GNS Network

Google Haberler Kullanıcıları Doğrudan Yayıncıların Web Sitelerine Gönderiyor

Google Haberler Kullanıcıları Doğrudan Yayıncıların Web Sitelerine Gönderiyor

Yakında Google Haberler uygulamasında kullanıma sunulacak bir güncelleme, kullanıcıları AMP sayfalarına gönderilmek yerine doğrudan yayıncıların kendi web sayfalarına gönderecek. Google, bu yılın başlarında, sayfa deneyimi güncellemesinin bir parçası olarak Google Haberler'de AMP olmayan içeriği desteklemeye başlayacağını duyurdu . Güncelleme, Google Haberler'de web içeriği için genişletilmiş destekten söz edilmeden Haziran ayında başlatıldı. Görünüşe göre bu güncelleme o sırada tam olarak hazır değildi. Google, bu güncellemenin haftalar içinde kullanıma sunulacağı konusunda haber yayıncılarına e-posta yoluyla bilgi veriyor:

“[Sayfa deneyimi] güncellemesinin bir parçası olarak, önümüzdeki haftalarda Google Haberler uygulaması web içeriği desteğini geliştirecek ve hem AMP hem de AMP olmayan web içeriğini dünya çapındaki sitelerden daha düzenli bir şekilde görüntüleyecektir . Bunu etkinleştirmek için herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.”

Google'ın dediği gibi, yayınınız zaten Google Haberler'e dahil edilmişse başka bir işlem yapmanız gerekmez. Önceden, AMP kullanmak Google Haberler'e dahil olmak için bir gereklilikti. Pek çok yayıncı, sayfadaki varlıklar üzerindeki kontrolden vazgeçmenin bir sonucu olarak ortaya çıktığı için AMP'nin tanıtımından bu yana karşı olmuştur. Sonuç olarak, bu, AMP gereksinimi olmasa bile, içinde olmak isteyebilecek pek çok yayıncıyı Google Haberler'in dışında bıraktı. Yayınınız Google Haberler'de yer almıyorsa ve kasıtlı olarak AMP'yi protesto etmek için bekletiyorsanız, içeriğinizi dahil etmek için harekete geçmeniz gerekecektir .

Bulabildiği kadar web içeriğini otonom olarak tarayan ve dizine ekleyen Google Arama'nın aksine, Google Haberler dizini için içerik aramaz. Yayıncıların, makalelerinin Google Haberler'de yer alması için bir dizi kriteri manuel olarak uygulaması ve karşılaması gerekir. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için, bkz: Web Sitenizin Google Haberler'de Listelenmesi . İşte bu güncellemeyle ilgili birkaç önemli not daha.

Google Haberler Artık RSS'ye Güvenmiyor

Yayıncıların web sayfalarını göstermeye geçişin bir sonucu olarak, Google Haberler artık doğrudan bir RSS beslemesinde sağlanan makale metnini oluşturmayacaktır. Bu özelliğin kaldırılmasıyla, Yayıncı Merkezi'ndeki feed tabanlı makale oluşturma işlevi de kaldırılacaktır. Buna, uygulama içi okumaları izlemek için kullanılan özel Analytics izleme kimlikleri ve üçüncü taraf izleme piksellerinin yanı sıra özel RSS stili ve özet akışı reklamları dahildir. Yayıncı Merkezi'nden tam olarak nelerin kaldırıldığını görmek için aşağıdaki resme bakın:

Google Haberler Artık RSS'ye Güvenmiyor

Ne Değişmiyor?

Google, yayıncılara verilerin izlenme biçiminde hiçbir değişiklik olmayacağına dair güvence verir. Bu değişiklik kullanıma sunulduğunda, Google Haberler trafiğinizi mevcut analiz izlemeniz aracılığıyla izlemeye ve ölçmeye devam edebileceksiniz. Search Console'daki Google Haberler performans raporları da etkilenmeyecektir. Tüm değişikliklerin Kasım ayı başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Google, yayınlanmadan önce yayıncılara bu değişikliği tekrar hatırlatacak.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle