GNS Network

Dijital Pazarlama Bilinmesi Gereken 6 Temel

Dijital Pazarlama Bilinmesi Gereken 6 Temel

Dijital pazarlama , 21. yüzyıldaki herhangi bir pazarlama stratejisinin temel bir bileşenidir. Bu gün ve çağda bir işletme olarak başarılı olmak için çevrimiçi olmanız gerektiği açıktır. Ne yazık ki harika bir web sitesi yeterli değil, ancak onu güçlü bir pazarlama stratejisiyle eşleştirmek yeterli. Ek olarak, pazarlamaya stratejik bir yaklaşım, uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Sosyal medyadan Google Ads'e, çevrimiçi pazarlama dünyası sonsuz görünebilir. Peki nereden başlamalısınız? İşinizi dönüştürmek için size en önemli 6 dijital pazarlama unsurunu gösteriyoruz:

1. HEDEFLİ BİR DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİ

Sosyal medyaya ve mevcut çok sayıda platforma dalmadan önce stratejinizi tanımlamanız gerekir. En başından hedef pazarınızı, iş hedeflerinizi ve benzersiz satış noktanızı (USP) belirleyin. Bu sizi başarı için iyi bir konuma getirir. Bununla birlikte, marka bilinirliği, web sitesi dönüşümleri, Instagram takipçileri vb. gibi neye ulaşmak istediğinizi belirleyin. Hedeflerinizi belirlemek, başarılı bir uzun vadeli stratejinin anahtarıdır. Hedeflerinizi hizaladıktan sonra, bir dijital pazarlama stratejisi oluşturulabilir. Bu, hedefleriniz ve sektörünüz için hangi platformlara veya kanallara yatırım yapacağınızı belirlemeyi gerektirir. Her yazı, blog ve reklamın bir amacı olmalıdır. Dijitale geçmenin bir avantajı, şekillendirilebilir olmasıdır - size pazarlamanızı belirli iş hedeflerinize ve bütçenize göre şekillendirme yeteneği verir.

2. SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI

Şu anda sosyal medyayı kullanan 3 milyardan fazla insan var; bu insanlar aynı zamanda çevrimiçi markalarla da etkileşime giriyor. Sosyal medyadaki varlığınızı geliştirmek, hedef kitlenizi hedeflemenin harika bir yoludur. Ayrıca, harika bir sosyal medya varlığına sahip olmak markanızı çevrimiçi ortamda meşrulaştırır – birçok kişi aktif markalara aktif olmayan markalardan daha fazla güvenir. İlk olarak, Facebook, LinkedIn, Twitter vb. üzerinde hangi sosyal medya platformlarının oluşturulacağını belirleyin. Ardından, platforma bağlı olarak hedef kitlenizi hedeflemenin iki ana yolu vardır:

Gönderiler: Düzenli bir gönderi programı (yaklaşık her iki günde bir) idealdir. Heyecan verici metin ve görüntülerin birleşimi, tüm sosyal medya gönderilerinde esastır.

Reklamlar: Ücretli reklam kampanyaları, değişen hedeflere sahip özel kitleleri hedefleyen sürekli reklamlardır. Örneğin, marka bilinirliği, etkileşim, web sitesi trafiği, doğrudan mesajlar vb. Kitleler, çeşitli ilgi alanları, konumlar, web sitenizi ziyaret eden ve hatta uygulamanızı indiren kişileri içerir. Bu reklamlar, platform genelinde mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlar.

3. E-POSTA PAZARLAMA

E-posta pazarlaması, işletmenizle ilgilenen müşterilerden oluşan bir veri tabanı oluşturmanın harika bir yoludur. İki ayda bir, haftalık ve hatta günlük e-posta bültenleri yeni ürünleri, görüntüleri, blogları, duyuruları ve daha fazlasını sergilemek için idealdir. Ek olarak, haber bültenleri sosyal medya reklamlarına ve web sitenize bağlanabilir. Sadece bu değil, haber bültenleri zaten ilgili bir kitleye ulaşır, böylece alıcıların işletmenizle zaten ilgilendiğini bilirsiniz. Sonuçta, içeriğinizle etkileşime girme ve hatta tekrar müşteri haline gelme olasılıkları daha yüksektir.

4. İÇERİK OLUŞTURMA (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin global arama motorlarındaki sıralamasını organik olarak iyileştirir. Gerçekte, web siteniz, belirli anahtar kelimeleri çevrimiçi olarak aradıklarında hedef kitleniz tarafından daha görünür hale gelir. Web sitenizdeki hedefli blog gönderileri, işletmenizi küresel arama motorlarında daha iyi konumlandırmak için harika bir araçtır. İlgili konular hakkında yazmak ve iyi araştırılmış anahtar kelimeleri dahil etmek, arama motorlarına web sitenizin alakalı olduğunu söylemeye yardımcı olur. Bu süreç zaman alır, ancak düzenli blog yazmak harika bir dijital pazarlama aracıdır. Zamanla, çevrimiçi sıralamanızı artıracak, web sitesi trafiğini artıracak ve zamanla marka bilinirliğini artıracaktır. Beklemeye değer!

5. GOOGLE REKLAMLARI

Google Ads, marka bilinirliğini etkili bir şekilde artırırken işletmenizin web sitesi trafiğini, tıklamalarını ve dönüşüm oranını artıran ücretli reklamlardır. İşletmeniz, yüksek çevrimiçi dönüşüm oranları şansını artıran anında görünürlük kazanır. Google Ads, tıklama başına ödeme (PPC) fiyatlandırma modeli sunar. Bu, reklamveren tarafından teklif edilen önceden belirlenmiş anahtar kelimelerle birlikte çalışır. Kullanılabilir iki Google Ads seçeneği vardır:

Arama Ağı:  Bu metin reklamlar, birisi Google'da anahtar kelimeler aradığında görüntülenir. Reklamlar, web sitenizin farklı alanlarına (uzantıları) bağlantı verir. Ayrıca hizmetinizle ilgili başlıkları ve işletmenizin iletişim numarasını da gösterirler.

Görüntülü Reklam Ağı:  Arama ağı reklamlarından farklı olarak, bu görsel reklamlar, web üzerindeki farklı web sitelerinde banner şeklinde görüntülenir. Boyutları değişir ve 'pasif' reklam olarak tanımlanırlar. Görüntülü reklamlar, yeniden pazarlama amaçları için idealdir - geçmişteki web sitenizin ziyaretçileriyle etkileşim kurarlar.

6. ANALİTİK - ANALİZ

Analytics, dijital pazarlama stratejiniz için paha biçilmez bir araçtır. İlk olarak, dijital pazarlama platformlarından gelen veriler, hedeflerinize göre nasıl performans gösterdiğinizi anlamanıza yardımcı olur. Performansınızı zaman içinde karşılaştırmak, yeniden strateji oluşturmak için çok önemlidir. İkinci olarak, analizler gerçek zamanlı olarak toplanır, bu da hedeflerinizi ve bütçenizi günlük olarak izlemenize olanak tanır. Her şeyden önce analitik, hedef kitlenizi anlamanıza ve müşterilerinizle daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle