GNS Network

Google Temel Güncellemelerden Kurtulmak için İçeriği İyileştirin

Google Temel Güncellemelerden Kurtulmak için İçeriği İyileştirin

Google'dan John Mueller, geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinden kurtulurken teknik düzeltmeler uygulamak yerine web sitenizin içeriğini iyileştirmeye çalışın diyor . Bir çekirdek güncellemenin ardından bir sıralama düşüşü, sitenizin hedeflediği sorgularla (Google'ın tahminine göre) alaka düzeyini kaybettiğini gösterir. Teknik düzeltmelere odaklanarak ve sayfa içeriğini ihmal ederek web sitenizin alaka düzeyini artırmanız pek olası değildir . Bu, Google'dan John Mueller tarafından 8 Ekim 2021'de kaydedilen Arama Merkezi SEO ofis saatleri hangout'u sırasında belirtildi. Granit Doshlaku adlı bir site sahibi, temel bir güncellemeden kurtarma hakkında soru sormak için oturuma katılır. Tüm teknik ve kullanıcı deneyimi sorunlarını ele aldığını, ancak sıralamasının hala olmasını istediği düzeye gelmediğini söylüyor. Mueller bunun yerine içeriğe odaklanmayı önerdiğinde.

Google'dan John Mueller Temel Güncellemelerden Kurtulma Konusunda

Beklentileri Belirleme

İlk olarak, Mueller iyileşme beklentilerini gerçekçi tutmaya çalışır. Temel güncellemeden etkilenen bir site, alaka düzeyini iyileştirdikten sonra önceki sıralamalarını otomatik olarak geri almaz. Niye ya? Çünkü Google artık onu farklı bir web sitesi olarak görecek. Google, siteyi artık eski haline döndürmediği için eski haline geri koymaz. Mueller'in açıklaması şu şekilde:

“Bir şeyi düzeltmeniz gereken bir durum olarak değerlendirecek kadar değil. Ancak, alaka düzeyi söz konusu olduğunda, web sitenizin alaka düzeyini artırmaya çalışırsanız, farklı bir web siteniz olur, daha iyi bir web siteniz olur. Yani, geri dönüp oh, sorun çözülmüş gibi diyeceğimiz için değil ve onu önceki durumuna geri değiştireceğiz. Ama bunun yerine, bunun artık daha iyi bir web sitesi olduğunu söylüyorsunuz ve biz de ona bakıp oh daha iyi bir web sitesi diyoruz. Daha öncekiyle aynı veya karşılaştırılabilir değil, bu nedenle önceki durumuna değişmesini beklemek biraz zor olurdu. Ama bu yeni bir web sitesi, daha iyi bir web sitesi. Bence, özellikle temel güncellemeler söz konusu olduğunda, kurtarma hakkında konuştuğunuzda, o kadar çok iyileşiyorsunuz değil, daha ziyade Google daha iyi bir web siteniz olduğunu görüyor ve buna tepki veriyor.”

Bunun dışında Mueller, web sitesi alaka düzeyini artırmanın ne anlama geldiğini tartışmaya başlar.

İçerik ve Web Sitesi Alaka Arasındaki Bağlantı

Mueller, alaka düzeyini artırmanın bütünsel bir çaba olduğunu ve bireysel konulara odaklanarak elde edilen bir şey olmadığını açıklıyor. Google'ın web sitenizi daha alakalı görmesini sağlamanın en iyi yolu, içerikte bazı büyük ayarlamalar yapmaktır.

“Temel güncellemelerle, yalnızca bireysel konulara değil, web sitesinin genel olarak alaka düzeyine odaklanıyoruz. Bu, kullanılabilirlik ve bir sayfadaki reklamlar gibi şeyleri içerebilir, ancak esasen genel olarak web sitesidir. Ve genellikle bu aynı zamanda içeriğin bir tür odağı, bir şeyleri sunma şekliniz, kullanıcılara içeriğin arkasında ne olduğunu açıklama şekliniz anlamına gelir. Kaynaklar neyse, bunların hepsi. Tüm bu tür oyunlar oynuyor.”

Mueller, kullanıcı deneyimini iyileştirmenin ve içerikle ilgili diğer her şeyi değiştirmenin bir dereceye kadar yardımcı olabileceğini ekliyor . Ancak Google'ın sitenizi eskisinden daha iyi görmesi için içeriğiniz üzerinde çalışmanın önemini vurguluyor.

"Yani sadece içeri girip içeriğin etrafındaki her şeyi değiştirin - orada muhtemelen bazı iyileştirmeler elde edebileceğinizi düşünüyorum. Ancak esasen Google'ın web sitenizi çok daha iyi bir şey olarak görmesini istiyorsanız, muhtemelen içerik tarafında da çalışmanız gerekir. … düşük kaliteli içeriğin nerelerde olabileceğini, kullanıcıların web siteme gittiklerinde nerede kafalarının karışabileceğini düşünün— ve bu kafa karışıklığı teknik sorunlarla giderebileceğimiz bir şey mi? UX değişiklikleri ile? Yoksa sunduğumuz içeriğin bir kısmını gerçekten değiştirmek zorunda mıyız?”

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle