GNS Network

Sahte Tasarımcılara Dikkat!


Merhaba değerli arkadaşlar bu yazımda sizlere sektördeki son zamanlarda hızla artış gösteren sahte tasarımcılar ve seo danışmanlarından bahsedeceğim.Amaç kimseyi karalamak değil bu nedenle mümkün olduğunca adres göstermeden bu gibi kişiler yol açabileceği sorunlar ve boşa harcanan ücretlerden nasıl korunmalı gibi noktalara değineceğim.

Öncelikle bu gibi kişilerin profillerine biraz değinmek istiyorum.Genellikle genç, heyecanlı ve fazla art niyetli olmayan bu arkadaşlar ücret karşılığında yaptıkları işte müşteriye, kendilerine ve tabiki sektöre ne gibi zararlar verebileceklerinin farkında olmayan arkadaşlar.Kısaca doğabilecek sorunlara örnekler vermek gerekirse şöyle sıralayabilirim;  • Lisanssız ürün: Null olarakta tabir edilen bu gibi scriptler nedeniyle mevcut sitenin hack saldırılarına açık olması, tasarımcı ve müşterinin kanuni sorunlarla karşılaşması gibi sonuçlar doğurabilir.

  • Bilinçsiz SEO Çalışmaları: Arama motorları son dönemlerde fake siteler, botlar ile içerik çeken siteler, backlink kasmak için kullanılan ikincil programlar gibi sorunlarla başa çıkmak için sürekli güncellemeler yapmakta ve bu güncellemeler sonrası işlevini yitiren programlar ve yöntemler anti-seo çalışmaları için servis edilmektedir.Bilinçsiz kullanıcı bu gibi içerikler ile seo çalışması yapmaya çalışırken aslında kendi siteleri ya da müşterileri adına anti-seo çalışmaları yapmakta olduğunun farkına dahi varmamaktadır.

  • Yanlış Kodlama: Yine önemli noktaların başında gelen yanlış kodlamalar nedeniyle sitelerin standart performansını verememesi, sıkça karşılaşılan sunucu hataları, yavaşlamalar, arama motorlarının siteye olan ilgisini yitirmesi vb sorunlar doğurmaktadır.

Bu listedeki örnekleri detaylandırırsak ciddi manada sayfalara sığmaz arkadaşlar.Fazla uzatmadan bu gibi durumlardan nasıl uzak durabileceğiniz konusuna değinmek istiyorum.Yine kısaca;  • Aceleci Tavırlar: Öngörüşme esnasında sizden yerli bilgi almadan "hallederiz" psikolojisine dikkat ediniz.

  • Raporlama: Ön araştırma ve raporlama, iş süresince düzenli raporlama.Alanınızdaki son yeniliklere dağir öneriler.İster SEO isterse de tasarımcı olsun bu nitelikleri karşılamalı.

  • Ömür Boyu Garanti: Ne backlinklerin ne de tasarımın ömür boyu garantisi yoktur değerli arkadaşlar.Çarşıdan aldığınız herhangi bir ürünün bile çoğu zaman garantisi 10 yılı aşmaz.İddealı sözlere kanmayın.

  • Faaliyet Belgesi: Tasarım, hosting ya da seo işinde olduğunu söyleyen kişiye websitesini sorun.Sitenin lisanslama durumu ne alemde kontrol edin ve hosting hizmeti ile bu işi yapıyorsa faaliyet belge numarasını sorun.Şu an bir araştırma yapsanız eminim %70 gibi bir oranda faaliyet belge numarası bulamayacaksınız.

  • Referans: Her sektörde referans çok şey ifade eder.Referans isteyin; hosting şirketi ise referans verdiği sitelerin işlevselliğini kontrol edin, tasarımcı ise hazır script ya da null script ler kullanıp kullanmadığını referanslar ile öğrenebilirsiniz ve seocu ise domainden bağımsız şu kelimede şu siteyi googlede 1. sıraya taşıdım gibi bir söz duymalısınız.

  • Sosyal Medya Desteği: Sosyal medya platformlarında takipçiler ve üyeler için ücret ödemeyin bunları ücretsiz sunan siteler ve programlar mevcut araştırın. Sosyal medya desteği örneğin facebook u ele alırsak sitenize özgü bir uygulama, düzenli organik içerik faaliyetleri, anlaşmaları ile pyasa değerinin altında facebook reklamları ve reklam kitle hedeflemeleri şeklinde olur.Ne kadar uzman o kadar kupon, o kadar indirim ve ideal bölge ve sayfa hedeflemesi şeklinde olur.

  • Reklam Faaliyetleri: Örneğin bir bebek ürünleri sitesinin reklamını inşaat sitesinde yayınlamaya çalışan bir seo danışmanınız varsa paranızı alabiliyorsanız geri alın alamıyorsanız kısa yoldan başka bir danışman bulun.Yani backlink ve reklamlarınızın sitenizin içeriğine uygun sitelerde yayınlandığından emin olun.Son zamanlarda aramamotorlarının filtre sebebi kabul ettiği forumlarda profil backlinklerini kullanan kişilerden uzak durun.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.Eminim ki yanlış denemeler ve yanlış danışmanlar ile benim yazmadığım bir çok durum söz konusu.Ancak en azından fikir edinmek adına yeterli olacağını düşünüyorum.

2 yorum

graiveBuige

faydalı bilgi teşekkürler

Aylish

geçenlerde aldığım bir işte beimde başıma geldi bu durum. adamlar tasarımcı diye tuttukları birine wordpress site kurdurmuşlar eleman ondan bile aciz tabi site link çöplüğüne dönmüş metalarla doluydu. domain güzel kulvarlarında fazla rakip yok ancak tasarımcı nedeniyle index bile almamıştı site. seo için o kadar para dokmek zorunda kalmış iş yeri. aman dikkat diyorum.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle