GNS Network

ÇÖZÜM Instagram Hashtag Hatası

Instagram Hashtag Hatası

Instagram hashtag'lerinin çalışmamasının en yaygın nedenlerinden bazılarına ve içeriğiniz için doğru insanlarla bağlantı kurabilmeniz için hashtag'leri daha etkili kullanmak için neler yapabileceğinize bir göz atalım. Instagram hashtag'leriniz neden çalışmıyor? Hashtag'i bilirsiniz çünkü çoğu web sitesinde ve kesinlikle her sosyal medya platformunda bulabileceğiniz şeylerden biridir. Çevrimiçi iletişimimizin entegre bir parçası haline geldi, yani nişinizi genişletmeye çalışan bir markaysanız, doğru markalara sahip olmak ve bunları kullanmak oldukça önemlidir. İlk olarak Twitter'da başladı ve o zamandan beri her yerde bulunabilir. Instagram gönderilerinizde hashtag kullanmanın en iyi yanı, içeriğinizin orada benzer içeriklere dahil edilmesidir, böylece kontrol etmek için doğru kişileri bulabilirsiniz.

Bu, sizi tanımayan ancak içeriğinizle ilgilenebilecekleri için bilmek isteyebilecek kişilerin sizi biraz daha kolay bulabileceği anlamına gelir. Sizinle içeriğiniz ve topluluğunuz arasındaki boşluğu kapatabilecek köprüdürler. Gönderilerinizde ihtiyaç duyduğunuz etkileşimi elde etmenin en etkili yollarından biridir, böylece sadece daha fazla takipçi değil, daha fazla doğru takipçi elde edebilirsiniz. Buna rağmen, Instagram hashtag'lerinin çalışmadığından ve umdukları etkiye sahip olmadığından şikayet eden birçok insan var. Hashtag'lerinizin istediğiniz gibi çalışmamasının aslında pek çok nedeni var. Nişiniz için yanlış olanları seçme, yanlış sayıda hashtag kullanma ve hatta onları çok iyi olmayan yerlere koyma ihtimaliniz var. Bunları, Instagram'ın içerik erişiminize bir sınır koyduğu noktaya kadar kötüye kullanmış olmanız da mümkündür - buna shadow banning denir.

Instagram Hashtag'lerinizin Çalışmamasının 8 Nedeni

Instagram hashtag'lerinizin çalışmamasının en yaygın nedenlerinden bazılarına ve içeriğiniz için doğru insanlarla bağlantı kurabilmeniz için hashtag'leri daha etkili kullanmak için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Spam veya Shadow Banned Olarak İşaretlendiniz

Bu belki de Instagram'da çalışmayan hashtag'lere sahip olmanızın en yaygın nedenlerinden biridir. Bunun nedeni, Instagram'da hashtag'leri kötüye kullanmayı seven ve spam olarak görülen çok sayıda insan olmasıdır. Sonuç olarak Instagram, insanların hashtag'lerini doğru kullanmalarını sağlamak için önlemler aldı. Her zaman bunun peşindeler ve yeni yönergeleri spam'i genel olarak her kullanıcı için daha iyi bir deneyim yaratmakla sınırlandırıyor. Tabii ki, bunun büyük bir dezavantajı, spam anlamına gelmeyen profilleri olumsuz etkileyebilmesidir - bunu yanlışlıkla yapıyorlar. Bunun nedeni, hashtag'lerinizle spam yapmak aslında oldukça kolay. Haydi, farkında bile olmadan hashtag'lerinizle spam yapmanın birkaç yolundan bahsedelim.

  • Gönderinizle ilgisi olmayan hashtag'ler kullanmak
  • Her gönderide aynı hashtag'leri kullanmak
  • Sınırlı veya yasaklanmış hashtag'leri kullanma

Instagram hesabınızın shadow banlı olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey spam olduğunu düşündüğünüz ve amacınıza yardımcı olmadığını düşündüğünüz hashtag'lerden kurtulmaktır. Ardından, hashtag'leri birkaç gün duraklatmak isteyeceksiniz. Ardından, Instagram'ın kendisiyle iletişime geçebilir ve konu hakkında konuşabilirsiniz. Yukarıdakilerin hiçbiri çalışmıyorsa, tamamen yeni bir Instagram hesabı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Sıfırdan başlamak acı verici olsa da, hiç görülmeyen bir hesabı büyütmeye çalışmaktan daha iyidir.

Hashtag'lerinizin Gönderilerinizle Hiçbir ilgisi Yok

Hashtag'lerinizin doğru etkiye sahip olmamasının en yaygın nedenlerinden biri, hesabınızla hiçbir ilgisi olmamasıdır. Instagram'ı çökertmeye başlamadan önce hashtag'leri kullanma arasındaki en yaygın uygulamalardan biri, içerikle birlikte en popüler ve trend olan seçenekleri kullanmaktı. Bu, elbette, o içeriği milyonlarca insanın önüne koyacaktı ve bu içeriğin Keşfet Sayfasında çıkma şansını artıracaktı. Ancak Instagram, hashtag'leri nasıl kullandığınız konusunda katılaşmaya başladığı için bu uygulama artık etkili değil. Bu stratejiden en iyi şekilde yararlanan ve hala yapan biriyseniz, Instagram tarafından sınırlandırılmış olabilirsiniz. Bu nedenle, hesabınızla ilgisi olmayan hashtag'leri kullanmaktan kaçınmanız önemlidir. Hashtag'leri sadece popüler oldukları için değil, insanların içeriğinizi bulmasına yardımcı oldukları için kullanın. Bu insanlar buldukları şeyle ilgilenecekler ve daha çok etrafta dolaşıp sizi uzun süre takip edecekler. Hesabınızla daha alakalı olan daha küçük hashtag'ler bulmaya çalışın.

Yasaklanmış Hashtag'leri Kullanıyorsunuz

Instagram'da içerik için giderek daha fazla hashtag kullanıldığından, popüler sosyal medya sitesinin hangi hashtag'lerin kullanılabileceğine ve hangilerinin kullanılamayacağına bir sınır koymaktan başka seçeneği kalmadı. Bir hashtag'in yasaklanmasının en büyük nedeni, uygunsuz içeriğin onunla ilişkilendirilmesidir. Bu, içeriğinizde yasaklanmış hashtag'ler kullanıyorsanız, Insta ile başınız belaya girebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, kırmızı bayraklı olmadıklarından emin olmak için kullanmaya karar vermeden önce hashtag'lerinize bakmak çok önemlidir. Instagram, daha önce yasaklanmışsa hashtag'in gizlendiğinden bahseden bir mesaj gösterecek, bu yüzden olup olmadığını anlamak oldukça kolay. Bir hashtag aradığınızda bunu arama çubuğunda bulacaksınız. İçeriğinize hashtag koymadan önce, daha önce Insta ile başı belaya girip girmediğine bakın.

Her Zaman Aynı Hashtag'leri Kullanıyorsunuz

Her içerik oluşturduğunuzda yenilerini bulma sürecinden geçmek zorunda kalmamak için en sevdiğiniz hashtag'leri kopyalayıp yapıştırmanın kolay olduğunu biliyoruz. Ancak, hashtag'lerinizin çalışmamasının nedeni bu olabilir. Her gönderide aynı hashtag'leri kullandığınızda, Instagram profilinize bakmaya başlayacak ve iyi bir şekilde değil. Instagram'a, gramı büyütmek ve daha fazla insanın içeriğinizi kontrol etmesini sağlamak için hashtag'leri kullandığınızı gösterir. Orada olmak için dürüst nedenleriniz yok, bu da Insta'nın kolayca kabul edeceği bir şey değil. Öne çıkabilmeniz ve sadık takipçilerden oluşan sağlam bir topluluk oluşturabilmeniz için platformlarını insanlara değerli içerik sağlamak için kullanmanızı istiyorlar. 

Instagram, her seferinde aynı hashtag'leri kullandığınızı düşünürse, içeriğinizin yeni insanlar tarafından görülmesini kısıtlar ve onu shadow ban'lar. Bu nedenle, her gönderi için hashtag'lerinizi döndürmek iyi bir fikirdir, böylece her zaman aynı olanları kullanmazsınız. Sık kullandığınız hashtag'lere sahip olmanın yanlış bir tarafı yok, sadece yeterince karıştırdığınızdan emin olun. 

Hashtag'leriniz Çok Geniş

Bir düşünün – milyonlarca kişi tarafından paylaşılan hashtag'lerle bir gönderi paylaşırsanız, içeriğiniz nasıl öne çıkacak? Değil. Oradaki içerik denizinde süpürülecek ve çok hızlı bir şekilde batacak. Çok geniş hashtag'ler kullanırsanız, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve beğenecek doğru insanları bulmanın hiçbir yolu yoktur. Daha popüler hashtag'ler kullanmak daha büyük bir kitle bulmanıza yardımcı olabilir, ancak içeriği görme şansınız daha azdır. Aynı sayıları vermeyecek, ancak insanların eşyalarınızı gerçekten görme olasılığını artıracak daha küçük hashtag'ler için bunu feda etmelisiniz.

O kadar popüler olmayabilecek daha küçük hashtag'leri kullanmanın bir başka nedeni de daha aranabilir olmalarıdır. Bunun nedeni, belirli nişinizi arayan kişilerin sizin hashtag'lerinizi arayacak olmaları ve bu nedenle, gönderileriniz bu hashtag'lere eklendiğinde içeriğinizle çok daha kolay karşılaşacak olmalarıdır. Bu strateji, genel olarak katılım oranınızı artıracak, böylece içeriğiniz için sizi gerçekten takip edecek, sizi takip etmeye devam edecek ve her yeni gönderi gördüklerinde içeriğinizle etkileşime girecek en iyi topluluğu bulabileceksiniz. Bu, büyük hashtag'lerle destekleyeceğiniz türden bir topluluk değil.

Hashtag'leriniz Çok Rekabetçi

Tıpkı çok geniş hashtag'ler kullanacaksanız, çok rekabetçi hashtag'ler kullanırsanız , Instagram'da da büyümenizi yavaşlatabilirsiniz . Yine, içeriklerini büyütmek için popüler hashtag'leri kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünen birçok insan var. Ancak, yalnızca kendilerine zaten milyonlarca gönderi eklenmiş hashtag'leri kullanırsanız, içeriğiniz nasıl öne çıkacak? Değil. Bu, içeriğinizin yalnızca birkaç kısa saniyeliğine insanların akışlarında görüneceği anlamına gelir. Bu, hızla dibe batacağı ve insanların onunla etkileşime girmeyi, onu göremeyecekleri anlamına gelir.

Bu nedenle, hashtag'lerinizle gerçekten hedeflenmiş ve niş olmalısınız ve küçük yavru olanları seçmelisiniz. Almayı umduğunuz katılımı sağlayamayabilirler, ancak herhangi bir katılım alma şansını artıracaklar. İkisi arasında güzel bir denge bulmanızı öneririz. Birçok insanın kullandığı bazı popüler trend hashtag'leri bulun ve ardından biraz daha az popüler olan bazılarını bulun. Bu şekilde, içeriğinizi orada ve bunun için doğru kişilerin önüne getirebileceksiniz.

Doğru Sayıda Hashtag Kullanmıyorsunuz

İçeriğinizde kaç tane hashtag'e izin verildiğini biliyor musunuz? Değilse, hashtag stratejinizi optimize edebilmek için bunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Sadece beş ila on hashtag'e bağlı kalmanın akıllıca olduğunu düşünen bazı insanlar varken, izin verilen maksimum sayı olan 30'a kadar kullanmanız gerektiğini düşünen başkaları da var. Günün sonunda, herkesin kullanması gereken kesin bir sayıya ulaşamazsınız. Bununla birlikte, sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için hashtag stratejiniz açısından bazı şeyleri test etmek önemlidir. Bu kadar çok hashtag kullanmamanın işe yaramadığını fark ederseniz, daha fazlasını deneyin veya tam tersi. Mükemmel dengeyi bulmak için onlarla biraz oynamanız gerekecek, ama sonunda oraya varacaksınız.

Teknik Sorunlar veya Kullanıcı Hatası

Hashtag'lerinizle ilgili sorun yaşamanızın son nedenlerinden biri, bir kullanıcı hatası olabilir. Bu nedenle, hashtag'lerinizi doğru yazdığınızdan emin olmak için kontrol etmek iyi bir fikirdir, böylece insanlar onları arama çubuğunda aradığında kaçırmazlar. Ayrıca, bozuk bağlantılar kullanmadığınızdan da emin olmak istersiniz - bu, hashtag'lerinizde noktalama işaretleri kullanırsanız olabilir. Son olarak, Instagram hashtag'leriniz sizin hatanızdan değil, Instagram'ın kendisinden dolayı çalışıyor olabilir. Bu durumda, sorunun ne olduğunu öğrenmek için onlarla iletişime geçmeniz gerekir, böylece sorunu çözmenize yardımcı olabilirler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle