GNS Network

Site Nasıl Açılır ? Bedava web siteleri


Hosting: Hosting, her şeyin başlangıcıdır. Her şey ona bağlıdır. İnsan beyni gibidir. Hosting olmadan hiç bir şey yapamayız. Hosting hakkında ki bilgiler sunucularda barınır. Sitemizi kurduğumuzda Panel, Şifreler, Veritabanı gibi şeyler hostinge bağlıdır.
Bedava Hosting Alabileceğiniz Siteler:
www.freehostia.com
www.awardspace.com
www.byethost.com
www.100webspace.com
Bu sitelerden üye kaydı yaparak hostinginizi alabilirsiniz. Hosting aldıktan sonra kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.
Eğer bu hosting siteleri size kötü geliyorsa çeşitli arama motorlarından diğer bedava hosting sitelerini arayabilirsiniz.
Domain: Normal de aldığımız sitelere (hostinglere) giriş yapabilmek için o sitenin IP adresini yazmamız zorunludur. Bu sitelerin IP adreslerini aklımızda tutamayacağımız için böyle bir sistem geliştirilmiştir. Bizim açtığımız 192.168.1.1 adlı siteye domain sayesinde siteismi.com gibi alan adları alabiliyoruz. Bu alan adlarının saklandığı belirli bir nokta vardır. Sizin bir kere aldığınız alan adını başkası alamaz. Ta ki o alan adının süresi dolana kadar.
Bedava Domain Alabileceğiniz Siteler:
www.tr.cc
www.tr.cx
www.co.cc
Bu sitelerden üye kaydı yaparak domaininizi alabilirsiniz. Domain aldıktan sonra kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaparak, sitenizi yönlendirebilirsiniz.
Eğer bu domain siteleri size kötü geliyorsa çeşitli arama motorlarından diğer bedava domain sitelerini arayabilirsiniz.
Site Sistemi:
Siteler için değişik sistemler bulunur. Bunlar, SMF, IPB, Joomla, VBullettin gibi sistemlerdir. Bunları arama motorlarından arayarak bulabilirsiniz. Bir kaç sistemin açıklaması:
SMF: Şu anda kullandığınız forumdan bir farkı yoktur. Açılımı Simple Machines Forum´dur.
IPB: Değişik, fakat SMF´ye benzeyen forum sistemidir. Normal de parayla satılır. Açılımı Invision Power Board´dır.
Joomla: Tamamen ana sayfadan oluşan bir sistemdir. Site ana sayfalarına bakınız.
VBullettin: Değişik, fakat SMF´ye benzeyen forum sistemidir. Normalde parayla satılır.
Hostingimizi aldıktan sonra sitemizin paneline giriş yaparak bir MYSQL veritabanı hesabı yaratıyoruz. Hesabı yarattıktan sonra FTP (File Transfer Protocol) adresini alarak herhan gibi bir FTP programlarından veritabanımıza giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra indirdiğimiz sistemin dosyalarını veritabanına yüklüyoruz. Yükleme bittikten sonra sitemize giriş yaparak kurulumu gerçekleştiriyoruz.
FTP programları:
FileZilla
CuteFTP
FireFTP
SmartFTP
Site Ayarları:
Sitemizi kurduktan sonra forum ayaları bulunmaktadır. Bunların içinde, kategoriler, tema ayarları, yeni temalar, site açıklarını kapatmak gibi şeyler bulunuyor. Yeni temaları arama motorlarından site sisteminize göre ayarlayabilirsiniz. Kategorileri ve diğer ayarlarları sitenizin yönetici panelinden ayarlayabilirsiniz. Temalar için göz yormayan renklere dikkat etmenizi öneriyorum.
Son Olarak:
Sitenizi kurduktan sonra aldığınız domain ile yayına sürebilirsiniz. Döküman bana göre kısa oldu, size göre nasıl olduğunu bilmiyorum. Fakat bu dökümanın az da olsa yardımcı olabileceğine inanıyorum. Herkese şimdiden iyi web tasarımlar...

2 yorum

lista de emails

yolun başındaki arkadaşlar için çok faydalı bir makale olmuş

Reza

site nasıl kurulur sorusuna ilk cevap aranan yerlerdir. şüphesisz çok şey katar tavsiye ederim arkadaşlar

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle