilimidir. Çoğu zaman, işletmeler mevcut web sitesi trafiğinden daha fazla dönüşüm (olası satışlar, sohbetler, aramalar, satışlar vb.)

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, oldukça geniş bir dijital pazarlama terimidir. İçerik pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak veya tıklamaları, potansiyel müşterileri veya satışları artırmak için içerik varlıklarını (blog gönderileri, infografikler, e-Kitaplar, videolar vb.) Kullanan tüm dijital pazarlama çabalarını kapsar.

Yerel Reklamcılık

Hiç bir makalenin altına inip önerilen makalelerin bir listesini gördünüz mü? Bu yerel reklamcılıktır. Çoğu yerel reklamcılık, içeriği tıklamaları çekmek için kullandığı için içerik pazarlamasına girer ("bundan sonra ne olacağına asla inanmayacaksınız!"). Genellikle, yerel reklamcılığın fark edilmesi biraz zor olabilir, çünkü genellikle ücretsiz içerik önerileriyle karıştırılır… ama asıl mesele budur.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlama, çevrimiçi pazarlamanın en eski biçimidir ve hala güçlüdür. Çoğu dijital pazarlamacı, özel fırsatların reklamını yapmak, içeriği vurgulamak (genellikle içerik pazarlamasının bir parçası olarak) veya bir etkinliği tanıtmak için e-posta pazarlamasını kullanır.

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, esasen web sitelerinde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için başka birine (bir kişi veya işletme) ödeme yapmaktır.

Dijital Pazarlama Ne Kadar Faydalı?

Dijital pazarlama, herhangi bir işletme için harika bir seçenektir. Disruptive'de, anne-pop mağazalarından uluslararası tanınmış üniversitelere ve ötesine kadar her türden işletmenin büyümesine yardımcı olmak için dijital pazarlamayı kullandık. Çevrimiçi reklamcılığın güzelliği budur. Kimi hedeflemek istediğinizi biliyorsanız, herhangi bir yerde herhangi birini hedeflemek için dijital pazarlamayı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, belirli türdeki işletmelerin belirli dijital reklamcılık türlerinden daha fazla yararlanacağı söyleniyor. Hızlı bir genel bakış olarak, işletmeler arası (B2C) şirketler ve işletmeler arası (B2B) şirketler için hangi stratejilerin en iyi şekilde işe yaradığına bir göz atalım:

B2C Şirketleri

Genel olarak, B2C şirketleri, B2B muadillerine göre çok daha düşük fiyat puanlarına sahiptir. Sonuçta, telaşlı bir anneye 150.000 dolarlık bir matkap ucu (inan bana, varlar) satmak biraz zor olabilir. Ama 10 dolarlık bir çocuk pantolonu? Bu oldukça basit bir satış. İyi haber şu ki, B2C şirketleri inanılmaz derecede pahalı ürünler veya hizmetler satmaya çalışmıyorlar, büyük satış ekiplerine veya karmaşık pazarlama hunilerine ihtiyaçları yok. Tek yapmaları gereken, ürün veya hizmetlerini doğru mesajla doğru kitlenin önüne çıkarmak ve gerisi kendi başının çaresine bakmalıdır.

Sonuç olarak, çoğu B2C şirketinin birincil amacı, insanları pazarlama dönüşüm hunisine sokmaktır. Örneğin, o kızgın anneyi çocuk giyim web sitesine koyabilir ve ona heyecan verici bir teklif sunabilirseniz, bugün satın alma şansı yüksektir. Bir satışı kapatmadan önce bir ton marka bilinirliği veya güven oluşturmanıza gerek yok. Bunu akılda tutarak, B2C şirketleri genellikle sosyal medya pazarlaması veya ücretli sosyal reklamcılık gibi daha yüksek huni pazarlama kanallarından harika sonuçlar görür. Bu kanallar, işletmenizi, başka türlü varlığınızı bilmeyen potansiyel müşterilerin önüne çıkarmak için harika bir iş çıkarır. Şimdi, ücretli arama veya SEO gibi diğer dijital pazarlama stratejileriyle takviye etmek her zaman iyi bir fikirdir, ancak başlamak için bir kanal seçmeniz gerekiyorsa, ücretli sosyal reklamcılık veya sosyal medya pazarlaması B2C için harika seçeneklerdir.

B2B Şirketleri

Buna karşılık, ücretli arama, B2B şirketleri için harika bir seçenektir . Çoğu B2B şirketi, sosyal medyayı kullanarak hedeflemesi zor olabilen çok özel niş kitlelere sahiptir. Bununla birlikte, 150.000 $ 'lık matkap ucu satarsanız ve birisi "elmas uçlu petrol sondaj ucu üreticisi" için arama yaparsa, gördükleri ilk sonuç olmak istersiniz. Evet, tıklamanız için ücretli sosyal reklamcılıkta ödeyeceğinizden daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak 150.000 dolarlık bir fiyat etiketi ile iyi harcanan paradır. Ek olarak, çoğu B2B şirketi, B2C şirketlerinden çok daha uzun ve daha ilgili bir satış döngüsüne sahiptir. 150.000 $ 'lık bir matkap ucu satıyorsanız, çoğu insan muhtemelen sitenize gelmez, sizi arar ve "Ben istiyorum" demez. Sonuç olarak, bir anlaşmayı kapatmak için genellikle içerik pazarlaması veya e-posta pazarlaması gibi uzun vadeli stratejiler gereklidir.

Nasıl Başlarım?

İyi haber şu ki, dijital pazarlamaya başlamak oldukça kolaydır. Çoğu çevrimiçi reklam platformu, kaydolmayı ve ilk kampanyanızı oluşturmayı kolaylaştırır (sonuçta bu , nasıl para kazandıklarıdır). Birkaç farklı dijital pazarlama stratejisi için başlangıç ​​kılavuzlarına birkaç bağlantı:

 • Ücretli arama reklamcılığı
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Ücretli sosyal medya reklamcılığı
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Dönüşüm oranı optimizasyonu
 • İçerik pazarlama
 • Eposta pazarlama

Bununla birlikte, her başarılı dijital pazarlama kampanyasının özü bir rehber değildir. Hangi stratejileri kullanmayı seçerseniz seçin, dijital pazarlamaya başlamadan önce yanıtlamanız gereken 4 soru şunlardır:

1. Ne Kadar Kazanmanız Gerekiyor?

Dijital pazarlamaya ne harcamanız gerektiğini anlamak için önce hedeflerinizin ne olduğunu netleştirmeniz gerekir. Dijital pazarlamaya nasıl yaklaştığınız, nihai hedefinizin tıklamaları, dönüşümleri veya potansiyel müşterileri, satışları, geliri veya belirli bir yatırım getirisini (YG) artırmak olup olmamasına bağlı olarak biraz değişebilir. Hemen aşağı indiğinizde, herhangi bir pazarlama çabasının nihai hedefi yatırım getirisi olmalıdır . Sonuçta, dijital pazarlama harcamalarınız işletmeniz için karlı bir gelir sağlamıyorsa, neden çevrimiçi pazarlama yapıyorsunuz?

Tıklamalar ve hatta dönüşümler harikadır, ancak şirketiniz tıklamalardan (aslında  tıklamalara gerçekten  para harcarsınız ) veya dönüşümlerden para kazanmaz. Bu satışlardan elde para yapar . Bunu akılda tutarak, dijital pazarlama bütçenizin ne olması gerektiğine karar vermeden önce belirlemeniz gereken ilk şey, ne kadar gelir elde etmek istediğinize karar vermektir. Bunu öğrendikten sonra, bu bilgileri, bu gelir hedefine ulaşmak için ne kadar reklam harcaması gerektiğini belirlemek için kullanabilirsiniz.

2. Kime Pazarlama Yapıyorsunuz?

Dijital pazarlamadan ne kadar para kazanmak istediğinizi öğrendikten sonra, kime pazarlama yaptığınızı belirlemeniz gerekir  . Bu önemlidir, çünkü farklı alıcı personeli farklı pazarlama taktikleri gerektirir. Ve daha da önemlisi, farklı alıcı kişilikleri farklı alıcı türlerine dönüşür. Yani tahmin et ne oldu? Alıcı personelinizi anlamıyorsanız, etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturamazsınız! Bir satış ekibiniz varsa, satışlarla konuşmak  iyi bir alıcı kişisini bir araya getirmenin en hızlı yollarından biri olabilir. Sonuçta, müşterilerinizle en çok konuşan onlar, değil mi?

Bununla birlikte, satış ekibinizle konuşmak ve biraz araştırma yapmak bile, etkili bir dijital pazarlama planı oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz ayrıntı düzeyine gerçekten ulaşmak için yeterli değildir. Bunu yapmak için, telefona girmeniz ve gerçek müşterilerinizi aramanız gerekir. Sizi nasıl bulduklarını, neden din değiştirdiklerini ve onları size ödeme yapmaya neyin ikna ettiğini sorun. Bu bilgiler size pazarlama ve satış süreciniz hakkında hem reklamınızın performansını artırmak hem de pazarlama bütçenizi seçmek için kullanabileceğiniz tonlarca fikir verecektir.

3. Müşterilerinizin Değeri Nedir?

Tipik olarak, insanlar alıcı personalarına etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmanın iyi bir yolu olarak bakarlar. Alıcı karakterleri bunun için harikadır, ancak aynı zamanda etkili bir dijital pazarlama planı oluşturmanın önemli bir parçasıdır.

4. Hedeflerinize Ulaşmak İçin Ne Kadar Harcamalısınız?

Bu noktada işler oldukça basit. Sadece CAC'nizi, ortalama satın alma siparişi değerini ve ortalama satın alma sayısını alın (bir abonelik modeliniz varsa, burada her bir alıcı kişisinin ortalama ömrünü kullanabilirsiniz) ve bunları bu hesap makinesine takın! Bu hesap makinesinin varsayılanı, SaaS-A-Frass'ın her ay dijital pazarlamadan 2.425.500 ABD doları yeni gelir elde etmek istediğini ve bunu yapmak için kendilerine ihtiyaç duyduklarını varsayarak, SaaS-A-Frass için aylık bütçeyi ve yatırım getirisini gösterir. ayda 100 satış (90 Steves, 9 Mandys ve 1 Edward) üretmek için pazarlama çabaları. Örneğimize göre, yeni bir Steve ortalama 14 ay için 125 $ / ay ödüyor, yeni bir Mandy ortalama 48 ay için 1.500 $ / ay ödüyor ve yeni bir Edward 108 ay için 15.000 $ / ay ödüyor. Tüm bunları hesap makinesine takarak, SaaS-A-Frass'ın yeni ömür boyu gelir hedeflerine ulaşmak için 348.300 $ / ay bütçe ayırması gerekecek.

Görmek? Size bu bölümün kolay olduğunu söylemiştim! İşleri daha da iyi hale getirmek için, bu hesap makinesini genel dijital pazarlama bütçenizi hesaplamak için kullanabilir  veya belirli bir strateji seçebilir ve belirli bir stratejinin işletmeniz için mantıklı olup olmadığını anlamak için kullanabilirsiniz. Örneğin, 75 ABD doları tutarında bir CAC'ye ihtiyacınız varsa, ancak AdWords'teki ortalama tıklama başı maliyetiniz 25 ABD doları ise, AdWords sizin için doğru dijital pazarlama kanalı olmayabilir. Şimdi, tahmin edebileceğiniz gibi, bu yaklaşım, gelir hedeflerinize ulaşmak için ne gerekeceğine dair mükemmel bir tahmin değil. Bu hesap makinesi, yalnızca verebileceğiniz bilgiler kadar doğrudur. Ancak, aylık olarak rastgele seçim yapmaktan ve dijital pazarlamanın ihtiyacınız olan sonuçları üreteceğini ummaktan çok daha iyidir.

Dijital Pazarlamanın Mobil Cihazlar için Farkı Nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, mobil cihazlarda dijital pazarlama, masaüstündeki dijital pazarlamadan çok farklı. Günümüzde bu farklılıklar özellikle önemlidir çünkü akıllı telefonlar artık insanların internet ile etkileşimde bulunmak için kullandığı birincil cihazdır. İnternet etkinliğinin% 60'ı mobil cihazlarda gerçekleşirken , masaüstünden mobile geçiş, dijital pazarlama üzerinde derin bir etki yarattı. Geçen yıl Google Ads, mobil ve masaüstü arasında tutarlı bir deneyim oluşturmak için sonuç sayfalarında kenar çubuğu reklamlarından kurtuldu . Facebook Reklamları, kenar çubuğu reklamlarını masaüstünde göstermeye devam eder, ancak yalnızca mobil cihazlarda yayın içi reklamları gösterir . Daha kısa blog gönderileri , mobil cihazlardaki daha uzun blog yayınlarından daha iyi performans gösterir … ve farklılıklar listesi uzayıp gidiyor.

Dürüst olmak gerekirse, günümüzün dijital pazarlama dünyasında, insanların pazarlamanızla mobil cihazlarda karşılaşacağını varsaymak ve ardından stratejinizi gerektiğinde masaüstü için uyarlamak iyi bir fikirdir. Reklamlarınızı mobil cihazlar için optimize etmenin yanı sıra, sitenizi ve açılış sayfası deneyiminizi düşünmek de önemlidir. Elbette, web siteniz masaüstünde güzel görünebilir, ancak mobil cihazlarda gezinmek imkansızsa, web trafiğinizin önemli bir yüzdesini yabancılaştırırsınız. En azından, mobil duyarlı bir web siteniz olmalıdır , ancak ideal olarak, mobil deneyiminiz zahmetsiz bir mobil deneyimi kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmalıdır (yalnızca masaüstü deneyiminizin uyarlanmış bir sürümü değil). Çoğu reklamveren farkında olsun ya da olmasın, dijital pazarlama artık öncelikle bir mobil deneyimdir. İyi haber şu ki, dijital pazarlamada nispeten yeniyseniz, tekerleği yeniden icat etme konusunda endişelenmenize gerek yok. Çarpıcı mobil reklamlarla başlayabilir ve ardından masaüstü için gerektiği gibi uyarlayabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle