GNS Network

Bir Sıralama Faktörü Olarak Ürün Fiyatında Google

Bir Sıralama Faktörü Olarak Ürün Fiyatında Google

Google'dan John Mueller, ürün fiyatını bir sıralama faktörü olarak ele alıyor ve bunun e-ticaret mağazalarının arama sonuçlarındaki konumlarını etkileyip etkilemeyeceğini açıklıyor. Bu konu, 8 Ekim'de kaydedilen Google SEO ofis saatleri hangout'unda gündeme geldi. Bu günlerde artan mal fiyatları düşünüldüğünde dokunaklı bir konu. Pek çok şirket, artan operasyonel maliyetler, parça ve malzeme kıtlığı ve kontrolleri dışındaki diğer nedenlerle fiyatlarını yükseltmek zorunda kalıyor. Diyelim ki iki işletme aynı ürünü çevrimiçi olarak satıyor, ancak bunlardan birinin hafifletici koşullar nedeniyle fiyatı büyük ölçüde artırması gerekiyor.

Birdenbire 100 dolara sattıkları ürün 500 dolara satılıyor. Ancak, diğer işletme hala 100 dolara satıyor. SEO açısından diğer her şeyin eşit olduğunu varsayarsak , fiyat farkının sıralamalar üzerinde bir etkisi olabilir mi? Google'ın arama yapanları daha düşük fiyata yönlendirmek isteyebileceğini düşünmek kolay. Mueller'e göre, bu varsayım yanlış olurdu. İşte söylemek zorunda olduğu şey.

Google'dan John Mueller Bir Sıralama Faktörü Olarak Fiyat Üzerine

Google'ın satış sayfalarındaki ürünlerin fiyatlarını tanıyabileceği bir sır değil. Bu amaçla oluşturulmuş yapılandırılmış veriler vardır ve fiyatların genellikle doğrudan arama sonuçlarında listelendiğini görürsünüz. Google, bir ürünün ne kadara mal olduğunu anlayabilmesine rağmen, bu bilgiyi ürün sayfasını sıralamak için kullanmaz. Mueller diyor ki:

“Tamamen web araması açısından, hayır, bir sayfadaki fiyatı tanımaya çalışmamız ve bunu bir sıralama faktörü olarak kullanmamız söz konusu değil. Dolayısıyla, ucuz olanı alıp daha üst sıralarda yer alacağız diyeceğimiz bir durum değil. Bunun gerçekten mantıklı olacağını sanmıyorum."

Ürün sayfalarının, Google'ın normal arama sonuçları grubundan farklı olarak sıralanan alışveriş sonuçlarında da göründüğünü ekliyor. Alışveriş arama sonuçlarıyla ilgili olarak Mueller, bunların nasıl sıralandıklarını bilmediğini söylüyor. Fiyatın alışveriş aramaları için bir faktör olması mümkündür, ancak hiçbir fikri yoktur. Kullanıcılar, alışveriş arama sonuçlarını kesinlikle fiyata göre sıralayabilir. Bu nedenle, bu, öğelerin maliyeti söz konusu olduğunda her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir şeydir.

"Ancak, bu ürünlerin çoğu aynı zamanda ürün arama sonuçlarında da çıkıyor, bunun nedeni bir besleme göndermeniz olabilir veya belki de bu sayfalardaki ürün bilgilerini ve ürün arama sonuçlarını nasıl olduğunu bilmiyorum. ' sipariş edilir. Fiyatı veya bulunabilirlik gibi şeyleri, ürün aramada nitelik olarak ortaya çıkan diğer tüm faktörleri hesaba katmaları olabilir.”

Anahtar paket, fiyatın web araması için bir faktör olmamasıdır. Mueller, bunun alışveriş araması için bir faktör olma olasılığını dışlamıyor, ancak hiçbir şeyi doğrulayamıyor.

“Yani, bir web araması açısından, fiyatı hesaba katmıyoruz. Ürün arama açısından bu mümkündür. Bir SEO olarak, bence zor olan kısım, aramanın bu farklı yönlerinin genellikle tek bir arama sonuçları sayfasında birleştirilmesidir. Normal web sonuçlarını göreceğiniz ve belki yan tarafta bazı ürün inceleme sonuçları göreceksiniz veya belki bunların bir karışımını göreceksiniz.”

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle