GNS Network

Yazar Otoritesi Bir Google Sıralama Faktörü mü

Yazar Otoritesi Bir Google Sıralama Faktörü mü

Tıp geçmişi olmayan, üniversiteden yeni mezun olmuş bir gazeteciden tıbbi tavsiye veren bir makaleyi okumaktan daha korkutucu bir şey var mı? Gerçek şu ki, çevrimiçi okuduğunuz her şey sizin yararınıza değildir. Birçok çevrimiçi içerik düpedüz doğru değildir. Yazarlar zararsız bir yerden gelebilirken, belirli bir kopya gerçek olarak alındığında oldukça zararlı olabilir. Bu, yazarın otoritesinin (veya yazar sıralamasının) içeriğinizi etkilemeye başladığı yerdir. Burada, yazar otoritesi hakkındaki mitleri çürütüyoruz. Yazar otoritesinin bir sıralama faktörü olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İddia: Bir Sıralama Faktörü Olarak Yazar Otoritesi

Google söz konusu olduğunda, EAT (Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik) yönergeleri nedeniyle yazar yetkisine bir sıralama faktörü olarak değer vermeleri mantıklı olacaktır. Ancak arama motorları içeriği kimin oluşturduğunu gerçekten önemsiyor mu? Ve yazar kimdir, sıralama algoritmalarını etkiler mi? Spoiler uyarısı: Bu iddiayı destekleyecek yeterli kanıt yok. Ancak bu konuya ilgi artıyor.

Sıralama Faktörü Olarak Yazar Otoritesi: Kanıt

İlk soruyla başlayalım, yazar otoritesi bir sıralama faktörü müdür? Hayır, yazar yetkisi bir sıralama faktörü değildir. Ancak, belirli sayfaların yazarlarını belirlemelerine yardımcı olacak Google patentleri vardır. Ağustos 2005'te Google , Agent Rank için bir patent başvurusunda bulundu . Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Bill Slawski burada Ajan Rank'ı parçalıyor . Kısa versiyonu? Google'ın patenti, içeriği itibar puanlarına göre sıralamak için "dijital imzalar" kullanır. 20 Haziran 2011'de Google, yazarlık işaretlemesini desteklediğini doğruladı . rel=”yazar:?

2014 yılında Mark Traphagen, yazarlar tarafından yazarlığın benimsenmesinin yavaş olduğunu göstermek için yazarlığın benimsenmesi üzerine bir çalışma yürüttü. O bulundu % 70 yazarların içeriği ile onların yazarlık bağlanmadı. Daha sonra 2014 yılında, yazarlık işaretlemesi resmi olarak kaldırıldı . 2016'da Google'dan Gary Illyes bir SMX konferansında Google'ın "artık yazarlık kullanmadığını" söyledi - ancak yazarın kim olduğunu biliyorlar.

Google bunu nasıl biliyor? Bu 2021 videosunda , Google'ın mutabakat adı verilen bir sürecin parçası olarak bir dizi faktöre (ör. profil sayfalarına bağlantılar, yapılandırılmış veriler, bir sayfadaki diğer görünür bilgiler) baktığını öğrendik . Bulduğumuz diğer ilgili kanıtlar, Google'dan John Mueller'in Google'ın yazar itibarını bir sıralama faktörü olarak kullanmadığını doğruladığı 21 Ağustos 2018 tarihlidir. İtibar, başkalarının yazarı nasıl gördüğüdür. Uzmanlık ve yetkinlik, Google'ın yazarı değerlendirmek için kullandığı özelliklerdir. Ancak son patentler, yazarlığın nasıl geliştiğini gösteriyor. Örneğin, Mart 2020'de Google, yazarları internet tabanlı yazı stilleri aracılığıyla tanımlamak için Yazar Vektörleri adlı bir patent başvurusunda bulundu . Slawki'nin patent değerlendirmesinde sürecin nasıl işlediğini anlatıyor:

“Farklı yazarlar farklı yazı stillerine ve farklı konularda farklı uzmanlık ve ilgi seviyelerine sahip olabilir. Google, yazar vektörleriyle ilgili bu yeni patentle bize, etiketlenmemiş içeriğin yazarlarını tanımlayabileceklerini söylüyor."

Gerçek şu ki, Google'ın Kalite Değerlendirici Yönergelerinde yapılan güncellemelerle içerik yazarlarının kim olabileceğini belirlemede daha iyi hale geldiğini biliyoruz. Ancak sıralama faktörlerini desteklemek için bunu neden veya nasıl kullandıklarını bilmiyoruz. Kesin olarak bildiğimiz bir şey, Google'ın makale şemasına bir yazarın URL'sini eklemeyi önerdiğidir .

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle