GNS Network

Sosyal Medyanın Şirketiniz İçin Önemli Olmasının 16 Nedeni

Sosyal Medyanın Şirketiniz İçin Önemli Olmasının 16 Nedeni

Haftada kaç kez ve hangi platformlarda paylaşım yapacağınızı planlamaya başlamadan önce, öncelikle sosyal medyanın işletmeniz için önemli olan alanlarını düşünün. Hangi objektif önlemleri kullanabileceğinizi, onu kullanmanın farklı yollarını ve ilk etapta sosyal medyayı neden kullandığınızı araştırmak, işletmeniz için doğru olan stratejiyi ve karışımı bulmanıza yardımcı olacaktır . Sosyal medya, marka bilinirliğinden çok daha fazlası içindir. Bunun için harika, evet - ancak sosyal, pazarlama ve satış hunilerinizi de etkileyebilir, marka otoritesi ve itibarı oluşturmaya yardımcı olabilir, ürün geliştirmeyi bilgilendirebilir, müşteri hizmeti sağlayabilir ve daha fazlasını yapabilir. Sosyal medyanın şirketiniz için neden önemli olduğuna dair bu 16 nedene göz atın.

1. Büyüme

Sosyal medyanın amacı ne? İşlerimizden veya organizasyonlarımızdan bahsediyorum. Bunu düşündünüz mü? Değilse, bu birinci adımdır. Muhtemel cevaplar, artan kitleler, trafik çekmek ve iş hedeflerine katkıda bulunmakla ilgilidir. Çoğu zaman, sosyal medya stratejilerinin daha taktiksel ve daha az stratejik olduğunu ve bunun da hedeflerden ve sonuçlardan kopuk bir yaklaşıma yol açtığını görüyoruz. Sosyal medyanın farkındalık yaratması, katılımı teşvik etmesi veya belirli dönüşüm hedefleri sağlaması fark etmeksizin , bu TPG'ler veya diğerleri tipik olarak büyüme hedeflerine dayalı olabilir. Sosyalleşmek her zaman iyi bir fikir gibi geliyor. Neyi büyüttüğümüze, onu nasıl ölçtüğümüze ve bunu neden yaptığımıza odaklanmak, bir strateji veya plan şekillendirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardır.

2. Trafik Sürüşü

Hedeflerimizden birinin trafik çekmek olduğunu ve daha fazla trafik istediğimizi varsayarsak, sosyal medya bunu yapmak için harika bir dijital kanal veya araçtır. Evet, bir sosyal medya platformunda meydana gelen gösterimler ve etkileşimde genellikle bir değer vardır. Bununla birlikte, belirli bir noktada veya zaman diliminde, onların web sitemize tıklamalarını ve onunla etkileşim kurmalarını isteyeceğiz. Bir kitle üyesinin topluluğumuzda veya müşteri yolculuğunda bulunduğu yere uygun içerik ve kaynaklara trafik çekmenin birçok yolu vardır. Diğer içerik tabanlı taktikler ve kanallar gibi, sosyal medyadan yararlanarak web sitesi trafiğini artırabilir ve hedef kitlelerimizle onlara değer sağlayacak ve onları dönüşüme ve genel hedeflerimize yaklaştıracak şekilde daha fazla etkileşim kurabiliriz.

3. Müşteri Desteği ve Erişim

Sosyal medya, pazarlama hedeflerinin ötesinde, müşterilerimiz ve hedef kitlelerimizle diğer kanallarda bu kadar kolay yapamayacağımız şekillerde etkileşim kurmamıza olanak tanır. Elbette, abone olanlara e-posta gönderebiliriz. Ancak, topluluğu teşvik etmek ve daha fazla iki yönlü fırsatlarla açık iletişim kurmak istediğimizde, sosyal medya en iyi kanaldır. Müşteri desteği için sosyal medyayı düşünmüyorsak bile – bir noktada – bir müşteri bir sorun için bize ulaşmak için bunu kullanacak. Hazırlıksız yakalanmayın veya sizi bulmasını beklemeyin. Uygun olduğunda müşteri desteği için ve mantıklı olduğu her konuda sosyal medyadan yararlanın . Kitlenizi bireysel veya toplu olarak harekete geçmek veya daha derin ilişkiler sağlamak için toplayabileceğiniz topluluk oluşturma, hayırsever girişimler veya diğer kullanımlar olsun, bunu yapma fırsatını kaçırmak istemezsiniz.

4. İtibar Yönetimi

Birçok sosyal medya sitesi - özellikle B2C işletmeleri için - aynı zamanda inceleme ve derecelendirme siteleri olarak da hizmet vermektedir. Kitlenizin hangi sosyal siteleri kullandığından ve sektörünüzde incelemeler bıraktığından habersizseniz, incelemeleri kendi yararınıza kullanma fırsatını kaçırabilirsiniz. Ayrıca, şirketinizin hak ettiği itibarı kazanmak için profesyonelce yanıt verme ve ele alma fırsatınız olan olumsuz yorumları kaçırabilirsiniz .

5. Halkla İlişkiler

Sosyal medya, önemli şirket haberlerini ve mesajlarını yaymak için harika bir araçtır. LinkedIn daha profesyonel ve basın bülteni benzeri iletişime izin verir, ancak kurumsal duygu içeriğinin ötesinde, müşterilere, potansiyel müşterilere ve paydaşlara şirketin kâr etmenin ötesinde ne yaptığı hakkında olumlu haberler vermek için birçok sosyal ağdan yararlanabilirsiniz. Sosyal medyada neşe yaymak ve iyi niyet kazanmak, genellikle izleyicilerden en fazla katılımı sağlar ve bu da zaman içinde izleyici boyutlarını artırır ve zaman çizelgelerinde ve yayınlarda görünürlüğü etkiler. Sosyal medyanın halkla ilişkiler üzerindeki etkisini görmezden gelmeyin veya küçümsemeyin. Facebook'un organik haber akışından tanıtım içeriğini filtrelemedeki değişiklikleri ışığında, PR içeriğinin çoğu durumda daha yüksek katılım oranları nedeniyle başarılı olduğunu görüyoruz.

6. Bulunmak

Sosyal medyayı düşündüğümüzde çoğu zaman, artırılmış içerik, reklamlar ve izleyicilerimizi büyütmenin yollarını düşünüyoruz. Bunların hepsi harika ama sosyalin de bulunabilecek bir yer olduğunu unutmayın. Bazı yönlerden Facebook bir arama motorudur ve insanlar arama çubuğunda bir şeyler arar. Belirli içerik, konular, konuşmalar ve daha fazlasını arayanlar, profilinizi, sayfanızı veya varlığınızı bulma potansiyeline sahiptir. Sayfa ayrıntılarınıza yükleyebileceğiniz tüm içerikten yararlanan güncel bir varlığınızın olduğundan emin olun ve sabitlenmiş içeriğe ve biri sayfanıza geldiğinde ilk görüntüleme ve ilk izlenim içindeki şeylere dikkat edin. Sosyal medya platformlarında ne kadar “bulunabilir” olduğunuza dikkat edin. Optimizasyonu düşünün ve bunu sosyal medya stratejinizin dışında bırakmayın. İncelemeler, saatler, konum bilgileri ve daha fazlası gibi şeyler, yerel arama sonuçlarını ve sosyal platformlar ve ötesindeki yetki durumunu etkiler (ör. Google Haritalar).

7. Yerel Arama

Haritalardan ve yerel aramadan bahsetmişken . Yerel arama ekosistemi ve algoritmaları, Google My Business ve diğer yerel harita platformlarında doğrulanan bilgilerin ötesine geçer. Dizinlere dışa bakışın bir kısmı sosyal medya ağlarını içerir. Sosyal sayfaların ve profillerin konuma özgü bilgileri ve özellikleri, yerel arama yetkilisi durumu ve sıralamalarını etkiler. İyi optimize edilmiş bir sosyal medya sayfasının faydaları, sosyal medya ağının ötesine geçer ve yerel aramayı da kapsar. Bu yönü küçümsemeyin.

8. SEO

Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi hakkında çok fazla bilgi (ve yanlış bilgi) var . Nedensellik, korelasyon ve sosyal medya ile ilgili arama motoru algoritmalarında doğrudan yerleşik sinyaller olup olmadığı konusundaki tartışmalara bakılmaksızın, dijital pazarlamada SEO yapıyorsanız sosyal hakkında da düşünmeniz gerektiği konusunda fikir birliği vardır. Web siteleri ve sahip olunan sosyal profiller arasında net bir bağlantı oluşturmak bir zorunluluktur. Bunun ötesinde, sosyal içeriği web sitelerine getirmek için beslemeler oluşturmak ve sosyal profil sayfalarına geri bağlantılara sahip olmak önemlidir. Bunun ötesinde, sosyal sitelerde geleneksel pazardaki endüstri lideri rakipler, arama sıralamaları ve sosyal medya alemleri kadar içerik oluşturmak ve etkileşim kazanmak için bir plan hazırlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

9. Huni Geliştirme

Sosyal medya, pazarlama dönüşüm huninizin farklı düzeylerini etkileme potansiyeline sahiptir. Çoğunlukla farkındalık yaratmanın bir yolu olarak düşünülür ve bu konuda harika bir iş çıkarma fırsatı sunar. Arama için bir anahtar kelime stratejisine çok benzer şekilde, hedef kitlenize yolculuklarının neresinde olduklarına hitap etmek için bir içerik stratejisi planlayabilirsiniz. Markanızın henüz farkında olmayan veya markanıza yeniden tanıtılmakta olan kişilerle etkileşim kurmanın içeriğine ve yollarına sahip olmak önemlidir. Kitlenizi yakaladığınızda ve onlara sürekli olarak harika içerikler sunduğunuzda, onların etkileşime girmesini ve daha derine inmesini sağlayabilirsiniz. Buna sitenize yönlendirdiğiniz trafik de dahildir. Sosyal medya planınızda, nihayetinde “istemeye” veya dönüşüme ulaşan huniler ve yeniden hedefleme oluşturmaktan korkmayın. Sosyal medyadan olası satışları ve satışları yönlendirmekten çekinmenize gerek yok. Bunun yeri olmadığını düşünüyorsanız, sizden kibarca yeniden düşünmenizi ve harekete geçirici mesajların içerik ve müşteri ile olan ilişkinizde doğru zamanda ve doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olmanızı rica ederim.

10. Çevik Pazarlama

Kapılı içerik, kitap, e- kitap ve araştırma çalışmalarına hala büyük içerik yatırımları yapılırken , çevik pazarlama gerekli bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Küçük içerik yatırımları ve ayarlamalar yapmak için hızlı testler içerir. Büyük bir içerik projesine altı ay altı rakam yatırımı yapmak yerine, daha küçük parçaları deneyin, izleyicinin nasıl tepki verdiğini öğrenin ve bu bilgiyi içeriğe devam eden yatırımı yönlendirmek için kullanın. Sosyal medya, içeriği, fikirleri denemek ve ilgi ve etkileşimi ucuz, hızlı ve içinde dağıtılması kolay olduğu için yargılamak için mükemmel bir yerdir.

11. Maden arama

Diğer bazı dijital pazarlama kanallarıyla karşılaştırıldığında, sosyal medyanın farklı bir erişim türü olabilir. Arama, belirli bir sorguyu eklediklerinde sunduğumuz şeyi arayan kişilere dayanır. Liste satın almadığımız sürece e-posta pazarlaması mevcut hedef kitlemizle sınırlıdır. Sosyal medya, takipçiler içerikle etkileşime girerek içeriğin ağlarının beslemelerinde görünmesini sağladığında organik olarak daha büyük bir tavsiye kitlesinin önüne geçme fırsatı sunar. Ek olarak, geniş takipçi ağlarını proaktif olarak hedeflememize ve demografik ve ilgi alanına dayalı kampanyalar seçmemize olanak tanıyan içerik ve reklam sponsorluğu için birçok seçeneğimiz var. LinkedIn ve Facebook/Instagram gibi sitelerdeki sponsorlu ve reklam seçenekleri sayesinde, diğer kanallarda yapamadığımız şekillerde potansiyel hedef kitlemizi proaktif olarak genişletebiliriz.

12. Düşünce Liderliği

Hedeflerinizden biri zaman içinde düşünce liderliği oluşturmak ve kurmaksa, sosyal medya platformları bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Oluşturduğumuz içeriğin çoğu muhtemelen bizi endüstri lideri olarak konumlandıran kendi web sitelerimizde yayınlanıyor ve barındırılıyor olsa da, yalnızca sitelerimizde yayınlıyorsak, bir nevi kendimizden bahsediyoruz demektir. Sosyal medyayı erişim kazanmak, etkileyici kitlelerle bağlantı kurmak ve içeriği güçlendirmenin yollarını bulmak için kullandığımızda, izleyicilerimizin içeriğin kalitesini ve sektörde hak ettiğimiz otorite statüsünü belirlemesine izin veririz.

13. İçeriğin Tanıtılması

Bazı yönlerden gelişen düşünce liderliğine paralel olarak, daha geniş anlamda sosyal medyayı içeriği tanıtmak için kullanabiliriz. Düşünce liderliği, güven ve otorite statüsü oluşturmaktır. İçeriği içerir. Hedef kitlemizin ne istediğine dikkat ettiğimizde ve hedef kitlemizin etkileşim kurmasını istediğimiz şeyle uyumlu olduğunda, belirli hedefler için içeriği tanıtabiliriz. Bazıları genel farkındalık veya seyircinin önünde kalmak olabilir. Diğer durumlarda, belirli ihtiyaçlara hizmet eden ve birilerini farklı bir düzeyde etkileşime geçmeye teşvik eden harekete geçirici mesajlar içeren içeriğin tanıtımını yapabiliriz. Satış odaklı, topluluk temelli, hayırsever veya hedeflerimiz tarafından yönlendirilen olsun, seçtiğimiz içeriği hedef kitlemize ve ötesine tanıtma fırsatına sahibiz.

14. Kitlenizden Gelen İçerik Fikirleri

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, onu alabileceğiniz her zaman harikadır. Bu bir forum (markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında olumlu şeyler olduğunu varsayarak), SSS'ler veya diğer kitle kaynaklı fikirler olsun, UGC, editoryal takviminizi oluşturmak için büyüktür. İçerik yol haritanız için fikir üretmek için belirli araştırmalar yapabilir, anket yapabilir veya hedef kitleniz tarafından sorulan genel sorulara bakabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya ve hedef kitleniz aracılığıyla bazı birinci taraf araştırmaları yaparak daha da derine inebilirsiniz. Konuları gayri resmi bir şekilde araştırmak veya odak gruplamak, hedef kitlenizden aldığınız yanıtlara ve duygulara dayalı olarak oluşturduğunuz yeni içeriği körükleyebilir. İki yönlü bir yol açtığınızdan ve istediklerini varsaydığınız şeyi değil, istediklerini ilettiğinizden emin olmak için sormaya, "sorunuzu" yapılandırmaya ve hedef kitlenizden fikirler üretmeye açık olun.

15. Endüstri İçgörüsü Kazanmak

Kendi gönderilerimizin odağının ve daha fazla dikkat, katılım ve yatırım getirisi elde etme çabalarımızın ötesinde, sosyal medyada da çok şey dinleyebilir ve öğrenebiliriz. By rakiplerinizin izleme kitlenizde vardiya sekmeleri tutmak için sosyal dinleme araçlarını kullanarak ve kalan kendimizi meşgul ve bizim şirketler aracılığıyla, biz görüş elde edebilirsiniz. Bu içgörüler strateji tavsiyesinde bulunabilir, içeriğe ilham verebilir, ürün kararlarına yardımcı olabilir ve daha büyük pazarlama zekası girişimlerine yayılabilir.

16. İşe Alım

İçeriğiniz iş arayanlar için önemlidir. LinkedIn, oradaki en iyi işe alma araçlarından biridir. Facebook, Twitter, Instagram ve diğer kaynaklar, şirket kültürünün nasıl olduğunu göstermek ve kuruluşunuza katılma kararlarını adayların satmasına yardımcı olmak için de önemlidir. Evet, işe alım koltukları popülerdir ve çoğu zaman iş ilanlarına ek olarak LinkedIn'e yapılan yatırıma değer. Ancak, yaptığınız tek şey işe almak ve şirketinizi sosyal medya aracılığıyla ideal adaylarınıza pazarlama konusunda tekneyi kaçırmaksa, işe almak istediğiniz kişiyi kaybediyor olabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle