GNS Network

Önemli Web Verilerinin Arama Sıralamanızı Etkilediğini Nasıl Bileceksiniz

Önemli Web Verilerinin Arama Sıralamanızı Etkilediğini Nasıl Bileceksiniz

Google'dan John Mueller, Sayfa Deneyimi Güncellemesinin sıralamalarınızı etkileyip etkilemediğini nasıl öğreneceğinizle ilgili bir soruyu yanıtladı. Mueller, Core Web vitals sıralama faktörlerinin site sıralamalarını etkileyip etkilemediğini ve ne zaman etkilemediğini bilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Site, Sayfa Deneyimi Güncellemesinde Sıralamanın %20'sini Kaybetti

Bir kişi, Google'ın sayfa deneyimi güncellemesinin kullanıma sunulacağını açıklamasının ardından sitelerinin organik arama trafiğinin %20'sini kaybettiğini paylaştı. Trafikteki düşüş hemen hissedildi. Temel web hayati sorunlarını düzeltmenin trafiği yeniden kazanmaya yardımcı olup olmayacağını ve sıralama sinyalinin trafiğini etkilemesinin ne kadar süreceğini sordular.

“Biz… temel web vitals ile ilgili sorunları çözdükten sonra sitenin trafiği yeniden kazanacağını önermek güvenli mi? Ayrıca, ne kadar sürecek, beklememiz gerekiyor mu… başka bir büyük güncelleme?”

Sayfa Deneyimi Güncellemesinin Bir Siteyi Etkileyip Etkilemediğini Nasıl Anlarsınız?

Google'dan John Mueller, sıralama değişikliklerinin sayfa deneyimi güncellemesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının nasıl anlaşılacağı konusunda net bir açıklama yaptı. Mueller önce değişikliğin güncelleme bittikten hemen sonra hissedilip hissedilmediğini sordu ve soruyu soran kişi de durumun böyle olduğunu, değişikliğin hemen hissedildiğini doğruladı. Mueller yanıtladı:

"Bunun alakalı olacağını sanmıyorum. Bunun alakalı olacağını düşünmememin nedeni, bu güncellemeyi sanırım Temmuz'da yayınlamaya başlamamız ve Ağustos sonunda bitmesiydi. Ancak, sunum esasen sayfa bazındaydı. Bu, web sitenizin temel web hayati değerleri için yavaş olduğunu görürsek, Temmuz'dan Ağustos'a kadar zaman içinde kademeli bir değişiklik göreceğiniz anlamına gelir. O tarihte kesin bir düşüş görürseniz, muhtemelen başka bir şey gibi görünüyor. Bu yüzden temel web hayati değerlerinden olacağını sanmıyorum. “

Güncellemeden Hem Kazançlar hem de Kayıplar Kademeli

Soruyu soran kişi, John Mueller'e, sıralamalar üzerindeki bu kademeli etkinin, sayfa deneyimi güncellemesinden artan trafik alan siteler için de aynı olup olmadığını sordu. John başını salladı ve güncellemenin olumlu etkilerinin bu şekilde yaşanacağını onayladı.

Güncellemeler Otomatik Olarak Gerçekleşir

Güncellemelerin nasıl deneyimlendiğini teyit ettikten sonra, güncellemelerin otomatik olarak nasıl gerçekleştiğini tartıştı.

“Güncellemeler otomatik olarak gerçekleşir. Yani arama konsolunda göreceğiniz bir şey, verilerin her zaman ertelendiğini düşünüyorum 28 gün ama yavaş yavaş güncelleniyor gibi. Daha büyük bir güncelleme için beklemek zorunda değil.”

Google Sayfa Deneyimi Güncellemeleri

John Mueller, Sayfa Deneyimi güncellemelerinin nasıl hissedildiği hakkında güzel bilgiler paylaştı. Bu, sıralamalardaki ani değişiklikleri teşhis etmek için yararlıdır çünkü artık hem olumlu hem de olumsuz sıralama etkisinin kademeli olarak hissedildiğini biliyoruz. Bu geri bildirim önemlidir, çünkü bir gözlemi sıralama değişiklikleriyle ilişkilendirmenin zor olduğunu gösterir. Çoğu zaman bir yayıncı veya SEO, bir şeyin olduğunu ve ardından sıralamada bir düşüş olduğunu görebilir. Ama bazen bunlar sadece tesadüf. Bu yüzden açık fikirli olmak ve başka sebepler aramayı bırakmamak iyidir. En bariz nedenin, yani açıkça göze çarpan nedenin, bir sıralama değişikliğinin açıklaması olduğunu varsaymak yararsız olabilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle