GNS Network

Dijital Pazarlamanın Odak Alanları

Dijital Pazarlamanın Odak Alanları

İnsanlar dijital pazarlamayı biliyor ama çoğu bunun bir şemsiye terim olduğunu anlamıyor. Dijital pazarlamanın farklı disiplinlerini bilmek, bu araçlara dayalı olarak pazarlama stratejinizi daha iyi planlamanıza yardımcı olabilir.

DİJİTAL PAZARLAMA TAM OLARAK NEDİR?

Dijital pazarlamanın ayrıntılarına girmeden önce platformun temellerini bilmek önemlidir. Adından da anlaşılacağı gibi, dijital kanalları kullanarak bir markanın pazarlanmasını içerir. Teknolojideki gelişmeler sayesinde, artık daha fazla insan çeşitli içerik ve medya tüketimi için çevrimiçi oluyor. Geleneksel pazarlama hala var olsa da, manzaranın dijitale doğru kaydığına şüphe yok. Markaların dijital çabalara daha fazla harcama yapmasının nedeni budur. İstatistikler, her gün daha fazla insanın çevrimiçi olduğunu gösteriyor. Nielsen Online , 2017 yılı sonuna kadar 4,1 milyardan fazla internet kullanıcısı olduğunu bildiriyor . Bu, dünyadaki 7,6 milyarlık toplam nüfusa dayanmaktadır. Markalar, özellikle teknolojide devam eden gelişmeler ve neredeyse herkesin bir mobil cihaza sahip olmasıyla, dijitalleşmenin gidilecek yol olduğunu artık görmezden gelemez. İnsanların her gün daha fazla zaman harcadıkları bir platform kullanarak reklam vermek veya marka bilinirliğini artırmak mantıklıdır.

DİJİTAL PAZARLAMANIN ALANLARI NELERDİR?

Markanız için en uygun kampanya türü hangisidir? Aşağıdakileri öğrenmek için dijital pazarlamanın bu alanlarını keşfedin:

SOSYAL MEDYA PAZARLAMACILIĞI

Dijital pazarlamacılar için en popüler alanlardan biri sosyal medyadır. Hemen hemen herkesin Facebook, Twitter, Instagram, Reddit vb.'de bir sosyal medya hesabı var. Orada saatlerce kolayca içerik tüketen birçok insan var. Bu sosyal medya ağları, markaların erişimlerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmaya yönelik ücretli reklam seçeneklerine zaten sahip. Elbette, marka bilinirliğini ve erişimini organik olarak artırmanın hala yolları var . Çoğu marka, gönderileri ve yarışmaları ile viral olmaya çalışarak bunu yapmaya çalışır.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Çoğu marka, ziyaretçileri potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürmeye yönelik web sitelerine sahip olma eğilimindedir. Bunu yapmak için, önce gelen trafiği almanız gerekir. Gelen trafiği elde etmenin en iyi yollarından biri arama motoru optimizasyonudur. SEO uzmanları, bir web sitesinin arama motorları ve arama yapanlar için daha görünür olmasına yardımcı olur . Çok fazla araştırma, planlama ve sabır gerektirir. SEO kampanyalarının iyi sonuçlar vermesi birkaç ay sürebilir. Tutarlı sıralamalar tüm yıl boyunca tutarlı SEO çabalarına ihtiyaç duyduğundan bu gerçekten bir yatırımdır. Ücretli reklamlara kıyasla uzun vadede daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir.

ARAMA MOTORU PAZARLAMASI

SEM, SEO ile karşılaştırıldığında farklıdır. SEM uzmanları, Google Adwords'te teklif vermek için hedeflenecek olası anahtar kelimeler hakkında daha fazla araştırma yapma eğilimindedir. Ayrıca, çoğu web sitesinde bulunan Google Görüntülü Reklam Ağı reklamları için uzman olarak da hizmet verebilirler. Bazen SEO uzmanları SEM kampanyalarını da yönetebilir. Farklı disiplinlerdir ancak bazı yönlerden benzerdirler.

EPOSTA PAZARLAMA

E-posta pazarlaması yeni bir şey değil. İnsanlar onlarca yıl önce e-posta yoluyla davet ve talepler gönderiyordu. Aradaki fark, e-posta pazarlama sürecini otomatikleştirmek için birçok aracın mevcut olmasıdır. Bazı araçlar, potansiyel müşterileriniz tarafından bir e-postanın görülüp görülmediğini görmenize bile izin verir. Diğerleri, e-postalarınızı planlayabilir ve bunları tek tek yazmak zorunda kalmamanız için posta listenize gönderebilir. Zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle