GNS Network

Bir Sosyal Medya Yöneticisine İhtiyaç Duymanız İçin En Önemli 5 Neden

Bir Sosyal Medya Yöneticisine İhtiyaç Duymanız İçin En Önemli 5 Neden

Şu anda sadece Facebook'ta aktif olarak reklam veren 3 milyondan fazla işletme var. Sosyal medyada görünürlük için rekabet etmeye çalışıyorsanız, bu rakamlar oldukça göz korkutucu. Ancak , her biri milyonlarca (veya milyarlarca) kullanıcıyla övünen diğer tüm popüler sosyal ağlardan bahsetmiyorum bile , Facebook pazarlamasının bugün işletmeler için ne kadar önemli hale geldiğini açıkça gösteriyor . Sosyal medya yöneticisinin işi, çeşitli sosyal medya platformlarından herhangi bir fayda elde etmek için yalnızca organik içerik göndermelerini gerektiren stajyerlerin veya uzmanların alanıydı. Ancak bugün, yeni bir sosyal medya ortamıyla karşı karşıyasınız. İşte bu yıl gördüğümüz birkaç büyük değişiklik:

  • Facebook, Mark Zuckerberg'in markanın haber akışındaki içeriğini bastıracağını söylediği bir algoritma güncellemesi başlattı .
  • Twitter , aynı içeriğin birden fazla hesapta yayınlanmasına artık izin vermeyeceğini duyurdu .

Bu değişikliklerden haberdar olmak, çalıştıkları markaların sosyal medya platformlarında başarılarının devam etmesini sağlamak için bir konu uzmanının keskin bir bakış açısına sahip olmasını gerektirir. Şirket içinde başka görevlerde çalışan ve sosyal medya çabalarına katkıda bulunan mevcut bir çalışanın olması harika. Ancak, sosyal medya kampanyalarını yönetmeye, sürdürmeye ve yürütmeye yardımcı olması ve harcamalarınız ve yatırımınızdan daha iyi bir geri dönüş sağlaması için bir sosyal medya yöneticisi tutmanız çok daha iyi. İşte bir sosyal medya yöneticisine sahip olmanız için en önemli beş neden.

1. Sosyal Peyzaj Daima Değişiyor

Bir sosyal medya yöneticisi, platformdaki herhangi bir algoritma değişikliğini ve yeni trendleri takip edebilir, aynı zamanda stratejinizi ve içeriğinizi en son güncellemelere göre uyarlayabilir. Ek olarak, bir sosyal medya yöneticisinin yeni platformlar konusunda açık fikirli olması ve bu yeni platformlarda başarılı olmanız için hangi stratejileri hemen uygulamaya koymanız gerektiğini düşünmesi gerekir. Örneğin TikTok'u ele alalım. Ekim 2020 itibariyle, TikTok dünya çapında 2 milyardan fazla mobil indirmeyi aştı, bu nedenle markanızın orada olması gerektiğini söylemek güvenli çünkü sizi temin ederim ki rakibiniz var.

Aynısı, mevcut bir sosyal medya platformundaki yeni özellikler için de geçerlidir. Reels and Shops'un geçen yıl Instagram'da ne zaman yayına girdiğini hatırlıyor musunuz? Ekibiniz platformla birlikte bu yeni alanların kullanımını nasıl en üst düzeye çıkaracağını öğrenmek için bir araya geldi mi? Bir sosyal medya yöneticisi, meydana gelen veya yakında gerçekleşecek olan değişiklikleri algılayabilir ve çevik olabilir, bu nedenle müşterileriyle çizim tahtasına geri dönebilir ve kampanya hedeflerini ve hedeflerine ilişkin sürekli başarı sağlamak için içeriği değiştirebilir.

2. Sosyal Medyada Katılım Gereklidir

Herhangi bir planı olmadan sosyal medya profillerinize rastgele paylaşımlarda bulunan bir çalışan, markanıza zarar verecektir. Şu anki halin buysa, çizim tahtasına geri dönmeni şiddetle tavsiye ederim. Sosyal medya bir kur ve unut taktiği değildir. Birçok yönden, bu yaklaşım yarardan çok zarar verebilir. Bu yüzden katılım çok önemlidir. Kullanıcılarınızla yapan - yani bir sayfa veya grup içinde olsun -  sahip olmasını. Niye ya? Sosyal medya iki yönlü bir iletişimdir ve markanızın kullanıcıları, önemsedikleri markanın da onları önemsediğini bilmek ister. Bir sosyal medya yöneticisi, markanın sayfalarını yalnızca itibar yönetimi için değil (bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıda okuyun) değil, aynı zamanda markanıza yardımcı olabilecek ek bilgiler elde etmek için de izleyebilir ve her zaman izlemelidir.

Hangi yeni ürünü satacağınızı mı merak ediyorsunuz veya kullanıcılarınızın ne hakkında okumak istediği konusunda rehberliğe mi ihtiyacınız var? Onlara sor! Sosyal medya yöneticiniz, üzerinde çalıştığınız diğer tüm kampanyalara yönelik kampanyalarını hazırlayabilecek. Kullanıcılarınızın olumlu veya olumsuz geri bildirimlerine yanıt vermek önemlidir ve markanızın geri bildirimi dinlediğini ve ciddiye aldığını göstermenin başka bir yoludur. Sosyal medyayı bir müşteri deneyimi geliştirme aracı olarak kullanmak, kullanıcılarınızın ihtiyaç duydukları yardımı almasına yardımcı olur. Bir öğenin yanlış boyutunu aldıklarını mı söylüyorsunuz? Bir müşterinin, sorununu çözmek için önce sosyal medyaya yöneleceği garanti edilir. Sosyal medya alanında yardımcı olmak, kullanıcılarınızın sorunlarını rahat oldukları bir platformda çözebilecekleri için daha iyi bir deneyim yaşamalarını da sağlayacaktır.

3. İtibarınızı Koruyun ve Müşterilerinize Yardımcı Olun

Sosyal medya yöneticileri, bir markayla ilgili sosyal medyada meydana gelen her mesaj, inceleme ve yoruma karşı sürekli tetiktedir. Sadece triyaj konusunda doğru sürece sahip olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda markayı temsil ederek platformda nasıl hareket edeceklerinin de farkındalar. Bu alanda çok fazla deneyime sahip bir kişiyi işe almak çok önemlidir, çünkü saniyeler içinde bir sosyal medya yöneticisi, daha az deneyimli bir kişinin rolü üstlenmesi durumunda felakete dönüşecek bir sorunu hafifletmeye ve çözmeye yardımcı olabilir. .

Sosyal medya yöneticisinin sosyal medyada markanın yalnızca doğru sesini ve dilini geliştirmesi değil, aynı zamanda müşteri desteği ve halkla ilişkiler gibi işletme içindeki diğer kişilerle de çalışması hayati önem taşır, bu nedenle acil durum planları bir sosyal medyadan çok önce devreye alınır. kriz yaşanıyor. İyi ya da kötü bir yoruma yanıt verme eylemi de belirli bir zaman dilimi içinde yapılmalıdır. Ne kadar erken o kadar iyi. Markanız, mevcut veya gelecekteki bir müşteri veya müşteri için bir sorunu çözmeye yardımcı olabilir veya birinin markanızın sosyal medyada nasıl davrandığına saygı duymasını sağlayabilir.

4. Kitlenizi Büyütmek

Kitlenizi büyütmekten sorumlu olan biri, bir sosyal medya yöneticisinin KPI'ları altında ikamet etmelidir. Sosyal medya kitlenizi büyütmek aslında dijital alanda bir megafondur. Eylül 2020'de yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılanların %51'i satın alma kararlarının sosyal medyadan etkilendiğini ve bireylerin %29'u sosyal medyayı kullanarak aynı gün bir ürün satın alacaklarını sosyal medyadan etkilendiğini belirtti. Sosyal medya kitlenizi, markanızın ürünlerini kullanmanın faydalarını paylaşmaya yardımcı olacak elçileriniz olarak düşünün.

Hedef kitleniz büyüdükçe markanızın güvenilirliği de artar. Sadece bu değil, markanıza olan güven de artıyor. İşletmeniz veya markanız diğer markalarla da ortak olmak istiyor mu? Sosyal medyada geniş bir kitleye sahip olmak aynı zamanda “sokak kredinizi” de geliştirerek markanıza daha fazla fırsat getiriyor. Bir blog yazısı yazdınız veya sitenizde yeni bir özellik başlattınız ve bunu duyurmak mı istiyorsunuz? Geniş bir kitleye sahip olmak, iyi haberi yaymaya yardımcı olabilir, bu da yalnızca sosyal medya tabanınızı büyütmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizi ve gelirinizi de artırabilir.

5. Raporlama ve İzleme

Tüm sosyal medya çabalarınızdan sorumlu bir yöneticiye sahip olmak, mevcut kampanyanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak bir sosyal medya yöneticisi aynı zamanda markanızı çevik tutabilir - mevcut çabalarınız olması gerektiği kadar iyi gitmiyorsa hedefleri, reklam öğelerini veya içeriği değiştirin. Bir sosyal medya yöneticisi, kampanyalarını düzenli olarak kontrol eder - düşük performans gösteren reklamları kapatır ve paranızın iyi harcandığından ve hedeflerinize ulaşıldığından emin olmak için diğer kampanyaları optimize eder. Bir sosyal medya yöneticisi zamanla kampanyalara bakacak ve bir taktiğin yorulup yorulmadığını veya stratejinin ayarlanması gerekip gerekmediğini anlayacaktır. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle