GNS Network

YouTube Otomatik Canlı Altyazıları Tüm Kanallara Sunuyor

YouTube Otomatik Canlı Altyazıları Tüm Kanallara Sunuyor

YouTube, içeriği daha erişilebilir hale getirmek için tüm kanallara otomatik canlı altyazı getirmeyi de içeren bir dizi güncelleme sunuyor. Daha önce, bu özellik yalnızca 1.000'den fazla abonesi olan belirli kanallar için beta sürümünde mevcuttu. Canlı otomatik altyazılar, canlı akışların konuşulurken diyalogları ekranda görüntülemesini sağlar. Altyazılar, akışın bir kaydının VOD (isteğe bağlı video) olarak sunulması durumunda da kullanılabilir olacak ve bu, akışları manuel olarak kopyalamaya hızlı ve kolay bir alternatif haline gelecektir. Buna ek olarak YouTube, içeriği mobil cihazlarda daha erişilebilir hale getirecek ve video dökümlerini aranabilir hale getirmenin bir yolunu sunacak bir güncelleme yayınlıyor. YouTube altyazılarına ve çeviri yazılarına gelen değişiklikler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Herkes İçin YouTube Canlı Otomatik Altyazılar

YouTube, canlı otomatik altyazıları tüm içerik oluşturucuların kullanımına sunuyor. Bu genişlemeyle birlikte tüm içerik oluşturucular artık abone sayısından bağımsız olarak bu özelliğe erişebilir. Akış sırasında içerik oluşturucular canlı kontrol odalarına gidebilir ve canlı otomatik altyazıları akış bazında etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Bu, içerik oluşturucuların içeriklerini daha fazla izleyici için erişilebilir hale getirmelerine olanak tanır ve bu da potansiyel olarak canlı kitlelerini genişletebilir. Şimdilik bu özellik, gelecekte daha fazla dil eklemeyi planlayan İngilizce olarak mevcuttur.

Otomatik Çeviri Altyazılar Mobil Cihaza Geliyor

Bugün masaüstü kullanıcıları, CC menülerindeki mevcut altyazı parçalarını başka bir dile otomatik olarak çevirebilir. YouTube, otomatik olarak çevrilen altyazı seçeneğini mobil cihazlara genişletmeyi planlıyor. Bu özelliği mobil cihazlara getirerek kullanıcılar, anladıkları bir dilde çok çeşitli içeriğe erişebilir. Yine, tüm bunlar daha fazla kanal izleyicisine ve abonesine yol açabilir.

Aranabilir Transkriptler

Biraz kafa karıştırıcı bir güncellemede YouTube, video dökümlerini masaüstünde aranabilir hale getiriyor. Transkriptler zaten aranabilir durumdaydı, ancak herhangi bir web sitesindeki metnin klavyenizde Ctrl+F tuşlarına basarak aranabilmesi gibi. Belki de bu, erişilebilirliği daha az teknolojiden anlayan YouTube izleyicilerine genişletmeyi amaçlıyor? Transkript özelliği uzun süredir masaüstünde mevcuttu. YouTube videolarını kaplarken bunları sık sık inceliyorum ve bulmam gereken metni aramakta hiç sorun yaşamadım.

YouTube, artık konuşma metni kutusunun içine bir arama işlevi ekleyerek kullanıcılar için deneyimi daha da geliştiriyor. Aranabilir dökümlerde kullanıcılar, kendileri için en alakalı bilgileri bulmak için dökümleri görüntüleyebilir ve arayabilir. Bu, izleyicinin videonun tamamını izlemeden en ilginç bilgileri bulmasını sağlar - hangi YouTube çerçevelerini iyi bir şey olarak görür? YouTube, aranabilir transkriptleri mobil cihazlara da getirmeyi planlıyor. YouTube transkriptlerinin Google'da aranabilir olup olmayacağına dair bir haber yok, bu da video keşfini katlanarak genişletecek.

Altyazılar İçin Yeni Kanal İzinleri

YouTube, kanal izinleri altyazı rolüne yeni bir altyazı rolü ekliyor. Bu alt yazı rolüyle yaratıcılar, videolar için alt yazı veya alt yazı oluşturma yeteneğini güvendikleri birine devredebilecekler. Bu güncelleme, içerik oluşturucuların videolarını yazıya dökmesi için birini işe almasını kolaylaştırıyor. Manuel transkripsiyona ayıracak kaynaklarınız yoksa her zaman ücretsiz, otomatik olarak oluşturulmuş altyazılar olsa da.

Kaynak : Creator Insider

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle