GNS Network

Alternatif Metin Bir Google Sıralama Faktörü mü

Alternatif Metin Bir Google Sıralama Faktörü mü

Alternatif metin, bilgisayarların görüntüleri okumasına yardımcı olmak için kullanılır. Ancak alt etiketler organik arama sıralamanızı etkileyebilir mi? Alternatif metin ile iyileştirilmiş Google sıralamaları arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İddia: Alternatif Metin Bir Sıralama Faktörüdür

Alternatif metin, bir HTML resim özelliğidir . Resmin yüklenememesi veya erişilebilirlik sorunu olması durumunda resminizin alternatif bir metin sürümünü oluşturmanıza olanak tanır. Google Görsel Arama için önemi nedeniyle, bir sıralama faktörü olarak kabul edilir.

Sıralama Faktörü Olarak Alternatif Metin

Google, alternatif metnin önemini çeşitli şekillerde vurgular. Google Arama Merkezi'nin "Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Kılavuzu "nda, alt etiketlerin kullanımıyla ilgili olarak şunları belirtirler:

“…resim dosya adlarınızı ve alternatif metninizi optimize etmek, Google Görseller gibi görsel arama projelerinin resimlerinizi daha iyi anlamasını kolaylaştırır.”

Google Arama Merkezi'nin Gelişmiş SEO belgelerinde en iyi görsel uygulamalarıyla ilgili bir sayfa bulacaksınız. Alternatif metinle ilgili olarak adlandırılan bir bölümde Google, alternatif metnin kullanımını tartışıyor.

“Google, görselin konusunu anlamak için bilgisayarlı görme algoritmaları ve sayfanın içeriğiyle birlikte alternatif metin kullanıyor. Ayrıca, bir resmi bağlantı olarak kullanmaya karar verirseniz, resimlerdeki alternatif metin bağlantı metni olarak kullanışlıdır.”

Alternatif metnin sıralamalarınızı iyileştireceğini belirtmeseler de, web yöneticilerini uygunsuz kullanımın web sitenize zarar verebileceği konusunda uyarır.

"Olumsuz bir kullanıcı deneyimine yol açabileceği ve sitenizin spam olarak görülmesine neden olabileceğinden, alt özellikleri anahtar kelimelerle (anahtar kelime doldurma) doldurmaktan kaçının."

Ayrıca, aşağıdaki iyi ve kötü alternatif metin kullanım örneklerini sunarlar.

Sıralama Faktörü Olarak Alternatif Metin

In 2020 , John Mueller, Google Arama Avukatı, bir Google Web Yöneticisi Ofis Saatleri sırasında bir alıntı resmin alt metni hakkında bir soruyu yanıtladı. Cevapta, Google'ın bunu nasıl kullandığından bahsetti:

"Arama için, alt özniteliği ile olan şey, özellikle Görsel Arama için görüntülerin kendisini daha iyi anlamak için bunu kullanmamızdır. Bu nedenle, Görsel Arama ile ilgilenmiyorsanız, Arama açısından bakıldığında, alternatif metin hakkında gerçekten endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, bu görsellerin Görsel Arama'da gösterilmesini istiyorsanız, ki bu bazen Görsel Arama'da süslü alıntılar göstermek mantıklıdır, o zaman alt niteliğini kullanmak, bunun o görselde olduğunu bize söylemenin iyi bir yoludur ve biz o açılış sayfasını nasıl sıralayabileceğimiz konusunda sayfanızın çevresinden ekstra bilgi alın.”

Moz , alternatif metne göre sıralama faktörlerinden bahseder . Moz, alternatif metnin kendisinin bir sıralama faktörü olduğunu söylemek yerine şu tavsiyede bulunuyor:

“…alt metin, hedef anahtar kelimenizi eklemek için size başka bir fırsat sunuyor. Sayfada anahtar kelime kullanımı hala bir arama motoru sıralama faktörü olarak ağırlık kazanıyorken, hem görüntüyü açıklayan hem de mümkünse hedeflediğiniz bir anahtar kelimeyi veya anahtar kelime öbeğini içeren alternatif metin oluşturmak sizin yararınızadır.”

In 2021 , ALT metni SEO üzerinde bir fayda olması konusunda Heyecan tartışma sırasında, Google Geliştirici Martin Splitt söyledi:

“Evet, alt metin SEO için de önemlidir!”

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle