GNS Network

SEO için En İyi Shopify Teması Nasıl Seçilir

SEO için En İyi Shopify Teması Nasıl Seçilir

Shopify , dünya çapında 1,7 milyondan fazla işletmeye güç vererek, platformu kullananlar için 200 milyar dolardan fazla satış sağlıyor. Bu hepsi bir arada e-ticaret platformu, çevrimiçi işinizi başlatmayı, büyütmeyi ve yürütmeyi kolaylaştırır. SEO'yu göz önünde bulundurarak bir mağaza oluşturmak, insanların işletmenizi Google, Bing ve diğer arama motorlarında organik olarak keşfetmelerini sağlamaya yardımcı olur. Mağazanızı gerçekten benzersiz kılmanıza olanak tanıyan Shopify temalarıyla mağazanızı özelleştirebilirsiniz. Ama hangisi SEO için en iyisidir? Temanızı seçerken estetikten daha fazlasını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu sütunda, daha üst sıralarda yer alma ve arama sonuçlarında bulunma şansınızı artırmak için SEO dostu bir temayı nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz.

SEO Dostu Shopify Tema Tasarımının 13 Özelliği

Birçoğu temalarını SEO dostu olarak tanıtacak, ancak bu aslında ne anlama geliyor? Doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmak için Shopify temanızda aramanız gereken özelliklerden birkaçını burada bulabilirsiniz.

1. Duyarlı ve Mobil Uyumluluk

Tema duyarlı mı? Duyarlı bir tasarım, herhangi bir cihazla uyumluluk sunar. Hedef kitleniz akıllı telefonlarında, masaüstü bilgisayarlarında, tabletlerinde veya başka bir cihazda olsun, mağazanız duyarlı bir tasarımla yine de uygun şekilde oluşturulacaktır. Arama motorları ağırlıklı olarak mobil uyumluluğa odaklanır ve duyarlı bir tasarım anahtardır.

2. Tema Hızı

Optimize edilmiş bir tema hızlı bir şekilde oluşturulur, sayfada geçirdiğiniz süreyi iyileştirir/geri dönmeleri azaltır ve ayrıca taranabilirliğe yardımcı olur. Temanın demosunu görüntüleyin ve temanın ne kadar hızlı yüklendiğinden bahsedip bahsetmediğine bakın. Demo sayfasını aşağıdakiler üzerinde bir hız testi ile de çalıştırabilirsiniz:

 • PageSpeed ​​Insights .
 • Web.dev.
 • GTMetrix.

Bir sitenin hızı büyük ölçüde koduna bağlıdır. Temanız hızlı yüklenirse gönderilerinizin, ürün sayfalarınızın ve diğer içeriğinizin sitenizi hızlı tutmak için optimize edildiğinden emin olabilirsiniz.

3. Geçerli HTML İşaretlemesi

Google'dan John Muller, site düzgün bir şekilde oluşturulduğu sürece geçerli HTML'nin SEO üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını belirtiyor . Ancak geçerli HTML, aşağıdakiler de dahil olmak üzere SEO'nun en önemli yönlerinden bazılarının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir:

 • Tarayıcı Uyumluluğu.
 • Tarama hızı.
 • Kullanıcı deneyimi.

Sitenizde geçerli HTML olduğunda Google Alışveriş Reklamları bile daha iyi çalışır. Ve eğer hreflang kullanıyorsanız, geçerli HTML kullanmıyorsanız sitenizi bozabilirsiniz. Kısacası, temanızın geçerli HTML'ye sahip olması her zaman daha iyidir. Sizinkini kontrol etmek için İşaretleme Doğrulama Hizmetini kullanın.

4. Öne Çıkan/Zengin Snippet'ler için Destek

Öne çıkan snippet'ler, bir web sitesinden yapılandırılmış bilgiler alır ve bunları kendi özel kutularında Google'ın arama sonuçlarında belirgin bir şekilde görüntüler. Bu snippet'ler şunları sunar:

 • Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansı.
 • "Tıklama gerektirmeyen aramalarda" artış.

Google'ın sitenizden öne çıkan bir snippet görüntüleyeceğinin garantisi olmasa da şema işaretlemeyi kullanmak bunu mümkün kılar ve şansınızı artırabilir. Ürün şeması, SSS snippet'leri, video nesne snippet'leri, içerik kırıntıları ve daha fazlası için sitenize işaretleme eklemeyi otomatikleştiren bir Shopify teması veya uygulaması arayın. Not: Shopify ayrıca, site genelinde görünmeyen ancak birden fazla sayfada görünen yeniden kullanılabilir kodu açıklamak için snippet terimini kullanır. Seçeneklerinizi araştırırken, arama snippet'leri ile tema kodlamada kullanılanlar arasındaki farkı anladığınızdan emin olun. Google Öne Çıkan Snippet'ler için Nasıl Optimize Edilir: 12 Adımlı Kılavuz bölümünde daha fazla bilgi edinin .

5. Özelleştirilmiş Meta Veriler

Meta veriler, sitenizin SEO'sunu iyileştirebilir ve meta verileri özelleştirebilmek, herhangi bir temaya güçlü bir ektir. Özelleştirilebilir olması gereken birkaç önemli etiket şunları içerir:

 • Kanonik.
 • Başlık etiketi.
 • Meta Açıklaması.
 • Grafiği Açın.
 • Twitter kartları.
 • Robotlar metası.
 • Alternatif metin.

Özel meta verilerden yararlanmak, bugün ve gelecekte kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır.

6. Yerleşik Sosyal Paylaşım

Dünya çapında milyarlarca insan sosyal ağları kullanıyor, bu nedenle sosyal paylaşım temaya dahil edilmesi gereken bir şey. Ziyaretçiler içeriğinizi veya ürünlerinizi paylaşabildiklerinde önemli miktarda trafik, bağlantı ve hatta satış oluşturabilirler.

7. Site Haritaları

Otomatik oluşturulan site haritaları, arama motorlarının yeni eklenmiş veya sitenizin herhangi bir sayfasından bağlantı verilmemiş olsun, sitenizin tüm sayfalarını bulmasını sağlar. İyi haber şu ki Shopify, her mağaza için otomatik olarak bir site haritası oluşturur. Shopify diyor ki :

“Temel Shopify planını kullanıyorsanız, yalnızca mağazanızın birincil alan adında oluşturulmuş bir site haritası dosyası bulunur ve arama motorları tarafından keşfedilebilir. Shopify, Advanced Shopify veya Shopify Plus planını kullanıyorsanız bölgeye veya ülkeye özel alan adları oluşturmak için uluslararası alan adları özelliğini kullanabilirsiniz. Uluslararası alan adlarını kullandığınızda, tüm alan adlarınız için site haritası dosyaları oluşturulur. Tüm alan adlarınız, birincil alanınıza yönlendirme yapmadıkça arama motorları tarafından keşfedilebilir.”

Bu nedenle, düşündüğünüz bir temanın parçası olarak özel olarak listelenmiş site haritaları görmüyorsanız, korkmayın - bu yeteneğe herhangi bir temayla sahip olacaksınız. Daha büyük siteler için göz önünde bulundurmanız gereken şey, 5.000'den fazla URL aldığınızda, Shopify'ın 50.000 URL sınırını aşmamak için alt site haritaları oluşturmaya başlayacağıdır. Mağazanıza eklenen her yeni sayfada yeniden doldurulmadıkları için bunları güncel tutmaya yardımcı olacak bir uygulama bulmak isteyebilirsiniz.

8. Kolay Ürün Özelleştirme

Kişisel ürün sayfaları öne gerekir ve hedef kitleye hitap etmektedir. Özelleştirme, ürün sayfalarınızı benzersiz hale getirmenin bir yoludur. Şunları yapabilmeyi arayın:

 • Harekete geçirici mesajları uygun şekilde konumlandırın.
 • Farklı ürün konumlarını ve yerleşimlerini test edin.
 • Ürün şemasının geçerli olduğundan emin olun.

9. Navigasyon Seçenekleri

Navigasyonunuzun yerleşimi için seçenekleriniz var mı? Ekranın üst kısmına yerleştirilen gezinme öğeleri, mümkün olan en kolay gezinmeyi sağlar. Arama motorları da taramak için ana sayfalarınızı mümkün olduğunca çabuk bulabilecektir. Gezinme, SEO'nun ayrılmaz bir parçası gibi görünmeyebilir, ancak taranabilirliği ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilen iyi mimarinin birincil öğesidir.

10. Dil ve Çeviri Desteği

Hedef kitleniz nerede bulunuyor? Hedef kitleniz hangi dil(ler)i konuşuyor? Dil ve çeviri desteğine sahip bir temanın yanı sıra hreflang , kullanıcı deneyiminiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. hreflang kullanımı, arama motorlarının aşağıdakilere dayalı olarak kullanıcılara bir sayfanın doğru sürümünü göstermesine yardımcı olur:

 • Dil Tercihi.
 • Kullanıcı konumu.

İşletmeniz büyüdükçe dil ve çeviri desteği önem kazanacaktır. Shopify siteniz uluslararası satış yapmaya başladığında, çok çeşitli dilleri konuşan ziyaretçilere hitap etmek daha da önemli olacaktır.

11. Optimize Edilmiş Görüntüler

Mağazanızın resimleri çok büyükse, site hızınızı artırarak bu süreçte kullanılabilirliği ve arama sıralamalarını etkiler. Temanız optimize edilmiş görseller kullanmalıdır. Shopify'ın CDN'si burada birçok işi şu şekilde yapar :

 • Yükleme süresini iyileştirmek için görüntüleri önbelleğe alma.
 • Görüntüleri duyarlı hale getirmek için yeniden boyutlandırma.
 • Tüm görüntüleri hafifçe sıkıştırır ve web standardı 72 dpi'ye dönüştürür.
 • Görüntüleri WebP formatında sunmak.

Ancak, Shopify temanıza alternatif metni nasıl ekleyeceğinizi ve düzenleyeceğinizi anladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu, özellikle ürün fotoğrafları için önemlidir, çünkü erişilebilirlik ihtiyaçları olan müşterilere yetersiz hizmet vermek istemezsiniz ve alternatif metin, arama motorlarının görsel içeriğini de anlamasına yardımcı olur. Erişilebilirlik web sitenizin itibarını ve kullanıcı deneyimini etkilediğinden, WCAG, 508 ve ADA uyumluluğu listenizde olmalıdır.

12. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Seçenekleri

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) , marka bilinirliğini artırmak ve sitenizde ilgi uyandırmak için gereklidir. UGC için aşağıdakiler dahil birçok seçenek vardır:

 • Müşterilerin sitenize katkıda bulunabilecekleri sorular ve cevaplar.
 • Kullanıcılardan gelen yorumlar.
 • İncelemeler

Kullanıcılar organik olarak içerik oluşturmanıza yardımcı olabildiklerinde, ekledikleri içerik genellikle SEO çalışmalarınıza katkıda bulunur. Örneğin, müşterilerinizin cevap gerektiren soruları var.

13. Destek

Tema desteği, sitenizin arama motoru optimizasyonuna doğrudan bir bağlantı olmayabilir, ancak destek şunları yapabilir:

 • Özelleştirme konusunda yardım sunun.
 • Temayla ilgili hataları ve sorunları düzeltin.
 • Gelecekteki özellik eklemeleriyle ilgili önerileri dinleyin.

Destek yavaşsa ve yanıt vermiyorsa, temalarında bir hata olması durumunda kullanılabilirler mi? İyi bir tema geliştiricisi, tüm sorularınızı ve endişelerinizi yanıtlamanıza yardımcı olabilecek üst düzey destek sunacaktır.

Bu Ek İpuçları ile Shopify Mağazanızı Optimize Edin

Shopify'da yeniyseniz ve mağazanızı SEO için hızlı bir şekilde optimize etmek istiyorsanız Shopify'ınızın SEO'sunu iyileştirmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Aşağıdakileri yaparak otomatik pilotta bazı optimizasyonlar yapabilen SEO uygulamalarını deneyin:

 • Başlığınızı ve meta açıklamanızı optimize etme.
 • Sitenizde haftalık sağlık raporları yayınlamak.
 • Sitenizi kırık bağlantılar için izleme.
 • Dosya boyutlarını küçültme.
 • Şema işaretlemenizi yönetme.

Hedef anahtar kelimelerinizi kullanarak ürün başlıklarınızı ve açıklamalarınızı optimize edin. Zamanlanmış pop-up'ların kullanımı ve pop-up'ların kısıtlanması yoluyla satışlarınızı artırmaya yardımcı olması için ışık kutuları veya pop-up'lar kullanmak (SEO'nuzu tehlikeye atmamak için bu ipuçlarına göz atın ).

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle