GNS Network

Web Sayfaları Neden Search Console Raporlarından Kaybolur

Web Sayfaları Neden Search Console Raporlarından Kaybolur

Google'dan John Mueller, çeşitli Search Console raporlarından neden bin sayfanın çıkarıldığına ilişkin bir soruyu yanıtladı. Search Console'un web sayfalarında nasıl rapor verdiği ve yayıncıların Search Console'da bu raporları değerlendirirken neye odaklanması gerektiği konusundaki bir kırışıklığı açıkladı.

Arama Konsolu Raporlarından Sürekli Düşen Sayfalar

Soruyu soran kişi, arama konsolunun neden sürekli olarak daha az sayfa hakkında rapor verdiği konusunda endişeliydi. Farklı raporlara baktığında, arama konsolu yalnızca gitgide daha az web sayfası için raporlar gösteriyordu.

Soru:

"Dolayısıyla, Search Console'daki mobil kullanılabilirlik raporunda mobil uyumlu sayfalarda yavaş bir düşüş görüyoruz. Ayrıca Önemli Web Verileri raporundaki sayfalarda bir düşüş ve ayrıca inceleme snippet'leri ve bu tür şeyler gibi diğer geliştirmeler görüyoruz. Belki bir ay veya bir buçuk ay boyunca yaklaşık bin sayfa var. Ben … bilmek istiyorum … bu potansiyel olarak bir tarama sorunu mu? Burada nereye bakmam gerekiyor? Hata veya başka bir şey olarak gelmiyorlar. Sadece o rapordan çıkıyorlar.”

Belirli Search Console Raporlarının Gösterdiği Şeyler

John Mueller, Search Console'un bu raporları oluşturmak için ne yaptığına ve rapor edilen sayfa sayısının neden düşebileceğine ilişkin bir açıklama sundu.

John Mueller yanıtladı:

"Aslında bu raporlar için web sitenizdeki URL'lerin bir örneğine bakıyoruz. Dolayısıyla, bu raporlarda daha az URL'ye sahip olmanın diğer URL'lerin kötü veya sorunlu olduğu anlamına gelmediği bir durumdur. Sadece onları kontrol etmedik. Özellikle bir dereceye kadar Temel Web Verileri için olan toplu raporlar için, AMP raporu, Yapılandırılmış Veri raporu, mobil uyumluluk (bence de)… bu raporlar için sadece bir örneğe bakıyoruz… ve o örneğe zamanla değişebilir. Bu nedenle, şimdi sitenizden 200 URL'ye bakabiliriz ve daha sonra belki bir veya iki ay içinde web sitenizden 100 URL'ye bakabiliriz. Bu, farkın kötü olduğu anlamına gelmez. Sadece web sitenizdeki URL'lerin daha küçük bir örneğine baktık."

Nelerin Bildirildiğine Odaklanın

Mueller daha sonra kişiye, bu raporlarla nelerin rapor edildiğine odaklanmanın ve kaç sayfanın rapor edildiğiyle ilgilenmemenin en iyisi olduğunu tavsiye etti.

Mueller şöyle devam etti:

“Genellikle bu raporlarla yapacağınız şey, orada bildirilen kötü sayfalar ile iyi olanlar arasındaki ilişkiye daha fazla bakmaktır. Bunların hepsinin hatasız olarak sorunsuz olduğu bildiriliyorsa, bu, sitenizden kontrol ettiğimiz tüm URL'lerin iyi olduğu anlamına gelir. O açıdan bu iyi. Öte yandan, zaman içinde hataların oranının arttığını görürseniz, bu, bir şeylerin sorunlu olduğuna dair bir işarettir ve bakmak isteyebileceğiniz bir şeydir. Ancak orada gösterdiğimiz URL'lerin mutlak sayısı, herhangi bir işlem yapmanız gereken bir şey değil."

Google Arama Konsolu Raporları

John Mueller'den yayıncıları ve SEO'ları biraz endişelendirebilecek ilginç bir cevap. Bazı Search Console raporlarında gösterilen sayılar bir web sitesinin her sayfasının eksiksiz bir muhasebesi değil, bir örnektir. Bildirilen herhangi bir olumsuzluğa odaklanmak ve keşfedildiklerinde bunları düzeltmek özel ilgi konusudur.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle