GNS Network

Dijital Pazarlama Avantajları

Dijital Pazarlama Avantajları

Pazarlama dünyası, Mad Men'in öğle öncesi içkilere düşkün olduğu, Coca-Cola reklam panosu fikirleri ve çocuk şeker radyo jingle'ları hazırlarken baca gibi sigara içtiği günlerinden bu yana çok yol kat etti. Basılı, radyo ve televizyon reklamları gibi geleneksel pazarlama stratejileri, günümüzün perakende çağında hala bir miktar geçerliliğini korurken, dijital pazarlama , her büyüklükteki şirketin ideal müşterilerine ulaşma, etkileşim kurma ve onları hedefleme yöntemlerini tamamen değiştirmiştir. Artan eğilimlere ve dijital pazarlama taktiklerinin ne kadar başarılı olduğunu gösteren araştırmalara rağmen, birçok işletme sahibinin çevrimiçi reklamcılığa kendini adaması ve yatırım yapması konusunda ince ama önemli bir tereddüt var. Arama motoru optimizasyonu (SEO) veya tıklama başına ödeme (PPC) kampanyalarının şirketiniz için uzun vadede işe yarayıp yaramayacağından şüphelenmek için Don Draper olmanıza gerek yok! Son anketler , küçük işletme sahiplerinin %83'ünün dijital pazarlama yatırımlarından memnun olduğunu ve küçük işletme sahiplerinin yaklaşık %20'sinin dijital pazarlama stratejilerinden memnun olmadığını veya kullanmadığını gösteriyor. 

Belki de dijital pazarlamaya yönelik sinizm, sürekli olarak pop-up'ları tıklamak, kupon e-postalarını görmezden gelmek ve hedefli sosyal medya reklamlarının bombardımanı altında hissetmek gibi kendi hoşnutsuz çevrimiçi tüketici deneyimlerine dayanmaktadır. Hey, en sevdiğiniz Peggy Olson derleme klibini izlemeden önce YouTube'da 30 saniyelik bir reklamı beklemek gibi hiçbir şey canınızı sıkamaz! Ancak günümüzün teknoloji odaklı dünyasında, işletmeniz dijital pazarlamaya ne kadar az yatırım yaparsa, o kadar çok müşteriye ulaşamazsınız. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama yöntemlerinden nasıl farklılaştığını ve üstün olduğunu göstermeye yardımcı olmak için, dijital pazarlamanın bu reklam hizmetlerinden ne kadar daha fazla para kazanabileceğinizi vurgulayacak beş farklı avantajına bir göz atalım. 

1. DAHA İLGİ ÇEKİCİ

Muhtemelen geleneksel ve dijital pazarlama arasındaki en büyük fark, ikinci stratejiyle tüketici katılımını izlemenin, ölçmenin ve değerlendirmenin ne kadar kolay olduğudur. Dijital pazarlama, sadık müşterileriniz ve hedef kitlelerinizle doğrudan bir iletişim hattı olarak hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda etkileşimlerini gerçek zamanlı olarak da değerlendirebilirsiniz. Örneğin, sosyal medya pazarlamasını kullanmak , işletmelere müşterileri tarafından beğenilebilecek, paylaşılabilecek ve yorumlanabilecek ilgi çekici içerikler üretme fırsatı sunarak işletmelerin hangi tür içerik ve pazarlamanın diğerinden daha etkili olduğunu görsel olarak değerlendirmelerine olanak tanır.

2. UYGUN MALİYETLİ

İşte çeşitli geleneksel ve dijital pazarlama biçimleri için ortalama fiyatın hızlı bir dökümü: 

  • Reklam Panoları: Yere bağlı olarak ortalama  1.500 - 14.000 ABD Doları
  • Tam sayfa gazete ilanı: 2,772 Dolar (küçük kasaba gazetesi) - 163,422 Dolar (Washington Post) 
  • 30 saniyelik radyo reklamı (üretim maliyetleri dahil): 1.200 - 7.500 ABD Doları 
  • Dijital pazarlama paketleri: Saatlik 90 ila 250 ABD Doları arası hizmetler - aylık 3.500 ila 10.000 ABD Doları arası hizmetler

Şimdi, tüm bu maliyetler arasındaki temel fark, paranızın karşılığını genel olarak değerlendirmektir. Yalnızca dijital pazarlama stratejileriyle, kaç kişiye ulaştığınızı, kaç kişiyle etkileşim kurduğunuzu ve pazarlamanın doğrudan bir sonucu olarak kaç kişinin müşteri haline geldiğini resmi olarak belirleyebileceksiniz. Buna ek olarak, dijital pazarlama taktikleri, işletmelere SEO veya sosyal medya reklamcılığı gibi pazarlama planlarına uygulamak istedikleri dijital pazarlama stratejilerini seçip seçebildikleri için maliyetler üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

3. DAHA GENİŞ ERİŞİM

Bu, geleneksel pazarlamanın dijital pazarlamayla karşılaştırılamayacağı başka bir dinamiktir. The New York Times ile reklam vermek için yüz binlerce dolar harcamadığınız sürece, basılı veya radyo reklamlarını kullanırken gerçekte kaç kişiye ulaştığınızı değerlendirmek neredeyse imkansızdır. Dijital pazarlama ile, hedeflediğiniz kişi sayısını tam olarak belirleyebilirsiniz. Ancak, çevrimiçi reklamlar olmasa bile, SEO için optimize edilmiş bir web sitesi , yalnızca küçük bir yatırım karşılığında yeni pazarlara girmenize ve küresel bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

4. KOLAY HEDEFLEME

Daha önce de belirtildiği gibi, hedef kitlenize uygun maliyetli ve ölçülebilir bir şekilde ulaşma yeteneği, dijital pazarlamanın diğer geleneksel pazarlama biçimlerine göre tartışmasız en büyük avantajıdır. Hedeflenen reklamlarla ideal müşterinizle eşleşen kişilere ulaşmak, mevcut müşterilerle iletişim halinde kalmak veya çevrimiçi olarak aktif olarak ürün veya hizmetlerinizi arayan kişiler için arama motoru sonuçlarında görünmek, hedef kitlenizi hedeflemenin görünüşte sonsuz yolu vardır tercih edilen müşteri tabanı ve nihayetinde tüketicileri müşterilere dönüştürmek. 

5. ESNEKLİK VE ÖLÇÜM 

Belki de geleneksel pazarlama yöntemleriyle ilişkili en büyük risk, pazarlama stratejilerinizi gerçekten değerlendirmenin, ölçmenin ve gerekirse değiştirmenin ne kadar belirsiz ve belirsiz olmasıdır. Kaç kişinin eyaletler arası bir çıkışı geçerken reklam panonuzu gördüğünü veya radyoda reklamınızı duydukları için mağazanıza geldiğini nasıl bilebilirsiniz? Gerçek şu ki, dijital pazarlama, pazarlama stratejilerinizi değerlendirmeyi ve değiştirmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda analiz aracıyla dijital pazarlama, çevrimiçi reklamlarınızın performansını izlemenize yardımcı olarak gösterimleri, etkileşim oranını, tıklama başına maliyeti ve daha pek çok anlayışlı metriği görmenize olanak tanır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle