GNS Network

Microsoft Raporları Tatil Aramaları Bu Yıl Erken Başlıyor

Microsoft Raporları Tatil Aramaları Bu Yıl Erken Başlıyor

Yılbaşı alışverişi bu yılın başlarında başlıyor ve Microsoft'tan yeni bir rapor, pazarlamacıları müşteri beklentilerindeki değişikliklerden haberdar etmeyi amaçlıyor. Microsoft, bu tatil sezonunda pazarda dört önemli değişiklik belirledi:

 • Alışverişe bu yıl erken başlayacak.
 • Alternatif ödemeler ve teslimat yöntemleri talep görecektir.
 • Sürdürülebilirlik bir trend olacak.
 • Reklam rekabeti yüksek olacak.

Microsoft Advertising için Global Marka Pazarlamacısı Stephanie Worley şunları söylüyor:

"Bu tatil sezonunda, e-ticaretin benimsenmesinin ve alışverişin her zamankinden daha erken başlayacağını tahmin ediyoruz. ABD alışveriş sezonunu başlatan Kara Cuma idi, ancak bu yıl değil. Şimdi, e-ticaretle desteklenen alışveriş yapanların %32'si, erken sonbaharda alışverişe başlamayı planladıklarını söylüyor."

Artık tatil alışverişi moduna geçme zamanı. Tüketiciler bu yıl olaylara nasıl farklı yaklaşıyorlar.

Tatil Aramaları ve Alışveriş Erken Başlayın

Alışveriş yapanlar bu yılın başlarında tatil alışverişleri yapıyor, ancak o zamandan önce bile ürünleri araştırmak için arama motorlarına girecekler.

 • Dünya çapındaki tüketicilerin %76'sı çevrimiçi araştırma yaparak bir ürün satın aldı.
 • Dünya çapındaki tüketicilerin %48'i ürün aramasını kullandı.
 • Tüm küresel çevrimiçi siparişlerin %25'i, arama çubuğunu kullanan alışveriş yapanlardan geldi.

Microsoft'un verileri, tüketicilerin ürünleri satın almadan önce daha da fazla araştırma yaptığını gösteriyor. Şimdi, araştırma aşaması 30 gün veya daha fazla olabilir. Araştırma aşaması artık "her zamankinden daha uzun" sürüyor, bu da işletmelerin satın alma yolculuklarında bulundukları yerde müşterilerle buluşmaya hazır olmaları gerektiği anlamına geliyor. Daha uzun bir araştırma aşaması, işletmelere daha karar vermeden önce müşterilere ulaşmak için daha fazla fırsat verir.

Müşteriler Alternatif İstiyor

İşletmelerin bu yıl yeterli düzeyde mağaza içi stoğu sürdürmekte zorluklarla karşılaşacakları gerçek bir olasılık var. Hediye çeki gibi alternatiflerle hazırlanarak müşteri hayal kırıklığını önleyin. Microsoft'un verileri, her dört müşteriden birinin, istedikleri öğeyi bulamazlarsa hediye kartı satın alacağını gösteriyor. Stokta olan ürünler söz konusu olduğunda , müşteriler bunları elde etmek için çevrimiçi satın alma ve mağazadan teslim alma gibi alternatif yollar ister. İşletmeniz hediye kartları, mağazadan teslim alma ve şimdi satın al, sonra öde gibi seçenekler sunuyorsa, bu bilgileri tüm alışveriş yapanlar için netleştirmelisiniz.

Sürdürülebilirlik Trenddir

Müşteriler, çevresel ve sosyal nedenlerle ilgili inançlarıyla uyumlu işletmeler, markalar ve ürünler arıyor. Microsoft, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir ürünler için ortalama arama hacminin 2019'dan bu yana yıllık %37 arttığını söylüyor.

Reklamda Yüksek Rekabet

Microsoft, perakendenin 2021 sezonunun son derece rekabetçi bir tatil göreceğini tahmin ediyor. Tıklama başına maliyet, ikinci çeyrekte rekabetçi sorgulara yapılan daha fazla tıklama nedeniyle önceki çeyreğe göre %15 arttı. Reklamverenler, rakiplerini kazanmak için anahtar kelimelerini ve teklif stratejilerini tekrar gözden geçirmelidir.

Sonraki adımlar

Microsoft'un raporu, 2021 yılbaşı alışveriş sezonuyla ilgili birkaç ortak temayı gün ışığına çıkarıyor:

 • Daha önce araştırma ve alışveriş
 • Artan rekabet
 • Daha fazla çevrimiçi sipariş
 • Alternatif satın alma ve teslim alma seçeneklerine daha fazla ilgi
 • Değişen tüketici beklentileri

Bu alışılmadık uzun tatil alışverişi penceresinden, doğru zamanda, doğru yerde, doğru mesajla hazır olarak yararlanın.

Kaynak : Microsoft Reklamcılık Blogu

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle