GNS Network

Akış Durumu Dijital Pazarlamacıları Nasıl Daha Üretken Yapabilir

Akış Durumu Dijital Pazarlamacıları Nasıl Daha Üretken Yapabilir

Şunu hayal edin… dört hafta içinde piyasaya sürülmesi planlanan yeni bir dijital kampanyanın stratejisini sonuçlandırmak için çalışıyorsunuz. Tam bir içerik oluşturucu, tasarımcı ve web geliştirici ekibiniz var ve hedefler, beklentiler ve kilometre taşları belirlemek onları harekete geçirecek. Bu kampanya lansmanı, çeyrek için en önemli görevlerinizden biridir. Kahvenizi alın, oturun, belgeleri açın… Slack'teki biri. Web sitesindeki açılır pencerelerden biri çalışmıyor ve yeni ekip üyesi bunu nasıl düzelteceğini bilmiyor. Onlara hızlı bir çağrı yaparsın. Şimdi stratejiye dönelim. Sadece iki dakika sonra, pazarlama başkan yardımcınız bu haftanın sosyal medya performansı hakkında bir rapor istemek için omzunuza dokunuyor . Tanıdık geliyor mu? İş gününüz böyle geçiyorsa, yalnız değilsiniz. Gallup, insanların herhangi bir görevde kesintiye uğramadan veya vites değiştirmeden önce harcadıkları ortalama sürenin sadece üç dakika olduğunu buldu .

Kesinti fiyatı çok büyük. Üretkenliği azaltır ve sürekli meşgul ama asla hiçbir şey yapamıyormuş gibi hissetmenizi sağlar. İş gününün sonunda bitkin ve bitkin hissediyorsunuz, ancak en önemli göreviniz (strateji) hala yapılmadı. Sonuçlarınızdan memnun değilsiniz ve daha fazlasını yapmak için sürekli baskı altında hissediyorsunuz. Hamster çarkında gitgide daha hızlı koşuyorsun ama bitirdiğin her görevle birlikte üç yeni acil görev beliriyor. Bu özellikle pazarlamacılar için geçerlidir. Sosyal medyadaki bildirimlere ve etkileşime bağlıyız, diğer departmanlarla (SEO, SEA, tasarım, metin yazarları ) arayüz oluşturuyoruz , müşteri toplantılarında ve ekip çağrılarında sunum yapıyoruz ve bir dizi e-posta alıyoruz. Daha iyi bir yol var: Akış durumu.

Daha Kolaylıkla Daha Fazlasını Yapmak

Akış, elimizden gelenin en iyisini hissettiğimiz ve elimizden gelenin en iyisini yaptığımız durumdur. Bölgede olduğunu biliyorsun . Bir arkadaşınızla derin bir sohbet içinde olabilirsiniz ve aniden iki saat geçmiş olabilir. Veya hızlı bir e-posta yazmaya başlıyorsunuz ve bu 800 kelimelik bir denemeye dönüşüyor. Bu deneyimlere mikro akış diyoruz. Makro akış, benlik duygusu kaybolduğunda ve zaman hızlandığında veya yavaşladığında büyük birlik deneyimlerini temsil eder. En önemlisi, eldeki görev zahmetsiz, yeni ve teşvik edici geliyor. Akış terimi, pozitif psikolojinin öncüsü Mihály Csíkszentmihályi tarafından 1975'te ortaya atıldı. Bunu dans ederken, koşarken, resim yaparken veya çalışırken deneyimlemiş olabilirsiniz. Optimum akış deneyimi aşağıdakilerle karakterize edilir :

 • Şimdiki ana yoğun ve odaklanmış konsantrasyon.
 • Eylem ve farkındalığın birleşmesi.
 • Yansıtıcı öz-bilinç kaybı.
 • Durum veya faaliyet üzerinde kişisel kontrol veya aracılık duygusu.
 • Zamansal deneyimin çarpıtılması, kişinin öznel zaman deneyimi değiştirilir.
 • Ototelik deneyim olarak da adlandırılan, içsel olarak ödüllendirici aktivite deneyimi.

İş hayatınızda daha fazla akışın faydaları açıktır: Daha kolay ve daha iyi sonuçlarla daha fazlasını yapacaksınız. Akış, meşguliyetin panzehiridir.

Pazarlamacı Olarak Akış Nasıl Tetiklenir

İş hayatınızda daha fazla akış yaşamak için ortamınızı yönetmek ve akış tetikleyicilerinizi anlamak önemlidir. Akış bilimini Steven Kotler'den ve yönetici ve bilgi işçileri yetiştirdikleri Flow Research Collective'den öğrendim. Aşağıda, iş günümü yeniden şekillendirmeme izin veren bazı uygulamaları paylaşacağım. Bugün, her hafta birkaç kez uzun süreli akışlar yaşadığımı güvenle söyleyebilirim. Hakkında yaptıkları çalışmada bulma ve iş yerinde anlam teşvik McKinsey bulundu:

“…bir tepe performans egzersizi sırasında yöneticilere zirvede ortalama olduklarından ne kadar daha üretken olduklarını sorduklarında,(…) üst düzeylerde en yaygın olanı beş katlık bir artıştır .”

Beş kat daha üretken olmakla ilgileniyorsanız, okumaya devam edin.

Yapılacak İşlerinizi Bir Gün Önce Oluşturun

Akış, odağı takip eder. Bu yüzden dikkat dağıtıcı şeyler konusunda net olmamız gerekiyor. Çok kolay, beynimiz dopamin acelesi ile bildirimler ve acil görevler ile her yöne çekilir. Günlük hedeflerinizi bir gün önceden belirlemeyi alışkanlık haline getirin. Günde 2 ila 5 önemli işi halledebileceğimi biliyorum. Bu makaleyi yazmak onlardan biri olabilir - veya ajansımın yeni bir müşteri adayına ayrıntılı bir teklif göndermek olabilir. Önemli görevleri bir gün önceden seçmek, sabah ilk iş odaklanmamı sağlıyor. İş günüme başladığımda e-postaları, proje yönetim araçlarını veya Slack'i kontrol etmek yok . Ne yapacağımı zaten biliyorum ve hemen başlıyorum.

Odaklanma Süresi Bloklarını Planlayın

Nasıl oluyor da tüm müşteri toplantılarını ve ekip görüşmelerini tamamlayıp kendiniz için belirlediğiniz görevleri asla yapmıyorsunuz? Çünkü bu toplantılar takviminizde engelleniyor. Kadans ve zaman çerçevesi belirlediler. İş hayatınızda daha fazla akış arıyorsanız, kendinizle randevular oluşturmaya başlayın. Tekrar etmelerini sağlayın. Sabahları neredeyse hiç arama yapmıyorum. Takvimim öğleden sonra 2 civarında açılıyor. Bunu ilk kez yapıyorsanız, tüm sabahınızı engellemek imkansız görünebilir. Ama bu kadar cesurca başlamak zorunda değilsin. Küçük başla. Önümüzdeki hafta bir gün kendinizle 30 dakikalık bir seans yapın. Sonra başka bir tane ayırtın. Ve bir tane daha.

Tüm pencerelerinizi, sekmelerinizi ve araçlarınızı kapatın. O tek göreve odaklanın. 30 dakikada ne kadar çok şey yapabileceğinizi fark ettiğinizde, kendinize zaman ayırmayı daha kolay bulacaksınız. Parkinson yasası, “işin, tamamlanması için mevcut olan zamanı dolduracak şekilde genişlediğini” belirtir. Bu, teslim tarihleriniz ve zaman bloklarınız konusunda acımasız olmanız gerektiği anlamına gelir. İşiniz için bir randevu oluşturun ve bu kapsayıcıyı geçmesine izin vermeyin.

Dikkat Dağınıklıkları ve Bildirimleri Ortadan Kaldırın

Telefonlarımız, Slack, sosyal medya, e-postalar ve proje yönetimi araçlarımız hem lanet hem de nimettir. Geçen yıl, normal işime ek olarak altı sosyal medya kanalını yönetiyordum ve sonunda hiçbir şey yapamadım. Gönderdikten sonra tüm yorumları cevaplamak, bildirimleri incelemek, sohbeti ve DM'leri izlemek arasında günde bir kez sessiz bir anım olmadı. Odaklanma süresi yok ve hiçbir şey yapılmadı. Odaklanma zaman bloğunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için bildirimleri kapatmanız gerekir. Slack ve e-posta gelen kutunuzu kapatın. Proje yönetimi araçlarınızdan ve sosyal medya kanallarınızdan çıkış yapın. Soğuk hindiyi hissedeceksiniz. Bildirimler bize acele, aciliyet duygusu ve önem verir. Bildirimleri kapatarak, beyninizin ödül sistemini tam anlamıyla yeniden yapılandırıyorsunuz.

Masanızı Temizleyin

Dikkat dağınıklığını azaltma konusunda gelin iş yerinizi temizleyelim. Kağıt yığınlarını, şekerlemeleri ve post-it notlarını çıkarın. Temiz ve açık bir yüzeye sahip olduğunuzdan emin olun. Bunun, eldeki görevi başlatmak için sürtünmeyi azalttığını ve bilişsel yükü azalttığını göreceksiniz. Çok fazla uyarıcı ve kafa karıştırıcı girdi yerine, dikkatinizi eldeki göreve odaklıyorsunuz. Yoğun bir ofisteyseniz (ve evet, bu ailenizle evde olabilir), gürültü önleyici kulaklıklar yardımcı olabilir.

Meydan Okuma/Beceri Oranından Yararlanın

Şimdi olay şu: Yapılacakları seçip, kesintisiz zaman için bir randevu ayarlayarak, dikkatinizi odaklamış oluyorsunuz. Yine, akış odağı takip eder. Ancak, aynı eski görevi tekrar tekrar yapmak sizi akışa bırakmayabilir – zamanı bloke etmiş ve Slack'i kapatmış olsanız bile. Bunun nedeni, akış durumunun merak, tutku, yenilik, karmaşıklık ve risk alma tarafından tetiklenmesidir. Akışı deneyimlemek için, aşinalığın konfor bölgesinin ötesinde bir şeyler yapmak için kendinize meydan okumak istersiniz. Bununla birlikte, gerilmeniz ve kopmamanız önemlidir. Geceleri kabuslarla sizi ayakta tutacak kadar büyük ve ulaşılmaz bir sonraki projeyi aramıyoruz.

Akışı deneyimlemek için, becerinizle yaptığınız görevin talepleri arasında bir denge olması gerekir. Sihir oranı, rahat ettiğinizden yaklaşık %4 daha zordur. Yani, farkındalığınızı buraya ve şimdiye yönlendirmek, sizi diken üstünde tutmak ve akışa bırakmak için her görevle her gün mücadelenin %4'ü budur. Bu %4, yeni bir teknik deneyerek grafik tasarlama sürecinizi iyileştirdiğiniz anlamına gelir. Normalde yaptığınızdan biraz daha cesur olan kopyayı deniyorsunuz. Veya önceki hedeflerden biraz daha zor olan bir anahtar kelime için sıralamayı hedefliyor olabilirsiniz.

Yürüyüşe veya Harekete Mola Verin

Kendinizi bir görevle mücadele ederken mi buluyorsunuz? Araştırmak, tartışmak ve beyin fırtınası yapmak ama asla doğru sonuca varamamak? İyi haberlerimiz var! Tam olarak olman gereken yerdesin. Akış dört parçalı bir döngüdür:

 • Mücadele etmek.
 • Serbest bırakmak.
 • Akış.
 • Kurtarma.

Sizin durumunuzda, mücadele aşamasından (girdi, araştırma) serbest bırakma aşamasına geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Masanızdan kalkın. Derin bir nefes al. Uzatmak. Ulaşmak için mücadele ettiğiniz şeyi bırakın. Amaç bir kalıbı kırmak ve vites değiştirmek. Zihninizi meydan okumadan uzaklaştırmak için her şey işe yarar: Yürüyüşe çıkın, beş dakika yoga yapın, öğle yemeğinizi hazırlayın, meditasyon yapın veya odanın içinde çılgınca dans edin. Yöntem önemli değil, gevşeme önemli. Mücadele, akış için alan yaratan serbest bırakmaya yol açar. Şansınız, masanıza geri döndüğünüzde, hemen akışın içine düşeceksiniz.

Aktif Kurtarmayı Planla

Az önce akış döngüsünün bir parçası olarak iyileşmeden bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? Kurtarma muhtemelen akış döngüsünün en gözden kaçan kısmıdır. Bununla birlikte, akış durumlarını sürdürülebilir bir şekilde elde etmek için en önemli bileşenlerden biridir. Aktif iyileşme, bir torba cipsle kanepede oturup televizyon seyretmek değildir. Kulağa rahatlatıcı gelse de, TV'nin girişi aslında beyninize bir mola vermiyor. Ayrıca, vücudun bütün gün bir sandalyede oturuyor. Elit sporcular iyileşmelerine çok dikkat ederler. Ancak bilgi çalışanları ve pazarlamacılar olarak bunu tamamen görmezden gelme eğilimindeyiz. Haftanıza birkaç aktif kurtarma protokolü eklemeye çalışın. Akış Araştırma Kolektifi şunları önerir:

 • Yeterli kalitede uyku almak (karanlık oda, daha düşük sıcaklık, yakınlarda ekran yok, sekiz saate yakın).
 • Soğuk/ısı tedavisi (buz banyoları ve saunalar gibi).
 • Odaklanmış nefes çalışması.
 • Duyusal yoksunluk odaları.
 • Orta derecede egzersiz (kısa bir koşu veya doğada yürüyüş gibi).
 • Canlandırıcı sosyalleşmeden gelen kaliteli dönüşümler.
 • Yoga ve masaj.

Bazıları akış durumlarının zirvelerini kovalıyor. Bununla birlikte, aktif iyileşmeyi yaşam tarzınıza dahil ederseniz, akışı verimliliğinizi artıracak, daha iyi sonuçlara yol açacak ve daha fazlasını yaparken daha az aceleci hissetmenizi sağlayacak sürdürülebilir bir yaşam seçimi haline getiriyorsunuz.

Akışı Ne Zaman Yaşarsınız?

Tüm bu ipuçları size mantıklı geliyor ama sizi biraz korkutuyorsa, şunu bırakıyorum: Akış durumlarının soyut faydaları benim ve birçok akış arayan için oldukça açık. Sadece elimizden gelenin en iyisini yaptığımız durum değil, aynı zamanda elimizden gelenin en iyisini hissettiğimiz durumdur.

Akış, insanların başka bir şey yapmak istemedikleri zaman yaptıkları şeyden zevk aldıklarında hissettikleri şeydir. Akışı bu kadar içsel olarak motive eden nedir? Kanıtlar basit bir cevap önermektedir: akışta, insan organizması tam kapasite ile çalışmaktadır. Bu olduğunda, deneyim kendi ödülüdür. – Mihály Csíkszentmihályi

Kısa dikkat süreleri ve anlık bildirimlerle yoğun hayatınıza geri dönmeden önce, kişisel akış deneyimlerinizi yansıtarak akış kavramını demirleyelim:

 • Bugün ne zaman mikro akış yaşadınız?
 • En son ne zaman derin bir makro akış deneyimi yaşadınız?
 • Çocukken akış durumlarını nasıl yaşadınız? Ne yapmayı severdin?
 • En son ne zaman önemli bir görevi tamamlamak için sözünüz kesildi?
 • İş günü içinde hareket ediyor musunuz veya mola veriyor musunuz?
 • Hiç aktif kurtarma denediniz mi?

Akışa daha elverişli bir çalışma ortamı yaratmak için bu öğrenimleri alın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle