GNS Network

Dijital Pazarlamanızı Ölçmek için Temel Metrikler

Dijital Pazarlamanızı Ölçmek için Temel Metrikler

Pazarlama yolculuğunuzun neresinde olduğunuza bağlı olarak, dijital pazarlama ya vudu benzeri bir batıl inanç ya da herkesin ustalaşabileceği öğretilebilir bir bilimdir. Eski kamptaysanız, muhtemelen ölçümlerinize hakim olmakta zorlanıyorsunuzdur; sonuçları ölçmek, arzulu düşünme ile pazarlama yatırımınızın gerçek getirisi arasındaki farktır.

Toplam Site Ziyaretleri

Bu, kampanyalarınızın trafiği artırmada ne kadar etkili olduğuna dair kabaca bir fikir vermek için zaman içinde izlemeniz ve izlemeniz gereken büyük resim numarasıdır. Bu sayı zamanla istikrarlı bir şekilde artmalıdır; aydan aya düşerse, sorunu belirlemek için pazarlama kanallarınıza dikkatlice bakmanın zamanı geldi.

Kaynaklara veya Kanallara Göre Trafik

Bu, genel pazarlama kampanyalarınızda hangilerinin yüksek ve düşük performans gösterdiğini belirlemek için trafik kaynaklarınızı segmentlere ayırmak için kullanışlıdır.

  • Doğrudan Ziyaretçiler - Bunlar, URL'nizi tarayıcılarına yazarak web sitenize gelenlerdir.
  • Organik / Arama - Bunlar, sitenize bir arama sorgusuna göre gelen ziyaretçilerdir.
  • Tavsiyeler - Bu ziyaretçiler, başka bir web sitesindeki veya blogdaki bir bağlantıdan yanınıza geldi.
  • Sosyal Medya - Bir sosyal medya varlığınız varsa (ve kim yok?), Sitenize sosyal medya platformlarınızdan gelen ziyaretçileri ölçmek isteyeceksiniz.

Yeni Ziyaretçi Sayısı ile Geri Dönen Ziyaretçi Sayısı

Bu, izlenecek önemli bir ayrımdır; geri gelen ziyaretçiler size içeriğinizin yararlılığı ve kalitesi hakkında bir gösterge verir - birden çok ziyaret çekecek kadar "yapışkan" olup olmadığı. Bu oranı haftadan haftaya ve aydan aya izlemek, yeni içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini gösterir. Örneğin, önceki bir aya kıyasla yeni ziyaretçilerin geri gelen ziyaretçilere oranının yüksek olması, yeni içeriğin trafik çekmeye çalıştığının bir göstergesidir, ancak web sitenizin geri kalanı bu yeni ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. .

Ziyaret Başına Etkileşimler

Bu, web sitesi trafiğinizin daha ayrıntılı bir analizidir, ancak nasıl yorumlanacağını biliyorsanız, eyleme geçirilebilir içgörüler sağlar. Bir kullanıcının kaç sayfayı ziyaret ettiği, tek tek sayfalarda ne kadar kaldıkları ve her sayfada ne yaptıkları gibi değişkenlere bakmak isteyeceksiniz (örneğin, bir inceleme bırakın). Etkileşimlerinizi dönüşümlerle karıştırmayın, ancak nihai hedef, etkileşimlerinizin indirmeler, abonelikler, satın almalar vb. Gibi daha fazla dönüşüme yol açmasıdır. Ziyaret başına etkileşimlerinizin analizi, size hangi etkinlikleri ve davranışları koruduğunu keşfetme fırsatı verir. sitenizdeki ziyaretçileri ve onları daha fazlasını teşvik etmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Sitede Geçirilen Süre

Bu, ziyaret başına etkileşimlerin bir sonucudur ve web sitenizin ziyaretçilerinin ilgi ve katılım düzeyi hakkında size fikir verir. Sitenizde çok zaman geçiren ziyaretçiler yararlı içerik bulduğundan, bu, sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğinin çok amaçlı iyi bir göstergesidir. Sitenizde çok fazla zaman geçiren ziyaretçilerin, aynı zamanda en kararlı müşterileriniz olma olasılığı da yüksektir; Bu ziyaretçilerin sitenizle etkileşimde bulunarak zamanlarını nerede geçirdiklerini bilmek, bu müşterilerin yaşam boyu değerlerini artırmak için içeriği optimize etmenize yardımcı olur.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, sitenizi ziyaret eden ve anlamlı bir işlem yapmadan hemen ayrılan kişilerin sayısıdır. Yüksek bir hemen çıkma oranı, dijital pazarlamanızdaki birkaç kusura işaret edebilir: Kötü kampanya hedeflemesi, alakasız trafik kaynakları, zayıf açılış sayfaları vb. Bir e-ticaret siteniz varsa, hemen çıkma oranınız vazgeçme oranıyla eş anlamlıdır ve bu genellikle ödeme sürecinizle ilgili sorunları gösterir. Fiyatlandırma şeffaf mı? İnsanları son dakika teklifleriyle dolduruyor musunuz? Ödeme deneyimini nasıl iyileştireceğinizi değerlendirmek için biraz zaman ayırın.

Çıkış Oranı

Bu, özellikle çok sayfalı dönüştürme sürecine sahip web siteleri için yararlı bir metriktir. Çıkış oranı, siteden belirli bir sayfadan ayrılan kişilerin sayısını belirli bir sayfayı görüntüleyen tüm kişilerin yüzdesi olarak ölçtüğü için hemen çıkma oranından farklıdır. Bu , dönüşüm sürecinizdeki ayrılma noktalarını belirlemenize yardımcı olur , böylece buna göre optimize edebilirsiniz.

Mobil Trafik

İçerik tüketiminde mobil hakimiyetin artmasıyla birlikte, mobil müşterilerinizi anlayabilmek ve dönüşümlerinizi artırmak için mobil ziyaretçi ölçümlerinizi takip etmemek neredeyse ihmal edilmektedir . İşte bilmeniz gerekenler:

  • Trafiğinizin yüzde kaçı mobil?
  • Hangi cihazları ve tarayıcıları kullanıyorlar?
  • Nereden geliyorlar (doğrudan, organik, yönlendirme, sosyal vb.)
  • Hangi içeriği tüketiyorlar?

Ziyaretçi Başına Maliyet (GBM) ve Ziyaretçi Başına Gelir (RPV)

Bu geniş ölçümler size her bir pazarlama kanalının karlılığı için basit bir formül sunar: RPV'niz GBM'nizi aşarsa, yolunuzdesiniz demektir. Bu rakamlar, belirli türdeki ücretli kampanyalar için bütçelerinizi şekillendirmeye de yardımcı olur.

Toplam Dönüşümler

Dönüşümleri tanımlamanın bir yolu, bir satın alma yaparak, bir varlık indirerek veya bir posta listesine abone olarak CRM'nizde veya pazarlama veritabanınızda dijital kayıtlar haline gelen anonim site ziyaretçilerinin sayısıdır. Bu, finans departmanınızın en çok ilgileneceği sayıdır ve bir pazarlamacı için nihai başarı ölçüsüdür. Düşük dönüşüm oranları, kötü tasarlanmış web sitelerinden çekici olmayan tekliflere kadar birçok sorunun göstergesidir.

"Mikro" Dönüşüm Oranları

Hemen hemen tüm pazarlamacılar genel veya "makro" dönüşümleri izler, ancak mobil pazarlama ölçümlerinizi gerçekten derinlemesine incelemek için , dönüşümleri kampanya düzeyinde veya "mikro" dönüşümleri izlemek, bu daha küçük TPG'lerin katkıda bulunduğundan emin olmak için iyi bir fikirdir. genel pazarlama stratejinize.

Dönüşüm Hunisi Oranları

"Moz sihirbazı" Rand Fishkin , bu ölçümleri dijital pazarlamacılar için genel olarak en önemli üçten biri olarak görüyor. Bunları, "belirli bir dönüşüm sürecinin her adımında bunu başaran potansiyel müşterilerin yüzdesini ve hangi kanalların veya davranışların bunu daha ileriye taşıyacağını öngördüğünü bilmek" olarak tanımlıyor. Bunun özünde, dönüşüm hunisinin her aşamasının nihai yatırım getirinizi nasıl etkilediğine ve kaynaklarınızı nereye yönlendireceğinize dair daha derin bir anlayış vardır.

Tıklama Oranları

Tıklama oranlarını (TO) ölçmek, e-posta pazarlaması ve ücretli reklam kampanyaları için çok önemlidir. PPC kampanyaları için, ortalamanın üzerinde bir TO, tıklama başına maliyetinizi önemli ölçüde düşürebilir (örneğin, AdWords'te yüzde 50'ye kadar), ortalamanın altında bir puan ise maliyetleri çatı katına çıkarabilir (AdWords'te yüzde 400'e kadar daha yüksek).

Yeni / Benzersiz Ziyaretçi Dönüşümleri ile Geri Gelen Ziyaretçi Dönüşümlerinin Karşılaştırması

Yeni bir ziyaretçinin web sitenizle etkileşim biçimi, normal bir ziyaretçinin davranış biçiminden çok farklıdır. Pek çok pazarlamacı için bu sayıların izlenmesi  , örneğin, satış ve pazarlama otomasyonu yoluyla hemen çıkma oranınızı düşürmek ve geri dönen ziyaretçi oranlarını, dönüşümleri ve müşteri yaşam boyu değerini artırmak için yararlı bilgiler sağlar  .

Dönüşüm Başına Maliyet

Dönüşümü nasıl tanımladığınıza bağlı olarak buna olası satış başına maliyet, yönlendirme başına maliyet vb. Denilebilir, ancak genel metrik son derece önemlidir, çünkü sonuçta marjlarınızı belirler. Neden? Yüksek bir dönüşüm başına maliyet, maliyetler o kadar yüksekse, net gelirinizi çok fazla düşürürse, yüksek bir dönüşüm oranını negatife dönüştürebilir.

Kapanış Oranı

Bu hesaplanması basit bir metriktir: Toplam potansiyel müşteri sayınızı toplam satış / kapanış sayınıza bölün. Bu daha çok satış verimliliğinizin bir ölçüsü olsa da - ve düşük bir kapanış oranını araştırmak isteyeceksiniz - pazarlama ROI tahminleriniz için de buna ihtiyacınız olacak.

Ziyaret Başına Değer

Bu sadece bir gelir ölçütü olmak zorunda değildir; aslında etkileşim sayılarınıza bağlıdır. Ayrıca, ölçülmesi zor bir değerdir, çünkü ziyaretçileriniz sitenize her geldiklerinde veya blogunuzu okuduklarında değer katarlar (sayfa görüntülemeleri ve bgbm reklamcılığı trafiğini düşünün). Açıkçası, e-ticarette, bir satın alma işlemine dolar harcandığında somut değer katılır, ancak bir müşteri bir yorum bıraktığında veya bir ürünü sosyal medyada paylaştığında da maddi olmayan değer yaratılır.

Edinme Başına Maliyet

Edinme başına maliyet (EBM), EBM tamamen gelirle ilgili olduğu için dönüşüm başına maliyetten farklıdır; Bu ölçüt, birisi ödeme yapan bir müşteri olan pazarlamanın Kutsal Kasesi haline geldiğinde devreye girer. CPA, birinin cüzdanını açması için tam olarak kaç pazarlama doları harcamanız gerektiğini söyler.

Yatırım Getirisi (Gerçek ve Öngörülen)

Bu, pazarlama başarınızın nihai ölçüsüdür: Pazarlama teknolojileriniz ve çabalarınız karlı mı ve kar hanenize sonuçlar mı getiriyor? Yolda kalmanıza yardımcı olmak için müşteri adayı-kapanış oranınız burada devreye giriyor. Olası satış başına 25 ABD doları harcıyorsanız ve kapatma oranınız yüzde 25 ise, yeni bir müşteri edinmenin maliyeti 100 ABD dolarıdır. Ortalama müşteri değeriniz bu miktarı aşarsa, öngörülen pazarlama yatırım getirisi konusunda siyahtasınız demektir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle