GNS Network

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır

Son yıllarda, dijital pazarlama, pazarlama sahnesine patladı ve etkileri çok küçük oldu. Müşteriler, liderler ve müşteriler bu yeni ortamda daha usta hale gelirken, geleneksel pazarlamacılar ve eski tarz şirketler sürekli değişen internet pazarlama dünyasına ayak uydurmak için mücadele etti. Ancak şirketler, insanların satın alma şeklindeki değişiklikleri görmezden gelemezler ve bu nedenle modern pazarlama yöntemine adım attılar. 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, dijital cihazlar ve teknoloji yardımıyla ürün veya hizmetleri tanıtma uygulamasıdır. Basit bir ifadeyle, dijital pazarlama, mobil, dizüstü bilgisayar, internet vb. yardımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşen herhangi bir pazarlama biçimidir. Dijital tabela ve internete bağlı olmayabilecek teknolojiye ek olarak. Otomatik e-posta pazarlama girişimleri kadar karmaşık her şeyden, web sitenizin blogundaki içerik seçeneklerine kadar değişebilir. Artık dijital pazarlamanın ne olduğunu biliyorsunuz, o halde devam edelim ve dijital pazarlama türlerini öğrenelim.

Dijital Pazarlama Türleri

Bir bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz varsa, birçoğumuzun yaptığı gibi, dijital pazarlamayı deneyimlemişsinizdir. Gelen kutunuzdaki bir e-posta, Google'ı kullanırken bir arama sonucu, Facebook'ta bir reklam, telefonunuza gönderilen bir metin mesajı veya Instagram'da bir influencer tarafından gönderilen bir gönderi olabilir. Gördüğünüz gibi, internet pazarlaması birçok uzmanlık alanına sahip geniş bir alandır. Bununla birlikte, dijital pazarlamanın temel biçimleri şunlardır:

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Yani SEO , internet kullanıcıları Google gibi işletmenizle alakalı bir motorda arama yaptığında, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) mümkün olan en iyi konumu elde etmek için web sitenizin sayfalarını dikkatli bir şekilde yapılandırmak ve optimize etmekten ibarettir.

2. Ücretli Sosyal ve Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı

Sosyal medyada görünen reklamlar ücretli sosyal reklamlardır ve bir sorgu girdiğinizde SERP'lerde görünenlerin hepsi ücretli arama reklamlarıdır. Reklamcılar bu ücretli reklamları oluşturur ve seçtikleri sosyal platformdaki veya seçtikleri arama motoru için SERP'deki konumlar için başkalarıyla rekabet eder.

3. E-posta Pazarlama

E-posta yoluyla gerçekleşen her türlü pazarlama, e- posta pazarlaması olarak bilinir ve yalnızca haber bültenleri ve kuponlar için değildir. E-posta üzerinden pazarlamayla ilgili tüm etkileşimler bu kategoriye girer.

4. İçerik Pazarlaması

Çevrimiçi içerik yoluyla pazarlamaya yönelik her çaba, içerik pazarlaması olarak kabul edilir (ve genellikle SEO, ücretli arama ve ücretli sosyal reklamcılık kullanır). Örneğin, tüm bu içerik türleri (ve daha fazlası), içerik pazarlama kategorisi altında gruplandırılmıştır:

  • Blog gönderileri
  • bilgi grafikleri
  • Videolar
  • e-Kitaplar
  • Beyaz kağıtlar 

Diğer dijital pazarlama türleri arasında pazarlama otomasyonu, tasarım, uygulamalar, mobil pazarlama ve SMS, web analitiği ve büyüme korsanlığı bulunur.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama, bu kadar kısa bir sürede ve iyi bir nedenle oldukça popüler hale geldi. Günümüzün müşterileri ve müşterileri, giderek artan miktarda çevrimiçi zaman harcıyor ve en sevdikleri şirketlerin de çevrimiçi olmasını bekliyorlar. İnternet ortamı göz korkutucu görünebilir, ancak etkili dijital pazarlama, işletmeler için muazzam bir nimet olabilir. Dikkatli bir strateji ve uygulama ile dijital pazarlamanın iş üzerindeki faydaları arasında hedef kitlenin genişletilmesi, hedef müşterilerle zamanlarını harcadıkları yerde buluşması ve bunu geleneksel pazarlama yöntemlerinin izin verdiğinden çok daha uygun bir fiyata elde etmesi yer alır.

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlamanın faydaları bol olsa da, internet pazarlamacılığının her biçiminin kendi yolunda çalıştığını anlayın. Şirketler, hangi dijital pazarlama biçimlerine yatırım yapacaklarını ve hangi platformları kullanacaklarını belirlemeden önce büyük resmi değerlendirmek akıllıca olacaktır. Yürümeden önce genellikle emeklemeniz önerilir – çevrimiçi pazarlama stratejinizle küçük başlayın ve şirket farklı alanlara alıştıkça büyüyün. Dijital pazarlama, firmalara, bütçelerinin izin verdiği ölçüde kitlelerini büyütmelerine izin verdiği için son derece yararlıdır. Madalyonun diğer tarafında, internet pazarlaması şirketlere doğru kitleye pazarlamaya net bir şekilde odaklanma şansı sunuyor. Başka bir deyişle, bir firma, bütçesini koruyarak yerel, ulusal veya uluslararası bir aşamada mükemmel hedef müşteriye ulaşabilir.

Neden Dijital Pazarlamada Kariyer Seçmelisiniz? 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dijital pazarlamacılara olan talep artıyor. Gittikçe daha fazla şirket internet pazarlamasının değerini öğrendikçe, bölgedeki iş fırsatları artmaya devam ediyor. Genel olarak reklamcılık için kariyer beklentileri, yüzde 9'luk bir ortalamanın üzerinde beklenen büyüme oranıyla  kalıcıdır .

Dijital Pazarlamada Kariyere Nasıl Başlanır?

Senin başlamak için dijital pazarlama kariyeri eğitim ve deneyime: Eğer arka planda iki ana unsurları gerekir. İyi haber şu ki, işverenler, henüz üniversitede öğretilmeyen becerilere sahip insanlara ihtiyaç duyabileceklerinden, pazarlama derecesine veya yılların deneyimine sahip iş adayları aramıyorlar. Neyse ki, ticaretin araçlarını öğrenmek için çevrimiçi olarak çok sayıda harika kaynak var. Deneyiminiz yoksa, aşağıdakileri yapmayı düşünün:

  • Dijital pazarlamacılara ihtiyaç duyan kar amacı gütmeyen bir kuruluş için gönüllü olun
  • Yerel bir staj için başvurun
  • Blogunuzu başlatın ve dijital pazarlama hakkında fikir ve görüşlerinizi sunun
  • Özgeçmişinizi geliştirmek için çevrimiçi kurslara ve sertifikalara kaydolun

Dijital Pazarlamacıların Maaşları ve Gelecekleri

Dijital pazarlamacılar için iş piyasası beklentileri çok olumlu. Pek çok uzmanlık alanı ve içerik oluşturma ve küratörlüğü, sosyal medya stratejisi ve analitik için çok fazla talep varken, bu alana girmek için harika bir zaman. Pazarlama uzmanlarına yönelik talepte de önemli bir artış öngörülmektedir. PayScale'e göre, Hindistan'daki bir Dijital Pazarlama Uzmanının ortalama maaşı 348.928 Rs ve ABD'de 50.111 Dolardır . Hindistan'da bir Dijital Pazarlama Müdürünün maaşı 541.919 Rs ve ABD'de 66.808 $'dır . Günümüzün iş piyasası yetenek gerektirdiğinden, sektör ne olursa olsun, masaya getirdiğiniz işe, becerilere ve uzmanlığa bağlı olarak daha yüksek maaş ve yan haklar için pazarlık yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Rolleri ve Sorumlulukları

Dijital pazarlamacılar için iş sorumlulukları deneyim ve uzmanlığa bağlı olarak değişecektir. Örneğin, bir SEO uzmanı, organik trafiği yönlendirme, yüksek kaliteli içeriği belirleme ve değerlendirme ve rakip analizleri yapma bilgisi de dahil olmak üzere SEO'nun tüm yönlerini anlayacaktır. Sosyal medya yöneticisi ise markanın kimliğine uygun bir sosyal medya stratejisi oluşturacak, iletişim tarzı ve içerik stratejisi belirleyecek, her sosyal medya ağı için içerik oluşturup uyarlayacak ve güncel kalabilecektir. en son dijital pazarlama trendleriyle ilgili tarih. Şimdi, dijital pazarlamanın ne olduğu, türü, faydaları, rolleri ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, inbound pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki farka bir göz atalım.

Gelen Pazarlama ile Dijital Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Gelen Pazarlama

Gelen pazarlama , dijital veya geleneksel pazarlamaya uygulanabilen bir pazarlama şeklidir. Gelen, bir mıknatıs gibi işlev görür. Pazarlamacı, hedef kitleye çekici gelen içeriği sağlar ve izleyici bunu kendi isteğiyle bulur. Başka bir deyişle, hedefine zorlamayan bir pazarlama şeklidir. 

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama inbound olabilir veya olmayabilir. Web sitenizde okuyucuları kendine çeken ve onları müşteriye dönüştüren inanılmaz içerik oluşturuyorsanız, bir gelen pazarlama stratejisi kullanıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, sosyal medyada veya arama motorlarında reklam yayınlarsanız, pazarlamanızı gelen bir yöntem olmayan izleyiciye zorlarsınız.

Bugün Dijital Pazarlamada Neler Oluyor?

İlk tıklanabilir banner reklamların çevrimiçi olarak görünmesi ve Yahoo'nun yayına girmesinin üzerinden çeyrek yüzyıldan fazla zaman geçti. Yine de zaman değişti ve bu günlerde dijital pazarlama ortamını yöneten Google ve Facebook gibi şirketler. Dijital pazarlama asla sabit durmaz. Yapay zeka (AI) ve video pazarlaması gibi yeni internet pazarlama trendleri ile hızlı oranlarda büyüyen, her zaman gelişen bir alandır . SEO gibi daha yerleşik alanlar yıldan yıla değişmeye devam ediyor ve dijital pazarlamacılar öğrenmeyi asla bırakmamalı.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle