GNS Network

Dijital Pazarlama Fikirleri

Dijital Pazarlama Fikirleri

Geçen yılın en iyi pazarlama kampanyalarının hepsinin ortak bir noktası var - markalarını tanıtmaktan çok daha fazlasını yaptılar. Sevdiğimiz ve en büyük etkiyi yaratan kampanyalar, sektör, dünya ve içindeki yerimiz hakkında düşünmemizi sağlıyor. Küresel ve ulusal şirketler bunu kolayca yapabilir, ancak küçük işletmelerin de kalıpların dışında düşünmesi önemlidir. Yaratıcı enerjinizi pazarlama kampanyalarınıza yönlendirmek, işletmenizin müşterilerden ve potansiyel müşterilerden daha fazla ilgi çekmesine yardımcı olabilir. İşte 2021'de kampanyalarınızda uygulayabileceğiniz on yaratıcı pazarlama fikri.

1. Isı haritası

Web sitenizin ziyaretçilerinin web sitenizi nasıl kullandığını bilmekten daha güçlü çok az şey vardır. Hotjar gibi bir ısı haritalama yazılımı ekleyerek , ziyaretçilerinizin her sayfada (cihaz türleri arasında) ne kadar aşağı kaydırdıkları , tıkladıkları yerler hakkında toplu bilgiler edinmeye başlayabilir ve ayrıca yolculuklarının daha net bir resmini elde edebilirsiniz. Web sitenizde.

2. Kişiselleştirme

Kendilerini ve çözmeye çalıştıkları sorunları önemserler. Başkaları için ne yaptığınız veya işiniz için ne yaptığınız umurlarında değil. Kendileri, şirketleri veya endüstrileri için neler yapabileceğinizi önemsiyorlar. Bu yüzden kişiselleştirme her zamankinden daha önemli. Çoğu işletme, e-posta pazarlaması gibi sosyal yardım fırsatlarıyla kişiselleştirmeyi uygulamaya başladı, peki ya bunu daha da ileri götürebilseydiniz? Potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz için tam deneyimi kişiselleştirmeye başlayın. Kişiselleştirmeyi tamamen benimseyerek, her potansiyel müşterinin görmek istediği deneyimi yaratabilirsiniz. Bu, yalnızca ilk adlarını eklemekten daha ileri gidebilir (ve yapmalıdır).

3. İnsanların Okumak İstediği İçerikler Yaratın

Hiç kimse bir ders kitabı veya birbirine yapışmış bir dizi anahtar kelime okuyormuş gibi hissetmek için çevrimiçi olmaz. Hâlâ içeriğinize anahtar kelimeler ekliyorsanız, lütfen hepimizin iyiliği için şimdi durun. Günümüzün çevrimiçi kitlesi ilgi çekici, yaratıcı ve değerli içeriğe yanıt veriyor. Bu, özellikle şirket blogunuz söz konusu olduğunda geçerlidir. Blog, müşterilerin ne yaptığınız veya onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında soruları olduğunda ilk baktıkları yerdir. Buldukları gönderiler, okuyucuya saygı duyan özgün bir sese sahip olmalıdır. İçeriğiniz, potansiyel müşterilerinizin sorularına yanıt vermek, sorunlarını çözmek ve kendi araştırmalarını yapmak için kullandıkları şeydir. Onlara değerli, okunması kolay içerik sağlamazsanız, onu bulmak için başka yerlere bakacaklardır. 

4. Sohbet Robotları

Tüketiciler olarak web sitelerini kullanma şeklimiz önemli ölçüde değişti. Artık istediğimizi bulmak için bir web sitesinde arama yapmaktan hoşlanmıyoruz. Çok uzun sürüyor ve sinir bozucu oluyor. Bu yüzden sohbete ve sohbet robotlarına döndük. Giderek daha fazla tüketici, aradıkları yanıtları bulmak için bir web sitesini ziyaret ederken hemen sohbet etmeye yöneliyor. Canlı sohbet yalnızca iş saatlerinde gerçekçi olsa da, 7/24/365 bir sohbet botu mevcuttur. Kullanıcının aradığını bulmasına yardımcı olmak için bilgi, eğitim veya yönlendirme sağlarken ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri veya girdileri toplayan güçlü bir sohbet robotu geliştirerek son derece etkili olabilir. 

5. Grafik Tasarımınızın Yaratıcı Pazarlamanıza İlham Vermesine İzin Verin

İyi tasarlanmış bir web sitesinde, baştan sona kullanıcı deneyimi sorunsuz ve kolay olacaktır. Peki ya bu kullanıcının web sitenizle ilgili deneyimi, ana sayfanıza tıklamadan önce başlarsa? Mobil ve çevrimiçi pazarlamanın kullanıcılara sitenizi tıklamaları için gerçekten ilham vermesi için, reklamlarınızın grafik tasarımına öncelik vermeniz gerekir.  Dijital pazarlama projelerinizde yaratıcı olmak istiyorsanız , kullanıcının dikkatini çekecek çarpıcı görseller kullanmaktan korkmamalısınız. Hedef kitleniz, bir dijital reklama bir bakışta şirketinizin neyle ilgili olduğunu anlayabilmelidir. Yalnızca yaratıcı grafikler bu şekilde bir hikaye anlatabilir.

6. Sosyal Medya İle Perdeyi Geri Çekin

Birkaç yıldır, "özgünlük" bir pazarlama moda kelimesi olarak büyüyor ve işletmeler buna dikkat ediyor. Herkes, müşterilerine gerçekte kim olduklarını göstermenin yeni yollarını bulmaya çalışıyor.  Sosyal medya, pazarlama aracısını ortadan kaldırdığı için markanızın özgünlüğünü göstermenin en iyi yollarından biridir. Fotoğraf yayınlamak ve hikayeleri paylaşmak, müşterilerin sahne arkasında neler olup bittiğine dair gerçek bir fikir edindiklerini hissetmelerini sağlar. Ayrıca size müşteri yorumlarına gerçek zamanlı olarak yanıt verme şansı verir ve işletmenize müşteriler ve potansiyel müşterilerle doğrudan konuşma fırsatı verir . Özgün bir yaklaşımla, müşterilerinize pazarlandıklarını hissettirmeden onlarla etkileşime geçeceksiniz. İnsanlar işletmelerden satın almazlar, insanlardan satın alırlar. İşinizdeki perdeyi aralamak ve insani yönünüzü göstermek, güven geliştirmenize yardımcı olabilir.

7. İçeriği Yeniden Amaçlayın

Herhangi bir işletmenin sahip olduğu büyük fırsatlardan biri, sahip oldukları tüm içeriği değerlendirmek ve onu kullanmanın yeni ve eğlenceli yollarını bulmaya başlamaktır. Çok fazla ilgi gören bir blog yazısı yazdınız mı? Bir video haline getirin! Parçalayın ve sosyal medya aracılığıyla parçalar halinde paylaşın! Gelecek yıl için güncelleyin (bu gönderi için yaptığımız gibi)! Muhtemelen, onu yeni biçimlere dönüştürmeniz için size yalvaran bir altın madeniniz var. Tekerleği yeniden yaratmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok, sadece mevcut içeriğinizi hedef kişilerinize ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için biraz zaman ayırın.

8. 1:1 Video

Bire bir videonun evrimi konusunda çok heyecanlıyız. HubSpot ve VidYard gibi şirketlerden , kişiselleştirilmiş videolar kullanarak hedef hesapları ve potansiyel müşterileri çekmek için video kullanma konusunda çok güzel şeyler geliyor . Bunları HIVE'da bazı hesap tabanlı pazarlamalar için kullanmaya başladık ve çığ gibi büyüyor! Neredeyse anında yanıt alıyoruz ve potansiyel müşterilerimiz onları seviyor! Video zaten bugün dikkatimizi çekiyor, ama neden orada dursun? Videonuzda kişiselleştirmeyi kullanarak videolarınıza daha fazla dikkat çekebilir ve potansiyel müşterilerinizin tüm videoyu izlemesini sağlayabilirsiniz! 

9. Markanızla Uyumlu Eşantiyon Fırsatları Bulun

Yarışmalar ve eşantiyonlar, çevrimiçi dikkat çekmenin harika bir yoludur. Herkes bir şeyler kazanmayı sever ve sürekli olarak eğlenceli, düşük maliyetli eşantiyonlar vererek, son iki yılda bir müşterimizin kazancını dört katına çıkarmayı başardık. Eşantiyonlar, katılım sağlamanın kolay bir yoludur, ancak bu katılımı satışa dönüştürmek bundan daha fazlasını gerektirir. Ne verdiğinize daha az odaklanın ve insanları nasıl katılmaya ikna ettiğinize daha fazla odaklanın. Örneğin, Facebook sayfanızı beğenen yeni müşteriler veya mevcut müşterilerin bir arkadaşını önermesi karşılığında bir giriş teklif edin. Potansiyel müşterileri içeriğinizi takip etmeye veya onların arkadaş ve aile ağlarından çekmeye ne kadar çok teşvik edebilir (veya talep edebilirseniz) o kadar iyi devam eden katılım, hediyeniz bittikten çok sonra göreceksiniz. Yarışma süresinin ötesinde sürecek bir etkileşim yaratmak, ücretsiz bir çekilişi buna değer kılar.

10. Misafir Bloglama

Konuk bloglama kesinlikle yeni değil, ancak birçok işletme buradaki potansiyeli göremiyor. Konuk bloglamanın işiniz için faydalı olabilecek iki yönü vardır - misafir gönderilerini kabul etmek ve misafir gönderilerini göndermek.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle