GNS Network

Dijital Pazarlama Danışmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanı Nedir

Dijital pazarlama , çevrimiçi olarak yapılan çeşitli pazarlama biçimlerini tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir. Buna Web Tasarım ve Geliştirme, Geofencing, arama motoru optimizasyonu ( SEO olarak da bilinir ) ve Google Adwords, Facebook/Instagram reklamcılığı ve (YouTube) video reklamcılığı gibi Ücretli Medya dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Dijital pazarlama, işletmelerin müşterilerini ve potansiyel müşterilerini daha iyi hedeflemek için farklı çevrimiçi kanallardan yararlanmalarına olanak tanır. En son pazarlama araçlarını, teknolojiyi ve trendleri bir araya getirir ve bunları, her şekil ve büyüklükteki işletmenin müşterilerine ve potansiyel müşterilerine etkin bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmak için kullanır.

Her kanal farklı kitleler için tasarlanmıştır ve çeşitli hedefleme yöntemleri sunar. Örneğin, Facebook reklamları, insanları demografi, psikografik ve çevrimiçi tarama davranışlarına göre hedefleme yeteneği sağlar. Esasen farkındalık (kullanıcı bunun var olduğunu bilmiyordu ama ben ilgilenebilirim), ilgi (kullanıcı bunun var olduğunu biliyor olabilir ama şimdi ilgileniyorum) ve hatta bir ürün veya hizmet için istek yaratmak için iyi çalışıyor. Bu, AIDA pazarlama hunisinin bir parçasıdır. Google AdWords ise, arama sorgularına (arama ve alışveriş reklamları) dayalı olarak aktif olarak ŞİMDİ satın almak isteyen potansiyel müşterileri bulmak veya yalnızca farkındalık ve ilgi oluşturmak (görüntülü ve video reklamlar) için kullanılabilir.

Gerçek şu ki, yeni teknoloji sayesinde insanlar artık her zamankinden daha fazla çevrimiçi zaman harcıyor. Ortalama bir kişi, 12 yıl öncesine göre iki kat daha fazla çevrimiçi zaman harcıyor; bu, insanların ürün ve hizmetler için alışveriş yapma şeklinin değiştiği anlamına geliyor. Gerçek şu ki, çevrimdışı pazarlama hiçbir yerde eskisi kadar etkili değil, bu nedenle dijital pazarlama birçok marka için bu kadar popüler bir seçenek haline geldi. Etkili pazarlama, hedef kitlenizle doğru zamanda ve yerde bağlantı kurmakla ilgilidir - bugün bu çevrimiçi.

Gittikçe daha fazla markanın etkili dijital pazarlama arayışında olmasıyla, dijital pazarlama danışmanlarına olan ihtiyaç tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Sosyal medyadan görüntülü reklamcılığa kadar çeşitli çevrimiçi pazarlama yöntemleri konusunda yetenekli ve deneyimli pazarlama danışmanlarına büyük ihtiyaç vardır. Pazarlama danışmanları çok rağbet görüyor çünkü işletmeler ve çevrimiçi dünya arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı oluyorlar, ürünlerini, hizmetlerini ve markalarını doğru şekilde pazarlamalarına yardımcı oluyorlar. Bunlar dijital pazarlamanın temelleri ancak bundan çok daha fazlası var. Bir dijital pazarlama danışmanının gerçekte ne yaptığını öğrenmek ister misiniz? Evet – o zaman bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin.

Dijital pazarlama danışmanının rolü nedir?

Dijital pazarlama danışmanının temel tanımı, çevrimiçi pazarlamada uzmanlık eğitimi almış, bir işletmenin ihtiyaç duyduğu sonuçları görmek için tüketicileri doğru yollarla nasıl hedefleyeceğini bilen, son derece yetenekli bir profesyoneldir. Bir pazarlama danışmanının ne yaptığı konusunda yaygın bir yanılgı vardır, birçok insan reklamın her yönüyle ilgilendiğini varsaymaktadır, ancak durum böyle değildir. Pazarlamanız için zaten fikirleriniz varsa, bu fikirleri gerçeğe dönüştürmek için bir reklam ajansıyla iletişime geçersiniz. Bir pazarlama danışmanının yaptığı şey, yeni başlayanlardan büyük şirketlere kadar işletmelerle birlikte çalışarak mevcut müşteriler ve potansiyel müşterilerle en iyi nasıl ilgilenileceğini belirlemektir. Bir pazarlama danışmanı, hangi pazar potansiyelinin olduğunu düşünmek için şirketin mevcut iş modelini kullanır ve ardından marka için başarılı bir şekilde çalışması gereken ve hedeflerine ulaşmalarını sağlayan bir pazarlama stratejisi oluşturur. Bir pazarlama danışmanının tam olarak neye odaklandığı, işletmeye ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Aşağıda, pazarlama danışmanlarının üstlenebileceği daha tipik sorumluluklardan bazıları verilmiştir:

 • İşletmenin mevcut müşterilerle etkileşim kurması ve yenilerini çekmesi için yeni fırsatlar bulun.
 • Örneğin, sosyal medya, SEO ve e-posta pazarlaması gibi mevcut pazarlamanın bir değerlendirmesini yapın ve bunu daha etkili pazarlama yöntemleri oluşturmak için kullanın.
 • Müşteriler ve potansiyel müşteriler arasında daha iyi yankı uyandırması için şirket markasını geliştirin.
 • Müşteri katılımını ve iletişimini geliştirin, bunun için harika bir araç, çeşitli sosyal medya platformlarını içerebilen sosyal medya kampanyalarıdır. (ücretli ve organik)
 • Tüm içeriğin arama motoru dostu olmasını ve sayfaları ve siteyi Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için SEO kullanarak blog ve web sitesi açılış sayfaları gibi içerik platformlarını koordine edin.
 • E-posta, sosyal medya, mobil pazarlama ve yerel pazarlama yoluyla yürütülen pazarlama kampanyalarını yönetin.
 • Başarıyı izlemek ve optimum sonuçlara ulaşıldığından emin olmak için analitiği kullanın. En azından buna Google Analytics, Google arama konsolu ve Isı haritası kullanıcı takibi ve kaydı dahildir.

Bir pazarlama danışmanının rolü, pazarlama ve işin birçok farklı alanında yardım sundukları için oldukça çeşitlidir. Bir işletmenin en iyi müşterilerine/potansiyel müşterilere doğru platformlarda ulaşmak için çevrimiçi pazarlamayı kullanmasını sağlamak için tavsiyelerde bulunur, planlar ve araştırma yaparlar.

İyi bir pazarlama danışmanı olmak için hangi beceriler gereklidir?

Her rolde olduğu gibi başarılı olmak için bir dijital pazarlama danışmanının da başarılı olması gereken bazı şeyler var. Dijital pazarlama danışmanı olmak, internetin ne kadar önemli bir pazarlama aracı olduğunu ve bir markayı pazarlamak için nasıl etkin bir şekilde kullanılacağını anlamak anlamına gelir. Her bir sosyal medya platformunun ve dijital kanalın birbiriyle nasıl bağlantı kurduğunu ve bu bağlantıların bir işletmeyi etkin bir şekilde pazarlamak için nasıl kullanılabileceğini bilmekle ilgilidir. Bunu akılda tutarak, soru şu: Başarılı bir pazarlama danışmanının hangi özel becerilere ihtiyacı var? Pazarlama danışmanı olmanın önemli bir parçası, bir şirketin pazarlamasının ne kadar iyi gittiğini belirlemek ve uygulanabilir önerilerde bulunmak için verileri analiz edebilmek ve analitiği kullanabilmektir. Bunu kolaylaştırmak için teknik ve yaratıcı problem çözme becerilerinin bir karışımı paha biçilmezdir. Dijital pazarlama danışmanlarının hedeflere odaklanması da hayati önem taşımaktadır. Bu, yalnızca ulaşılabilir hedeflerin nasıl belirleneceğini bilmek değil, aynı zamanda bu hedeflere ulaşmak söz konusu olduğunda başarının nasıl başarıyla ölçüleceğini bilmek anlamına gelir. İşletmeler her zaman sonuç ararlar, bu nedenle gerçekçi hedefler belirleyebilmek çok önemlidir.

Aranan bir pazarlama danışmanı olmak için iyi bir dinleyici olmak önemlidir. Bunun nedeni, bir işletme, ihtiyaçları ve yaşadığı sorunlar hakkında doğru bir fikir edinmek için; kelimelerin ötesinde söylenenleri dinleyebilmek çok önemlidir. İyi bir pazarlama danışmanı, işletmenin sorunlarını dinlemenin ve empati kurmanın hayati bir beceri olduğunu bilir. Doğrudan rakip olan işletmeler bile, hemen fark edilmesi kolay olmayan benzersiz farklılıklara sahip olacaktır. Bu, ancak bir işi iyice anlamak için zaman harcayarak keşfedilebilir. Bir pazarlama danışmanının rolünün önemli bir kısmı, veri toplamak, bu verileri düzenlemek, içgörüler çıkarmak ve pazarlamanın her alanını dengeleyen ve en önemli yönleri önceliklendiren şirket için önerilerde bulunmaktır. Son olarak, başarılı olmak için bir pazarlama danışmanının liderlik becerilerine sahip olması ve çalışma şekillerinde profesyonel olması gerekir. Bir pazarlama danışmanı işe alındığında, şirket onlardan işlerini nasıl yürütecekleri konusunda kendinden emin ve profesyonel olmalarını bekler. Kimse işine profesyonel ve kendinden emin bir şekilde yaklaşmayan bir pazarlama danışmanıyla çalışmak istemez, çünkü bu onların iş için yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadığını gösterir.

Kim bir dijital pazarlama danışmanının yardımına ihtiyaç duyar ve neden?

Hiç şüphe yok ki, dijital pazarlama danışmanları belirli şirketler için inanılmaz derecede faydalı olabilir, ancak soru şu ki, onların yardımına ne zaman ihtiyacınız olduğunu ve nedenini nasıl anlarsınız? Kimin bir pazarlama danışmanının yardımına ihtiyacı olduğuyla başlayalım. Bu, yukarıda tartıştığımız bir şeydir – pazarlama danışmanlarının yardımına ihtiyaç duyan kişiler işletme sahipleridir. Pazarlama danışmanları, küçük girişimlerden büyük şirketlere kadar her şekil ve büyüklükteki işletmeye yardımcı olabilir; bu sadece her bir işletmenin ihtiyaçları için doğru strateji ve taktikleri bulma durumudur. Bir pazarlama danışmanıyla çalışmaktan fayda sağlayabilecek işletmeler,…

 • Müşteri tabanını genişletmek ve büyütmek ister.
 • Güçlü, iyi tanımlanmış çevrimiçi pazarlama hedefleri belirlemeniz gerekiyor.
 • Hem kısa hem de uzun vadeli hedeflere odaklanan güçlü bir pazarlama planı isteyin.
 • Başarı şansını artırmak için temel analizleri ölçmek için yardıma ihtiyacınız var.
 • Müşteriler ve potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek ister.
 • Yeni müşterilerle bağlantı kurmak için yeni pazarlara açılmak ister.
 • Rakiplerinin, kendi konumlarıyla ilgili olarak kendilerini çevrimiçi olarak nasıl pazarladığını yakından anlamak ister . 

İşletmeler için bir dijital pazarlama danışmanının yardımı, işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara girmelerine, başarılarını artırmalarına ve gelirlerini artırmalarına olanak sağlayabilir. Kendi dijital pazarlama ihtiyaçlarını karşılayacak bilgi ve beceriye sahip olmayan işletmeler için bir dijital danışmanla çalışmak, ulaşılabilir ve ilerlemelerine yardımcı olacak hedeflerle güçlü bir stratejiye sahip olmalarını sağlamalarına yardımcı olabilir. uzun vadeli hedeflerine ulaşmak açısından. İnternet, günümüzün teknoloji odaklı dünyasında çok önemli bir pazarlama aracıdır, bu nedenle işletmelerin bir pazarlama danışmanının hedeflerine ulaşmalarına ve işlerini istedikleri yere götürmelerine nasıl yardımcı olabileceğini anlamaları çok önemlidir. İşte karşınızda, bir dijital pazarlama danışmanının ne yaptığına ve işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceğine dair bir rehber.

Günümüzün internet takıntılı dünyasında, çevrimiçi pazarlama işletmeler için çok önemli bir araç haline geldi ve bu nedenle pazarlama danışmanlarının rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı. Pek çok işletme sahibi, dijital pazarlama ihtiyaçlarıyla etkili bir şekilde nasıl başa çıkacağını bilmediğinden, pazarlama danışmanlığı inanılmaz derecede önemli bir roldür. Dijital pazarlama, bir işletmenin müşterileriyle daha etkin bir şekilde etkileşim kurmasına ve yeni potansiyel müşterilere daha kolay ulaşmasına olanak tanıyarak, onu her şekil ve büyüklükteki şirket için popüler bir pazarlama seçeneği haline getirebilir. Son olarak, bir dijital pazarlama danışmanı, sevdiğiniz ve yapmakta harika olduğunuz şeye odaklanabilmeniz için zanaatını geliştirmek için çok fazla zaman harcar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle