GNS Network

YouTube Shorts Bir Giriş Kılavuzu

YouTube Shorts Bir Giriş Kılavuzu

YouTube, Shorts'un beta sürümünü 14 Eylül 2020'de Hindistan'da kullanıma sunarak bazı kişilerin "YouTube Shorts nedir?" sorusunu sormasını sağladı. Ardından YouTube, Shorts'u 18 Mart 2021'de Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma sundu. Bazı şüpheciler "YouTube Shorts'tan para kazanılabilir mi?" diye sormaya başladı. Ardından YouTube, 11 Mayıs 2021'de 100 milyon dolarlık Shorts Fonu'nu tanıttı. Bazı içerik oluşturucular "YouTube Shorts'ta nasıl daha fazla etkileşim ve görüntüleme elde edebilirim?" diye sormaya başladı.

Son olarak YouTube, Shorts içeriklerini 12 Temmuz 2021'de dünya çapında 100'den fazla ülkede kullanıma sundu. Bu, bazı pazarlamacıları "YouTube Shorts'u hangi içerik oluşturucuları kullanıyor?" diye sormaya yöneltti. Şimdi, YouTube Shorts birinci yıl dönümünü kutluyor. Bazı influencerlar ise “YouTube Shorts TikTok’un yerini alacak mı?” diye soruyor. Bunların hepsi güzel sorular. Bu nedenle, bu soruları bilimsel çılgın tahminler yerine gerçek verileri kullanarak yanıtlamak için bu giriş niteliğindeki YouTube Shorts kılavuzunu baştan sona güncelledim.

YouTube Shorts nedir?

Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Chris Jaffe, " YouTube'da video izlemenin ve oluşturmanın yeni bir yolu "nu açıklayan gönderide, "Kısa videolar, başka hiçbir şey kullanmadan kısa, akılda kalıcı videolar oluşturmak isteyen herkes için kısa biçimli bir video deneyimidir. cep telefonları.” "Şort, kendinizi 15 saniye veya daha kısa sürede ifade etmenin yeni bir yolu" diye ekledi. Hımm, tamam. YouTube'un Kısa Film oluşturma araçları, çok segmentli kameramızla 60 saniyeye kadar kısa biçimli videolar oluşturmayı kolaylaştırır. Ve kısa biçimli videolar, Me at the zoo , 23 Nisan 2005'te YouTube'a yüklendiğinden beri ortalıkta dolaşıyor .

İçerik oluşturucular ve sanatçılar, YouTube'un iPhone için kendi uygulamasını piyasaya sürdüğü 11 Eylül 2012'den bu yana cep telefonlarını kullanarak YouTube videoları oluşturabiliyor. Bugün Shorts oluşturma araçları , yalnızca bir akıllı telefon ve YouTube uygulaması kullanılarak tüm dünyada kullanılabilir. Önemli olan ne? Jaffe'nin o sırada açıkladığı gibi, "Yaratma, kısa biçimli videonun merkezinde yer alır ve biz Shorts oluşturmayı kolay ve eğlenceli hale getirmek istiyoruz. Hindistan'daki erken betamızla içerik oluşturucular ve sanatçılar için yalnızca birkaç yeni aracı test etmeye başlıyoruz:

 • “ Birden çok video klibi bir araya getirmek için çok parçalı bir kamera ,
 • Büyümeye devam edecek geniş bir şarkı kütüphanesinden müzikle kayıt yapma seçeneği ,
 • Performansınızda yaratıcı olmanız için size esneklik sağlayan hız kontrolleri ,
 • Ve eller serbest şekilde kolayca kaydetmek için bir zamanlayıcı ve geri sayım .

Bu nedenle, yanlışlıkla Shorts'un yalnızca çok segmentli bir kamerayla 60 saniyeye kadar kısa biçimli videolar oluşturmayı kolaylaştıran bir dizi oluşturma aracı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak tanıdığım içerik oluşturucular ve sanatçılar, videoları için daha fazla etkileşim ve görüntüleme almanın yanı sıra kanallarına daha fazla abone almakla daha fazla ilgileniyor. YouTube İş Ortağı programının bir üyesi olarak veya markalar için sponsorlu içerik oluşturan bir influencer olarak daha fazla para kazanıyorlar.

Başka bir deyişle, Hindistan'daki içerik oluşturucuları ve sanatçıları YouTube Shorts'un erken beta sürümüne başlamaya teşvik eden "özellikler", aslında kısa, dikey videoları YouTube ana sayfasında (yeni Shorts rafında) "kolayca keşfedilebilir" hale getirmenin "faydaları"ydı. ), uygulamanın diğer bölümlerinde olduğu gibi. Bugün izleyiciler, YouTube uygulamasının altındaki Shorts'a dokunarak Shorts'unuzu bulabilir. Şunları da bulabilirler:

 • YouTube ana sayfasında.
 • Bildirimlerinde.
 • Aboneliklerini kontrol ederek.
 • Kanal sayfanızda öne çıkar.

Bir Kısa Videoya dokunduklarında, izleyiciler daha fazla kısa video izlemek için kaydırabilir. Ayrıca Shorts'un izlenme sayısının normal videolarla aynı sayıldığını bilmekte fayda var. Ayrıca, Kısa Filmlerinizi izleyerek kazanılan aboneler, İçerik Oluşturucu Ödülleri Programı kilometre taşlarına sayılır. Mart 2021'de YouTube, videonuzdaki belirli noktalara metin ekleme yeteneği de dahil olmak üzere daha fazla özellik ekledi. Ayrıca artık diğer Shorts'lardan ses örnekleyebileceksiniz, böylece onu kendi eserinize yeniden karıştırabilirsiniz.

YouTube, ABD'de Shorts beta sürümünü piyasaya sürdüğünde, Universal Music Group, Sony Music Entertainment and Publishing, Warner Music Group ve Warner Chappell Music, Believe, Merlin, 300 Entertainment, Kobalt, dahil 250'den fazla etiket ve yayıncıdan milyonlarca şarkıya sahipti. Dilenciler, CD Bebek, İmparatorluk, Eş, Rezervuar, OneRPM ve daha fazlası.

YouTube Shorts'tan Para Kazanılabilir mi?

YouTube Shorts Beta Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtıldığında , YouTube Shorts Ürün Lideri Todd Sherman bir gönderide şunları söyledi:

"Hindistan'da ilk betamızı sunduğumuzdan beri, içerik oluşturucuların Shorts ile eğlendiğini görmeye başladık ve oluşturma araçlarımızı kullanan Hint kanallarının sayısı yalnızca Aralık ayının başından bu yana üç kattan fazla arttı. İnsanlar ayrıca dünya çapında giderek daha fazla Shorts izliyor – YouTube Shorts oynatıcısı artık dünya çapında 6,5 ​​milyar günlük görüntülemeyi aştı.”

Ancak içerik oluşturucuların YouTube İş Ortağı programının bir üyesi olarak mı yoksa markalar için sponsorlu içerik oluşturan bir influencer olarak mı daha fazla para kazanabilecekleri net değildi. Sherman o sırada şunları söyledi:

“Son üç yılda yaratıcılara, sanatçılara ve medya şirketlerine 30 milyar dolardan fazla ödedik.”

Ancak bu, içerik oluşturucuların reklam gelirinden pay almalarını sağlayan YouTube İş Ortağı Programı aracılığıyla oldu. Ve video reklamların çok kısa videolarda yayınlanma olasılığı daha düşük olabilir. Sherman bunu kabul etti ve ekledi,

"Şort, YouTube'da izlemenin ve içerik oluşturmanın yeni bir yolu, bu nedenle Shorts'tan para kazanmanın ve içerik oluşturucuları içeriklerinden dolayı ödüllendirmenin ne anlama geldiğine yeni bir bakış atıyoruz. Shorts ile yeni nesil mobil içerik oluşturucuları desteklemeye büyük önem veriyoruz ve gelecekte para kazanma seçeneklerinin nasıl görüneceği üzerinde aktif olarak çalışıyoruz.”

Bu nedenle, şüphecilerin "YouTube Shorts'tan para kazanılabilir mi?" diye sormaya başlaması sürpriz olmadı. Neyse ki, bu soru 11 Mayıs 2021'de YouTube'un 2021-2022 arasında dağıtılacak 100 milyon dolarlık Shorts Fonu'nu tanıttığı zaman yanıtlandı. Herkes, YouTube topluluğunu memnun eden benzersiz Kısa Filmler oluşturarak fona katılmaya hak kazanır. Amy Singer, YouTube Şort için Küresel Ortaklık Enablement Müdürü tanıtan bir yayında söyledi YouTube Şort Fonu ,

"Her ay, Shorts'ları en fazla etkileşimi ve görüntülemeyi alan binlerce içerik oluşturucuya ulaşarak katkılarından dolayı onları ödüllendireceğiz."

Shorts Fonuna Nasıl Hak Kazanırsınız?

Bonusa hak kazanmak için:

 • Kanalların son 180 gün içinde en az bir Kısa Video yüklemiş olması gerekir.
 • Kanalların YouTube'un Topluluk Kurallarına, telif hakkı kurallarına ve para kazanma politikalarına uyması gerekir.
 • Üçüncü taraf sosyal medya platformlarından (ör. TikTok), orijinal olmayan videolardan (ör. filmlerden veya TV şovlarından düzenlenmemiş klipler) veya diğer içerik oluşturucuların kanallarından yeniden yüklenmiş videolardan filigranlı veya logolu videolar yükleyen kanallar uygun olmayacaktır. .
 • İçerik oluşturucular şu ülkelerden birinde bulunmalıdır: Brezilya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Meksika, Nijerya, Rusya, Güney Afrika, Birleşik Krallık veya Amerika Birleşik Devletleri. (YouTube, gelecekte uygunluğu daha fazla ülkeye/bölgeye genişletmeyi planlıyor.)
 • İçerik oluşturucular, Amerika Birleşik Devletleri'nde en az 13 yaşında veya ülkelerinde reşit olma yaşında olmalıdır. Gülme. Dokuz yaşındaki Ryan Kaji (Ryan's World), 2020'nin en çok kazanan YouTube Yıldızı oldu.
 • 13-18 yaş arasındaki içerik oluşturucuların bir ebeveyni (Ryan'ın ebeveynleri gibi) veya velisi, şartları kabul etmeli ve kanallarına bağlı olmadığında ödeme için bir AdSense hesabı oluşturmalıdır.

Shorts Fund'ın yalnızca YouTube İş Ortağı Programı'ndaki içerik oluşturucularla sınırlı olmadığını da belirtmekte fayda var. YouTube İş Ortağı Programındaki içerik oluşturucular ve Çok Kanallı Ağ (MCN) kapsamında bağlı kuruluşlar olan kanallar da uygundur. Peki, Shorts Fund'dan ne kadar alabilirsiniz? Nitelikli kanallar her ay 100 ila 10.000 dolar arasında para alabilir. Bonuslar, içerik oluşturucunun hedef kitlesinin konumuna göre ayarlanır. Sonuç olarak, kalifiye olmak için gereken görüntüleme ve etkileşim, içerik oluşturucular arasında farklılık gösterebilir. Shorts Fund'a ek olarak, içerik oluşturucuların YouTube'da para kazanmak için çeşitli başka yolları vardır:

 • Reklamlar , içerik oluşturucuların YouTube'da para kazanmalarının ana yolu olmaya devam ediyor. Ancak kısa biçimli video yaratıcıları şu anda Shorts oynatıcısında oynatılan reklamlardan elde edilen geliri paylaşmıyor. Dolayısıyla, bu seçenekten yararlanmak için daha uzun ve daha kısa videoların bir karışımını oluşturmanız gerekecek.
 • YouTube'un 100 milyon dolarlık Siyah Sesler Fonu var .
 • BrandConnect (fka, FameBit), içerik oluşturucuların ve markaların, etkileyici pazarlama kampanyaları için hem özgün hem de etkili markalı içerik oluşturmasını kolaylaştırır. (YouTube BrandConnect şu anda yalnızca davetlilere açıktır, ancak YouTube bunu yakında daha fazla içerik oluşturucuya sunmayı planlıyor.)
 • Kanal üyelikleri , içerik oluşturucuların kanallarına aylık abone olarak katılan izleyicilere içerik oluşturucu tarafından belirlenen fiyatlarla özel ayrıcalıklar ve içerik sunmalarına olanak tanır.
 • YouTube'un 100 milyon dolarlık Çocuk Fonu var .
 • Ürün Ek Raf kanallar YouTube'da izleme sayfasında global sağ 30 farklı satıcılardan resmi markalı mal göstermelerine olanak tanır.
 • Super Chat , canlı yayınları ve Premier'leri izleyen hayranların, favori içerik oluşturucularının daha fazla dikkatini çekmek için sohbet akışında vurgulanmış bir mesaj satın almalarını sağlar.
 • Super Stickers , takipçilerin öne çıkan eğlenceli bir çıkartma satın alarak canlı yayınlar ve Premier'ler sırasında destek göstermelerini sağlar.
 • Süper Teşekkürler , görüntüleyenlerin yüklenen videolarda teşekkür etmelerini ve takdir etmelerini sağlar.
 • Biletleme , müzik tutkunlarının yaklaşan konser listeleri hakkında bilgi edinmelerini ve basit bir tıklamayla bilet satın almak için doğrudan YouTube'un bilet satış ortaklarının sitelerine gitmelerini sağlar.
 • YouTube Premium , üyelerin reklamsız içerik, arka planda oynatma, indirme ve YouTube Müzik uygulamasına premium erişimin keyfini çıkarmasını sağlayan ücretli bir abonelik seçeneğidir.

Evet, YouTube Shorts'tan para kazanılabilir. Ama senin yerinde olsaydım, henüz günlük işimi bırakmazdım.

YouTube Shorts'ta Nasıl Daha Fazla Etkileşim ve Görüntüleme Alabilirim?

Mütevazı bir miktar bile olsa para kazanma olasılığı, dünyanın dört bir yanındaki küçük bir içerik oluşturucu ordusunu "YouTube Shorts'ta nasıl daha fazla etkileşim ve görüntüleme elde edebilirim?" diye sormaya teşvik etti. Bu zor. Ya da Jimmy Dugan'ın (Tom Hanks) 1992 tarihli “Kendi A Ligi” filminde dediği gibi. YouTube'da Daha Fazla Görüntüleme Nasıl Elde Edilir: Uzmanlar İpuçlarını Paylaşın başlıklı makaleyi okuyarak başlayabilirsiniz . 11 farklı video pazarlama uzmanından YouTube'da nasıl daha fazla etkileşim ve görüntüleme elde edilebileceğine ilişkin 17 uzman ipucunu paylaşıyor.

Ardından, YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi tarafından sunulan kurslardan mümkün olduğunca çok sayıda kursa katılabilirsiniz. Neden hepsini almıyorsun? Katalogda 47 ders var; yirmi ikisi temelleri kapsar, on dokuzu orta düzeyde ve altısı ileri düzeydedir. Yarım düzine kategoriyi kapsarlar:

 • Kanal Optimizasyonu.
 • İçerik stratejisi.
 • Başlarken.
 • Para ve iş.
 • Politikalar ve Yönergeler.
 • Üretme.

Ne yazık ki, bu kursların çok azı YouTube Shorts'tan bahsetmektedir. Ancak, üzerine inşa edebileceğiniz sağlam bir temel sağlayacaktır. YouTube Shorts'unuzla nasıl daha fazla etkileşim ve görüntüleme elde edeceğinizi öğrenmek için, ya neyin işe yarayıp neyin yaramadığını keşfetmek için denemeler yapmanız ya da Shorts hakkında yeni videolar bulmak için YouTube Creators kanalındaki videoları aramanız gerekir . Örneğin, yardımcı olabilecek bazı kısa biçimli en iyi uygulamalar aşağıda verilmiştir.

 • İzleyicilerin dikkatini çekmek ve içeriğinizi canlı tutmak için ilk birkaç saniyeyi büyüleyici hale getirmeye odaklanın.
 • Shorts döngüsünü unutmayın, bu nedenle içeriğinizi buna göre ayarlayın ve tekrar oynanabilirliği teşvik etmenin yollarını düşünün.
 • Trend olan bir an, etkinlik veya şarkı ekleyerek içeriğinizi alakalı hale getirmeye çalışın.
 • Özgün sesinizi kullanarak veya sahne arkası anını göstererek içeriğinizi ilişkilendirilebilir hale getirin.
 • İzleyicilerinizi eğiten, eğlendiren veya iyi hissettiren içerikler oluşturarak Short'unuzu ödüllendirin.
 • Ayrıca diğer kanallar, belirli ses parçaları veya hashtag'ler için özet sayfalarımıza göz atarak YouTube Shorts topluluğundan ilham alabilirsiniz.
 • Kısa Videoları ana kanalınızda yayınlayabilir veya ikinci bir kanal başlatabilir ya da Kısa Videolarınızı kanal ana sayfanızdaki Kısa Filmler bölümünde tutmaya karar verebilirsiniz; bu, izleyicilerinizin Kısa Videolar ile normal uzun biçimli videolarınız arasında ayrım yapmasını kolaylaştırır.

Şimdi, bu video "Her içerik kategorisi Shorts'ta başarılı olabilir" diyor. Ancak bazı içerik kategorilerinin diğerlerinden daha başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Hangi İçerik Üreticileri YouTube Shorts Kullanıyor?

Tubular Labs verilerine göre, 50 ülkede 625.000 hesap, son 365 günde 10,2 milyon YouTube Shorts oluşturdu. Bu, bir sopa sallayabileceğinizden daha fazla.

İzleyiciler Bu Yeni Kısa Form Video Deneyiminin Keyfini Çıkarıyor mu?

Geçen yıl yüklenen 10,2 milyon Kısa Film toplam 1,2 trilyon görüntüleme ve 40,4 milyar etkileşim aldı (Beğeniler, Yorumlar, Paylaşımlar ve platformdaki diğer izleyici eylemleri). Ben buna büyük bir "evet" derdim. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'ne bakarsak, 73.700 hesap, toplam 433 milyar görüntüleme ve 14,8 milyar etkileşim alan 2,4 milyon video oluşturdu. Ve yalnızca ABD'deki içerik oluşturucular tarafından yapılan ve en az 5 milyon görüntüleme ve 100.000 etkileşim alan Kısa Filmlere odaklanırsak, yine de 2.328 hesabın 14.300 video oluşturduğunu ve bunların toplam 287 milyar görüntüleme ve 9,0 milyar etkileşim aldığını görüyoruz.

İçerik kategorilerine gelince, ABD'de son 365 gün içinde en fazla Shorts yüklenen ilk 10 kategori şunlardır:

 • Video Oyunları ‎(69.200).
 • Video Oyunu Türleri ‎(52,900).
 • Popüler Kültür ve Eğlence ‎(50.400).
 • Müzik ‎(40.700).
 • Aksiyon Video Oyunları ‎(27.400).
 • Video Oyunu Markaları ‎(27.300).
 • Sosyal Medya ‎(26.300).
 • Yiyecek ve İçecek ‎(24.500).
 • Spor ‎(23.000).
 • Rol Yapan Video Oyunları ‎(22.500).

Bununla birlikte, en az 5 milyon görüntüleme ve 100.000 etkileşime sahip en çok Shorts içeren ilk 10 içerik kategorisi şunlardır:

 • Popüler Kültür ve Eğlence ‎(3.220).
 • Mizah ‎(1.704).
 • Video Oyunları ‎(1.316).
 • Müzik ‎(1,213).
 • Sosyal Medya ‎(1,192).
 • Yiyecek ve İçecek ‎(1,063).
 • Video Oyunu Markaları ‎(895).
 • Video Oyunu Türleri ‎(878).
 • İnsanlar ve Yaşam Tarzları ‎(810).
 • Şakalar ve Şakalar ‎(807).

Şimdi, her zaman güçlü yönlerinle oynamalısın. Ancak YouTube kitlesi, ilgi alanlarına ve alışkanlıklarına göre kendisini bölümlere ayırma eğilimindedir. Örneğin , ilgi alanları ve alışkanlıkları Yemek ve Yemek ile ilgili olan beş YouTube kitlesi vardır :

 • Kahve Dükkanı Müdavimleri : Kafeleri veya kahve dükkanlarını düzenli olarak ziyaret eden ve içecek veya atıştırmalık satın alan kişiler. Genellikle farklı menü öğelerinin incelemelerini izlemek veya kafelerden ilham alan müzik çalma listelerinin keyfini çıkarmak için YouTube'a gelirler.
 • Yemek Meraklıları : Yemek yapmayı seven, yemek tarifleri arayan ve yemek yapmayı öğrenen kişiler. Genellikle YouTube'a yemek tarifleri aramak, yemek kanallarını izlemek ve yemek pişirme ipuçlarına ve püf noktalarına göz atmak için gelirler.
 • Fast Food Cravers : Fast food ve diğer hızlı ve ucuz yemek seçenekleri arayan insanlar. Öğrenciler, aile üyeleri veya hareket halindeki herhangi biri olma eğilimindedirler. Menü tüyolarını ve en iyi 10 hamburger videosunu izlemek için sık sık YouTube'a gelirler.
 • Foodies : Yemek ve restoran kültürü konusunda hevesli insanlar. Ünlü şeflerle yapılan derinlemesine röportajları izlemek, yemek tarifleri aramak ve kullanıcı incelemelerini incelemek için genellikle YouTube'a gelirler.
 • Sıkça Dışarıda Dinlenenler : Restoranlardan ve diğer yemek mekanlarından sık sık yemek satın alan kişiler. Yerel restoranların ve daha fazlasının incelemelerini izlemek için genellikle YouTube'a gelirler.

Bu nedenle, genel olarak Yiyecek ve Yemekle ilgilenen kişiler için Shorts yapmak yerine, Foodies gibi yemek ve restoran kültürüne özel ilgisi olan segmentler için Shorts oluşturabilirsiniz. Kısa filminizi yalnızca sonuna kadar izlemekle kalmazlar (ki bu bir etkileşim sinyalidir), aynı zamanda bir sonraki Kısa Programınızı kaçırmamak için kanalınıza abone olurlar.

YouTube Shorts TikTok'un Yerini Alacak mı?

Bu bizi son soruya getiriyor: “YouTube Shorts, TikTok'un yerini alacak mı?” Dürüst olmak gerekirse, şu anda bu soruyu cevaplamak için yeterli bilgiye sahip değilim. Bildiğim şey, Search Engine Journal'daki meslektaşlarımın şöyle düşündükleri:

 • Pazarlamacılar TikTok'un değerini küçümsememeli .
 • TikTok, kullanıcı başına harcanan sürede Facebook'u geride bıraktı .
 • TikTok'un trend raporu size içerik fikirleri sağlayabilir .
 • TikTok Soru-Cevap, video yorum bölümlerinde yayınlandı .
 • Instagram Chief, TikTok'un neyi daha iyi yaptığına dair görüşlerini paylaştı .
 • TikTok, maksimum video uzunluğunu üçe katlayarak 3 dakikaya çıkardı .
 • TikTok, canlı yayınlar için sekiz yeni özellik başlattı .
 • TikTok B2B pazarlama için kullanılabilir ve kullanılmalıdır .
 • Dijital pazarlamacılar için 8 TikTok güç özelliği ve avantajı vardır .
 • TikTok, reklam performansı için 4 en iyi uygulama ipucu yayınladı .

Görünüşe göre TikTok, YouTube Shorts'un kavga etmeden yerini almasına izin vermeyecek. Ancak YouTube Shorts ile TikTok arasındaki tartışmada Instagram Reels'den neredeyse hiç bahsedilmediğini de belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, YouTube Shorts'un yerini alabileceği kısa, eğlenceli videolar oluşturmanın ve keşfetmenin yeni yolu TikTok değil, Makaralar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle