GNS Network

10 Yılımızda Kişisel Bloglar ile Devam

10 Yılımızda Kişisel Bloglar ile Devam

beytullahgunes.com yakında onuncu yılına giriyor. Domaininden de anlaşılabileceği gibi kişisel bir blog olarak yayına başlayan beytullahgunes.com'da malesef bilgi içeriği dışında kişisel makalelerime yer vermiyordum. Ancak onuncu yıl dönümü yaklaşırken akışından memnun olduğum internet siteme "Acaba ne eklesem içeriği bakımından daha zengin hale getirebilirim" diye düşünürken tam anlamı ile kişisel bir blog olarak hala yayında olmadığı aklıma geldi. Şu anki hali ile tam anlamı ile bir teknoloji ve ağırlıklı olarak SEM içeriklerine yer verdiğim kişisel bloguma artık kişisel makalelerimi de ekleyeceğim.

Domain Yaşı

Pek İlginizi Çekmeyebilir!

Bu kategoride eklediğim makaleler genellikle online işler ile alakalı olmayan, gündelik yaşama dayanan tecrübe, eleştri ve bazende yakınma içerikleri olacak. Bu nedenle çok büyük bir ilgi göreceğini düşünmüyorum. Bu blogun amacı hiç bir zaman ticari olmadı. Tanıtım yazısı satılmadı, markalar ile iş ortaklıkları kurulmadı, yüksek hitli alanında kelimeler ile bir SERP çalışması yapılmadı. Her zaman birinci amaç ilgimi çeken konuları bir arada tuttuğum (yani zaman zaman girip benimde tekrar okumak isteyeceğim yayınları sakladığım) bir blog olarak yayınını sürdürdü. Buna rağmen günlük zaman zaman binlerce kişinin ziyaret ettiği bir bloga dönüştü.

Görüntülenme Sayısı

Neler Olacak?

  • Gündelik yaşamda hepimizin karşılaştığı ancak pek dile getirmediğimiz (idare ettiğimiz) konular.
  • Online işlemlerimizde bizi (bu sektörde emek harcayanları) yakından ilgilenenlerin ilgisini çekebilecek aksaklıklar ya da kötüye kullanımlar.
  • Güvenlik kategorisinde yer veremediğim, yaşanmışlıklara dayanan konulardan yola çıkarak alabileceğiniz basit önlemler.
  • Kısa yolculara ilişkin ifşalar. Bu gibi konular genelde yasal olarak da uygun olmayan ama standart web de sıkça kullanılan kötüye kullanımları içerecek.

Zamanla zenginleşeceğini ve yeni konularında ekleneceğini düşünüyorum. Malum bu konularda her gün bizi daha fazla şaşırtabilecek konulara rastlamaya alıştık. Bu alanlarda çok yetenekliyiz sanırım toplum olarak.

Amacı Ne?

Bu kategorinin amacı basitçe: farkındalık yaratma, biraz bilinçlenme ile kötüye kullanımlara karşı toplu bir direnç oluşturmaktır. Herkesin bildiği ama malesef kimsenin dile getirmediği konular zaman içinde büyük sorunlara dönüşebiliyor. Bunun en basit örneği son 3 yıldır tüm yayıncıların bildiği ancak ana akım medyanın konuya el atması ile bu hafta duyulan twitch sahtekarları. Bu konuyu yakın zamanda herkes duymuş olduğu için özellikle örnek gösterdim. Keza bilinen, ancak kulak ardı edilen konular zaman içinde büyüyerek çık gibi sorunlara yol açabiliyor.

Yıllardır web tasarım ve içerik pazarlama alanında içerik paylaşan biri olarak sektördeki en büyük eksiklik %100 bu sektöre bağlı ve içeriği ile internet - teknolojiye odaklanmış dominant bir haber sitesinin olmayışıdır. Bu görevi sosyal medya oluşmadan öncesine kökleri uzaman forumlar hali hazırda sırtında taşıyor ve içerikleri kolaylıkla ticarete kayabildiği için tarafsız olarak tüm kitleye hitap edebilirliklerini asla elde edemediler. Bu kategori ile ben bu açığı kapatamayacağımın farkındayım ancak denizde birer damla olarak bir kaç makale ile katkı sağlamaktan zarar gelmez diye düşünüyorum.

Yayın Akışı Nasıl Olacak?

Makale akışı alıştığınız şekilde günlük bir sektörel içerik ile devam edecek. Ancak bazı günlerde bu gündelik sektörel makalelere ek olarak bir de kişisel makale yayınlamaya çalışacağım. Bu "bazı günler" genelde hafta sonları olacaktır büyük ihtimalle. Nadiren aksaklık yaşanan günler ya da konu bulmakta zorlandığım günler hariç.

Malum bu kategoride yayınlanacak olan makalelerin konuları genellikle can sıkıcı konular olacak ve bu konularda yazmayı kimse sevmez. Bende sevmiyorum açıkçası. Ancak bir şekilde ilerlemeye çalışacağım. Şimdiden ilgilenen ve makalelerimi takip eden ziyaretçilere çok çok teşekkürler ve başarılar.

Neden Burada Yayınlıyorsun?

Bu gibi konuların çok daha verimli olarak paylaşılabileceği yerler genelde haber siteleri ya da şikayet siteleri gibi yerlerdir. Ancak Eleştrel yazıların bu gibi sitelerde yayınlanması bana biraz karalama yapmak gibi geliyor. Ayrıca hakkıyla bu gibi bir siteyi daha yayına açıp sürdürmek için gerekli zamana sahip değilim. Bu nedenle kişisel tecrübe ve deneyim paylaşımı sınırlarını aşmadan kişisel blogumda bu gibi paylaşımları yapmak bana çok daha makul göründü. Hiç kimseyi karalamadan, şahsi tecrübe paylaşımı sınırlarını aşmadan bu konularda da bilgilendirici içerikler üretmek için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Çok Daha Samimi Makaleler Olacak

Bu kategoride yayınlayacağım makaleler arasında yaşadığım bölgede karşılaştığım sorunlara ilişkin sorunlarda yer almaya başlayacak. On yıllardır genelde yerelleşmeden, genele hitap eden içerik üretmiş bir platform olarak bu biraz garip gelebilir. Ancak malumunuz hepimiz sosyal canlılarız ve yaşadığımız yerlerde birebir karşılaştığımız sorunlarda hayatımızın önemli bir bölümünü kapsıyor. Bu gibi alanlarda çalışan insanların süreli bilgisayar başında yaşamayan kişiler olduklarını göstermek açısından da ayrıca bir önemi olduğunu düşünüyorum.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle