GNS Network

10 Benzersiz ve Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Aracı

10 Benzersiz ve Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırma Aracı

SEO söz konusu olduğunda, anahtar kelime araştırması önemli bir temel adımdır. Daha genelleştirilmiş "harika içerik yaz" stratejisi lehine anahtar kelime araştırmasını reddetmek yeterince kolaydır. Bu yaklaşımın yanılgısı, "harika içeriğin", alıcı yolculuğunun farklı aşamalarındaki insanlar arasında ayrım yapmamasıdır. Anahtar kelimeler yapar. İnsanların ne aradığını ve nasıl aradıklarını bilmeniz gerekir. Örneğin, alıcının yolculuğundaki ilk aşamalardan biri bilgi aramayı içerir. İnsanlar, [nasıl yapılır], [yollar] ve [kılavuz] gibi ifadeler içerebilecek sorguları bir arama motoruna yazar.

Anahtar kelimelerin özel kullanımı, bir kişi satın almaya (veya dönüştürmeye) yaklaştıkça değişir. Örneğin, [nereden satın alınır], [indirim] ve [satış] kelimelerini içeren anahtar kelimeler, artık üzerinde düşünme aşamasında olmayan, şimdi satın almaya hazır olan bir arama yapan kişiyi belirtir . Dünyanın en büyük arama motorundan geldiği için, Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, insanların anahtar kelime araştırması yapmak için ilk aklına gelen araç olma eğilimindedir.

Ancak Google, verdiği yararlı anahtar kelime verilerinin miktarını sınırlar. Stratejik eylemde bulunmak için yeterince spesifik değil. Ayrıca, bu anahtar kelime verileri, alakalı organik aramada sıralama için pek çok açıdan ilgisizdir – özellikle ücretli reklam verilerine atıfta bulunur. Neyse ki, piyasada bulunan birkaç harika anahtar kelime araştırma aracı var - bazıları ücretsiz ve bazıları ücretli. Bu listede, bulabileceğiniz en benzersiz ve ücretsiz anahtar kelime araştırma aracı alternatiflerinden bazılarını bulacaksınız.

1. TagCrowd

TagCrowd

Rakiplerinizin içeriğini analiz etmek, uygun anahtar kelime araştırması yapmanın önemli bir parçasıdır.Bu süreci kolaylaştıran Semrush ve Ahrefs gibi araçlar olsa da, bu popüler seçenekler, en düşük maliyetli planlar için bile yaklaşık 100 $/ay gibi yüksek bir fiyat etiketi ile geliyor. Herkes – özellikle asıl işi SEO etrafında dönmeyenler – bu masrafı haklı çıkaramaz. Bu araçlardan herhangi birini henüz kullanmıyorsanız ve ücretsiz bir alternatif arıyorsanız TagCrowd'u düşünün. TagCrowd'un arkasındaki öncül basittir; kelime/metin/etiket bulutları oluşturarak kelime sıklığını görselleştirmenizi sağlar.

Belirli bir sayfa için bir rakibin en sık kullanılan anahtar kelimelerini görebilmek, onların anahtar kelime stratejisini anlamanıza yardımcı olabilir - pahalı araçlar gerekmez. TagCrowd'un kullanımı oldukça basittir. İçerik eklemenin ve analiz etmenin birden çok yolu vardır: 

  • Bir dosya yükle.
  • Web sayfası URL'sini yapıştırın.
  • Veya sayfa metnini yapıştırın.

2. Keywords Everywhere

Keywords Everywhere

Her Yerde Anahtar Kelime , Chrome ve Firefox için Ubersuggest, Answer the Public, Google Arama, Google Analytics ve Search Console (diğerlerinin yanı sıra) dahil olmak üzere en popüler 15 anahtar kelime aracından veri toplayan ücretsiz bir tarayıcı eklentisidir.


Google'a bir arama sorgusu girdiğinizde, Her Yerde Anahtar Kelimeler size Google anahtar kelime arama hacmi ve tıklama başına maliyet verileri dahil olmak üzere bazı temel ancak faydalı bilgileri gösterir. Her Yerde Anahtar Sözcükler, birden çok kaynaktan gelen verileri bir araya getirerek en alakalı verilere erişmenizi ve PDF, Excel veya CSV dosya biçimlerine indirmenizi kolaylaştırır.

3. Merchant Words

Merchant Words

Bir Amazon mağazanız varsa, Merchant Words sizin için mükemmel bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Merchant Words, dünya çapında 1 milyardan fazla gerçek Amazon aramasından veri toplar. Anahtar kelime verilerinin tümü, doğrudan Amazon arama çubuğundaki alışverişçi aramalarından gelir.

Site genelindeki Amazon trafiğini, arama sıralamasını ve mevcut ve geçmiş arama eğilimlerini dikkate alan tescilli bir algoritma kullanarak hacmi hesaplar. Sınırlı sayıda anahtar kelime ile Merchant Words'ü ücretsiz olarak test edebilirsiniz. Ücretli sürüm aylık 29$'dan başlar (yalnızca ABD verileri için) ve küresel bir kitleye hitap ediyorsanız 149$/ay'dır. Fiyatlandırma, sınırsız arama ve CSV indirmelerinin yanı sıra 7/24 müşteri hizmetleri desteğini içerir.

4. PinterestKeywordTool

PinterestKeywordTool

İlk bakışta, bu araç biraz spam gibi görünüyor. Adil olmak gerekirse , PinterestKeywordTool , özellikle arama hacmi veya sıralama zorluğu açısından pek çok yararlı anahtar kelime verisi sağlamaz . Ne olabilir size bir anahtar kelime Pinterest popüler olup olmadığını ve diğer uzun kuyruk anahtar kelime varsa dikkate gerektiğidir.

5. Keyword.Guru

Keyword.Guru

Keyword.Guru , en iyi arama motorlarından (Google, Yahoo, Bing) ve e-ticaret sitelerinden (Amazon, eBay) gelen sonuçları bir araya getirir . Yazmaya başladığınızda, insanların gerçek zamanlı olarak aradıklarını temel alan sonuçlar sunar. Keyword.Guru , anahtar kelime arama hacmiyle ilgili bilgileri görüntülemez, ancak size bir anahtar anahtar kelime için en yaygın aramaları gösterir. Bu gerçek arama sonuçlarını kullanarak, hangi anahtar kelime öbeklerinin en sık kullanıldığını belirleyebilirsiniz.

6. Keyword Shitter

Keyword Shitter

Keyword Shitter'ın ne yaptığını anlamak için dahi olmaya gerek yok: yarın yokmuş gibi anahtar kelimeler saçıyor . Program, sorgular için Google Otomatik Tamamlama madenciliği yaparak çalışır. Bu kadar çok anahtar kelime önerisi istemiyorsanız, pozitif ve/veya negatif filtreler ekleyerek sonuçları daraltabilirsiniz.

7. Google Arama Verileri

Bu öneri benzersiz mi? Kullanabileceğiniz ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarıyla ilgili farkındalık düzeyinize bağlıdır. Ancak birçoğu, Google'dan ayrılmadan mevcut veri zenginliğini unutuyor. Konuları ve makale yapısını belirlemenize yardımcı olabilecek üç Google arama özelliği vardır.

otomatik tamamlama

otomatik tamamlama

Google Otomatik Tamamlama, gerçek kullanıcı verilerine dayalı olarak birincil anahtar kelimenizin çeşitli uzun kuyruklu sürümlerini içeren arama önerilerini paylaşır.

People also ask

People also ask

İnsanlar ayrıca Otomatik Tamamlama'ya benzer, ancak anahtar kelimenizin uzun kuyruklu sürümlerine odaklanmak yerine, arama yapanların anahtar kelimenizle ilgili sorduğu soruları paylaşır. Bunlar, alt başlıklar ve öne çıkan snippet fikirleri için harika olma eğilimindedir.

İlgili aramalar

İlgili aramalar

(Aramalar) Yazdığınız birincil anahtar sözcükle tam olarak aynı sözcükleri içermesi gerekmeyen ancak anlamsal olarak ilişkili olan varlıkları görüntülemeyle ilgili. Kullanıcıların öğrenmekle ilgilendikleri şeylere dayalı olarak makalenizde gündeme getirmeniz mantıklı olabilecek ilgili konuları temsil ederler.

8. AlsoAsked

AlsoAsked

AyrıcaAsked , İnsanlar ayrıca Google verilerini de sorar. Yararlı görsellerle konular arasındaki ilişkileri önerir. Verileri .CSV veya .PNG dosyaları olarak indirebilirsiniz. AlsoAsked farklıdır, ancak her ikisi de Google verilerine ek bağlam sağlaması bakımından AnswerThePublic'e benzerdir ve AnswerThePublic özellikle Otomatik Tamamlama verilerine odaklanır.

9. StoryBase

StoryBase

StoryBase , arama amacı ve arama özellikleriyle ilgili daha ince ayrıntılara odaklanan birinci sınıf bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Bu, aramada en ideal hedef kitleleriyle bağlantı kurmak isteyen markalar için mükemmel bir araçtır . StoryBase, alaka düzeylerini daha hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olmak için çeşitli veri noktalarını bir araya getirir. Ücretli bir plan ayrıca, anahtar kelime performansı ve ısı haritaları dahil olmak üzere çeşitli faydalı içerik analiz araçlarına erişim sağlar.

10. Keyworddit

Keyworddit

Reddit anahtar kelime araştırma aracı olan Keyworddit , hedef kitlenizle bağlantı kurma açısından anahtar kelime araştırmanızı optimize etmek için başka bir fırsat sunar. Reddit pazarlamasına dalmak, bazılarının kafasında oluşturduğu kadar karmaşık değildir. Ancak platformda bir kullanıcı olarak oynamadan etkili olamazsınız. Bunu yaptıktan sonra Reddit'in benzersiz kitle içgörülerini nasıl sağlayabileceğini keşfedeceksiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle