GNS Network

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Sahip Olunması Gereken Beceriler

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar

Farklı bir beceri seti geliştireceğiniz, birden fazla kanalda karmaşık pazarlama kampanyalarını yöneteceğiniz ve kendinizi bir pazarlama liderliği rolüne hazırlayacağınız bir dijital pazarlama rolü arıyorsanız, dijital pazarlama uzmanı olmayı düşünmelisiniz. Kuruluşlar bu rol için işe alım yaptıklarında, organik arama, ücretli arama ve görüntülü reklamcılık , e-posta ve sosyal medya gibi birden çok pazarlama kanalında çevrimiçi pazarlama kampanyaları tasarlayabilen, yürütebilen ve yönetebilen dijital pazarlama uzmanları arıyorlar . İçerik pazarlaması , dijital halkla ilişkiler ve etkileyici pazarlama da 2020'de dijital pazarlama uzmanları için en önemli beceriler arasında yer alıyor.

Pazarlama ajansları tamamlayıcı becerilere sahip kanal uzmanlarını işe alma eğilimindeyken, çoğu dijital pazarlama uzmanı işi, yeni işe alınanların geniş bir çevrimiçi pazarlama becerileri ve bilgisi sergilemesinin beklendiği şirket içi pozisyonlardır. Bu, dijital pazarlama uzmanı işlerini özellikle zorlu hale getirir, ancak gelecekte iş gelişimine yol açabilecek büyüme ve bilgi edinme için büyük bir potansiyel de vardır. Dijital pazarlama uzmanı olmanın zorluğu sizi heyecanlandırıyorsa, başlamanıza yardımcı olmak için bu kaynağı bir araya getirdik. 2020'de dijital pazarlama uzmanlarının her gün neler yaptığını, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları en önemli becerileri ve dijital pazarlama uzmanı olmanın en hızlı yolunu öğreneceksiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Kampanyaları Oluşturun ve Yürütün

Dijital pazarlama uzmanı olarak, kuruluşunuz için dijital strateji geliştirecek ve uygulayacaksınız. Birden fazla kanal ve platformda dijital pazarlama kampanyaları planlamak, oluşturmak ve uygulamaktan sorumlu olacaksınız. Şirketiniz, markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında farkındalığı artırmak için organik arama kampanyaları, ücretli reklamcılık, e-posta pazarlaması, sosyal medya ve diğer kanalları kullanacaksınız.

Reklam Metin Yazarlığı ve İçerik Oluşturma

Bazı dijital pazarlama uzmanları yazarlarla çalışabilir veya serbest yazarları işe almak için bir bütçeye erişebilir, ancak çoğunlukla dijital pazarlama uzmanlarının çevrimiçi pazarlama kampanyalarını desteklemek için reklam metin yazarlığı ve içerik oluşturma gerçekleştirmeleri beklenir. Buna Dijital Halkla İlişkiler kampanyaları için konuk gönderileri yazmak, organik arama için makaleler ve diğer kaynaklar oluşturmak ve hatta kapılı içerik oyunları için e-Kitaplar yazmak dahildir, Dijital pazarlama uzmanlarının başarılı olmaları için mükemmel ikna edici yazma becerilerine ve verimli bir içerik oluşturma sürecine sahip olmaları gerekir.

Dijital Kampanyalar için Görsel Varlıklar Geliştirin

Bazı dijital pazarlama uzmanları, pazarlama kampanyalarını görsel varlıklar oluşturarak destekleyen grafik tasarımcılarla birlikte çalışır, ancak çoğunun bu işi kendilerinin gerçekleştirmesi beklenir. En iyi dijital pazarlama uzmanları, Adobe Illustrator gibi grafik araçlar hakkında ileri düzeyde bilgiye sahiptir ve bunları görüntülü reklamcılık, e-posta pazarlama kampanyaları veya infografik pazarlama için varlıklar geliştirmek için kullanabilir.

Web Sitelerini Yönetin ve İçeriği Yayınlayın

Dijital pazarlama uzmanları, kuruluşlarının web sitelerini yönetir ve pazarlama kampanyalarını desteklemek için içerik yayınlar.  Dijital pazarlama uzmanı olarak, şirketinizin içerik yönetim sistemini anlamanız ve HTML veya CSS kodunu değiştirerek teknik web sitesi optimizasyonları yapabilmeniz gerekir . 

Pazarlama Kampanyalarını İzleyin ve Optimize Edin

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, pazarlama kampanyalarınızın performansını izlemeniz ve zaman içinde optimize etmeniz beklenir. Web trafiğinizin nasıl oluşturulduğunu anlamak ve marka bilinirliği oluşturmak veya dönüşümleri artırmak gibi iş hedeflerini ilerletmek için en iyi fırsatları belirlemek için Google Analytics gibi veri analizi yazılım araçlarını kullanacaksınız. Açılış sayfalarının performansını artırmak ve dönüşümleri artırmak için görsel tasarım becerilerini dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) yazılımıyla birlikte kullanacaksınız.

Sonuçları Liderliğe Bildirin

Şirket içinde bir dijital pazarlama uzmanı olarak, büyük olasılıkla kuruluşunuzdaki bir Pazarlama Müdürüne veya Pazarlama Direktörüne rapor veriyor olacaksınız. Çalışmanızın sonuçlarını göstermek için raporlar, gösterge tabloları veya sunumlar hazırlamanız gerekecektir. Kampanya sonuçlarını analiz etmeniz ve dijital kanallardan olumlu bir yatırım getirisi göstermeniz gerekecek. Toplam dönüşümler, oluşturulan toplam olası satışlar veya etkileşim sayısı gibi belirli KPI hedeflerini karşılamaktan siz sorumlu olabilirsiniz.

2021'de Dijital Pazarlama Uzmanları için Olması Gereken 10 Beceri

Dijital pazarlama uzmanları, birden fazla kanalda dijital pazarlama kampanyaları planlar, pazarlama girişimlerini desteklemek için yazılı ve görsel içerik oluşturur ve yayınlar, performansı artırmak için pazarlama hunilerini optimize eder ve sonuçlarını şirket liderlerine iletir. Aşağıda listelenen on beceri, 2021'de başarılı bir dijital pazarlama uzmanı için en önemli teknik yetkinlikleri kapsar.

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO) – Dijital pazarlama uzmanları, gelişmiş SEO bilgisine ve organik arama kampanyaları oluşturma ve etkin bir şekilde yönetme becerisine sahip olmalıdır .
  • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC) – Dijital pazarlama uzmanlarının, Google Ads, Microsoft Ads ve Ücretli sosyal reklamcılık dahil olmak üzere birden çok reklam ağında kârlı PPC kampanyaları sunması beklenir .
  • Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) – Dijital pazarlama uzmanları, pazarlama hunilerini optimize etmek ve açılış sayfası dönüşüm oranlarını iyileştirmek için CRO'yu kullanır. CRO, kampanya performansını iyileştirmek ve genel karlılığı sağlamak için temel bir beceridir.
  • Veri Analizi – Dijital pazarlama uzmanları, kampanya performansını ölçmek, analiz etmek ve raporlamak için veri analitiğini kullanır. Analitik beceriler, doğru içgörüler geliştirmek ve veriye dayalı pazarlama kararları almak için çok önemlidir .
  • E-posta Pazarlama – Dijital pazarlamacılar, e-posta pazarlama kampanyaları tasarlar, ardından haber bültenleri yazarak onları destekler ve potansiyel müşterileri satın almaya hazır olana kadar meşgul tutan besleyici e-postalara öncülük eder.
  • Sosyal Medya Pazarlaması – Dijital pazarlama uzmanlarının, yüksek kaliteli takipçiler yetiştirme ve dört ana sosyal kanalda etkileşim kurma konusunda uzman olması bekleniyor: Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn.
  • İçerik Pazarlama – Dijital pazarlama uzmanları, içerik pazarlama sürecine ve akılda kalıcı, paylaşılabilir, kullanışlı ve ilgili kitlelerin gerçek katılımını sağlayan içeriğin nasıl oluşturulacağına aşina olmalıdır .
  • Dijital Halkla İlişkiler – Dijital Halkla İlişkiler, yüksek kaliteli geri bağlantı oluşturma, basın bültenleri, konuk gönderileri ve çevrimiçi statü ve marka görünürlüğünü artıran diğer girişimler yoluyla çevrimiçi varlığı geliştirmeye ve artırmaya odaklanan bir pazarlama alanıdır. Dijital pazarlama uzmanlarından, kuruluşlarını Dijital PR taktik ve yöntemlerini kullanarak tanıtmaları beklenir.
  • Web Sitesi CMS – Web sitesi yönetimi ve içerik yayınlama sorumluluklarını yerine getirmek için dijital pazarlama uzmanları, web sitesi içerik yönetim sistemlerinde uzman olmalıdır - özellikle tüm web sitelerinin yaklaşık üçte biri tarafından kullanılan CMS olan WordPress.
  • HTML ve CSS – HTML ve CSS, bir web sayfasında görünen içeriği biçimlendirmek için kullanılan işaretleme dilleridir. HTML ve CSS'yi anlayan dijital pazarlama uzmanları ekstra değerlidir - bir web sitesinde değişiklik yapabilir, içerik deneylerini özelleştirebilir ve gerçekleştirebilir ve açılış sayfalarını kendi başlarına tasarlayabilirler. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak, geniş bir beceri seti geliştirmenizi gerektirecektir, ancak bu süreçte dijital pazarlama hakkında çok şey öğrenecek ve kendinizi gelecekte Dijital Pazarlama Müdürü veya Pazarlama Direktörü rolüne hazırlayacaksınız. Dijital pazarlama uzmanı olma yolunda nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Dijital Pazarlama Beceri Setinizi Genişletin

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak başarılı olmak için çok geniş bir teknik beceri seti geliştirmeniz gerekir. Podcast'ler, web seminerleri, videolar ve hatta blog gönderileri ve makaleler gibi çevrimiçi ücretsiz kaynakları arayarak beceri setinizi genişletmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca Directive Institute'teki dijital pazarlama kursumuzu alarak teknik bilginizi genişletebilirsiniz .

Başarı için Bir Süreç Geliştirin

Directive Institute'u diğer çevrimiçi pazarlama kurslarından ayıran özellikler şunlardır: Kurslarımızı teorik bilgiye odaklanmak yerine, gerçek sonuçlar üretmek için kanıtlanmış bir süreç sunmak ve bu süreci hayata geçirerek pratik deneyim kazanmanıza yardımcı olmak için tasarladık. Dijital pazarlama uzmanı işlerini aradığınızda, eğitim, deneyim, nitelikler ve bunun geri kalanı için her türlü gereksinimi bulacaksınız - ancak bunların hepsinden daha önemli olan şey, sonuç verebilmektir ve işte SEO'muz tam olarak budur. PPC, CRO ve Data Analytics kurs modülleri ile yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Kampanyaları Oluşturmaya Başlayın

İlk dijital pazarlama uzmanı rolünüze başlamadan önce gerekli deneyimi kazanmak için kendi çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızı oluşturmaya ve yönetmeye başlamanız gerekir. Birden fazla kanal içeren bir pazarlama stratejisi geliştirin (tümü dijital – geleneksel pazarlama kanalları yok) ve yeteneklerinizi kullanarak bunu optimize edin ve karlı hale getirin. Kendinizi, sunabileceğiniz bir ürünü veya hizmeti, bir arkadaşınızın veya aile üyenizin işini, hatta kar amacı gütmeyen bir kuruluşun tanıtımını yapabilirsiniz.

Ağ Oluşturun ve Bir Özgeçmiş Oluşturun

Biraz deneyim kazandıktan ve güveninizi kazandıktan sonra, sektörde bağlantılar kurmaya başlamanın zamanı geldi. Ağ oluşturma, sunacak bir şeye sahip olmakla ilgilidir, bu nedenle yeni edindiğiniz uzmanlığınızı gerektiğinde ödünç vermekten korkmayın. Daha büyük projelerde bağlantı kurmak ve deneyim kazanmak için kendi başınıza pazarlama kampanyaları oluşturarak veya diğer pazarlamacılarla ortaklık kurarak özgeçmişinizi oluşturun.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle