GNS Network

Google Captchaların Arkasındaki İçeriği Göremiyor

Google Captchaların Arkasındaki İçeriği Göremiyor

Google, web tarayıcısı bunu göremeyeceğinden, içeriği captcha'ların arkasına gizlerlerse web sitelerinin sorun yaşayabileceğini söylüyor. Googlebot, web sayfalarını tararken hiçbir şeyle etkileşime girmez. Ana içeriği engelleyen bir captcha içeren bir sayfaya gelirse, sayfadaki tek şeyin bu olduğunu varsayacaktır. Ancak bunun etrafında yollar var. Captcha'lar sorunlu olsa da, bunları kullanmayı bırakmanız için hiçbir neden yoktur. Tüm bunlar Google'dan John Mueller tarafından 24 Eylül 2021'de kaydedilen Arama Merkezi SEO çalışma saatleri sırasında belirtildi.

Bir dizin sitesinin sahibi, Mueller'e kazımayı önlemek için uyguladıkları captcha'ların SEO'yu etkileyip etkilemediğini sorar. Kısacası - evet, SEO'yu etkileyebilirler. Ancak içerik engelleme captcha'lar kullanmak için bir yolu var gelmez tarama veya dizine müdahale. İşte Mueller'in tavsiyesi.

Google'dan John Mueller, İçeriği Engelleyen Captcha'larda

Mueller, Googlebot'un captcha'ları, hatta Google tabanlı captcha'ları bile doldurmadığını açıkça ortaya koyuyor. İçeriğe erişmeden önce captcha'nın doldurulması gerekiyorsa, içerik taranmaz. Google sayfayı dizine ekleyebilecek, ancak captcha'nın arkasındaki içeriğin hiçbiri sıralama için kullanılmayacak.

“Googlebot, herhangi bir captcha doldurmaz. Google tabanlı captcha'lar olsalar bile onları doldurmuyoruz. Bu, içeriğin görünür olması için captcha'nın tamamlanması gerekiyorsa, içeriğe erişimimizin olmayacağı bir şeydir. Öte yandan, herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan içerik orada mevcutsa ve captcha sadece en üstte gösteriliyorsa, genellikle bu iyi olur.”

Mueller'in dediği gibi, ana içeriğe kolayca erişilebiliyorsa captcha'ları güvenle kullanabilirsiniz. Bir captcha'nın Google'ın görüşünü engellemediğinden emin olmak için Mueller, Search Console'daki URL'yi Denetle aracını kullanmanızı önerir.

“Test etmek için yapacağım şey, Search Console'da URL'yi inceleme aracını kullanmak ve bu sayfaları getirmek ve neyin geri geldiğini görmek. Bir yandan, görünen içerikle eşleştiğinden emin olmak için görünen sayfayı [kontrol edin]. Ve dizine eklemek istediğiniz içeriği içerdiğinden emin olmak için orada oluşturulan HTML'yi [kontrol edin]. Orada benim de böyle bir yaklaşımım olur.”

Bu bir çözüm, ama yine de başka bir çözüm var. Bir captcha ile içeriği tamamen engellemek ve aynı zamanda Google dostu tutmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Google'ın yönergelerine aykırı olduğunu düşündüğünüz bir teknik içeriyor, ancak Mueller bunun herhangi bir politikayı ihlal etmediğini onaylıyor. Googlebot'a normal kullanıcılara sunulandan farklı bir sayfa sürümü sunun. Googlebot, sayfanın captcha içermeyen bir sürümüne sahip olabilirken, kullanıcıların herhangi bir içeriği görüntülemeden önce captcha'yı tamamlaması gerekir. Ardından içerik sıralama için kullanılırken, captcha ile hedefiniz ne olursa olsun başarabilirsiniz.

“Politika açısından, bize tüm içeriği sunduğunuz ve kullanıcı tarafında bir captcha'ya ihtiyacınız olduğu durumlarda sorun yok. Bunu Googlebot veya belki diğer arama motorları için, bizim açımızdan ortalama bir kullanıcı için yaptığınızdan biraz farklı yapmanız gerekiyorsa, sorun değil.”

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle