GNS Network

Tanım (“description”) meta etiketinden faydalanın


Açıklamalar her sayfa için ayrı ayrı tanımlanabilir. Bir sayfanın tanım (“description”) meta etiketi, Google ve diğer arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğuna dair özet bilgi sağlar (1). Sayfa başlığı birkaç kelime veya deyimden oluşurken sayfanın tanım meta etiketi bir veya iki cümleden veya kısa paragraftan oluşabilir. Google Web Yöneticisi Araçları içerik analizi bölümü, tanım meta etiketlerinin çok kısa, çok uzun veya çok defa tekrarlandığını belirten kullanışlı araçlar sağlar (aynı bilgi başlık <title> etiketi için de sağlanır). Başlık etiketinde olduğu gibi, tanım meta etiketi de HTML dokümanınızın <head> etiketi içinde yer almalıdır.

Tanım meta etiketi kullanımının faydaları nelerdir? Tanım meta etiketleri önemlidir, çünkü Google bunları sayfalarınız için kısa bir özet olarak kullanabilir. “Kullanabilir”diyoruz, çünkü sayfanızdaki yazılı metinde arama terimiyle eşleşen bölümü de görüntüleyebiliriz. Alternatif olarak Google, sitenizin tanımını eğer orada listeleniyorsa, Açık Dizin Projesi (Open Directory Project - ODP) bölümünde kullanabilir. (Arama motorlarının ODP verisi göstermesini engellemek hakkında makaleyi inceleyiniz). Sayfalarınızın her birine tanım meta etiketi eklemek, Google snippet bölümünde gösterecek iyi bir eşleşme yapamazsa kullanılması için iyi bir seçenektir. The Webmaster Central Blog’da daha iyi tanım meta etiketleri ile Snippet’ları geliştirmek hakkında bilgilendirici bir makale vardır. Snippet’lar bir sayfanın başlığının altında, sayfanın URL’sinin üstünde görüntülenir.

Kullanıcı araması ile eşleşen terimler snippet bölümünde koyu renkle belirtilir (2). Bu şekilde kullanıcıya aradığı terimin sayfadaki içerik ile eşleşip eşleşmediği hakkında ipucu verilir (3). Aşağıda görülen başka bir örnekte ise daha alttaki sayfada bulunan bir makale sayfasındaki tanım meta etiketinden (idealinde kendi tanım meta etiketi girilmiş olmalıdır) özet bilgiyi göstermektedir.
<html>
<head>
<title>Brandon’s Baseball Cards - Buy Cards, Baseball News, Card Prices</title>
<meta name=“description” content=“Brandon’s Baseball Cards provides a large selection
of vintage and modern baseball cards for sale. We also offer daily baseball news
and events in”>
</head>
<body>

Sitenin içeriği hakkında özet bilgi sağlayan anasayfamızın tanım meta etiketinin başlangıcıBir kullanıcı [baseball cards] araması yapıyor. Anasayfamız, tanım meta etiketinden oluşturulan snippet kullanılarak bir sonuç sayfası olarak görüntüleniyor (Kullanıcının aradığı terimlerin koyu renkli olarak belirtildiğine dikkat edin).Bir kullanıcı [rarest baseball cards] araması yapıyor. Daha derin seviyedeki bir sayfamız kendi tanım etiketinden oluşturulan snippet kullanılarak bir sonuç sayfası olarak görüntüleniyor.

Sayfa içeriğini doğru olarak özetleyin

Arama sonuçları snippet’ları olarak gösterilebilecek olan tanım meta etiketlerini kullanıcıları bilgilendirmeyi ve onların ilgisini çekmeyi hedefleyerek hazırlayın.

Yanlışlar:

  • Sayfa içeriği ile ilgisi olmayan tanım meta etiketi yazmayın

  • “Bu bir web sayfasıdır” veya “ Beyzbol hakkında sayfa” gibi genel tanımlar yazmayın

  • Tanımı sadece anahtar kelimelerle doldurmayın

  • Bütün sayfa içeriğini kopyalayıp tanım meta etiketine yapıştırmayın

Her sayfa için özgün tanımlar kullanın

Her sayfa için farklı tanım meta etiketi kullanmak hem kullanıcılara hem de Google’a yardımcı olur. Farklı tanım meta etiketleri kullanımının etkisini özellikle sizin alan adınıza ait çok sayıda sayfa getiren aramalarda (örneğin; site: işleci kullanılan yapılan aramalar) gözlemleyebilirsiniz.. Eğer sitenizde binlerce hatta milyonlarca sayfa varsa, tanım meta etiketlerini elle düzenlemek mümkün olmaz. Bu durumda, tanım meta etiketlerini her sayfanın içeriğine göre otomatik olarak oluşturabilirsiniz.

Yanlışlar:

  • Sitenizdeki sayfaların hepsinde ya da çoğunluğunda aynı tanım meta etiketini kullanmayın.

1 yorum:

Cassandra

seo uygulamalarının başında gelir meta ve url yapısı. cidden gerekli bir makale teşekkürler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle