GNS Network

Evde ve Ücretsiz Olarak Dijital Pazarlama Nasıl Öğrenilir?

Evde ve Ücretsiz Olarak Dijital Pazarlama Nasıl Öğrenilir

2021'de ücretsiz olarak ve kendi evinizin rahatlığında dijital pazarlamayı öğrenmenin en iyi yolu nedir? Neyse ki, modern bir dijital pazarlama uzmanı olmak için gereken becerileri geliştirmenize yardımcı olabilecek bir dizi ücretsiz ve ücretli çevrimiçi kaynak var. Bu kılavuzda, dijital pazarlamayı mümkün olan en hızlı şekilde kendinize öğretmek için en iyi kaynakları bulacaksınız.

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, arama motorları, sosyal medya platformları ve PPC reklamcılığı gibi bir veya daha fazla pazarlama kanalını kullanarak İnternet üzerinde ürün veya hizmetleri tanıtma ve satma sürecidir. Dijital pazarlama ile markanızla ilgilenen kitleleri bulabilir, onlarla etkileşime girebilir ve müşteri olana kadar onları besleyebilirsiniz. En önemli dijital pazarlama türleri, arama motoru pazarlaması, içerik pazarlaması, PPC reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlamadır.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Nasıl Öğrenilir

Başarılı bir dijital pazarlama danışmanı olmak için , tüm çevrimiçi pazarlama teknolojileriyle çalışmak için gereken becerileri geliştirmeniz gerekir. Ek olarak, mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için bunları bir araya getirebilmeniz için gerekli bilgileri edinmeniz gerekir. Çok sabır ve sebat gerektiren zor bir iş ama iyi haber şu ki, dijital pazarlama uzmanı olmak için üniversiteye veya sınıf kursuna gitmenize gerek yok. Öğrenim kaynakları için Google'ı aramak için zaman harcamanıza bile gerek yok. Araştırmamızı yaptık ve en iyi kaynakların bir listesini oluşturduk (neredeyse tamamı ücretsiz), becerilerinizi evinizin rahatlığında takip edebilir ve geliştirebilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması , dijital pazarlamanın önemli bir bileşenidir. SEM,  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) veya Ücretli Arama Reklamcılığı (Google Ads veya Bing Ads) kullanan çeşitli arama motorlarında pazarlama yapmakla ilgilidir. Aşağıdaki kaynakların tümü ücretsizdir ve size PPC hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretebilir

 • Google Academy for Ads
 • Google Dijital Atölye
 • Google Ads Kılavuzu
 • Bing Ads Kılavuzu
 • SEMRUSH PPC Academy

İçerik pazarlama

Her dijital pazarlama kampanyası içeriğe dayalıdır. SEO, sosyal medya pazarlaması veya e-posta pazarlaması olsun, farklı kanallardaki hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için içeriğe ihtiyacınız var. İçerik pazarlaması , doğru içerik türünü belirleme, oluşturma ve doğru kitleye tanıtma sürecidir. İyi bir içerik pazarlamacısı olmak için harika yazma becerilerine, SEO metin yazarlığı becerilerine ve analitik becerilere sahip olmanız gerekir. Aşağıdaki kaynaklar, içerik pazarlamasına başlamanıza yardımcı olacaktır:

 • İçerik Pazarlaması Basitleştirildi
 • İçerik Pazarlama Rehberi
 • En İyi İçerik Pazarlama Kursları

Gelen Pazarlama

Bu yazının başında, iyi bir dijital pazarlamacının, mümkün olan en iyi sonuç için farklı çevrimiçi pazarlama tekniklerini birlikte kullanabilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Gelen pazarlama tam olarak bununla ilgilidir. Inbound pazarlamanın rolü, dikkat çekici bir kullanıcı deneyimi sağlamak için diğer tüm dijital pazarlama kampanyalarının faaliyetlerini koordine etmektir. Genel amaç, yeni müşterileri çekmek, onlarla etkileşim kurmak, güvenlerini kazanmak ve memnuniyetlerini kazanmak için sağlam bir sürece sahip olmaktır. Bunu başarılı bir şekilde yapabilen şirketlerin, müşteri tabanlarını izole kampanyalar yürüten şirketlere göre daha hızlı büyütme olasılığı daha yüksektir. Bir dijital pazarlama yöneticisi olarak göreviniz , tüm dijital pazarlama kampanyalarının aynı hedefleri paylaşmasını sağlamaktır. 

Sosyal medya pazarlamacılığı

Bugünlerde Facebook veya Twitter'ın olmadığı bir dünya hayal etmenin zor olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum. Sosyal medya ağları hayatımıza ve dijital pazarlamaya yaklaşımımıza hâkim oldu. Dijital pazarlamanın amacı, potansiyel müşterilerinizle favori kanallarında bağlantı kurmak olduğundan, yeni bir pazarlama biçimi doğdu ve bu sosyal medya pazarlamasıdır. Sosyal medya pazarlaması, adından da anlaşılacağı gibi, örneğin müşterilerinizi bulmak ve onlarla etkileşim kurmak amacıyla çeşitli sosyal ağlarda pazarlama yapmaktır. Facebook, 3 milyardan fazla aktif aylık kullanıcısı olan en yaygın kullanılan ağdır. Sosyal medya pazarlamasını öğrenmeye başlamak için harika bir yer, Facebook'un çevrimiçi kurslarını takip etmektir. Facebook Ücretli Kampanyaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecekler. Facebook'ta sosyal medya kampanyaları yürütmek konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde, Pinterest, LinkedIn ve Twitter pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinerek becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasına başlamak için aşağıdaki kaynakları kullanın:

 • Facebook Online Kursları
 • Twitter Pazarlama Rehberi
 • Pinterest Pazarlama
 • LinkedIn Pazarlama

Eposta pazarlama

E-posta ile pazarlama ölmedi. Düşündüğünüze rağmen, e-posta hala ziyaretçileri müşteriye ve mevcut müşterileri tekrar müşterilere dönüştürmenin en etkili yollarından biridir. Başarılı e-posta pazarlama kampanyaları yürütmek için önce hedef kitlenizi tanımanız gerekir, aksi takdirde e-postalarınız kullanıcılarınızın spam klasörüne gider. E-posta pazarlamasını dijital pazarlama bulmacasının son parçası olarak düşünebilirsiniz. Diğer tüm pazarlama teknikleri yeni müşteriler bulmaya odaklanırken, e-posta pazarlaması anlaşmayı kapatmakla ilgilidir. E-posta pazarlamasına başlamak için önce kullanacağınız araca karar vermeniz ve ardından onu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Dijital Pazarlama Analitiği Araçları

Her dijital pazarlama uzmanının analitik becerilerini geliştirmesi gereken becerilerden biri. Bir dijital pazarlama yöneticisinin rolünün, SEO veya sosyal medya kampanyalarının nasıl yürütüleceğini öğrenmek değil (bu, SEO uzmanının veya Sosyal medya pazarlama yöneticisinin işidir ), tüm süreçlerin nasıl yönetileceğini bilmek olduğunu unutmayın. aynı hedefler. Bunu yapabilmek için, Google Analytics ve Google Search Console gibi çeşitli veri analiz araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Google Data Studio gibi veri raporlama araçları ve SEMRUSH gibi dijital pazarlama araçları .

 • Google Arama Konsolu nedir
 • Google Analytics Akademi Kursları
 • Google Data Studio'ya Başlarken

Çevrimiçi Pazarlama Öğrenim İpuçları

Eminim artık dijital pazarlamayı öğrenmenin kolay bir iş olmadığını anlamışsınızdır. Her bir tekniğin ayrı ayrı nasıl çalıştığını ve maksimum sonuç için bunları nasıl bir araya getirebileceğinizi öğrenmek çok fazla okuma ve saatlerce pratik gerektirir. İyi haber şu ki, dijital pazarlamayı evde ve Ücretsiz olarak öğrenmek için yukarıdaki kaynakları kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, öğrenme isteği ve çok sabır. Süreci sizin için kolaylaştırmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

SEO ile başlayın. PPC, içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması tarafından kullanılan kavramların çoğu SEO ilkelerine dayanmaktadır. Önce SEO becerilerinizi geliştirmek, geri kalanını öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Pratik yapın, Pratik yapın, Pratik yapın. İnternet pazarlaması teorik bir kavram değildir, ancak çoğunlukla pratiktir. Bir stratejinin arkasındaki teoriyi anladıktan sonra, onu pratikte uygulamaya çalışın. Sonuçları izleyin, optimize edin ve hatalarınızdan ders alın.

Sertikalı olmak. Öğreniminiz boyunca ilerledikçe sertifika almaya çalışın . Uzmanlığınızı sergilemenin harika bir yolu. Yukarıdaki kaynaklarda, tamamlandıktan sonra bir sertifika sunan çevrimiçi kurslara bağlantılar bulacaksınız .

Deneyimli Dijital Pazarlamacılarla çalışın. Deneyimli dijital pazarlamacıların gözetiminde çalışmayı hedefleyin. Onlar yapabilir geçişi kolaylaştırmak teoriden pratiğe ve herhangi kitap veya kurslarda yazılmış birkaç ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Kendi dijital pazarlama blogunuzu başlatın. Kendi pazarlama blogunuza sahip olmak, öğrendiklerinizi uygulamanıza ve uzmanlığınızı kanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, dijital pazarlama hakkında yazmaya başladığınızda, bir konuyu ne kadar iyi bildiğinizi veya bilmediğinizi değerlendirebilirsiniz.

Öğrenmeyi asla bırakma. Dijital pazarlama her zaman değişen ve öğrenmenin asla durmadığı bir sektördür. En son gelişmelerle uyumlu kalmak ve müşterilerinizi bilgilendirmek bir dijital pazarlama uzmanı olarak sizin işiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle