GNS Network

3 Temel Bağlantı Oluşturma Metrik Türü ve Bunları Nasıl Başarılı Bir Şekilde Kullanabilirsiniz

3 Temel Bağlantı Oluşturma Metrik Türü ve Bunları Nasıl Başarılı Bir Şekilde Kullanabilirsiniz

İnternet bizi birçok kişinin her şeyin ölçülebileceğine (ve olması gerektiğine) inandığı bir çağa soktu. Daha modern bir sözde olduğu gibi: Ölçmezseniz, umursamıyorsunuz. Mesele şu ki, 100 yıl önce Wanamaker'ın sahip olduğundan daha fazla veriye sahip olsak da, hangi verinin en önemli olduğunu her zaman bilemeyiz. Daha da kötüsü, verilere sahip olmak, onu doğru kararlar vermek için kullandığımız anlamına gelmez. Bu, özellikle SEO olmak üzere tüm dijital pazarlama kanallarında geçerli olabilir. Daha doğrusu, bağlantı kurma ile ilgili verileri yanlış anlamak ve kötüye kullanmak çok kolaydır . Yanlış veri noktalarını ve ölçümleri ölçtüğümüzde, pek de iyi olmayan şeyler olabilir:

  • İyi bir iş yaptığımızı düşünüyoruz ama aslında değiliz.
  • Yanlış davranışlar tetiklenebilir ve standartların altında çalışmaya yol açabilir.
  • İşimizin etkisini gerçek iş sonuçlarına bağlı olmayacak şekilde ölçüyoruz.

Mevcut bağlantı kurma metriklerinden bazılarına daha yakından bakalım ve bunları nasıl kullanmamız ve kullanmamamız gerektiğini değerlendirelim.

1. Alan Adı ve Sayfa Kalitesi Metrikleri

Başlamak için en belirgin yer, bağlantı değerini ve kalitesini değerlendirmeye yardımcı olmak için çeşitli araç sağlayıcıların oluşturduğu metriklerin bolluğudur . Burda biraz var:

  • Majestic'ten TrustFlow ve CitationFlow.
  • Moz'dan Etki Alanı Otoritesi ve Sayfa Otoritesi.
  • Ahrefs'ten Etki Alanı Derecelendirmesi.
  • Semrush'tan Alan Puanı.

Bunların çoğu ücretsiz olarak kullanılabilir. Hepimizin favorileri var ve birçoğu birden fazla, hatta kendi tescilli sürümlerimizi kullanıyor. Hangisini/hangilerini kullanırsanız kullanın, bunları kullanacaksanız düşünmeniz gereken birkaç şey ve dikkat etmeniz gereken birkaç tuzak vardır.

Sıralama Potansiyelinin Bir Göstergesi Olarak Kullanın

Bu metriklerin çoğu, Google PageRank'in (artık erişimimizin olmadığı) nasıl çalıştığını kopyalamak için tasarlanmıştır, ancak Google'ın web'de hesaplama ve kullanma yeteneğinin çok gerisinde kalacaktır. Ayrıca genellikle bir alan adının veya sayfanın diğerine kıyasla ne kadar iyi sıralanacağı hakkında bir fikir vermek için tasarlanmıştır. Bunlar, size bir soruya kesin yanıt verebilecek kesin ölçütler değildir ve bu nedenle bu şekilde kullanılmamalıdır.

Bunun yerine, bir alan adının veya sayfanın diğerinden daha iyi sıralanmasının olası bir nedenini anlamak için bunları kullanın: Onlara işaret eden bağlantıların hacmi ve kalitesi. Elbette, bir alan adının diğerinden daha üst sıralarda yer almasının birçok nedeni vardır, bu nedenle Etki Alanı Derecelendirmesi veya Etki Alanı Otoritesi gibi bir metriği kontrol etmek, bağlantıların nasıl bir faktör olabileceği konusunda size bir fikir verebilir. Bu, bu bağlantıları daha derine inmek veya organik arama sıralamalarını iyileştirmek için etkileyebileceğiniz diğer alanlara bakmak için bir başlangıç ​​noktası olur.

Bağlantı Oluşturma Beklentilerini Sıralamak ve Filtrelemek İçin Kullanın

Etki Alanı Derecelendirmesi veya Etki Alanı Yetkilisi gibi ölçümlerin bir başka iyi kullanımı, bağlantı oluşturma çabalarınızı odaklayabilmeniz için büyük etki alanı listelerini sıralamaktır. Alaka düzeyi gibi düşünülmesi gereken başka faktörler olsa da, bunun gibi ham bir metrik kullanmak ve alanları en yüksek puanlardan en düşük puanlara sıralamak yardımcı olabilir. Diyelim ki, bağlantı kurma çabalarınızla alakalı görünen 300 potansiyel alan adından oluşan bir liste topladınız, başlamak için bir yer bulmanız gerekecek. Bir metriği çekmek bu işi oldukça iyi yapabilir, böylece bağlantı oluşturma sürecinize bağlantı denkliği açısından en güçlü olması muhtemel alan adlarıyla başlarsınız . Yine, bu somut bir kural değildir, ancak bu, bu metrikleri kullanmanın yararlı bir yoludur.

Bağlantı Profili Denetimi için kullanın

Bir bağlantı profilini denetlemeye çalışıyorsanız, muhtemelen yüzlerce, binlerce veya on binlerce bağlantılı etki alanı hakkında veri toplamanız ve incelemeniz gerekecektir. Bu tür bir görevle karşılaştığınızda, metrikleri kullanmak, bağlantı profilinizle veya olağandışı kalıplarla ilgili olası sorunları bulmanıza yardımcı olabilir. Örnek olarak, bağlantı profiliniz için veri çekerseniz ve bunların yüksek bir bölümünün Etki Alanı Yetkilisi veya Etki Alanı Derecelendirmesinin 10'un altında olduğunu tespit ederseniz, bu size potansiyel olarak düşük kaliteli bağlantılar için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlar.

Öte yandan, bağlantılarınızın alışılmadık derecede yüksek bir oranının DA90+ aralığında olduğunu görebilirsiniz. Bu, bazı dijital PR etkinliklerinin daha önce gerçekleştiği ve üst düzey alanlardan çok sayıda bağlantıya yol açtığı anlamına gelebilir. Her iki durumda da, bu tür metrikleri toplamak, bağlantı denetiminizin geri kalanı için size yön verebilir ve başka türlü göremeyebileceğiniz kalıpları gösterebilir.

2. Bağlantı Nitelikleri – Nofollow, Sponsorlu ve UGC

Ardından, SEO uzmanlarının bağlantı kurarken kullandığı çok yaygın bir veri noktasına bakalım – nofollow, sponsorlu ve UGC dahil olmak üzere bağlantı özellikleri . Nofollow hakkında konuşacağız çünkü sponsorlu ve UGC'nin nispeten yeni olduğu göz önüne alındığında, bu açık ara en yaygın olanıdır.

Sıralama Amaçlı Nofollow Bağlantılarının Değerini Görmezden Gelmeyin

Tarihsel olarak, yaygın inanç, nofollow niteliğini kullanan bağlantıların organik arama sıralamaları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı yönündeydi . Aksine bazı tartışmalar ve anekdot niteliğinde kanıtlar olsa da, Google bu tür bağlantıların hiçbir PageRank'i geçmeyeceğini açıkça belirttiği için genel olarak kabul edildi. Ardından 2019 yılında Google , bu duruşu biraz yumuşattıklarını ve aslında nofollow özelliği ile bağlantıların bir “ipucu” olarak değerlendirilebileceğini duyurdu . Klasik Google tarzında, bunu yapacaklarını veya yapmayacaklarını garanti etmediler - sadece hakkını saklı tutuyorlar.

Gerçekte bu, bağlantı grafiklerinde bir nofollow bağlantısını sayıp saymayacaklarını belirlemek için bir sürü başka sinyal kullandıkları anlamına gelebilir. Örneğin, bir alan adı iyi bir geçmişe, yüksek kaliteli içeriğe sahipse ve spam içermiyorsa, bu faktörlerin nofollow özelliğinden daha ağır bastığına ve PageRank'in bunun üzerinden geçmesi gerektiğine karar verebilirler. Öte yandan, söz konusu nofollow bağlantısının, kullanıcı tarafından oluşturulan bağlantıların her zaman yerleştirilmesine izin veren bir etki alanında olduğunu ve bundan yararlanılmasına ve artık spam bağlantılarla dolu olduğunu görebilirler.

Bu durumda, nofollow kullanımının uygun olduğunu görebilirler ve sıralama amacıyla bu bağlantıyı hemen hemen yok sayarlar. Genel olarak, Google'ın bir sayfanın daha iyi bir sıralamada yer alıp almayacağını anlamak için nofollow bağlantılarını kullanması (veya kullanmaması) konusundaki belirsizlik nedeniyle, hepsinin standart bağlantılarla aynı şekilde sayılacağına dair genel bir kural kullanmak akıllıca değildir. Aynı zamanda, Google'ın onları en azından bir dereceye kadar saydığından emin olabiliriz. Genel olarak diğer birçok olumlu özelliğe sahip iyi bağlantılar oluşturduğunuzu varsayarsak, sıralama amaçları için herhangi bir nofollow bağlantılarını bir dereceye kadar saymak adil bir kuraldır.

Trafiğin Değerini Hatırla

Nofollow bağlantıları söz konusu olduğunda genellikle gözden kaçan bir şey, bu bağlantıların alan adınıza trafik gönderme yeteneğine sahip olmalarıdır. Kullanıcılar, nofollow özniteliğine sahip bir bağlantı arasındaki farkı anlayamaz; sadece tıklanabilir bir bağlantı görürler. Bir çok kişi bir nofollow bağlantısını tıklar ve web sitenize göz atmaya başlarsa, burada kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir değer vardır. Bağlantıların kendileri organik arama sıralamalarında herhangi bir fark yaratmadıysa, bağlantı oluşturmaya nasıl yaklaşacağımızı düşünmeyi seviyorum.

Bağlantıların organik arama sonuçlarını etkileyebileceği gerçeği, aynı zihniyet ve yaklaşıma sahip olamayacağımız anlamına gelmez. Trafik gönderen bağlantılar oluşturmak, işinize sıralamaların ötesinde başka bir değer katmanı ekleyebilir. Belirli bağlantıların sıralama etkisini izole etmenin giderek zorlaştığı bir zamanda, değerinizi trafikle gösterebilmek giderek daha önemli hale gelecek.

3. Yeni ve Mevcut Etki Alanlarından Bağlantılar

Birçok ajans ve kurum içi ekip, bağlantı kurma çabalarının yeni alanlardan mı yoksa mevcut alanlardan mı bağlantılara yol açtığına dikkat edecektir. Bu bakmak için kötü bir şey olmasa da, ona bakmanın hemen açık olmayabilecek veya başlangıçta değerli görülmeyebilecek yolları vardır.

Yeni, İlgili Etki Alanlarından Gelen Bağlantılara Odaklanmanızı Artırın

Bağlantılarınızın kalitesinin ve alaka düzeyinin oldukça yüksek olduğunu varsayarsak, daha önce hiç bağlantı almadığınız alanlardan bağlantılar almak, mevcut bir bağlantıdan daha değerli olabilir - ancak düşündüğünüz nedenden dolayı değil. Daha önce hiç öne çıkmadığınız bir alan adından bağlantı alırsanız, kendinizi büyük ölçüde yeni bir kitlenin önüne çıkarmış olursunuz. Alakalı bir kitleye erişiminizi bu şekilde artırmak, artan marka bilinirliği ve yeni ziyaretçiler gibi organik aramanın ötesinde faydalar sağlayabilir. Organik arama perspektifinden herhangi bir değer beklemiyor olsak bile, bunun gibi bağlantılar işinize değer katacaktır ve işletmeye gerçek değer kattıkları için dijital stratejinizin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Halihazırda Sahip Olduğunuz Alan Adlarından Gelen Bağlantıları İndirim Yapmayın

Ölçeğin diğer ucunda, kurum içi SEO uzmanlarının (ve hatta bazı ajansların) daha önce kendilerine bağlanan alan adlarından gelen bağlantıları tamamen indirdiğini gördüm. Bunun mantığı, bir kez bir bağlantıya sahip olduklarında, gelecekteki herhangi bir bağlantının değerli olmayacağı gibi görünüyor. Mesele şu ki, aynı etki alanlarından gelen bağlantılar birkaç nedenden dolayı daha fazla değer katabilir:

  • Sizinle bağlantı kurmanın gösterdiği güven, Google'a bunun yalnızca bir kerelik veya tesadüf olmadığını göstererek, tekrar tekrar pekiştirilir.
  • Sayfalar her zaman web'den silinir. Zaten bir bağlantınız olması, sonsuza kadar orada kalacağı anlamına gelmez. Daha fazla sayfadan daha fazla bağlantı almak, bununla mücadele etmeye yardımcı olacaktır.
  • Ne kadar çok bağlantıya sahipseniz, o alan adında o kadar fazla görünürlüğünüz olur ve web sitenize trafik oluşturma şansınız o kadar artar.

Sonuncusu benim için gerçekten önemli. Bir etki alanından bağlantı oluşturursanız, size trafik gönderip göndermediğini oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde görebileceksiniz. Gelen trafiği görüyorsanız ve bu trafik değerli görünüyorsa, kesinlikle alan adı ile daha fazla çalışmanın ve gelecekte daha fazla bağlantı almanın yollarını arıyor olmalısınız.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle