GNS Network

Kod Metin Oranı Bir Google Sıralama Faktörü mü

Kod Metin Oranı Bir Google Sıralama Faktörü mü

Bir web sayfasında içerik (genellikle metin) görüntülemek söz konusu olduğunda, sağlıklı bir kod/metin oranına (diğer bir deyişle metin/HTML oranı) sahip olmak istediğinize dair iddiaları muhtemelen duymuşsunuzdur. Özetlemek gerekirse, web sayfanızın yüzde kaçının metin içermesi gerektiğini söyleyen bir orandır. Bu, birçok SEO uzmanı ve doğru kelime sayısını belirlerken veya yeni bir kullanıcı deneyimi (UX) tasarlarken kendi deneyimlerim tarafından desteklenen bir kavramdır. Bir web sitesi oluşturmuş olan herkes, kodunuzun metin oranına, UX, sayfaların endekslenmesi ve sayfa hızına ilişkin acı noktalarını bilir. Ancak kod-metin oranı arama motorları için gerçekten önemli mi? Arama motorlarının bir sıralama faktörü olarak metne kod kullanıp kullanmadığını görmek için kanıtları parçalayalım.

İddia: Bir Sıralama Faktörü Olarak Metne Kodlama

Bazı SEO uzmanları, kodun metne dönüştürülmesinin yalnızca kullanıcı deneyimini geliştirmek için değil, aynı zamanda arama motorları için önemli bir sıralama faktörü olarak kullanıldığını iddia ediyor. Metne kod arama motorları tarafından bir web sayfasının alaka düzeyini belirlemek için kullanıldığı söylenir. Daha düşük bir kod metne oranınız varsa (web sayfasında daha az kopya), tarayıcılarda kafa karışıklığı yaratırsınız. Niye ya? Çünkü tarayıcılar, web sayfasının içeriğini ve neyle ilgili olduğunu belirlemek için yeterli bilgiye sahip değildir.

Kanıt

İlk soruyla başlayalım: kod metin oranı bir sıralama faktörü müdür? 27 Mart 2018'de Google'dan John Mueller, bir Google Web Yöneticisi Ofis Saatleri Hangout'unda koddan metne bir sıralama faktörü olmadığını doğruladı . Mueller, bazı sitelerin daha fazla HTML kullandığını, bazılarının ise daha az kullandığını açıkladı.

“Bu daha çok bir tasarım tercihi meselesi ve sitenizde işleri nasıl kurduğunuzla ilgili” dedi.

Peki, Kod Metin Oranına Önem Vermeli Misiniz?

Artık koddan metne bir sıralama sinyali olmadığını bildiğinize göre, SEO için odaklanmak hala alakalı mı? Kısa cevap: Evet. Kod metin oranı, özellikle mobil cihazlarda sayfa hızınızı yavaşlatabilecek şişirilmiş HTML'niz olup olmadığını size söyleyebilir. Google Search Console'daki Önemli Web Verileri ile SEO ve kullanıcı deneyiminin nasıl el ele gittiğini görebilirsiniz.

Google Search Console

Bu rapor, içerik ve sayfa hızı arasındaki noktaları birleştirmeye yardımcı olabilir. Ana içeriğinizi yüklemenin ne kadar sürdüğünü, nasıl yüklendiğini ve düzenin değiştiğini gösterir. Sitenizde kullanıcılar için sorun yaratan alanları belirlemenize yardımcı olabilir.

İyi Bir Kod Metin Oranı Nedir?

Kod-metin oranları söz konusu olduğunda iyi bir kural, görünür metnin görünmeyen öğelere (ör. alt etiketleri) kıyasla %25-70'ini hedeflemektir.

Kodunuzu Metin Oranına Nasıl İyileştirirsiniz?

Kodunuzu metne oranınızı iyileştirmenin anahtarı, daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaktır. HTML kodunuzun geçerli olduğundan emin olarak başlayın. Bunu W3C'nin İşaretleme Doğrulama Hizmeti gibi bir araçla kontrol edebilirsiniz . Geçersiz bir HTML kodunuz varsa, onu kaldırmak isteyeceksiniz. Ardından, sayfa hızınızı değerlendirin ve neleri iyileştirebileceğinizi belirleyin. Ardından, boşluklar, sekmeler, yorumlar vb. gibi gereksiz kodları kaldırın. Yapabiliyorsanız, çok fazla HTML oluşturdukları için tablolardan kaçının. Son olarak, herkese açık olmayan gizli metinleri kaldırın, resimlerinizi yeniden boyutlandırın ve sıkıştırın ve sayfa boyutunuzu 300 kb'nin altında tutmayı hedefleyin.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle