GNS Network

Dijital Pazarlama Geleceği

Dijital Pazarlama Geleceği

Pazarlamacıların 2020 için marka kampanyaları ve farklı reklam yaklaşımları planlamakla geçirdiği aylara rağmen, ne yazık ki Coronavirüs her şeyi değiştirdi. Bu, şirketlerin yeni fikirler oluşturmak ve tüketicilerin yeni alışkanlıklarını karşılamak için yeni stratejiler oluşturmak için hızlı tepki vermeleri gerekmesine neden oldu. Bu değişikliklerle birlikte, bir zamanlar gelişen sektörler sert darbe alırken, yeni, gelişmekte olan sektörler başarılarının hızla arttığını gördü. Spesifik olarak, gıda ve bakkal endüstrisi, sokağa çıkma yasağı boyunca tüketicilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için kaldırım kenarı teslimatları ve çevrimiçi platformların kullanımı gibi kavramlar aracılığıyla dijital pazarlama trendlerini dahil etmek için hızla uyum sağlamayı öğrendi. Halihazırda güçlü çevrimiçi varlıklara sahip olan teknoloji ve eğlence şirketleri, insanların çevrimiçi olarak geçirdikleri zamanın artması nedeniyle erişimlerini genişletebildi ve daha da büyük bir boyuta ulaştı.

Bu endüstrilerin büyümesine yardımcı olmayı başaran şey, kısmen pazarlamacıların yeni dijital trendlere uyum sağlama ve tüketicilerin umutsuzca aradığı kolaylıkları sağlamasıydı. 2020 sona yaklaşırken, gelecekteki pazarlama trendleri, şirketlerin olası ikinci pandemi dalgası öncesinde anlamaları gereken önemli bir faktör olmaya devam edecek.

Kriz Dönemleri İçin Geleceğin Pazarlama Trendleri 2021

İşletmeler henüz dijitalleşmediyse, 2021 kesinlikle bu yaklaşıma olan ihtiyacı zorunlu kılacaktır. Karantinalar, karantinalar ve sosyal mesafe gereksinimleri yürürlüğe girdiğinden beri dünya giderek dijital merkezli hale geldi. Markaların, özellikle kendileri için dijital pazarlamaya en iyi yaklaşımın ne olacağını düşünmesi ve ardından bunu hedef kitleleri için başarılı bir şekilde uygulamaya çalışması gerekiyor. Sektörün kendisi, 2021 sosyal medya pazarlama trendlerinin onları hangi yöne çekeceği konusunda muhtemelen belirleyici bir faktör olacak. Örneğin, otomobil şirketi Jeep, yapay zekayı pazarlama stratejilerine dahil ederek tüketicilerine 3D araba modelleriyle artırılmış gerçeklik deneyimi sunarken, dünyanın dört bir yanındaki Moda Haftaları podyum gösterilerini yürütmek için sanal gerçekliği kullandı ve restoranlar, tüketicilerin yiyeceklerini güvenli bir şekilde sipariş etmenin yanı sıra kaldırım kenarından almayı teşvik edin.

Zaman geçtikçe, diğer müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla trend ortaya çıkacak ve her türden endüstrinin dijital dünyaya girmesine ve sektördeki rakiplere karşı rekabet etmesine izin verecek. İşletmelerin, en çok ihtiyaç duyulduğu bir zamanda tüketicilerine önemli ve alakalı faydalar sunmak için kriz zamanlarında yeni pazarlama yaklaşımları öğrenmesi gerekiyor.

Dijital Pazarlama 2021

2021 için dijital pazarlama tahminlerinin bir kriz sırasında pazarlamaya yönelik yeni stratejileri , sosyal medya ve e-posta pazarlama trendlerini, yapay zeka kullanımını ve müşteri hizmetlerine yaklaşmanın daha iyi yollarını içermesi muhtemeldir. 2021'de dijital pazarlama için en iyi 10 trendin listesi aşağıdadır:

1. Alışveriş Yapılabilir Gönderiler: Bu eğilim zaten yükselişte ancak 2021'de alışveriş yapılabilir gönderilerin daha fazla kullanıldığını göreceksiniz. Tüketiciler sürekli alışveriş yapmanın en kolay ve en hızlı yolunu arıyor. Bu nedenle, farklı sosyal medya platformlarının kullanılması, kullanıcıların bir gönderiye tıklamasına ve içinde yer alan bir öğeyi satın almasına olanak tanır. Bu, Smart Insights tarafından sağlanan , insanların artık farklı dijital platformlarda telefonlarında gezinmek için toplam 2 saat 24 dakika harcadıkları ve markalara alışveriş yapılabilir gönderiler aracılığıyla tüketicilere ulaşmak için cömert bir zaman vererek, tüketicilerle zaten bulundukları yerde buluştuğuna dair son bilgileri yansıtıyor. vardır.

2. Sesli Arama: Veriler, insanların sürekli olarak bilgi veya haber almanın en uygun yolunu aradığını gösteriyor; bu nedenle, 2021'in sesli arama teknolojisinde bir artış görmesi sadece mantıklı . Pazarlamacıların, modern evlerde daha yaygın hale geldikçe, yalnızca daha fazla karantina veya karantina ile artması beklenen kullanımları nedeniyle aranabilirliklerini artırmak için içeriklerini ses dostu terimler ve ifadelerle optimize etmeleri gerekecektir.

3. Video Pazarlama: Pazarlamacıların %92'si video içeriği kullanmanın kampanya stratejilerinin aktif bir parçası olduğunu belirtiyor. Video içeriği, bir blog yazısı veya yazılı içerik gibi diğer içerik biçimlerinin aksine, insanların bir videoyla etkileşime girme olasılığı çok daha yüksek olduğundan, potansiyel dönüşümler için tüketicileri bir markaya ikna etmeye ve çekmeye yardımcı olur.

4. Yapay Zeka Sohbet Kutuları: Tüketiciler, çevrimiçi alışveriş yaparken hala "insan dokunuşu" istiyor. Bu nedenle pazarlamacılar, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yapay zeka sohbet kutuları kullanıyor. Bu sohbet kutuları, tüketicilerle kapsamlı cümleler kurarken, müşterinin alışveriş sırasında sorabileceği her türlü soruyu yanıtlarken, insan etkileşimi yanılsaması vererek müşteriyi sürece daha fazla dahil eder.

5. Yapay Gerçeklik: Yapay gerçekliğin artan popülaritesi, 2021'de şirketleri bu eğilimi her zamankinden daha fazla dahil etmeye yönlendirecek. AR, tüketicilerin belirli bir ürünü satın alıp almama konusunda nihai kararı vermeden önce ürünleri 3D olarak görmelerini sağlayacak. Müşteriler, evlerinden çıkmak zorunda kalmadan, yapay gerçeklik aracılığıyla yüz yüze alışveriş yapma deneyimine sahip olacaklar.

6. Sanal Gerçeklik: Yapay gerçekliğe benzer şekilde, sanal gerçeklik de 2021 yılında pazarlama kullanımında artışlar görecek. Şirketler, VR gözlükleri gibi cihazlar kullanarak müşteriler için mağaza içi alışveriş yanılsaması yaratabilecekler.

7. Etkileşimli İçerik: Pazarlamacılar, etkileşimli içerik aracılığıyla tüketicilerin ilgisini çekmenin yeni yollarını buluyor. Çevrimiçi testler, anketler ve alışveriş yapılabilen gönderiler gibi yaklaşımlar, e-ticaret sosyal medya platformlarında ve web sitelerinde yaygın olarak görülecektir. Artan çevrimiçi kullanım nedeniyle kullanıcıların dikkatini çekmek için yarışan hemen hemen herkesle, markanızın yaratıcı olmasını ve rekabette öne çıkmasını sağlamanız çok önemlidir. Marka kimliğinize ve değerlerinize uyan etkileşimli içerik oluşturmak bu konuda yardımcı olacaktır.

8. Sosyal Mesajlaşma Trendleri: Bazı sosyal medya platformları, kullanıcıların arkadaşları ve aileleri ile sohbet etmeleri için mükemmel yerler olsa da, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi diğer platformlar artık işletme sahipleri tarafından ağ oluşturma amacıyla kullanılmaktadır. 2021'de pazarlamacılar büyük olasılıkla bu sosyal mesajlaşma platformlarını hedef kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olmak ve diğer markalarla aynı anda ağ oluşturmak için kullanacaklar.

9. Programlı Reklamcılık: Reklam yerleşimlerinin tahmin oyununu ortadan kaldırmanın bir yöntemi olan pazarlamacılar, artık gerçek zamanlı durumlarda bir reklam satın alabilecek, hedef kitleleri mevcutken reklamları istenen yerlere yerleştirebilecekler. Bu aynı zamanda harika bir strateji çünkü markalar, konu ürünlerini pazarlamaya geldiğinde bütçelerini daha akıllıca harcayabilecekler.

10. Yapay Zeka Büyümesi: Genel olarak konuşursak, yapay zeka büyümesi 2021'de yükselmeye devam edecek . Pazarlamacılar, derinlemesine bilgileri hızlı bir şekilde elde etmek için yapay zekayı kullanmanın yanı sıra müşteri hizmetlerini daha iyi idare etmek için yeni teknolojiler keşfediyor. Tüketici verilerini toplamak, satışları ve kullanıcı modellerini izlemek, tekrarlayan görevleri kaldırarak veya iyileştirilmiş e-posta pazarlama eğilimlerini uygulamak isteyen çalışanlara zaman kazandırmak için olsun; 2021 yapay zekadan tam olarak yararlanacak.

2021 Dijital Pazarlama İlhamları

Kendi reklam stratejileri için ilhama ihtiyaç duyan veya 2020'nin sunduğu dijital pazarlama trendlerini takip etmek isteyen işletmeler, yılın başlarındaki diğer başarılı kampanyalardan ilham alabilir. Aşağıda, e-ticaret markalarının fikir alabileceği birkaç örnek verilmiştir:

Anthropologie Alışveriş Yapılabilir Gönderileri Kullanıyor: Giyim markası Anthropologie, biyografilerine bir bağlantı bağlayarak tüketicilerin yalnızca bağlantıya dokunarak yayınladıkları tüm görselleri satın almalarına olanak tanıyor. Ayrıca bu, tüketicilerin ilgilendikleri ürünleri kolayca bulmalarına ve bunları gördükten sonra organize bir şekilde hızlı bir şekilde satın almalarına olanak tanıyarak bir karar ile satın alma arasındaki tıklama sayısını önemli ölçüde azaltır.

IKEA Artırılmış Gerçekliği Kullanıyor: Tüketicilerin sokağa çıkma kısıtlamaları ve karantinalar nedeniyle mağazalara girememeleri nedeniyle IKEA, müşterilerine çevrimiçi alışveriş yaparken yüz yüze bir deneyim sunmak için artırılmış gerçekliği benimsedi. Kullanıcılar, IKEA uygulamasını indirdikten sonra, bu ürünlerin 3D oluşturulmuş bir görüntüsü ile bir mobilya parçasının evlerinde nasıl görüneceğini önceden görebilirler. Bu durumda IKEA, tüketicilere alışveriş deneyimlerinde yardımcı olmanın yanı sıra onların güvende kalmalarını ve seyahat etmekten kaçınmalarını sağlamak için güvenli ve kullanışlı bir yol yaratmıştır.

Amanda Vakfı Programatik Reklamcılığı Kullanıyor: Barınak köpeklerini kurtarmaya yardımcı olmak için oluşturulan bir kuruluş olan Amanda Vakfı, hedef kitlelerine ulaşmak için programatik reklamları kullanıyor. Vakıf, tüketicilerin göz atma geçmişi hakkında veri toplar ve ardından gerçek zamanlı müşteri aramaları sırasında özel olarak hedeflenmiş reklamlar yerleştirmek için ödeme yapar. Bu sadece tüketicilerin aradıklarını bulmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda marka için daha etkili bir reklam kampanyası oluşturur.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle