GNS Network

Kurumsal Mimar ve SEO Neden BT de Hala Arkadaşa İhtiyacınız Var

Kurumsal Mimar ve SEO Neden BT de Hala Arkadaşa İhtiyacınız Var

Kurumsal SEO'da başarılı olmak için bir ekibe ihtiyacınız var. Birden fazla paydaş ve grupla ilgileneceksiniz – ve teknik olarak kendiniz yeterli olsanız bile, BT departmanında arkadaşlarınızın olması yine de önemlidir. Kurumsal mimarın SEO ekibi, BT ve pazarlama ile yakın bir ilişkisi olduğunda tüm taraflar fayda sağlar. Her şeyi bir araya getirmek, doğru yaklaşımı ve herkesin kurumsal mimar ve SEO'daki rolünü anlamayı gerektirir.

Bir İşletmede BT Mimarları ve Mühendislerinin Rolü Nedir?

Bir BT mimarı olarak işiniz SEO yapmak değil. Ancak, kuruluşun BT ağlarının ve hizmetlerinin koruyucusu ve koruyucusu olarak, kurumsal mimarın, SEO stratejisini yürütme konusunda bir etkisi vardır. Ve bir SEO uzmanı olarak, bu ilişkiyi anlamak, BT'de arkadaşlara sahip olmanın neden hala hayati olduğunu açıkça ortaya koyuyor. BT ve mühendisler, özelliklerin düzgün şekilde çalışmaya devam etmesini sağlarken sistemleri çalışır durumda, erişilebilir ve güvenli tutmaktan sorumludur. SEO söz konusu olduğunda, kesinti, sıralamaları ve geliri doğrudan etkiler. Bu profesyonellerin işi:

 • Sunucuları ve veritabanlarını çalışır durumda tutun.
 • Ölçeklenebilirliği göz önünde bulunduran platformlar tasarlayın.
 • Kullanıcı verilerini güvende tutmak ve güvenlik açıklarını önlemek için sunucuları ve yazılımları güçlendirin.
 • İş performansı için metrikler oluşturun.
 • Araçlar ve sistemler oluşturun.

Ayrıca BT, kurumsal hizmetlerin, donanımın ve yazılımın yükseltilmesinden sorumlu olacaktır. Örneğin, bir sunucu veya veritabanı, bir sitenin aldığı trafiği artık kaldıramıyorsa, bu ekipler artıklık oluşturacak ve sisteme yeni kapasite ekleyecektir. Ölçeklendirme, donanımdan sitenin platformuna ve veritabanlarına kadar BT mimarlarının önemli bir bileşeni olacaktır. Sunucu tarafındaki darboğazlar bu kişiler tarafından halledilir; bunlar genellikle SEO ekibinin işi değildir.

Site hızı açısından, SEO uzmanları ellerindeki araçlarla ancak bu kadarını yapabilirler. Ancak BT, veritabanının sitenin hız darboğazı haline gelme riskini azaltmak için yeni önbelleğe alma sistemleri veya Memcached sistemleri ekleyebilir. Komut dosyaları veya diğer bileşenler hata üretirse, bu kişiler yardımcı olabilir. Kurumsal düzeyde projeler üzerinde çalışırken, ekip olarak birlikte çalışabilmeniz için BT ile arkadaş olmak çok önemlidir. Bir SEO uzmanı olarak erişemeyeceğiniz sunucu düzeyinde yardıma ihtiyacınız olabilir.

SEO'da Pazarlama ve BT'nin Rolü Nedir?

En başarılı organizasyonlarda, pazarlama ve BT birlikte çalışır ve her birinin bir arama motoru optimizasyonu kampanyasında önemli bir rolü vardır. İşletmeler ve küçük işletmeler için optimizasyon yaparken çok farklıdır , çünkü çok fazla şey oluyor. Ekipler devasadır, arka uçlar karmaşıktır ve işletmeler genellikle küçük işletmedeki meslektaşlarından çok daha fazla trafiğe sahiptir. Pazarlama ve BT'nin yardımcı olabileceği birçok rolden bazıları şunlardır:

 • Optimizasyon : Sunucu ve veritabanı optimizasyonu, özellikle yüksek trafikli sitelerde çok önemlidir. Bu görevler, BT tarafından bir SEO'nun basitçe kopyalayamayacağı şekilde ele alınabilir.
 • Otomasyon : Sitelerin sorunsuz çalışmasına veya diğer görevleri gerçekleştirmesine yardımcı olmak için komut dosyaları çalıştırılabilir ve otomatikleştirilebilir.
 • Ölçeklendirme : Siteler, siteye bağlı olarak trafik artışlarını ve hatta çok sayıda içerik biçimini kaldırabilmelidir. Ölçeklendirme, yalnızca doğru kurumsal mimari ve BT'nin yardımıyla mümkündür.
 • Web sitesi güvenliği : Kullanıcı güveni oluşturmak istiyorsanız güvenlik çok önemlidir. Bir site bir veri ihlali yaşarsa, kuruluşa milyonlarca dolara mal olabilir ve itibarına önemli ölçüde zarar verebilir.
 • İçerik yönetimi : Pazarlama ekipleri, içerik yönetimine odaklanmak istediğinizde başvurduğunuz kişilerdir. Yönetime sahip olduğunuzda, sıkı yönetim kurallarına uyarak ekiplerin aynı hedefe ulaşmak için birlikte çalışmasına olanak tanırsınız. SEO hijyenine de yardımcı olabilirler , ancak BT'deki arkadaşlarınız Devlete Ait Kurumsal yönetişim gerekliliklerini uygulayacak ve uygulayacak kişilerdir.
 • Pazarlama ve olası satış yaratma : Dönüşüm oranlarını iyileştirmek ve gelir hedeflerine ulaşmak için pazarlama ile çalışmanız gerekecek. Pazarlama ekibi, SEO stratejinizin yanı sıra açılış sayfaları oluşturmanıza ve diğer pazarlama kanallarını kullanmanıza yardımcı olabilir .

Bunlar, SEO ekiplerinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için pazarlama ve BT'nin birlikte çalışmasının yalnızca birkaç yoludur. Fortune 500'ler de dahil olmak üzere birçok şirket, SEO uzmanlarını genel olarak daha büyük pazarlama ekibinin bir parçası olan dijital pazarlama bölümlerine dahil ediyor . Ancak SEO kesinlikle pazarlama mı yoksa daha derine mi iniyor?

SEO Pazarlama veya BT ve Mühendisliğin Altına Girmeli mi?

SEO uzmanları, pazarlama ekiplerinin ilginç bir parçasıdır çünkü bizler tam anlamıyla pazarlamacılar değiliz. SEO uzmanları olarak, televizyonda reklam panosu reklamları veya reklam alanı satın almıyoruz, bu nedenle daha çok bir pazarlama segmentiyiz . Genel olarak, biz değiliz:

 • Geliştiriciler.
 • Ağ uzmanları.
 • Mimarlar.

Bunun yerine, kurumsal düzeyde hedeflerimize ulaşmak için BT departmanları, mühendisler, geliştiriciler ve diğerleri ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Aşağıdaki durumlarda da bu paydaşlarla yakın bir şekilde çalışabiliriz:

 • Kod yapısını optimize etme.
 • Bir siteye belirli işlevler eklemeye çalışmak.
 • Karmaşık hatalar üzerinde çalışmak.
 • Çalışılıyor site hızını artırmak .
 • Bir siteye veya veritabanına önbelleğe alma eklemek istemek.

Binlerce sayfa, on binlerce ziyaretçi ve operasyonunun arkasında büyük bir ekip bulunan devasa web siteleriyle uğraşırken, hem mühendislere hem de pazarlama ekiplerine rapor vermek önemlidir. Hedeflerinize ulaşmanın en kolay, en uygun maliyetli yolu, birden fazla dahili birim ile yakın işbirliği içinde çalışmaktır. Bu nedenle, bir SEO uzmanı pazarlama ekibinin bir parçası olsa da, hedefleri ve uygulama planlarını hizalamak için aynı anda birden fazla ekiple çalışmak çok önemlidir.

BT, Geliştiriciler ve Pazarlamacılar SEO İle Nasıl Birlikte Gidilir?

BT geliştiricileri, mimarlar ve pazarlama ekiplerinin, hedeflerinize ulaşmak için SEO stratejilerinize katılmaları gerekir. Bu paydaşlardan biri devre dışıysa veya gemide değilse , arama motoru optimizasyonu hedeflerine ulaşmayı çok daha zor hale getirebilir. Herkesi web sitesi mimarisine ve SEO'ya dahil etmek için şunları yapabilirsiniz:

İlişkiler Oluşturun ve Besleyin

İlişkiler önemlidir. BT, pazarlama ve geliştirme dahil olmak üzere işin tüm alanlarında insanlarla arkadaş olmak önemlidir. Bu kişilerin ne yaptığını ve birlikte nasıl çalışabileceğinizi daha iyi anlamak için onlarla toplantılar ve Zoom aramaları yapın.

Birbirinden öğrenmek

Siz ve çevrenizdeki ekiplerin sınırları var. Birbirinizden öğrenin, hedefleri paylaşın (daha fazlası aşağıdadır) ve hedeflerinize ulaşmak için birbirinize verebileceğiniz öneriler olup olmadığına bakın.

Teminat Hedefleri Oluşturun

Yan amaçlar ve hedefler insanları bir araya getirmeye yardımcı olur. Benzer fikirlere sahip hedefler oluşturduğunuzda, birlikte çalışma ve hedeflerinize ulaşma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Tüm paydaşların belirli eylemlerin neden gerçekleştirildiğini anlamaları için neyi başarmayı umduğunuzla ilgili bilgileri açıkça paylaşın.

Başarıları Paylaş

Bir sunucu optimizasyonu veya geliştirici değişikliği, sıralamaları iyileştirmenize yardımcı oldu mu? Bu başarıları birlikte paylaşın. Ekibe teşekkür edin, başarının gerçekleşmesinde nasıl ayrılmaz olduklarını açıklayın ve ileriye dönük övgüleri paylaşmaya devam edin. Pazarlama ve BT işbirliğinin başarısı için ne kadar ayrılmaz olduğunu açıkça ortaya koyarak, kuruluşunuzda SEO'yu savunun ve yaygınlaştırın.

Fikirleri Farklı Sunun

Bir mimar/mühendis veya pazarlama müdürüne fikir sunarken, düşüncelerinizi net ve herkesin anlayacağı şekilde açıklamanız gerekir. Sunucu optimizasyonunun inceliklerini anlamayabilirsiniz, bu nedenle bu paydaşların fikirlerinizi kavrayacağını varsaymayın. Bu fikirleri doğru bir şekilde sunmak, ekip üyelerini dahil etmeye yardımcı olur.

Eğitim vermek

Mimarlar/mühendisler/geliştiricilerle çalışırken, görsel kodun her bir bölümünün SEO'da neden önemli olduğunu açıkladığınızdan emin olun. Eğittiğinizde, bu paydaşların önerdiğiniz değişikliklerin arkasındaki "neden"i anlamalarına yardımcı oluyorsunuz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle