GNS Network

Yetkili Sitelere Giden Bağlantılar SEO İçin İyi mi

Yetkili Sitelere Giden Bağlantılar SEO İçin İyi mi

Google'dan John Mueller, yetkili web sitelerine bağlantı vermenin SEO uygulamasıyla ilgili geri bildirimini sundu. John Mueller bu SEO taktiğinin arka planını açıkladı ve aslında hiçbir şeyi değiştirmediğini söyleyerek Google'ın bu konudaki bakış açısını sundu.

SEO için Yetkili Sitelere Giden Bağlantılar

Yetkili bir web sitesine bağlantı vermenin bir sitenin daha iyi sıralanmasına yardımcı olacağını belirten bir SEO uygulaması vardır. Bu taktiğin, bir Google çalışanının yetkili bir siteye bağlantı vermenin bir sıralama faktörü olduğunu veya SEO'ya yardımcı olduğunu belirtmek için söylediği veya yayınladığı hiçbir şeyde hiçbir temeli yoktur. Aslında, 1998 algoritma araştırma makalesinden ve modern SEO'nun babalarından biri olan Brett Tabke tarafından oluşturulan SEO uygulamalarının ufuk açıcı belgesinden gelişen bir uygulamadır.

HITS Algoritması

1998'de Jon Kleinberg, HITS adlı yeni bir bağlantı analizi formunu kullanan sıralama algoritması araştırma makalesini detaylandıran bir makale yayınladı . Bu yeni süreç, bir web sayfasına iki puan verdi:

  • Bir merkez puanı
  • Bir otorite puanı

Kleinberg, HITS algoritmasını, bazı sitelerin yetkili sitelere bağlantı veren elle seçilmiş sayfalar içerdiği fikrine dayandırdı. Kaliteli sitelere bağlanan sitelere "hub" adı verildi ve bunlara bir merkez puanı verildi. HITS'in arkasındaki ikinci fikir, yüksek kaliteli sitelerin hub sayfalarından bağlantılar toplama eğiliminde olmasıdır. Bu sayfalara Yetkililer adı verildi.

  • Yetkili sitelere bir yetki puanı verildi.
  • Yetkili sitelere bağlanan sitelere bir merkez puanı verildi

Bu merkez puanı ve yetki puanı fikri, daha sonra yetki ve merkez puanları kavramlarını SEO en iyi uygulamaları olarak benimseyen SEO topluluğunun dikkatini çekti. Ancak burada büyük ölçüde gözden kaçan önemli bir gerçek var: Google, HITS algoritmasını hiçbir zaman kullanmadı. Ancak, hub'lar ve otorite siteleri kavramı, yine de, Google'ın yakın gelecekte algoritmada zaten kullanmış olabileceği veya kullanacağı öncülüyle SEO uygulamasına entegre edildi. İşte burada 2002'de WebmasterWorld.com'da yayınlanan bir makale devreye giriyor.

Google Tek Başına 12 Ayda Başarılı Site

2002'de Brett Tabke ( @btabke ), tavsiyeleri modern SEO'nun temeli haline gelen ve onu SEO'nun en iyi uygulamalarının babası yapan bir makale yayınladı. Başka bir siteye bağlantı vermenin iyi olduğu fikri, Brett Tabke'nin 2002'de önerdiği en iyi SEO uygulamalarından biridir. Brett yazdı:

“G) Giden Bağlantılar: Her sayfadan, o belirli anahtar kelime altında bir veya iki yüksek sıralamalı siteye bağlantı verin. Anahtar kelimenizi bağlantı metninde kullanın (bu, gelecek için çok önemlidir).”

Brett Tabke'yi modern SEO'nun babası olarak adlandırmamın nedeni, 2002 makalesindeki neredeyse tüm önerilerin SEO'nun nasıl uygulanacağı konusunda standart haline gelmesidir. Yetkili bir siteye bağlantı vermek gibi 2002'deki SEO uygulamalarının çoğu, yetkili bir siteye bağlantı vermenin SEO için iyi olduğuna dair Google'dan hiçbir zaman onay gelmemesine rağmen, SEO topluluğu tarafından hala yararlı olarak görülmeye devam ediyor.

Yetkili Sitelere Bağlantılar SEO İçin İyi mi?

19 yıl sonra buradayız ve yetkili sitelere bağlantı vermek hala bir şey. Soruyu soran kişi, giden bağlantıların hala bir şey olup olmadığını bilmek istedi. İşte soru:

“Güvenilir bir yetkili siteye “takip et” bağlantısı vermek SEO için iyi mi?”

John Mueller, önce bağlantı kurma uygulaması hakkında bazı arka plan bilgileri vererek yanıtladı. Arama topluluğunda John Mueller'den daha uzun bir geçmişim var, bu yüzden bu uygulamanın nasıl başladığına dair açıklamam aslında orada “ başlangıçta ” olmaya dayanıyor . ” Bununla birlikte, Mueller'in versiyonu hemen hemen hedefte.

SEO için Giden Bağlantılar Herhangi Bir Anlamda Olmaz

John Mueller yanıtladı:

“Bence bu, insanların eskiden yaptığı bir şeydi, spam içerikli bir web sitesi oluşturacakları ve en altta Wikipedia ve CNN'ye bir bağlantıya sahip olacakları ve ardından arama motorlarının buna bakıp şöyle demesini umdukları bir şey. , Oh, bu yasal bir web sitesi olmalı. Ama… dediğim gibi… insanlar bunu en başta bu şekilde yaptılar ve bu neredeyse gerçekten geleneksel bir spam tekniğiydi. Ve bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum. Dolayısıyla bu açıdan hayır diyebilirim, bu hiç mantıklı değil .”

Bağlantı Vermek İyi Bir Uygulama Olabilir

John Mueller daha sonra, içeriğin başka bir web sayfasına atıfta bulunduğu durumlarda, giden bağlantıların yararlılığını iyi bir uygulama olarak yeniden onayladı. Mueller gözlemledi:

“Açıkçası, web sitenizde iyi bir içeriğe sahipseniz ve bunun bir kısmı mevcut diğer içeriğe atıfta bulunuyorsa, o zaman bu yapının tamamı biraz daha mantıklı ve web sitenizin genel olarak iyi bir şey olduğu anlamına gelir. Ama sadece yetkili bir sayfaya bağlantı olması bizim açımızdan hiçbir şeyi değiştirmez.”

Giden Bağlantılar Google İçin Hiçbir Şeyi Değiştirmez

John Mueller, algoritmik bir bakış açısından, giden bağlantıların Google için hiçbir şey yapmadığı konusunda net. Alıntı istediğim yetkili bir siteye bağlantı vermenin iyi bir SEO uygulaması olduğu konusunda ısrar eden herkes bunun neden iyi bir uygulama olduğunu söyleyemez. Sorduğum her kişi, bunun SEO için iyi bir şey olduğunu kesin olarak ortaya koyan Google'dan bir açıklama veya bir patent veya araştırma makalesi bulmakta zorlandı. Mücadele etmelerinin nedeni, Google'dan bunun SEO için iyi bir şey olduğuna dair bir onay olmamasıdır. John Mueller'in açıklaması, “otorite sitelerine” bağlantı vermenin SEO için iyi olduğu fikrinin hiçbir temeli olmadığının kanıtıdır. Yine de iyi bir kullanıcı deneyimi uygulaması.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle