GNS Network

Bilgi Seviyenize Göre Plan Yapın


Bir web sitesi kurmak isteyen ancak bu konuda bilgi sahibi olmayan arkadaşlar ya da eksik bilgi sahibi olduğunu düşünen arkadaşlara yönelik yazı dizimizin ilki olan bilgi seviyenize göre seçim kısmında size en uygun nasıl bir site kurabileceğinize, seçmeniz gereken döküman örneklerine değineyeceğim arkadaşlar.Bilgi sahibi arkadaşlara bu kısımlar biraz sıkıcı gelebilir ancak sıfırdan ilerleyer anlatmak biraz daha ugun geliyor.

İlk olarak kişisel bir web sitesi kurmak istiyorsunuz ancak hiçbirşey bilmediğinizi varsayalım. Bu site büyük ihtimalle herhangi bir ön eğitim almamış birçok arkadaşın başladığı gibi template düzenlemek ve yayınlamak ile bir başlangıç olacaktır.Template nedir? sorusunu şöyle açıklayabiliriz: template bir kaç html sayfasından oluşan basitçe metin editörleri ya da giriş seviyesinde template hazırlama programları ile kolayca düzenleyebileceğiniz sayfalar yığınıdır arkadaşlar.Genellikle hazır html dosyaları alınarak ve deneme yanılma yöntemleri ile düzenlenerek hayata geçen sayfalar buna bir örnektir.


Tabi bunlardan bahsederken hazır kurulu blog, web sayfası dağıtan siteleri bir kenara bırakıyorum.Örneğin blogger ve .tr.gg uzantılı siteleri görmüşsünüzdür bu tarz siteler hazır kurulu dağıtılan sitelere birer örnek teşkil eder.Diğer yandan denemeler için bedava hostingler idealdir.Giriş seviyesinde bu işlere para yatırmanızı kendini bilen hiç kimse sizlere tavsiye etmeyecektir. Keza artık bedava hosting veren sitelerin çoğunda hazır şablon editörleri mevcut.Paintte resim cizercesine kolayca sitenizi düzenleyebiliyorsunuz.Hiçbir kodlama bilmesenizde kolayca bu işlemleri yapmanız mümkün.

Yukarıda bahsettiğim yöntemler kendinizi geliştirebilmeniz için ideal olarak görünsede bu kısımları kısa tutarak gerçek bir hostinge nasıl site yüklenir.Yüklemeden önce hangi hazırlıklar yapılır gibi asıl konulara geçmeyi istiyorum arkadaşlar.Son olarak yukarıda bahsettiğim çözümlere örnek teşkil eden bir kaç site vereyim:

Hazır şablonlu sitelre en üyü örnek "Bedava Sİtem"hizmetidir.Bu siteye kayırt olarak destek forumlarında kısa bir süre takılarak çok hoş işler çıkarabilirsiniz.

Hazır bilog sistemlerine en iyi örnek ise "Blogger" bedava blog sistemidir.Google hesabınız yani gmail iniz ile kolayca üye olabilir bloğunuzu yayına açabilirsiniz.Bir artısıda google destekli olması yani adsense reklamları ile kolayca para kazanmaya başlayabilmenizdir değerli arkadaşlar.Bir çok webmaster adsenseden güçlükle reklam alırken bir blogger üyesi google hizmetlerininden yararlandığı için blouna kolayca reklam alabiliyor.Bu konu da ayrı bir çekicilik katıyor.

Son olarak bedava hosting hizmeti alarak kolayca sitenizi editör programlar yardımıyla hayata geçirebileceğiniz "FreeHosting" sitesini önerebilirim arkadaşlar.İsterseniz hosting ile size sunulan bedava domainleri kullanabilir.İsterseniz bir domain alarak ismi itibari ile sitenize uzman bir görünüm sağlayabilirsiniz.Ayrıca cpanel gibi birçok hostingde kullanıan bir paneli kullanmayı bu bedava hizmet ile öğrenebilirsiniz.İleride gerçek bir hostinge geçmeye karar verdiğinizde bu saye de acemiliğinizi kontrol paneli alanına atmış olacaksınız.

Hosting ve panellerden bahsetmişken bu yazımı burada noktalayayım.Bir sonraki yazıda hostinge hazır template site ya da hazır sistem script, kendi tasarımlarınız nasıl upload edilir o konudan bahsetmeye çalışacağım arkadaşlar.Aklınıza takılan kısımlar olursa yorum yolu ile sorularınızı lütfen bırakınız cevaplanacağından emin olabilirsiniz.Şimdilik saygılar görüşmek üzere.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle