GNS Network

Google Mobil Arama Sürekli Kaydırma ile Güncellendi

Google Mobil Arama Sürekli Kaydırma ile Güncellendi

Mobil cihazlarda Google Arama, kullanıcılar sayfanın en altına kaydırdığında otomatik olarak daha fazla sonucu dolduracak olan sürekli kaydırma ile güncelleniyor. Google bir duyuruda şunları söylüyor:

"Google'da, insanların aradıklarını hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olmak için her zaman yeni yollar keşfediyoruz. Bu yılın başlarında, taranması ve gezinmesi daha kolay olan daha modern bir deneyim için mobil cihazlarda Arama sonuçları sayfasını yeniden tasarladık. Bugün, mobil cihazlarda sürekli kaydırmanın kullanıma sunulmasıyla, tarama arama sonuçlarını daha sorunsuz ve sezgisel hale getiriyoruz.”

Doğru içeriği bulmak için neredeyse sonsuz bir sonuç listesinde gezinmek artık mümkün olduğundan, arama yapanlar için bu, yaşam kalitesinin memnuniyetle karşılandığı bir yükseltmedir. Daha önce, Google'ın mobil SERP'leri, masaüstü aramadan kaynaklanan 'on mavi bağlantı' biçimine oldukça sıkı sıkıya bağlıydı. Yalnızca sonuçların altında sayfalandırılmış bir liste görüntülemek yerine, bir mobil arama sayfası bir 'daha fazlasını gör' düğmesi görüntüler. Mobil cihazlarda bu düğmeye dokunmak, masaüstü arama sonuçlarının ikinci sayfasına tıklamaya eşdeğerdir.

Şimdi, 'daha fazlasını gör' düğmesi tamamen ortadan kalkmadı, ancak Google, arama yapanların onu tetiklemeden önce "çok daha fazla" sonuç arasında gezinebileceğini söylüyor. Google'ın ikinci sayfasının neredeyse birinci sayfa kadar trafik görmediğini biliyoruz çünkü bu değişiklik yayıncılar için büyük ölçüde faydalı olabilir. Google, bilgi arayan kişilerin arama sonuçlarının ilk dört sayfasına kadar gidebileceğini söylüyor. Ancak, insanların ilk sayfadan sonra gördükleri sonuçlara tıklamaları pek olası değildir.

Bu, ikinci sayfa sonuçlarının TO'sunun %1'den az olduğunu bulan bir 2020 çalışmasında ortaya çıkar . İnsanların neden ikinci sayfa sonuçlarına tıklamadıkları belirsiz, ancak bunun birinci sayfaya ulaşamayan algılanan içerik kalitesiyle bir ilgisi olabilir. Mobil cihazlarda sürekli kaydırma ile, neredeyse tüm sonuçlar artık birinci sayfa sonuçları gibi. Bu değişiklik, kullanıcının SERP'lerin ilk sayfasından ayrılmadığı yanılsamasını yaratarak, aksi takdirde sahip olamayacakları URL'leri keşfetmelerine ve potansiyel olarak tıklamalarına yol açabilir.

TikTok ve Instagram'ın Keşfet sayfası gibi uygulamalar için mobil cihazlarda son derece iyi çalışan bir kullanıcı arayüzü tasarımıdır. TikTok'ta kullanıcılar beslemelerini sürekli olarak aşağı kaydırabilir ve uygulama bakılacak daha fazla video doldurmaya devam eder. Bu sonsuz içerik akışı, insanları saatlerce uygulamada tutar. Aynı tasarımın Google Arama'ya uygulanmasıyla bu, içerik keşfini önemli ölçüde artırabilir. Google'ın ikinci sayfasında (ve daha altında) yer alan web siteleri, bu güncelleme sonucunda trafiklerinin arttığını görmeye başlayabilir.

Bu değişikliğin düşük sıralamalı sayfaların trafiğini artırmaya yardımcı olup olmadığını aylar geçtikçe göreceğiz. Search Console raporlarınıza dikkat etmek ve mobil cihazlarda gösterim ve tıklamalarınızdaki değişiklikleri izlemek iyi bir fikirdir. Sürekli kaydırma, artık ABD'deki çoğu İngilizce arama için Google Arama'da kullanıma sunuluyor.

Kaynak : blog.google.com

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle