GNS Network

Markalı ve Markasız Trafik Fark Nedir

Markalı ve Markasız Trafik Fark Nedir

Arama ağı kampanyalarının, farkındalık oluşturmaktan trafik çekmeye ve belirli dönüşüm türlerine ulaşmaya kadar değişebilen hedefleri vardır. Analitik ve toplu Arama Konsolu raporlamasında elde ettiğimiz veri düzeyi yıllar içinde değişse de, SEO ve PPC için hala bu trafiği yönlendiren belirli anahtar kelimelere ve terimlere odaklanıyoruz. Bağlam odaklı SEO, günümüzde tek bir terimden veya en iyi 10 terimden ibaret değildir ve daha çok konularla ilgilidir. Konuyla ilgili alaka düzeyi oluşturmak, üst düzey genel terimler, uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve hatta sesli aramada sunulması daha doğal olan sorgular için sıralamanıza yardımcı olur .

Tüm terim ve konu türlerinde ve anahtar kelimelere ve optimizasyona veya reklam hedeflemeye odaklanmanın yollarına ilişkin büyük bir ayrım , markalı ve markasızdır. İkisi ile onları ele almamız ve tedavi etmemiz gereken yollar arasında büyük bir fark var.Bu gönderide, arama kampanyalarımızda markalı ve markasız anahtar kelimelere nasıl baktıklarını ve dört temel yolun önemini öğreneceksiniz .

1. Hedefleme ve Odaklanma

Anahtar kelime araştırması , arama pazarlamasında yaptığımız işin büyük bir parçasıdır. Bir kampanya oluştururken veya sürekli olarak, anahtar kelimelere, amaca, eşleme türlerine bakarız ve reklamlarımızın ve organik konumlandırmamızın olması gereken yerde olduğundan emin oluruz. Marka ve marka olmayanın hedeflememiz üzerinde büyük etkisi vardır. Markalı terimler için teklif vermeniz gerekip gerekmediği konusunda farklı düşünce okulları vardır. Benim bakış açım, bir soru varsa, test edin. Jenerik bir marka adınız varsa veya çok fazla farkındalığınız yoksa, markalı terimlerle teklif vermek için yapılması gereken durumlar vardır.

Rekabetçi bir alandaysanız ve herhangi bir düzeyde durdurma ve vazgeçme mektuplarına veya başkalarının markanız için teklif vermesini sağlama çabalarına (veya dinamik olarak görünme seçeneğini açık bırakmanıza) rağmen, markanızı korumanın çok pahalıya mal olmaması gerekir. üstüne reklam. Diğer taraftan, markanız için organik olarak bir numarada değilseniz ve Harita Paketi'nin zirvesinde değilseniz, bunu hemen düzeltin. Şirket adınız kelimenin tam anlamıyla hedeflediğiniz dilde genel bir kelime değilse ve bu dönem için yeterince kazanmadıysanız, bu sitenizle ilgili bir endişe veya endişe düzeyi olmalıdır.

Markalı terimleriniz için özel olarak anahtar kelime araştırması yapın - şirket adından ticari markalı ürünlere kadar herhangi bir markalı öğeyi içeren herhangi bir kısa veya uzun vadeli terim veya kelime öbeği. Mevcut arama trafiği paylaşımını değerlendirebilmek için onları kaç kişinin aradığını öğrenin. Ayrıca, bu terimler için SERP'lere manuel olarak bakın. Kimin reklam yaptığını, Harita Paketi ve organik listelerin (ve diğer SERP özelliklerinin) ne gösterdiğini bilin. Başka zamanlarda da hangi reklamların gösterilebileceğini görmek için anahtar kelime casus araçlarını da kullanın. Bu, stratejinizi ve marka ve marka dışı terimlere koyma çabanızın düzeyini belirlemenize yardımcı olacaktır.

2. Marka Cannibalization ve Çatışmalar

Markalı terimler için en iyi reklam alanında olmak için reklam dolarları harcayarak markanızı korumanız gerektiğini belirleyebilseniz de, arama payınızda neler olduğunun ve trafiğin gerçekten nereden geldiğinin farkında olmanız gerekir. Markalı trafik için ücretli ve organik arama numaralarınızı karşılaştırın. Toplam hacmi bilin ve bir taban çizgisine sahip olun. Ücretli aramada markalı terimler için teklif vermeye karar verirseniz, markalı ücretli trafikteki herhangi bir artışın organik trafiği nasıl etkilediği konusunda çok bilinçli olun. Her ikisi de yükselirse, harika! Daha derine inin ve hem organik hem de ücretli olarak işe yarayan şeylerden daha fazlasını yapın.

Markalı bir ücretli arama hesabını açmak, organik trafikte göreli bir düşüşe neden oluyorsa, daha yakından bakın. Reklamlarınız normalde organik kaynaklardan alacağınız trafiği mi çekiyor? Normalde alacağınız aynı trafik için şimdi ödeme yapmadığınızdan emin olun.

3. Distribütörler, Bayiler ve Diğer Ortaklar

Para sorusu her zaman sonuçlarımızı yönlendiren şeydir. Markaya önem vermeli miyiz? Bu trafiği varsayılan olarak almayacak mıyız? Umut evet ve bunun için para ödemeye gerek yok. Bununla birlikte, markalı terimlere çok fazla dikkat edilmesi ve ödenmesi gereken güçlü argümanlar vardır. Bazı şirketler ve endüstriler, markalı trafik ve lider olma konusunda başarılıdır. Çok adımlı bir kanal endüstrisindeyseniz, bu aynı zamanda gerçekten önemli ve hassas olabilir. Doğrudan ve ayrıca dağıtım ortakları veya perakendeciler aracılığıyla satış yapan bir üretici olduğunuzu varsayalım. Zaten hassas bir ilişkiniz var.

Marjlar doğrudan satışta daha iyidir, ancak hacim muhtemelen ortaklar aracılığıyla daha iyidir. Ortaklar sizinle rekabet etmekten hoşlanmayabilir. Yine de, kendi ürünleriniz üzerinde otorite sizsiniz. Burada bazı çatışmalar görüyor musunuz? Reklamlarda, Harita Paketinde, organik sonuçlarda ve diğer SERP özelliklerinde markanız için en üstte olmak sizin için ne kadar önemli? Nihai hedeflerinize bakın ve geriye doğru çalışın. Organik listelere sahipken bir kanal ortağının veya perakendecinin bu fazladan reklam parasını harcamasına izin vermek uygun olabilir.

Kendi markanız için sağlam bir ilişkilendirme takibine ihtiyacınız var. Bir dağıtım ağınız varsa, markanızın dışına çıkmanız ve markanız için daha geniş sektör ve pazarı takip etmeniz gerekir. Ne olursa olsun, markalı terimler için ücretli ve organik çabalara en iyi yatırımın ne olduğunu bilin, böylece genel terimler üzerinde mümkün olduğunca fazla zaman ve çaba harcayabilirsiniz.

4. Atıf

Herhangi bir arama pazarlamacısının, CMO'nun, yöneticinin veya işletme sahibinin isteyeceği son şey, arama performansını neyin yönlendirdiğini tam olarak bilmemektir. Enerjinizi, çabalarınızda marka ve marka olmayanlar arasında net bir ayrım olduğundan emin olmak için harcayın. Markalı aramalar, marka bilinirliği , pazarlama, satışlar, yönlendirmeler, itibar ve arama pazarlamacılarının ve içerik stratejistlerinin kontrolü dışındaki her türlü faktör tarafından yönlendirilir.

Bir dereceye kadar, bu bazı genel terimler için de geçerli olabilir. Ancak, lütfen - başka bir şey değilse - sıralamalarınızda, gösterimlerinizde, trafik ve dönüşüm raporlarınızda marka ve marka dışı terimleri ayırmak için biraz zaman ayırın. Tüm arama verilerini tek bir raporda toplamak ve daha sonra bunun ne kadarının markalı ve markasız olduğunu anlamaktan (veya sorgulanmaktan) daha kötü bir şey yoktur. Arama stratejinize harcadığınız sıkı çalışmayı ve doları sorgular. İyi ya da kötü sizin hatanız olmayan markalı arama trafiği için kredi almak istemezsiniz. Kontrolünüzde daha fazla trafik elde etmek için yaptığınız işten sorumlu olmak istiyorsunuz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle