GNS Network

Google Lighthouse 8.3.0 Güncellemesi

Google Lighthouse 8.3.0 Güncellemesi

Chrome Geliştirme Araçları ve PageSpeed ​​Insights'ta denetimlere güç sağlayan teknoloji olan Lighthouse, 8.3.0 sürümüne güncellendi. Yeni sürüm, hata düzeltmeleri ve kademeli iyileştirmeler içeriyor, ancak aynı zamanda bir web sayfası yüklendikten sonra ne olduğunu ölçmeye yönelik ilk adımı da atıyor . Bu yeni yöne Proje Fraggle Rock denir . Lighthouse'un güncellenmiş sürümü PageSpeed ​​Insights'ta yayında. 21 Eylül 2021'de Chrome 94'te Chrome Dev Tools'da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Google Deniz Feneri

Google Lighthouse, web performans darboğazları, erişilebilirlik sorunları için web sayfalarını test eden ve SEO fırsatlarını belirleyen , Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir araçtır . Araç açık kaynak olduğundan, Lighthouse'a güç sağlayan temel kod, bazıları Lighthouse'u farklı yetenekler ve daha yararlı veri görselleştirmeleri ekleyerek genişleten çok sayıda üçüncü taraf aracında bulunabilir. Bu, Lighthouse'da yapılacak herhangi bir değişikliğin kaçınılmaz olarak onu üçüncü taraf araçlara dönüştüreceği anlamına gelir. Lighthouse, her Chrome tabanlı tarayıcıda yerel olan Chrome Geliştirme Araçları paketinin bir parçası olarak kullanılabilir. Lighthouse 8.3.0, 21 Eylül 2021'de piyasaya sürülecek olan Chrome 94 ile geliyor.

Lighthouse 8.3.0 için PageSpeed ​​Insights Güncellemeleri

PageSpeed ​​Insights, yine Google tarafından üretilen bir web sayfası performans ölçüm aracıdır. Google Lighthouse, PageSpeed ​​Insights'ı destekler. PageSpeed ​​Insights ve Lighthouse aracı arasındaki fark, PageSpeed ​​içgörülerinin yalnızca web sayfası performans ölçümlerini göstermesi ve kesinlikle bu ölçüme odaklanmasıdır. PageSpeed ​​Insights, Lighthouse'un sunduğu erişilebilirlik ve SEO'yu içeren verilerin geri kalanını göstermez.

Lighthouse 8.3.0'daki Yenilikler

Önemli Web Verilerinin ölçülme biçiminde büyük bir değişiklik yok. Ancak 8.3.0 sürümü, gelecekte daha büyük şeylere doğru küçük bir adımı temsil ediyor ve ayrıca hata düzeltmelerini de içeriyor.

Deniz Feneri Fraggle Kaya Projesi

Lighthouse 8.3.0, tek bir web sayfasını analiz etmenin ötesine geçmek ve kullanıcı akışlarını da analiz etmek için genişlemek için küçük bir adım atıyor. Lighthouse'un geleceği, bir kullanıcının bir düğmeyi tıklamak gibi bir eylemde bulunmasından ve sonrasında ne olacağından gelen akışları analiz etmektir. Lighthouse şu anda bir web sayfasının etkileşimli hale gelmesinin ne kadar sürdüğü gibi şeyleri ölçüyor. Yeni akış yönü üzerinde çalışma, sayfa yüklendikten sonra ne olduğunu ölçecektir. Bu proje, Fraggle Rock Deniz Feneri olarak adlandırılan bir deniz fenerini içeren 1980'lerin Çocuk gösterisinin adı olan tuhaf bir şekilde Fraggle Rock olarak adlandırılıyor .

Fraggle Rock projesinin şu anki açıklaması resmi olarak özetlenmiştir:

Fraggle Rock (Lighthouse komut dosyası senaryoları), bir geliştiricinin ilk sayfa yüklemesinin ötesinde bir Lighthouse raporu almasına olanak tanır. Bu, geliştiricilere kayıt, sepete ekleme, tweet atma süresi vb. gibi karmaşık kullanıcı akışları için performans ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi sağladığı için değerlidir.

Yeni özelliğin resmi GitHub sayfası dört senaryoyu açıklıyor:

  • Etkileşimden sonra bir sayfada anlık görüntü tarzı denetimler çalıştırın, yani bir menü seçeneğini tıkladım ve şimdi erişilebilirlik kategorisini yeniden çalıştırdım
  • Herhangi bir rastgele etkileşim sırasında bir sayfada zaman aralığı stili denetimler çalıştırın
  • Lighthouse'u mevcut bir sayfadan geleneksel bir sayfa gezintisinde çalıştırın
  • Lighthouse'u tek sayfalık bir uygulama navigasyonunda çalıştırın

Lighthouse'a devam eden akışları getirmek için sekiz (geçici) aşama vardır. Deniz Feneri ekibi şu anda planlama aşaması olan Faz sıfırda.

Faz 0 – Araştırma ve Tasarım

  • Örtülü gereksinimlerini kataloglayan tüm denetimlerin bir envanterini oluşturun (örn. anlık görüntü v. zaman aralığı v. yük) Tamamlandı
  • Tasarım belgesi ve proje planı oluşturun Tamamlandı

Aşama 1 – 8 tamamlanmadı, bu nedenle Lighthouse ekibinin bu aracı önemli ölçüde değiştirecek önemli bir güncellemenin başlangıcında olduğu açık.

Lighthouse 8.3.0 Hata Düzeltmeleri

Lighthouse 8.3.0'da ayrıca hata düzeltmeleri ve küçük iyileştirmeler bulunur; bunlardan bazıları geliştirici topluluğunun keşfettikleri sorunlardan dolayı hüsrana uğrayan önerileridir.  Geliştiricilerden biri şu yorumu yaptı :

"Önbelleği devre dışı bırakmak istememizin asıl nedeni, kaynak boyutunu hesaplarken toplayıcının önbelleğe alınmış görüntüler için 0 olan transferSize'ı hesaba katmasıydı. Önbellekten gelen görüntüler bu nedenle bu toplayıcı tarafından yok sayılır. Bir görüntünün önbelleğe alınması veya optimize edilmemesi önemli olmadığından, bu istenmeyen bir davranış gibi görünüyor. Önbelleği kapatmak sorunu çözdü ancak deniz feneri çalışmalarımıza ortalama 10 saniye ekledi. Bahsedilen kodun aslında istemeden önbelleğe alınmış görüntüleri atmadığını merak ediyorum.”

Lighthouse SEO Kategorisi Yeniden Yazıldı

Lighthouse'un SEO kategorisi, Temel Web Verilerini (CWV) vurgulamak için yeniden yazıldı . Yeni ifade ayrıca, arama sonuçları sıralamasını iyileştirmeye yönelik açık referansı kaldırıyor ve bu referansı, arama motoru sonuç sayfalarının en üst sıralarında yer alma vaatleri açısından daha tarafsız olan "arama motoru optimizasyonu tavsiyesi" kelimeleri ile değiştiriyor.

Bu değişikliğin resmi GitHub sayfası şunları belirtir:

"Kapsamlılığını azaltmak ve kullanıcıya CWV'yi hatırlatmak için SEO kategori açıklamamızı günceller."

Önceki Deniz Feneri SEO açıklaması:

"Bu kontroller, sayfanızın arama motoru sonuç sıralaması için optimize edilmesini sağlar. Lighthouse'ın kontrol etmediği ve arama sıralamanızı etkileyebilecek ek faktörler var."

Yeni Lighthouse SEO açıklaması şimdi şöyle:

"Bu kontroller, sayfanızın temel arama motoru optimizasyonu tavsiyelerini takip etmesini sağlar. Lighthouse'ın burada puan vermediği ve önemli Web Verilerindeki performans da dahil olmak üzere arama sıralamanızı etkileyebilecek birçok ek faktör vardır. Daha fazla bilgi edin."

Lighthouse 8.3.0 Değişikliklerin Özeti

Lighthouse ekibinin, SEO'yu arama motorları için optimizasyon olarak daha doğru bir şekilde tanımlamak ve sıralamayla ilgili herhangi bir ilişkiyi daha iyi geri çekmek için SEO bölümünü yeniden yazması gerçekçi. Açıkça Lighthouse 8.3.0 duyurusunun en ilginç kısmı, yakında daha ayrıntılı olarak ele alınacak olan Fraggle Rock projesidir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle