GNS Network

COVID-19 Dijital Pazarlamayı Nasıl Etkiledi Sırada Ne Var?

COVID-19 Dijital Pazarlamayı Nasıl Etkiledi Sırada Ne Var

COVID-19 pandemisinin birinci yıl dönümünü geride bırakırken, sayısız hayat sonsuza dek değişti, toplumun işleyişi yeni bir normale kavuştu ve iş dünyası bir gecede dönüşüme uğradı. Geçen yılın kesinlikle herkes için zorlayıcı olduğu inkar edilemez. Sadece işletmelerin yeni normale uyum sağlamak için şekil değiştirmesi gerekmedi, aynı zamanda ticari dünyayı yöneten tüketiciler ve ideolojiler sonsuza dek değişti. Dijital pazarlama her zaman bir markayı müşteri tercihleri ​​ve ihtiyaçları ile uyumlu hale getirmeye odaklandığından, COVID-19 pandemisinin dijital pazarlamayı bir bütün olarak nasıl etkilediğini tam olarak anlamak (ve bu değişiklikleri her zaman anlamak) için her ikisine de bakmamız gerekecek.

Seyirci Değişti

1. Yeni Bir Müşteri Kişisi Ortaya

Çıkıyor Kilitlenmeler ve sosyal mesafe, tüketici alışkanlıklarını ve taleplerini değiştirdi. İnsanlar, dijital trendleri kolayca benimsedikleri için kendi kendilerine daha yeterli hale geliyorlar. Çalışmaktan alışverişe, eğlenceye kadar her seçenek artık çevrimiçi olarak mevcut. Dünya genelinde tüketiciler, ihtiyaçlarını karşılamak için dijital kanalları hızla kabul etti ve uyguladı. Bazaarvoice'a göre , küresel tüketicilerin %49'u artık pandemi öncesine göre daha fazla çevrimiçi alışveriş yapıyor. Yalnızca ABD'de tüketicilerin %62'si artık eskisinden daha fazla çevrimiçi alışveriş yapıyor. Daha da önemlisi, PYMNT'ler tarafından ankete katılanların %52'si mağazadan bakkal alışverişine geri dönmeyeceklerini söylüyor. Aslında Digital Commerce 360'ın araştırması , çevrimiçi alışveriş yapanların %58'inin önümüzdeki aylarda çevrimiçi sipariş vermeyi ve çevrimiçi etkileşimde bulunmayı beklediğini gösteriyor. İnsanlar artık bir zamanlar fiziksel olarak yaygın olarak erişilen bilgi, ürün ve hizmetlerin alternatif dijital çözümlerle değiştirilmesini bekliyor.

2. Tüketiciler Artık Harcama Konusunda Daha Dikkatli

Deloitte, kişisel tüketim harcamalarının (PCE) 2020'nin ilk çeyreğine göre ikinci çeyrekte %10,1 düştüğünü bildirdi. Tüketicilerin %40'ı, isteğe bağlı kategorilerdeki harcamaları da azalttıklarını söylüyor. Onları geri tutan nedir? Ekonomideki sürekli değişiklikler ve artan işsizlikle birlikte, insanlar gelecekte iş kayıpları ve kazançlar konusunda endişeleniyor ve bu da onları daha fazla tasarruf etmeye yönlendiriyor.

3. Dijital Pazarlama Bu Yeni Kitleye Uyum Sağlamak İçin Nasıl Değişti?

Değişen tercihlere ve harcama alışkanlıklarına yanıt olarak, dijital pazarlama çabaları müşterilere daha fazla değer sunmaya odaklanıyor. İçeriği çeşitli çevrimiçi platformlarda kullanmak ve iyileştirmek, hızlanmaya ve gelişmeye devam ediyor. Önemli ölçüde gelişen pazarlama stratejilerinden biri de sosyal medya pazarlamasıdır. Vize ile Analizçevrimiçi alışverişlerin %25'inin artık bir sosyal medya platformuyla etkileşim yoluyla yapıldığını belirtti. Tüketiciler bunun uygun olduğunu, alışveriş deneyimini basitleştirdiğini ve etkileyiciler tarafından sunulan indirimlerden yararlanmalarına olanak tanıdığını iddia ediyor. Sonuç olarak, sosyal medya reklam harcamaları da arttı. SocialBakers'ın Sosyal Medya Trendleri Raporu, küresel sosyal reklam harcamasının 2020'nin 3. çeyreğinde %56,4 arttığını belirtti . Sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi için, Sosyal Medya Stratejinizi Optimize Etmek için 9 İpucu'nu okuyabilirsiniz . Üstelik online kanallarda müşteri deneyimi hiç olmadığı kadar ön planda. Markalar, yeni müşteriler çekmek ve mevcut müşterileri elde tutmak için eksiksiz müşteri deneyiminde ilerlemeler kaydediyor. Forrester'a göre, markaların %25'i bu yıl müşterilerinin deneyimlerinin kalitesini iyileştirmeye odaklanacak.

Yeniden Tanımlanmış İş Hedefleri

Tüketicileriniz artık çevrimiçi. Rakipleriniz de öyle. Bu, işletme sahiplerinin, hedef kitlelerinin yolunda kalabilmeleri için markalarını öne ve merkeze yerleştirmeye odaklanmaları gerektiği anlamına gelir. Ve fark ettiniz ki, daha sanal, uzak ve temassız çözümler her açıdan kendilerini sıradan hale getiriyor. Bu, dijital pazarlamacıların nerede olurlarsa olsunlar tüketicilere ulaşmasına, etkileşimde bulunmasına ve onlarla bağlantı kurmasına yardımcı oldu ve bu yakın zamanda değişmeyecek. Gerçekten anlaşmayı bozan şey, COVID'in markaların kalabalığın içinde öne çıkması ve mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurması için mükemmel bir neden olmasıydı. Bazı markalar dijital ağa katılmak için çırpınırken, bu alanda halihazırda kurulmuş olanlar, güncel bilgiler, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürünler veya teslimat yoluyla olsun, rakiplerinin müşterilerini kaybettiğini iddia edebildiler. seçenekler.

McKinsey'in araştırması , Amerikalı alışveriş yapanların %75'inin pandemi sırasında alışveriş davranışlarını ve marka tercihlerini değiştirdiğini buldu. Daha da ilginci, %60'tan fazlası kriz sonrası bu satın alma alışkanlığı değişikliklerine bağlı kalmayı planlıyor. Markaların, COVID'in etkisinin bir veya iki yılın çok ötesine geçeceğini anlamak için stratejilerini geliştirmeleri gerekiyor. Birçok dijital pazarlamacının odak noktası, müşteri sadakatini ve müşteriyi elde tutmayı da artırmaktır. Forrester, bu yıl müşteri deneyimini iyileştirmeye yönelik harcamaların %30 oranında artmasını ve işletmelerin 2020 e-ticaret patlaması sırasında kazanılan yeni çevrimiçi müşterileri elinde tutmasına olanak tanımasını bekliyor.

Peki Dijital Pazarlama Yeni İş Hedefleriyle Uyum Sağlamak İçin Nasıl Değişti?

COVID-19 sırasında dijital pazarlama başarısı elde etmek için işletmeler pazarlama stratejilerini yeniden değerlendirmek ve aşağıdakileri göz önünde bulundurmak zorunda kaldı:

  • Uyum: Mevcut değer teklifleri ve ürünler, yeni müşteri ihtiyaçları ve tercihleriyle uyumlu olmalıdır. Ürününüz veya hizmetiniz, yalnızca değerli bir şey sunduğunuz ve tüketicinin sıkıntılı noktalarını çözdüğünüz sürece gereklidir. Kalan güncel ve ilgili, başarının anahtarıdır.
  • Segmentasyon: Markalar, hedef kitlelerinin çeşitli segmentlerine ulaşmalı ve bu benzersiz tüketici segmentlerine dayalı olarak alakalı içerik, ürünler ve hizmetler sunmalıdır. Bu, işletmelerin müşterilerine en iyi değeri sunabilmesi için kişiselleştirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Daha da önemlisi, kuruluşların her müşteriye birey olarak bakmasına ve ihtiyaçlarını karşılamasına olanak tanır.
  • Yenilik: Bir krizin ortasında bile, markalar ve kampanyaları büyüme için plan yapmalıdır. Şirketler, verileri toplayıp analiz ederek, tüketicilere sunulabilecek ek ürün ve hizmetleri de belirleyebilir ve onlarla çevrimiçi etkileşim kurmanın yenilikçi yollarını bulabilir.
  • Yerelleştirme: Tüketicileriniz, ister kendi topluluklarında olup bitenlerle ilgili haberler, isterse yerel mağazalar ve yereli nasıl destekleyebilecekleri hakkında bilgiler olsun, yerel içerik arıyor. Yerel topluluklara katılma seçeneğine sahip markalar için bu, bölgedeki müşterilerle bağlantı kurmak için ideal bir fırsattır. 
  • Entegre İletişim: İdeolojiler artık tüketicilerin daha hızlı bilgi alabilmesi ve bire bir etkileşimleri deneyimleyebilmesi için konuşma pazarlamasını desteklemeye odaklanıyor. Web sitenizdeki Bilgi Tabanı/SSS'ler, sohbet botları, canlı sohbet seçenekleri ve daha fazlası gibi şeylerden nasıl yararlanabileceğinizi düşünün.

Bir Bütün Olarak, Martech Gelişiyor

Dijital pazarlamacılar , karantinadan bu yana tüketici eğilimleri, davranışları, yaşam tarzları ve tutumlarındaki değişiklikleri anlamalarına yardımcı olabilecek araçlara erişebilir . Daha da önemlisi, bu araçlar pazarlamacıların potansiyel müşterileri beslemesine ve onları satış hunisinin derinliklerine yönlendirmesine olanak tanır.  Ancak, zorluk, şirketin bireysel iş ihtiyaçları için en iyi araçları seçmekte ve sundukları işlevlerden en iyi şekilde yararlanmak için araçları etkin bir şekilde entegre etme becerisinde yatmaktadır. Piyasada mevcut olan çok çeşitli yazılım ve teknoloji ile markaların tüketicilerle etkileşim kurma yollarının sayısı sınırsızdır. Seçenekler arasında CRM platformları, sohbet botları, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları, kişiselleştirilmiş e-postalar, analizler ve çok daha fazlası yer alır. Bu araçları kendi avantajınıza nasıl kullanabileceğinizi görmek için işletmeniz için en iyi olacak araç setlerini belirleyin. Ancak dijital pazarlama stratejilerinin de değerli içerik üretmeye odaklandığını unutmayalım. Dijital pazarlamacılar, yalnızca metin merkezli içerikten başka bir şey sunmaları gerektiğini biliyorlar. Infographics, memler, podcast'ler ve video içeriği daha fazla çekiş kazandı. Dijital tüketicinizle etkileşime geçmenize yardımcı olmak için web seminerlerinden, video kayıtlarından, kısa etkileşimli içerik parçacıklarından ve daha fazlasından nasıl yararlanabileceğinizi düşünün.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle