GNS Network

Google Yerine Kullanabileceğiniz 20 Harika Arama Motoru

Google Yerine Kullanabileceğiniz 20 Harika Arama Motoru

Google sadece başka bir arama motoru değildir. Birçok kişinin günlük aramalar, ürün araştırması ve en son haberlerden haberdar olmak için başvurduğu arama motorudur. Google aynı zamanda SEO ve pazarlama profesyonellerinin odaklandığı ana arama motorudur . %90'ın üzerinde bir pazar payıyla , herhangi bir arama motorunun Google'dan daha iyi sonuçlar verdiğini iddia etmek zor. En azından genel bir algı bu. Google'ın kullanımı kolay arayüzü ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyiminin bir bedeli vardır. Google, hizmetleri boyunca etkinliğinizi izleyerek arama sorgularınızın, ziyaret ettiğiniz sitelerin ve çok daha fazlasının ayrıntılı bir geçmişini tutar.

Arama motoru devinin, kullanıcılarının tarama alışkanlıklarını katalogladığı ve bu bilgileri reklamcılarla ve diğer ilgili taraflarla paylaştığı bir sır değil. Kolaylık sağlamak için gizlilik ticareti yapmak istemiyorsanız veya belirli arama ihtiyaçlarınız varsa, daha iyi bir arama deneyimi sunan bir dizi Google alternatifi vardır. İşte Google'a 20 arama alternatifi.

1. Bing

Bing

Ocak 2020 itibariyle, Microsoft siteleri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm arama sorgularının dörtte birini ele aldı. Bing'in bazı açılardan Google'dan daha iyi performans gösterdiği iddia edilebilir . Yeni başlayanlar için, Bing'in arama yaparken puan toplamasına izin veren bir ödül programı vardır. Bu puanlar, güzel bir avantaj olan Microsoft ve Windows mağazalarında kullanılabilir. Benim görüşüme göre, Bing görsel arama GUI'si rakibinden daha üstün ve çok daha sezgisel. Bing, aynı temiz kullanıcı deneyimini videoya taşır ve onu YouTube önyargısı olmadan video arama için başvurulacak kaynak haline getirir.

2. Yandex

Yandex

Amerika Birleşik Devletleri dışında bir arama perspektifi mi arıyorsunuz? Yandex , Rus İnternet kullanıcılarının %45'inden fazlası tarafından kullanılmaktadır . Belarus, Kazakistan, Türkiye ve Ukrayna'da da kullanılmaktadır. Yandex, genel olarak kullanımı kolay bir arama motorudur . Ek bir bonus olarak, oldukça havalı araçlardan oluşan bir takım sunar  .

3. CC Search

CC Search

CC Search , neredeyse her tür telif hakkı içermeyen içerik için avlanmadaki ilk durağınız olmalıdır. Bu arama motoru, bir video için müziğe, bir blog yazısı için bir resme veya başka bir şeye ihtiyacınız varsa, öfkeli bir sanatçının çalışmalarını çaldığı için arkanızdan gelmesinden endişe duymadan mükemmeldir. CC Search'ün çalışma şekli basittir - Soundcloud, Wikimedia ve Flickr gibi platformlardan sonuçlar alır ve Creative Commons malzemesi olarak etiketlenmiş sonuçları görüntüler.

4. Swisscows

Swisscows

Swisscows, bu listede benzersiz bir seçenektir ve kendisini aile dostu bir semantik arama motoru olarak faturalandırır . Ayrıca, kullanıcıların gizliliğine saygı duymaktan, asla veri toplamamaktan, depolamaktan veya izlememekten gurur duyarlar. Bir kullanıcının sorgusunun içeriğini belirlemek için yapay zeka kullanır. Swisscows, zamanla sorularınızı şaşırtıcı bir doğrulukla yanıtlamayı vaat ediyor.

5. DuckDuckGo

DuckDuckGo

DuckDuckGo , kişisel bilgilerinizi toplamaz veya saklamaz . Bu, bilgisayar ekranınızdan sizi izleyen öcü hakkında endişelenmenize gerek kalmadan aramalarınızı huzur içinde gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir. DuckDuckGo , tarama alışkanlıklarını ve kişisel bilgilerini gizli tutmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

6. StartPage

StartPage

StartPage , Google'dan yanıtlar sunar. Google'ın arama sonuçlarını tercih eden ancak arama geçmişinin izlenmesini ve saklanmasını istemeyenler için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca bir URL oluşturucu, bir proxy hizmeti ve HTTPS desteği içerir. URL oluşturucu, çerez toplama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için özellikle kullanışlıdır. Bunun yerine, ayarlarınızı gizliliği artıracak şekilde hatırlar.

7. Search Encrypt

Search Encrypt

Search Encrypt, aramalarınızın gizli kalmasını sağlamak için yerel şifreleme kullanan özel bir arama motorudur . Güvenli Yuva Katmanı şifrelemesini ve AES-256 şifrelemesini içeren şifreleme yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Bir sorgu girdiğinizde, Search Encrypt, arama ortakları ağından sonuçları alır ve istenen bilgileri iletir. Search Encrypt'in en iyi yanlarından biri, arama terimlerinizin sonunda sona ermesidir, bu nedenle, birisi bilgisayarınıza yerel erişime sahip olsa bile bilgileriniz gizli kalacaktır.

8. Gibiru

Gibiru

Web sitelerine göre, " Gibiru , Vatanseverler için tercih edilen Arama Motorudur ." Arama sonuçlarının değiştirilmiş bir Google algoritmasından kaynaklandığını iddia ediyorlar, böylece kullanıcılar, Google'ın izleme faaliyetleri hakkında endişelenmeden aradıkları bilgileri sorgulayabiliyorlar. Gibiru, bilgisayarınıza izleme tanımlama bilgileri yüklemediğinden, "NSA Arama Motorlarından" daha hızlı olduklarını iddia ederler.

9. OneSearch

OneSearch

Verizon Media, gizlilik odaklı arama motoru OneSearch'ü Ocak 2020'de piyasaya sürdü . Şunları vaat ediyor:

  • Tanımlama bilgisi izleme, yeniden hedefleme veya kişisel profil oluşturma yok.
  • Kişisel verilerin reklamcılarla paylaşılması yasaktır.
  • Kullanıcı arama geçmişinin saklanması yok.
  • Tarafsız, filtrelenmemiş arama sonuçları.
  • Şifreli arama terimleri.

10. Wiki.com

Wiki.com

Wiki.com , sonuçlarını ağdaki binlerce wikiden alır . Wikipedia gibi sitelerde bulunan topluluk tarafından yönlendirilen bilgileri takdir edenler için mükemmel bir arama motorudur.

11. Boardreader

Boardreader

Belirli bir konu hakkında bir forum veya mesaj panosu bulmakla ilgileniyorsanız , ilk başvuracağınız yer Boardreader olmalıdır. Bu arama motoru, sonuçlarını çok çeşitli çevrimiçi mesaj panolarından ve forumlardan sorgular. Sadece birkaç tuşa basarak istediğiniz forumu bulabilmelisiniz.

12. giveWater

giveWater

GiveWater , gelişmekte olan dünyadaki düşük kaliteli su ve etkisiz sanitasyon sorununu çözmeleri için kullanıcıları güçlendirerek dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmayı amaçlayan, kendi kendini tanımlayan bir “ sosyal etki arama motorudur ”. Şirketin CEO'sunun Charity: Water'ın kurucusu Scott Harrison ile tanışmasından sonra kuruldu ve kendi çalışmalarıyla bir fark yaratmaya çalışmak için ilham aldı.

13. Ekoru

Ekoru

Ekoru , aylık gelirinin %60'ını ağaçlandırma ve iklim eylemine odaklananlardan hayvan refahı ve korumaya adanmışlara kadar çeşitli ortak hayır kurumlarından birine bağışlayarak her zaman var olan iklim değişikliği tehdidini üstleniyor . Ayrıca her ay farklı bir hayır kurumu seçmeyi hedefliyorlar. İlginç bir şekilde, Ekoru, veri merkezleri için yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak ve sunucularında kullanıcı veya arama ile ilgili herhangi bir veri saklamayarak medeni haklardan yana tavır alarak parasını ağzına koyuyor.

14. Ekosia

Ekosia

Gezegeni, her seferinde bir ağaç kurtarmak mı istiyorsunuz? O halde bu çevre dostu arama motoruna bir göz atın! Bu şaşırtıcı gelebilir, ancak Google aramalarınız aslında oldukça fazla CO2 oluşumuna katkıda bulunuyor  . Bu sorunla mücadele etmek için Ecosia, arama motoru sorgularından elde edilen gelirleri ağaç dikmek için kullanıyor. Tipik olarak Ecosia'nın yeni bir ağaç dikmek için yaklaşık 45 arama yapması gerekiyor.

15. Twitter

Twitter

Twitter'ı gerçek zamanlı bir arama motoru olarak yenmek zor . Acil bir durumda dakika dakika güncellemeler almak için mükemmel bir yerdir. Google'ın algoritması sonunda yetişecek, ancak hiçbir şey o anın sıcağında bir tweet'i yenemez. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için Twitter Gelişmiş Arama kılavuzumuza göz atın .

16. SlideShare

SlideShare

SlideShare , belgelenmiş slayt gösterisi sunumlarını aramanıza olanak tanır. Ayrıca e-kitapları ve PDF'leri de arayabilirsiniz; bu da, hazırlanmanız gereken bir iş sunumunuz varsa, onu mükemmel bir araç haline getirir. SlideShare ayrıca slaytları kaydetmenize ve hatta yerel bilgisayarınızda kullanmak üzere tüm slayt gösterisini indirmenize olanak tanır.

17. Internet Archive

Internet Archive

Wayback Makinası eski web sitelerini araştırmak için harika ama çok daha öyle. Adından da anlaşılacağı gibi, bu arama motoru, milyonlarca ücretsiz video, kitap, müzik ve yazılım dahil olmak üzere çok sayıda belgelenmiş materyali sorgular. Esasen, İnternet Arşivi, hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeye erişebileceğiniz geniş bir çevrimiçi kütüphanedir.

18. Brave

Brave

Brave , Chrome'dan üç ila altı kat daha hızlı olan bir arama motoru ve tarayıcıdır. Şu anda beta sürümünde, Google'a özel, bağımsız, kullanıcı odaklı bir alternatif sunuyorlar. Ziyaret ettiğiniz içerikteki reklamları engeller, kötü amaçlı yazılımları önler ve üçüncü tarafların etkinliğinizi izlemesini engeller.

19. Neeva

Neeva

Neeva , reklamsız, satış ortağı olmayan bir arama deneyimi sunmak isteyen eski Google yöneticileri tarafından oluşturuldu. Arama motorlarına ek olarak, ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki reklamları ve üçüncü taraf izleme araçlarını engellemek için tüm büyük tarayıcılarda çalışan bir tarayıcı uzantısı sunarlar. Sonuçlarının diğer arama motorlarıyla nasıl karşılaştırıldığını görmek ve yatırıma değip değmediğini belirlemek için kredi kartı olmadan dört aylık ücretsiz denemeye kaydolabilirsiniz. Ücretsiz denemeden sonra, ayda yalnızca 4,95 ABD dolarıdır.

20. WolframAlpha

WolframAlpha

WolframAlpha , Cebir'den Sözcükler ve Dilbilim'e kadar çeşitli konulardaki problemlerin yanıtlarını hesaplamanıza ve uzman düzeyinde veriler arasında arama yapmanıza olanak tanıyan bir hesaplamalı bilgi motorudur. Ayrıca içe aktarılan verilerin profesyonel düzeyde hesaplanmasına ve analizine ihtiyaç duyan bireyler, öğrenciler ve eğitimciler için profesyonel özellikler sunarlar. Fiyatlandırma aylık 5,49 dolardan başlıyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle