GNS Network

İnternet Trollerini Yenmek İçin 10 Etkili Taktik

İnternet Trollerini Yenmek İçin 10 Etkili Taktik

Troller mağaralarından çıkıp internete girdiler. Erken İskandinav folklorunun mitolojik yaratıklarının aksine, çevrimiçi troller gerçektir ve onlarla uğraşmak asla eğlenceli bir deneyim değildir. Wikipedia tarafından tanımlandığı gibi bir internet trolü :

“…bir çevrimiçi toplulukta (haber grubu, forum, sohbet odası veya blog gibi) kışkırtıcı, samimiyetsiz, gereksiz, konu dışı veya konu dışı mesajlar gönderen ve okuyucuları duygusal tepkiler vermeye teşvik etmek amacıyla veya başkalarının algısını manipüle etmek.”

Basitçe söylemek gerekirse, bir internet trolü, çevrimiçi ortamda dayanılmaz bir pislik olmaktan büyük zevk alan kişidir. Ne kadar çok kişiyi işaretlerlerse o kadar iyi. Troller, alay ve hakaretlerden beslenirler ve internet var olduğundan beri varlar. Ne yazık ki, bugünün trolleri, 90'larda yaygın olan orijinal şakacılardan çok daha kötü niyetli bir nefret gücüne dönüştü. Şimdi, Amerikalıların %41'i bir tür çevrimiçi taciz yaşadı. Dahası, siber zorbalık, fiziksel tehditler, takip, cinsel taciz vb. gibi ciddi karşılaşmaların sayısı ne yazık ki daha yaygın hale geldi.

Bu yüzden bugünün konusu gerekli. Bu gönderide, bir internet trolüyle karşı karşıya olduğunuzu nasıl anlayacağınızı görecek ve cephaneliğinize eklemek için bir ipucu listesi bulacaksınız, böylece saçmalıklarla hemen başa çıkmaya ve iç huzurunuzu korumaya hazır olacaksınız.

Bir İnternet Trolüyle Karşılaştığınız Uyarı İşaretleri

Bir trolle karşı karşıya olduğunuzu gösteren bazı uyarı işaretleri şunlardır:

  • Kanıt körlüğü: Troller, gerçekleri görmezden gelmekle ve ya duruşlarını ikiye katlamakla ya da tamamen yeni bir konuya yönlendirmekle ünlüdür.
  • İsim takma : İnternet trolleri yaratıcılıklarıyla tanınmazlar. Genellikle en son trend olan hakareti yakalarlar ve her durumda kullanırlar. Merhaba, "Karen."
  • Konu yönlendirmeleri: Bu, bugün hala sohbetlerde ve forumlarda bulunan eski bir okul trolleme tekniğidir. Troller, posterleri tartışmadan uzaklaştırmak için konu dışı açıklamalar yapmaktan hoşlanırlar. Ayrıca alakasız resimler veya memler yayınlayacaklar.
  • Küçümseyen ton: “Neden kızdın kardeşim?” Troller ateşi körüklemeye bayılırlar ve sonra insanlar sinirlendiğinde umursamaz davranırlar, bu da yalnızca daha fazla hayal kırıklığını tetikler. Ve bunu biliyorlar.
  • Aşırı abartma: Çoğu insan mutlak olmayan kelimeler kullanırken, troller için orta yol yoktur. Her şey yelpazenin en uç noktasında olmalıdır. "Sık sık" veya "bazen" yerine "her zaman" veya "asla" derler.

İnternetin anonimliği hakkında en kötü trolleri ortaya çıkaran bir şey var. Çoğu, doğrudan yüz yüze bir çatışmaya girmeye cesaret edemezdi. Ama bilgisayar ekranından, içlerindeki pisliği dışarı salma konusunda iki kez düşünmelerini sağlayacak gerçek bir sonuç yok.

Bu 10 Teknikle İnternet Trollerini Yenin

Troller seçici değildir – bireyleri, işletmeleri, ünlüleri, politikacıları hedef alırlar… adını siz koyun. İnternetteyseniz, bir trol için adil bir oyunsunuz. Bunları nasıl kapatabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Trolleri Beslemeyin

Klasik internet atasözü hala hak ediyor. Troller, kışkırtmalarına duygusal tepkiler vererek gelişirler. Kendinizi dizginlemek zor olabilir, ancak ateşe yakıt eklemeyin. Müdahale etmezseniz, trol umarım yoluna devam eder.

2. Patron Olun! Trollere İzin Verilmez

Sosyal medya profiliniz, tartışma forumunuz, blogunuz vs. gibi bir platformdan sorumluysanız, “trolleme yok” politikasını içeren açık bir yönergeler listesine ihtiyacınız vardır. Bu kuralların uygulanması tarafsızlığı sağlar. Birisi yorumunun silinmesine kızdıysa, politikanıza geri dönebilir ve kaldırma nedeni olarak bir ihlali belirtebilirsiniz. Örneğin, Kongre Kütüphanesi'nin yorum ve gönderi politikalarında nasıl net yönergeler belirlediğine bakın :

Loc.gov

3. Kadronuza Moderatörler Ekleyin

Tek, küçük ölçekli bir blogu veya sosyal medya profilini yönetmek bir şeydir, ancak yüzlerce hatta binlerce gönderi ve büyük bir trol istilası varsa, yedek aramanın zamanı geldi! Trol saldırısına kendiniz ayak uyduramıyorsanız, bir moderatör ekibi değerli bir yatırımdır. Dikkatinizi diğer görevlere odaklayabilmeniz için yorumları doğrulayabilir ve politika ihlal edenlerle ilgilenebilirler. Moderatör tutacak kaynaklarınız veya paranız yoksa, çeşitli platformlarda bulunan araçlardan bazılarına bakın:

4. Trolleri Görmezden Gelemezseniz, BS'lerini Arayın

Troller medeni, mantıklı konuşmalar yapmakla ilgilenmezler. Argümanları mantıklı değil ve kesinlikle güçlü tartışmacılar değiller. Sakin olun ve asılsız iddialarını destekleyecek gerçekleri ve kaynakları isteyin. Muhtemelen hiç sahip olmayacaklar ve sessizliğe sıçrayacaklar. Tek istedikleri hararetli, tutkulu bir tartışmaydı ve siz onları inkar ettiniz. Ne zaman çılgınca bir açıklama yapsalar, bunu kibar bir kanıt talebiyle karşılayın.

5. Onları İyilikle Öldürün

Nefrete nezaketle karşılık vermek zordur. Ancak troller genellikle kavga aradıkları için ters bir yaklaşımla tepki vermek çoğu zaman onları durdurur. Özellikle canlandırıcı bir örnek Tumblr'ın Komik Tarafı'nda yayınlandı. Öfkeli bir annenin, gençlerin cinsiyet kimliklerini araştırdığı için “çocuğunu hasta ettiği” için birine saldırmasıyla başlayan bir değiş tokuş başladı. Kullanıcı, öfkeye savunmaya geçerek karşılık vermek yerine, nezaketle, hatta iltifat ederek ve nihayetinde üzgün anneyle bağlantı kurarak ve sorularını yanıtlayarak yanıt verdi. “Çocuğum senin yüzünden hasta!” diye başlayan şey. "Çok yaşa, daha fazla sorum olursa sana sorabilirim" diyerek sona erdi.

Bunun beklediğiniz sonuç olmaması gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu durumda, saldırganlık bir korku ve kafa karışıklığından geldi, ancak diğer birçok durumda troller ortaya çıkmayacak. Yine de biraz nezaket göstermekten zarar gelmez. Birinin hayatında bir fark yaratabilirsiniz. Öfke daha fazla öfkeyle karşılansaydı, bu konuşma çok daha farklı bir şekilde sona erebilirdi.

6. Onları Mizahla Silahsızlandırın

İyilikte olduğu gibi, troller de genellikle mizaha yanıt verecek donanıma sahip değildir. Amaçları insanları güldürmek değil, kızdırmaktır. Kahkaha, trol kriptonittir. Trollerle mizahla nasıl savaşılacağı konusunda biraz ilhama ihtiyacınız varsa, Wendy'nin Twitter'ına göz atın . Marka, trollere yanıt verirken şaka gibi mizahıyla tanınır hale geldi. Wendy's, düzenli olarak diğer markaları kavurmaya davet edecek kadar ileri gidiyor . Ancak, mizahi bir yaklaşımla dikkatli olun. Çizgiyi aşmak ve izleyicilerinizin gözünde saldırgan olmak kolaydır.

Twitter.com

7. Sadece Arkadaşlara Özel Sosyal Profillere Sahip Olun

Bu çözüm oldukça kesilmiş ve kurutulmuştur. Gönderilerinize rastgele trollerin yorum yapmasını istemiyorsanız, onları gizli tutun. Bir işletme, etkileyici veya halka erişmesi gereken biriyseniz bu elbette işe yaramaz , ancak bu, kişisel profilinizi güvende tutmanın kolay bir yoludur. Twitter'da, Diğer > Ayarlar ve gizlilik > Hesabınız ( şifrenizi tekrar girmeniz gerekir ) > Korumalı Tweetler'e giderek hesabınızı gizli yapabilirsiniz . Fotoğraf etiketleme seçeneklerini de güncelleyebilirsiniz.

Twitter.com

Twitter.com

Facebook'ta ayarlarınızı güncellemek için bir gizlilik kontrolü yapabilirsiniz . Açılır oku ve ardından Ayarlar ve Gizlilik > Gizlilik Kontrolü'nü tıklayın.

Facebook.com

Ayrıca özel gönderiler, arkadaşlar, istisnalar olan arkadaşlar, belirli arkadaşlar, yalnızca siz veya özelleştirilmiş görünürlük için bireysel gönderiler ayarlayabileceğinizi unutmayın.

Facebook.com

8. Trolleri Engelleyin, Yasaklayın veya Bildirin

Bu seçenek daha sıkıcı olsa da, durmayacak bir trolünüz varsa bazen gerekli olabilir. Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarının çoğu size, bir gönderiyi taciz edici olduğu için şikayet etme seçeneği sunar ve diğer seçeneklerin yanı sıra, onu gönderen kişiyi takip etmekten vazgeçmek gibi.

Trolleri Engelleyin, Yasaklayın veya Bildirin

9. Cevap Vermeden Önce Açın

Unutmayın – bir trolün amacı sizi ve diğer insanları üzmektir. Amaçlarına ulaşmalarına izin vermeyin. Bir yanıt yazmadan önce şunu deneyin:

  • Derin bir nefes al.
  • Birkaç dakika yürüyün (en az).
  • Kendinize bunun kişisel olmadığını ve üzülmeye değmeyeceğini hatırlatın.

Geri dönüp sorunu çözmek için yeterince sakin olduğunuzda, açık ve açık fikirli olmaya çalışın. Öfkeliyken cevap vermek barışçıl bir çözümle bitmeyecek.

10. Profesyonel Kalın

Yapabileceğiniz en kötü hatalardan biri, mutsuz bir müşteriyi bir trolle karıştırıp profesyonel olmayan bir şekilde yanıt vermektir. Sakin ve gerçekçi kalın. Biri işinizden şikayet ediyorsa, özür dileyin ve konuların kamunun incelemesi dışında çözülebilmesi için konuşmayı özel bir kanala yönlendirmeye çalışın. Birisi bir yazım hatası veya başka bir küçük hata yapıyorsa, hatayı gösterdiği için teşekkür edin, düzeltin ve daha fazla uğraşmayın. İster bir trollü ister gerçek bir müşteriyi yanıtlıyor olun, yorumlarınızın herkese açık olduğunu ve topluluğun geri kalanının izlediğini unutmayın. Çoğu durumda, insanlar sorunun ne olduğuyla daha az, onu nasıl ele aldığınızla daha çok ilgilenirler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle