GNS Network

SEO ve İçerik Pazarlama için Google Trendleri Kullanmanın 7 Yolu

SEO ve İçerik Pazarlama için Google Trendleri Kullanmanın 7 Yolu

Google Trendler, gerçek Google arama verilerine dayalı bilgiler sunan tek anahtar kelime araştırma aracıdır. Google Trends'in nasıl kullanılacağına ilişkin bu yedi ipucu, size doğru olan ve web sitelerini tanıtmak için anahtar kelime stratejileri oluşturmak için faydalı olacak gerçek anahtar kelime trendlerini nasıl çıkaracağınızı gösterecektir . Gizli analizlerin ve anahtar kelime hacmi verilerinin kilidini açmak için Google Trendler'i kullanmanın yeni yollarını keşfedin.

Google Trendler'in Değeri

Google Trendler doğru olsa da, gerçek sayılarda trafik miktarını göstermez. Ücretli SEO araçları , anahtar kelime arama hacmi için sayılar sağlar . Ancak bu rakamlar, veri sağlayıcılarından tahmin edilen tahminlerdir. Bu nedenle, ücretli SEO araçları , anahtar kelime trafiğine ilişkin tahminler sağlasa da, Google Trends tarafından sunulan veriler, gerçek arama sorgusu hacimlerine dayanmaktadır. Bu, Google Trends'in ücretli anahtar kelime araçlarından daha iyi olduğu anlamına gelmez. Ücretli anahtar kelime araçlarıyla birlikte kullanıldığında, gerçek anahtar kelime arama hacmi hakkında neredeyse doğru bir fikir elde edilebilir. Google Trendler'de, promosyon çabalarına hangi konumların odaklanacağını anlamak ve ayrıca yeni ve trend olan anahtar kelimeleri keşfetmek için anahtar kelime verilerinin doğru bir şekilde bölümlenmesine olanak tanıyan başka işlevler de vardır.

SEO için Google Trendleri Nasıl Kullanılır?

1. Anahtar Kelimeleri Karşılaştırarak Daha Doğru Veriler Alın

Google Trendler, trafiğin göreli bir görselleştirmesini sıfır ile yüz arasında bir ölçekte gösterir. Grafik göreceli bir ölçekte olduğundan, eğilimin yüzlerce anahtar kelime araması mı yoksa binlerce mi rapor ettiğini gerçekten bilemezsiniz. Bu, özellikle başka bir anahtar kelime öbeğinden gelen trafik miktarını biliyorsanız faydalıdır.

2. Kitle Görüşleri için Anahtar Kelimeleri Zamana Göre Karşılaştırın

Anahtar kelime verilerine bakmanın iki genel yolu vardır: daha uzun zaman dilimlerine ve daha kısa zaman dilimlerine yayılmıştır.

3. İlgili Konular ve Sorgular

Google Trendler, biri İlgili Konular ve diğeri İlgili Sorgular olarak adlandırılan iki harika özelliğe sahiptir.

4. Kısa Vadeli Trendler Büyük Trafik Getirebilir

Anahtar kelime eğilimlerini 90 günlük veya hatta 30 günlük görünüm gibi kısa görünümde görüntülemek, hızla değişen arama trendlerinden yararlanmak için değerli bilgiler ortaya çıkarabilir. Google Discover'da ve Google Haberler'de çok fazla trafik var . Google Keşfet, trend olan konulara Google Haberler'den daha az duyarlı olsa da, güncel ilgi alanlarının başında olmak, Google Keşfet ve Google Haberler aracılığıyla şu anda çok büyük miktarda trafik çekmek için son derece yararlıdır . Örneğin, en çok trend olan anahtar kelime trendlerinden ikisi Nasıl Yapılır ve Yakınım aramalarıdır. 90 günlük görünüme küçüldüğünüzde, bu aramaların haftanın hangi günlerinde popüler olduğunu görebilirsiniz. Belirli bir konu için haftanın hangi günlerinde ilginin arttığını bilmek, belirli türdeki konuların ne zaman yayınlanacağını planlamada da yardımcı olabilir, böylece içerik tam da hedef kitle aradığında orada olur.

5. Kategoriye Göre Anahtar Kelimeler

Google Trends, daha doğru veriler vermek için anahtar kelimelerinizi kategorilere göre daraltma özelliğine sahiptir. Kategoriler sekmesi, anahtar kelime araştırmanızı doğru bağlama göre hassaslaştırdığı için önemlidir. Anahtar kelime bağlamınız otomobillerse, Google Trendler'i yalnızca otomobil bağlamına ilişkin verileri gösterecek şekilde uygun şekilde hassaslaştırmak mantıklıdır. Google Trendler verilerini kategoriye göre daraltarak, içerik için araştırma yaptığınız konularla ilgili daha doğru bilgilere ulaşabileceksiniz.

6. Coğrafyaya Göre Anahtar Kelime Verilerinden Yararlanın

Coğrafi konuma göre Google Trendler anahtar kelime bilgileri, site tanıtımı için en iyi hangi alanların ulaşılabileceğini belirlemek veya içeriği belirli bölgelere uyarlamak için kullanılabilir. Örneğin, Washington DC ve Teksas'ta belirli türdeki ürünler popülerse, bu alanlara tanıtım faaliyeti ve yerelleştirilmiş içerik hedeflemek mantıklıdır. Bölgeye göre anahtar kelime popülerlik bilgileri, bağlantı oluşturma , içerik oluşturma, içerik tanıtımı ve tıklama başına ödeme için değerlidir . İçeriği yerelleştirmek, o içerikle ilgilenen kişiler için daha alakalı hale getirebilir. Google, sayfaları kimin için en alakalı olduğuna göre sıralar, bu nedenle içeriğinize coğrafi nüansları dahil etmek, çoğu insan için sıralamasına yardımcı olabilir. Özellikle bu insanlar içeriğinizi sosyal medyada, bloglarda ve podcast'lerde tanıtmaya başlarsa.

7. Kategorilerle Arama Amaçlarını Ortaya Çıkarın

Google Trendler size, anahtar kelime verilerini Arama Türüne göre bölümlere ayırarak daha da hassaslaştırma olanağı verir; bu, çeşitli arama amaçları türlerinin popülerliğini araştırmak için inanılmaz derecede yararlı bir yoldur. Arama Türleri, belirli bir amaç türüne yoğun bir şekilde odaklandıklarında, arama yapanlar hakkında size bilgi verir. Araştırmanızı hassaslaştırmak, anahtar kelime araştırmanızı kirletebilecek "gürültüyü" ortadan kaldırmanıza ve doğrudan sinyale, yani en anlamlı verilere gitmenize olanak tanır. Google Trendler verileri şu şekilde hassaslaştırılabilir:

  • İnternette arama.
  • Görsel arama.
  • Haber Arama.
  • Google Alışveriş.
  • YouTube Arama.

YouTube araması, "nasıl yapılır" içeriğini belirlemenin harika bir yoludur. Google Trends , " nasıl " kelimesiyle başlayan arama sorgularının YouTube'da açık ara en popüler olduğunu nasıl, ne, nerede, ne zaman, neden ve kimin gösterdiğini araştırır .

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle