GNS Network

En Önemli 5 Site İçi SEO Faktörü

En Önemli 5 Site İçi SEO Faktörü

Google'ın sıralama faktörlerini gerçekten dikkate aldığı arama optimizasyonları söz konusu olduğunda, üç ana faktörden yüzlerce hatta binlercesine kadar her yerde yanıtlar duyacaksınız . Google Ranking Factors: Fact or Fiction'da bunların 88'ini derinlemesine inceledik ; burada her biri hakkında gerçek, folklor ve tarihi kanıtlarla ilgili uzman analizler bulacaksınız. Ancak SEO için yaptığımız her şey sıralama ile ilgili değildir. SEO faktörleri ve sıralama faktörleri arasındaki fark bir anlambilim meselesi gibi görünebilir, ancak SEO'nun sadece Google'da zirveye çıkmaktan çok daha fazlası olduğunu hatırlamak önemlidir.

SEO ayrıca, arama yapan kişinin deneyimini optimize etmek anlamına gelir. Bu sütunda, sizin için nasıl işe yarayacağına dair ipuçlarıyla birlikte en önemli beş site içi SEO faktörünü bulacaksınız. Bazıları elbette sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır; diğerleri site ziyaretçinizin deneyiminden yararlanır, dönüşümleri artırır, markanızı oluşturur ve daha fazlasını yapar. Bunların her biri radarınızda olmalı ve genel SEO stratejinizin bir parçası olmalıdır.

1. İçerik

Kesinlikle, içerik kraldır . Ancak yalnızca içeriğe sahip olmak, sitenizin hedeflediği anahtar kelime terimleri için sıralamasına yardımcı olmak için yeterli değildir. Bir Ahrefs araştırmasına göre , çevrimiçi içeriğin %91'i Google'dan hiç trafik oluşturmuyor. Peki, arama motorlarının içerik oluşturmada ödül verdiğini ne biliyoruz?

Kullanıcı Amacıyla İçerik İlişkisi

Kullanıcı amacını anlamak , arama motoru geliştirmenin geleceğidir. Google'ın algoritmaları , kullanıcı aramalarının söz dizimini ve anlamını daha iyi anlamak için yorulmadan çalışıyor. Bunun yanıt kutuları, bilgi panelleri ve geniş kuyruk sorguları için daha çeşitli arama sonuçları biçiminde sunabileceği bazı faydaları zaten gördük. Aslında, içeriğin kullanıcı amacına uygunluğunun en önemli sıralama faktörü olduğu iddia edilebilir, çünkü içeriğiniz bir aramayla alakalı değilse değeri düşer.

Nasıl Optimize Edilir

 • Anahtar kelimelerinizin amacını anlayın (bilgilendirme, alışveriş, gezinme).
 • Bu anahtar kelimeler için SERP'leri analiz edin ve ne tür içeriğin sıralandığını görün.
 • Bu anahtar kelimeyle anlamsal benzerlikleri araştırın ve içeriği bu terimler çerçevesinde optimize edin.

Uzun Biçimli İçerik

Derin veya uzun biçimli içerik, bir konu hakkında yeni bakış açıları sağlarken, mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcı endişesini giderir. Arama motorları bile , birçok bilgilendirici kullanıcı araması için uzun biçimli içeriği tercih ediyor gibi görünüyor . Bir HubSpot araştırması, 2.250 ila 2.500 kelime arasındaki içeriğin en organik trafiği alma eğiliminde olduğunu buldu. Bu, SEO için en iyi nokta gibi görünüyor, ancak gerektiğinde 2.500 kelimeden çok daha uzun sayfalar oluşturmak da faydalı olabilir. Konunuz üzerinde uzmanlaşmak sadece SEO için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda sektörünüzde bir düşünce lideri olmanıza ve ek iş fırsatları yaratmanıza da yardımcı olabilir.

Nasıl Optimize Edilir

 • Bir hedef anahtar kelime için en üst sıradaki sayfaları araştırın ve içeriklerini analiz edin.
 • İçeriği ek alt konularla detaylandırmak için anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Kullanıcıların bu konuyla ilgili olabilecek tüm sorularını yanıtlayın.

Uzun Biçimli İçerik

Organize İçerik

Semantik analizin yükselişine rağmen, SEO etiketleri hala içerik oluşturmada önemli bir rol oynamaktadır. Başlık etiketlerini ve başlık etiketlerini optimize etmek şu konularda yardımcı olabilir:

 • Web sayfası belgenizin amacını ve sözdizimini iletmek.
 • Kullanıcıların ve arama motorlarının okumasını kolaylaştırmak için belgenizi düzenleme.
 • Sayfaları daha taranabilir hale getirmek.
 • Sayfanızın 5 saniye kuralını geçmesine yardımcı olmak.

Nasıl Optimize Edilir

 • Başlık etiketlerine, URL bilgisine ve sayfa başlıklarına odak anahtar kelimeleri ekleyin.
 • İlgili anahtar kelimeleri kullanarak başlık bölümleri (H2, H3, H4s) oluşturun.

2. Kullanıcı Katılımı

Sonuçta hem insanlar hem de arama motorları için web siteleri tasarlıyoruz . Kullanıcılar için tasarım yaparken, web sitenize ve web sitenizin içeriğine yeni bir bakış açısıyla bakmak her zaman iyidir. Temel olarak, içeriğim ne kadar ilgi çekici ve sitemden zaten sıkıldım mı? Kullanıcı etkileşimi veya kullanıcı sinyallerinin, dolaylı olarak da olsa Google için bir sıralama faktörü olduğundan uzun süredir şüphelenilmektedir. Ne olursa olsun, kullanıcı sinyalleri web sitenizde yapmanız gereken iyileştirmelerin iyi bir göstergesi olabilir.

Oturum Başına Sayfa Sayısı

Oturum Başına Sayfa Sayısı metriği, bir kullanıcının sitenizden ayrılmadan önce kaç sayfa görüntülediğini gösterir. Bu ölçüm, ortalama oturum süresi (bir kullanıcının sitenizde geçirdiği süre) ile birlikte Google Analytics'te bulunabilir. Bu ölçümün size söylediği şey, sitenizin gezinme açısından ne kadar etkileşimli ve ilgi çekici olduğudur. Bunu davranış akışınızla birlikte analiz etmek, satış huninizi etkileyen veya dönüşümleri engelleyen deliklere biraz ışık tutabilir. Ayrıca, blogunuzun veya haber makalelerinizin ne kadar etkileşimli ve ilgi çekici olduğunu da gösterebilir. Genellikle, bir okuyucu sitenizde bir oturumda birden fazla makale tüketiyorsa, bu, onların amacını yerine getirmek için doğru bir şey yaptığınız anlamına gelir.

Optimize Etme İpuçları

 • Hemen çıkma oranları yüksek sayfaları analiz edin ve daha uzun oturum sürelerini veya oturum başına daha fazla sayfayı teşvik etme fırsatlarını arayın.
 • Dönüşümleri teşvik etmek için sayfalara harekete geçirici mesajlar ekleyin.
 • Gövde içeriğine ara bağlantılar yerleştirme veya ilgili okuma materyalleri sağlama gibi içerik içinde ek gezinme seçenekleri sağlayın.

Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı , bir sıralama faktörü olmayan ancak nasıl baktığınıza bağlı olarak pozitif veya negatif olabilen başka bir kafa karıştırıcı ölçümdür. Sonuç olarak, hemen çıkma oranınız, kullanıcıların açılış sayfanızdan veya web sitenizden ne kadar memnun olduğunu gösterir. Yüksek hemen çıkma oranları, sayfalarınızın ilgi çekici olmadığını ve özellikle e-ticaret sayfaları için kullanıcı amacını karşılamadığını gösterebilir. Kullanıcı sıçramaları, tatmin olduklarını ve aradıkları yanıtı aldıklarını da gösterebilir.

Optimize Etme İpuçları

 • Bir hikaye anlatın veya çekici bir kanca ile liderlik edin.
 • Müdahaleci geçiş reklamlarından ve açılır reklamlardan kurtulun.
 • Sayfa yükleme süresini iyileştirin.
 • Açılış sayfası kopyasının arama sorgularıyla alakalı olduğundan emin olun.

Tıklama Oranı (TO)

Web site listeniz, bir kullanıcının sitenizle ilk etkileşimidir. Bu etkileşimin başarılı olup olmadığının bir göstergesinde TO. Düşük bir TO, mesajınızın bir kullanıcı aramasıyla alakalı olmadığını gösterebilir. Ayrıca meta açıklamanızın veya başlık etiketinizin yeterince ilgi çekici olmadığını da gösterebilir.

Optimize Etme İpuçları

 • Başlık etiketlerine ve meta açıklamalara tam eşlemeli anahtar kelimeleri kalın olacak şekilde ekleyin.
 • Meta açıklamanıza bu sayfaya tıklamanın bir avantajını (örneğin, “BOGO”) ekleyin.
 • Etiketlerinizin kesilmemesi için uygun uzunlukta olduğundan emin olun.

3. Teknik Yapı

Ardından, teknik yapımızın kullanıcı katılımını ve anahtar kelime sıralamamızı nasıl etkilediğini düşünmemiz gerekiyor. Teknik SEO , diğer her şeyin üzerine inşa edildiği SEO'nun temeli olarak düşünülebilir. Sağlam bir teknik temel olmadan, içerik eviniz çökecek.

İndexlenebilirlik

To endeksli olsun , web sitenizin ihtiyacı taranmak üzere. Arama motoru tarayıcıları, yalnızca site haritanızda sağlanan ve ana sayfanızdan erişilebilen bağlantılara erişebilir . Bu, daha sonra tartışacağımız, birbirine bağlama pratiğini son derece önemli kılmaktadır . Şimdilik, yalnızca web sitemizin taranabilir olduğundan ve tarama bütçesinin optimize edildiğinden emin olmakla ilgileneceğiz. Kişisel tarama bütçesi birçok sayfa motorları tarama oturumu sırasında taramaları da nasıl arama belirler. Bu, tarama hızınıza ve tarama talebinize göre belirlenir.

Tarama hızı, bir arama motoru örümceğinin sitenize saniyede kaç istekte bulunduğunun bir ölçümüdür, tarama talebi ise arama motoru örümceklerinin sitenizi ne sıklıkta tarayacağını (ne kadar popüler olduğuna bağlı olarak) belirler. Çoğu web yöneticisi tarama bütçesi konusunda endişelenmese de, bu daha büyük siteler için bir endişe kaynağıdır. Tarama bütçeleri, tarayıcıların her yolu ayrıştırabilmesi durumunda, web yöneticilerinin önce hangi sayfaların taranması ve dizine eklenmesi gerektiğine öncelik vermesine olanak tanır.

Optimize Etme İpuçları

 • CMS'nizi veya Screaming Frog'unuzu kullanarak bir site haritası oluşturun ve bunu Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla manuel olarak gönderin.
 • Taranmasını veya dizine eklenmesini istemediğiniz tüm sayfaları robots.txt dosyanızın izin verilmeyen dosyasının altına yerleştirerek engelleyin.
 • Yönlendirme zincirlerini temizleyin ve dinamik URL'ler için parametreleri ayarlayın.

Güvenlik

HTTPS güvenli bir web sitesine sahip olmak, sitenizdeki işlemlerin güvenliğini sağlamak için çok değerlidir. Aynı zamanda Google için Sayfa Deneyimi sıralama faktörünün bir parçasıdır . İstemci sitelerinde bulduğumuz bir numaralı teknik hata, karışık içeriğe veya HTTP sayfalarına bağlantı vermektir. Bu, bir SSL geçişi sırasında ortaya çıkabilir ve bir dizi nedenden kaynaklanabilir. Sayfalar teorik olarak HTTPS muadillerine yönlendirme yapsa da, karma içeriğe bağlantılara sahip olmak yine de avantajlı değildir. Daha da önemlisi, bu bağlantılar her zaman yönlendirme yapmaz.

Nasıl Optimize Edilir

 • SSL sertifikası ve uygulamasıyla ilgili devam eden sorunlar için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin.
 • Karışık içerik hatalarını belirlemek için Screaming Frog'u kullanarak web sitenizi tarayın.
 • Site haritalarını herhangi bir kullanıcı aracısı komutundan bağımsız olarak robots.txt dosyanıza yerleştirin.
 • Tüm web sitesi trafiğini HTTPS URL'sini kullanarak belirli bir alana yönlendirmek için .htaccess dosyanızı yeniden yazın.

URL'leri temizle

Aynı derecede önemli olarak, bozuk veya yeniden yönlendirilmiş sayfalara bağlantı veren içeriği istemezsiniz. Bu yalnızca hızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda dizine ekleme ve tarama bütçelerini de etkileyebilir. Durum kodu sorunları, zaman içinde veya site geçişi nedeniyle doğal olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak, durum 200 kodlu temiz URL yapıları istersiniz.

Optimize Etme İpuçları

 • 4xx ve 5xx durum kodlarını ortaya çıkarmak için Screaming Frog'u kullanarak web sitenizi tarayın.
 • Kullanıcıları daha alakalı bir sayfaya göndermek için bozuk sayfalarda 301 yönlendirmeleri kullanın .
 • Trafiği ilgili sayfalara yönlendirmek için mevcut URL'lere sahip özel 404 sayfaları uygulayın.
 • URL'leri etkileyen herhangi bir 5xx hatası için web barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin.

4. Birbirine bağlanma

Birbirine bağlantı, birden çok SEO açısından önemlidir:

 • taranabilirlik
 • UX ve IA
 • İçerik
 • Bağlantı Oluşturma

Teknik SEO bir web sitesinin temeliyse, o zaman iç bağlantılar , odadan odaya geçmenizi sağlayan kapılardır. Ancak web siteleri büyüdükçe ve işletmeler değiştikçe, siteniz genelinde tutarlılığı ve sağlam bir bağlantı yapısını korumak zor olabilir.

Derin Bağlantılar

Derin bağlantı, internetin doğuşundan bu yana en iyi SEO uygulaması olarak hizmet etti. Esasen fikir, yetkiyi bir sayfadan diğerine geçirmek için sitenizdeki yetim sayfalara daha yüksek bir kategori sayfasından bağlantı vermek ve aynı zamanda o sayfanın dizine eklenmesini sağlamaktır. Benzer konular etrafında organize bir bağlantı yapısı oluşturmak, sitenizdeki daha düşük sayfaların daha yüksek yetkili sayfalardan bir miktar yetki almasına olanak tanır. Ayrıca kullanıcılara, belirli bir alt konu hakkında daha fazla okumak veya sitenizin başka bir bölümüne seyahat etmek gibi sitenizde gerçekleştirebilecekleri ek işlemler sağlar.

Optimize Etme İpuçları

 • Dizine eklenmeyen artık sayfaları belirlemek için bir tarama yapın.
 • Yetkiyi iletmek ve ek okuma içeriği sağlamak için içerik içindeki bağlantıları stratejik olarak kullanın (gönderi başına en az 2).

Organize Hiyerarşi

Tüm web siteleri, kullanıcılara ve arama motorlarına sitenin her bölümünün amacını iletmek için tasarlanmış bir konu hiyerarşisinden oluşur . Search Engine Journal gibi bir siteye gidin ve üst gezinmenin dijital pazarlama çatısı altında bir konu ağacı oluşturmak için nasıl tasarlandığını göreceksiniz. Etiketler, içeriği düzenlemeye ve okuyucuların belirli konuların bağlamını anlamalarına yardımcı olmak için bile uygulanmaktadır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle